Skocz do zawartości
  • 0

Mundur kapitana LWP


Ebonit

Pytanie

Witam serdecznie!:) Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Forumowiczą dużo zdrowia, sczęścia i wielu nowych, fascynujących odkryć oraz proszę o pomoc w identyfikacji poniższego munduru.:)Co o nim sądzicie, z jakiego okresu pochodzi, jak datujecie jego poszczególne elementy składowe: patki pagony, guziki, podszewkę itd itp. Za wszelkie rzeczowe nawet krytyczne lecz cenne uwagi serdecznie dziękuję!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!:) Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Forumowiczą dużo zdrowia, sczęścia i wielu nowych, fascynujących odkryć oraz proszę o pomoc w identyfikacji poniższego munduru.:)Co o nim sądzicie, z jakiego okresu pochodzi, jak datujecie jego poszczególne elementy składowe: patki pagony, guziki, podszewkę itd itp. Za wszelkie rzeczowe nawet krytyczne lecz cenne uwagi serdecznie dziękuję!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając autentyczność i kompletność munduru to pochodzi on z okresu po 1957 roku i należał do kapitana wojsk lądowych.
Zastanawia mnie guzik z orłem i niechlujnie naszyte gwiazdki.
Jakoś te dwa elementy gryzą się ze sobą w takim zestawieniu.
Koniec lat 50-tych to czas odwilży gomułkowskiej ale czy oficer mógł pozwolić sobie na noszenie takiego guzika?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mundurze widzę odznakę grunwaldzką, co sugerowało by czynny udział w walkach pomiędzy 1938 a 1945 rokiem, być może w partyzantce, LWP lub PSZ, ale to ostatnie raczej odpada bo jak pisałem wyżej obszycie naramienników to chała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik stalowy z kuricą produkcji sowieckiej lub 45/46 już w kraju,różniły się nieco szczegółami ,fachowcy są pewno w stanie odróżnić przy dokładniejszej fotografii awersu i rewersu."

Ten o ile wiem i dobrze widzę to będzie żołnierski guzik produkcji ZSRR dla Armii Polskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mundur to jakaś totalna samoróbka kombatancka. Możliwe, że to coś powstało przez przeróbkę innego munduru. Wskazują na to zaszewki pod haki do psa widoczne na poszewce. Najdziwniejsze są te półokrągłe cięcia pomiędzy kieszeniami dolnymi i górnymi. Jeśli nie jest to jakieś dziwne sztukowanie to powinno pozwolić na identyfikację pierwotnego munduru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem po co link do forum na ktore trzeba sie zalogowac, żeby cos zobaczyc (pomijam akurat wklejone zdjecie) skoro na tym forum mozna bez problemu kilkanascie watkow o takich guzikach znalesc

http://www.odkrywca.pl/search/index.php?sq=wz+17&ws=txt&id_forum=7&forum=on
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po patkach (ciemnokarminowe-ogólnowojskowe w kolorze otoku czapki) jest to kurka munduru galowego wprowadzonego w dniu 12.10.1953 r. (Rozkaz Ministra ON Nr 58/MON z dnia 16.09.1953 r.). Dochodziły do tego spodnie w kolorze granatowym z ciemnokarminowymi wypustkami oraz pas z tkaniny w kolorze srebrnym. Mundury galowe obowiązywały do 1960 r. czyli do czasu wprowadzenia umundurowania nowego wzoru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznakę Grunwaldzką ustanowiono w 1`945 r. i nadawano uczestnikom II WŚ pełniącym służbę w WP po wojnie, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnikom ruchu oporu w kraju i za granicą. Występuje w czterech wersjach różniących się nieznacznie od siebie.

C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie