Skocz do zawartości

Będą kary za polskie obozy"


Rekomendowane odpowiedzi

Agenci Gestapo czy Abwery byli ukierunkowani na rozpracowanie środowisk i organizacji niepodległościowych i na walkę z sabotażem, dywersją  i obcym wywiadem. Natomiast informacje na temat kto przechowuje Żydów, czy też kto nielegalnie dokonał uboju, pochodziły z donosów sąsiada na sąsiada. Chyba nawet w wielu wypadkach nie liczyła się "nagroda" w postaci wódki, czy ubrań po ofiarach, ale zwykła zawiść - bo jak przechowuje Żydów to pewnie za złoto [często to była prawda], a więc się wzbogaci a ja nie. A więc donos...

To trochę tak, jak obecnie z chodzącymi po polach z wykrywkami. Niby taki nie przeszkadza, ale może znaleźć "skarb" i się wzbogaci a ja nie. No to za telefon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tyr napisał:

Balans, ty to chyba masz jakieś zdolności "parapsychologiczne";), że potrafisz przewidzieć przeszłość w aspekcie kto i z jakich pobudek kolaborował...

https://martyrologiawsipolskich.pl/mws/edukacja/baza-wi/53971,Pacyfikacje-i-eksterminacja-wsi-polskiej-na-terenie-Generalnego-Gubernatorstwa.html

Wyświetliła mi się informacja "Połączenie jest niebezpieczne", więc może własnymi słowy zreferuj. A odnośnie zdolności "parapsychologicznych", to polegają na tym, że trochę się interesowałem tymi sprawami, gdy żyli jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, że odpowiedzialność za ukrywanie żydów mogła być od indywidualnej do zbiorowej.

Strona "niebezpieczna" chyba tylko dla tego, że współtwórcami są IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej a to niekoniecznie zgadza się z narracją grossa, Tokarczuk itp;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tyr napisał:

Ogólnie, że odpowiedzialność za ukrywanie żydów mogła być od indywidualnej do zbiorowej.

Strona "niebezpieczna" chyba tylko dla tego, że współtwórcami są IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej a to niekoniecznie zgadza się z narracją grossa, Tokarczuk itp;)

"Właściciel witryny martyrologiawsipolskich.pl niepoprawnie ją skonfigurował. Program Firefox nie połączył się z nią, aby chronić użytkownika przed kradzieżą informacji." Czyli nie chodzi o Grossa i Tokarczuk, tylko o lewe ręce informatyków z w/w instytucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tyr napisał:

Ogólnie, że odpowiedzialność za ukrywanie żydów mogła być od indywidualnej do zbiorowej.

Ale co to zmienia? Przecież Niemcy nie stacjonowali w każdej wsi, ba słyszałem nawet, że były takie wsie gdzieś na zadupiu, że przez całą okupację Niemca nie widzieli. Za każdym razem gdy był na kogoś nalot, to za tym stał czyjś donos. Teściu mi opowiadał, że najbardziej byli narażeni ci, którzy mieli małe dzieci, bo istniała obawa, że się wygadają. Nawet robiąc większe zakupy w sklepie istniało ryzyko, że się zwróci takimi większymi zakupami uwagę sąsiadów, a to był już krok do donosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tyr napisał:

Volk- naród

 

Wielu się jakoś korzenie i korzonki przypomniało kiedy stwierdzili gdzie są konfitury, jak z takimi typami jak ty można zachować obiektywizm i prawdę? Jeśli we łbach tkwi ten "Chrystus narodów", jakby społeczeństwo nie składało się z ludzi z krwi i kości ,a tylko jakichś marsjańskich pocięgli bez grzechu i skazy.Nagle na ziemiach rdzennie polskich i jednolicie etnicznych pojawili się Volk... cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tyr napisał:

Teść ukrywał?

Teściu sam się ukrywał. Był wtedy młody, "chuliganił" i kłusował. Za co trafił do jakiegoś niemieckiego obozu pracy [nie koncentracyjnego], z którego nawiał przy pierwszej okazji. Ale było coś na rzeczy, bo miał sporą wiedzę w temacie, tyle tylko, że nie był zbyt rozmowny, a ja niestety nie byłem namolny z pytaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tyr napisał:

A słyszałeś kiedyś o  ostsiedlung, zaborach i drach nach osten? Nie ośmieszaj się bardziej.

Dolicz sobie wszelakich Olędrów, których chętnie u nas przed zaborami osiedlano, a których Niemcy też na volkslisty chętnie wciągali.

A było to osadnictwo znaczne liczebnie i zabory na ogół przetrwało w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tyr napisał:

fala... Tłumaczę ci tylko skąd Niemcy na ziemiach polskich, bo ty coś, że niby z Marsa czy za sprawą cudu... 

Nie o Niemcach tylko Volks rozprawiamy, co to im się nazwiska kończyły na -ski, -sky  ect.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tyr napisał:

fala... Musisz podszlifować trochę historię. Najlepiej zacznij od Elementarza.

Myślę że znasz, bo pojawiało się nieraz powiedzenie z kim nie należy dyskutować, więc ja się zastosuję.

 

23 godziny temu, Erih napisał:

Marne kryterium. Bardzo wielu "etnicznych" Niemców nosiło takowe nazwiska.

Ci raczej o grupę się nie starali bo nie musieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie