Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  2285
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by Edmundo

 1. Fota trzecia "od końca" czyli "Z pierwszej połowy lat dwudziestych" to Placówka Straży Celnej ("dobrze" widoczny napis na słupku) i dobrze widoczni są czterej strażnicy celni oraz jeden funkcjonariusz Policji Państwowej (przy słupku). Ogólnie fajna fotografia a tych ze Straży Celnej jest nie za wiele.
 2. Też tak pomyślałem. Ogólnie to ten wóz chyba jest "wydmuszką", silnika tudzież innych "bebechów" też raczej tam nie widać.
 3. Nie wiem kto i po co wyciął ten otwór w kadłubie FUG-a (i to tylko z jednej strony). Celowo użyłem wyrażenia otwór, bo na drzwi (których brak ) to nie wygląda. Widoczny brak śladów po mocowaniu takowych w postaci zawiasów ale sam "otwór" wycięty został dość fachowo. Dla porównania zmodernizowany BRDM-2 w postaci M-96/M-97 Żbik miał drzwi po obu stronach kadłuba zamocowane na dwóch zawiasach i otwierane klasycznie to znaczy "w kierunku przodu". A co do samej "urody" to BRDM i FUG wyglądają dla mnie bardziej "rasowo" niż uzbrojony BRDM-2, ale to tylko takie moje, takie tam. A może by tak (dla żartu, co oczywiste) stworzyć "ranking" najbardziej "rasowych pod względem urody" wozów używanych przez "LWP" w latach 1943-1989, powiedzmy w dwóch kategoriach czyli pojazdy samochodowe i kołowe wozy opancerzone, oczywista wszystko z "przymrużeniem oka" i bez patrzenia na cechy użytkowo-bojowe, patrzmy tylko na wygląd. Dla mnie "najpiękniejszy" pojazd samochodowy LWP to rodzimy Star 66/660, potem Dodge WC a w kategorii wozów opancerzonych BTR-40 i BTR-152, hahaha.
 4. Formoza, nie mniej mi tego za złe ale muszę Ciebie "deczko" poprawić, gwoli ścisłości to w Klecku (nie w Kłecku). Stacjonował tam 9 Batalion Graniczny KOP, potem równolegle Szkoła Tresury Psów Meldunkowych oraz Batalion KOP "Kleck" powstały z przemianowania 9 Baonu Granicznego. Foty które wrzucasz w tym temacie są super, zresztą to jeden z moich koników czyli "tematy" koszarowe WP II RP.
 5. Oczywiście, zgadam się, ale czy w kolekcjach znajdziesz Goździka z Topazem czy też modernizację T-72 czyli PT-91 ? Raczej nie i to też miałem na myśli pisząc że M-96/M-97 są nadal na stanie WP, bo są to najnowocześniejsze wozy z "rodziny" BRDM-2 ale być możliwe iż jakiś egzemplarz pozbawiony wyposażenia (w tym zmodernizowanej wieży) spisany ze stanu trafił do prywatnej kolekcji. Ale te boczne drzwi w FUG-u ?
 6. Tak jak wagony kolejowe miały ówcześnie bardzo" barwne" malowanie czyli oliwkowozielone matowe w przypadku pasażerskich lub brązowe w przypadku towarowych "i wsio". Co do transportu samochodowego to polecam bardzo dobry artykuł Tadeusza Banaszka "1 Brygada Transportowa w Kielcach 1962–1994". Tam jest "wszystko" w powyższym temacie. W sumie to co się dziwić, odpowiadał parametrami technicznymi typu napęd 4x4, posiadał odpowiednie zdolności przewozowe a może jednego tego typu pojazdu z danego terenu brakowało na liście, to i wciągnęli
 7. Przydział mobilizacyjny to do chwili obecnej mają samochody ciężarowe, terenowe i motocykle "wszelkiej maści" oraz budowlany sprzęt ciężki i to nie tylko w Polsce. Wozili, wozili, nawet jeszcze w pierwszej połowie lat 90-tych i później, gdzie nie gdzie. Pamiętam pewien skład opałowy w "moim mieście" gdzie w połowie lat 80-tych stały "sznurki" furmanek a miejscowi wozacy na dopalaczach "walczyli" z ciężarem "wungla"
 8. Ale ja pisałem o latach 50-tych.Potem nie wiem czy planowano "Cuś takiego" aczkolwiek koni w "Gospodarce Narodowej" i "nie skolektywizowanym rolnictwie" było jeszcze pod dostatkiem .
 9. To raczej zwykły BRDM-2 (bez wieży) i zwykły FUG a drzwi "wycięte" po wycofaniu z WP dla potrzeb czego ? A może wersje prototypowe gdzie testowano właśnie boczne drzwi oraz powiększony przedział desantowy (bez pomocniczych kół). BRDM-2 w wersji M96/M97 są dalej na stanie WP (chyba najnowocześniejsze z całej "rodziny" BRDM-2).
 10. Na mój gust, koszary kawalerii, względnie artylerii ale nie dla całego pułku tylko "oddziału detaszowanego". Co o tym myślicie ?
 11. Był także Tom 76 "Lekkie kutry uzbrojone Flotylli Pińskiej" autorstwa M. Borowiaka.
 12. Kolejna sprawa tycząca "powiedzmy że" najniższego szczebla czyli drużyny i plutonu etc. Na fotografiach z lat 40-tych i 50-tych rzadko kiedy widać ładownice do kb/kbk/pm lub rkm (na "talerzowe" magazynki do rkm DP lub DPM). Temat ten był już poruszany na tym forum i na forum dws.org.pl, ale z czego to wynikało, bo na pewno nie z niedoboru materiałów (może tak było w 1944/1945 r.) ale na pewno nie w latach 50-tych. Mój ojciec służący "we wojsku" w latach 1960-1962 w czasie "unitarki" miał kbk wz. 44 (czyli Mosina z rozkładanym bagnetem) a potem PPS czyli pm. wz. 43 ale także nie przypomina sobie żeby miał na pasie kiedykolwiek ładownice z amunicją (może i bez amunicji), poza innym oporządzeniem czyli hełmem, maską pgaz, saperką i tornistrem ze zrolowanym kocem. W późniejszych latach "wszyscy" mieliśmy na pasie ładownice do kbk (AK/AKM/AKMS ) względnie pm (ci co służyli wcześniej i w "tyłowych" jednostkach, nie wliczam do tego specjalistów z "Rakami"), a więc o co chodziło z tymi ładownicami w latach 50-tych ? P.S. A co do filmu "Jarzębina czerwona" to jest tam scena kiedy "Niemiec" strzela przez okno z panzerfausta i nie wydaje mi się żeby to był jakikolwiek montaż, ten "Faust" chyba naprawdę wystrzelił, a może był to jakiś cudem zachowany polski klon czyli PT-100 (PC-100). Co Panowie o tym myślą ?
 13. Hej, teraz oglądam na kanale Kino Polska po raz "enty" klasyka polskiego filmu wojennego czyli film "Jarzębina czerwona" z 1969 r. i taka mnie myśl "najszła". W kilku kadrach widać wozy taborowe a w związku z tym "konkretne pytanie" wykraczające poza ramy czasowe II wś ale jak najbardziej tyczące WP i pododdziałów piechoty a więc... W latach 50-tych pułk piechoty WP miał na stanie etatowo tylko 7 samochodów a więc jak wyglądały tabory tegoż pułku oparte o trakcję konną, czy Koledzy widzieli jakiekolwiek fotografie wykonane w drugiej połowie lat 40-tych lub w latach 50-tych gdzie widać wozy taborowe, czy widzieliście jakiekolwiek fotografie gdzie widać biedki pod ckm, wkm 12,7 mm lub moździerze 82 mm. W "targanie" za sobą po przysłowiowym bruku lub polnej drodze ckm wz. 1910/30 (Maksima) lub ckm SG-43 (Goriunowa) na "żelaznych kółkach" (a to była standardowa ciężka broń maszynowa piechoty do lat 60-tych i później także) to jeszcze uwierzę (choć to nie możliwe na dłuższą trasę) ale czym przewożono wkm plot. DSzK 12,7mm (standard OPL w batalionach piechoty w latach 50-tych) lub moździerze 82 mm. Czy były standardowe wozy taborowe i biedki pod broń ciężką piechoty lub radiostacje i sprzęt łączności czy też saperów na wzór tego typu "pojazdów" w WP sprzed 1939 r. ? Czy wozy taborowe widoczne w kilku polskich filmach wojennych jak na przykład "Jarzębina czerwona", wcześniejszy "Don Gabriel" czy też późniejszy serial "Polskie drogi" były rekonstrukcjami takowych wozów na potrzeby tychże produkcji filmowych czy też typowymi powojennymi wozami taborowymi WP użytkowanymi do końca istnienia pułków piechoty czyli do początku lat 60-tych, gdzieś to przeca musiało być zmagazynowane (oczywiście mowa o użytkowaniu w WP) i może później wykorzystane "w filmie". Na czas "W" przewidywano także formowanie Grup Transportu Konnego czyli ogólnie rzecz mówiąc kolumn taborowych, ale czy bazujących na typowych wozach taborowych (o ile takowe były) czy też zwykłych "zarekwirowanych" cywilnych furmankach albo lorach (kto pamięta jeszcze tą nazwę ?). Reasumując, czym była przewożono broń ciężka (ckm, wkm plot., moździerze) batalionu piechoty w latach 40-tych i 50-tych ?
 14. Raczej nie. Wielce prawdopodobne.
 15. Wojska Obrony Wewnętrznej dzieliły się na cztery grupy jednostek, jedną z nich była grupa jednostek zabezpieczenia Komitetu Obrony Kraju i Wojewódzkich Komitetów Obrony a właśnie jedną z tych jednostek była 1 Brygada WOW stacjonująca najbliżej stolicy a tu zadań tejże możemy się domyślać. Polecam "Poligon" Nr 2/2013 r.
 16. Jedziemy dalej. A gdzie "na ten przykład" organizacja wojenna powiedzmy na początek lat 80-tych. Gdzie mogły być przydzielone moździerze wz. 43 160 mm czy też armaty BS-3 100 mm albo ZiS 2 57 mm i ZiS 3 76,2 mm przechowywane w rezerwie (a tych dwóch ostatnich nie wymieniają nawet "tabelki" według stanu na 1981 r. a na pewno jeszcze były na składach) itd. Czy istniejące pułki OTK miały na czas "W" otrzymać jakiekolwiek wsparcie w postaci broni ciężkiej czy też pododdziałów artylerii. Oczywiście na większość podobnych pytań odpowiedzi nie znajdziemy ale można podyskutować opierając się na dostępnych publikacjach.
 17. Tak samo było w "bojowych" SKOT-2A/2AP z tą różnicą że dowódca siedział po prawej stronie od kierowcy i tam też była zamontowana pokładowa radiostacja. Hipolit-04, pytanie do Ciebie jako że służyłeś w łączności, na jakim szczeblu były R-105, wiem że to uniwersalne "cudo" i chyba było wszędzie ale od jakiego szczebla, w plutonie, tudzież kompanii zmech. ich nie było (tam "pokładowe" plus R-126 i R-107 chociaż wydany w 1971 r. "Podręcznik dowódcy plutonu" wymienia także w kompanii piechoty zmotoryzowanej R-105, może jako zamiennik dla R-107 ?) a w artylerii jak to było (tu pytanie do ptasznika). Czy każda bateria miała swoją R-105 czy też trzy R-105 to znaczy dwie dla każdego z plutonów plus jedna (a może dwie czyli razem 4 w baterii, w co wątpię) dla dowódcy baterii ? Czy może w baterii były R-126 dla dowódców plutonów plus R-105 dla dowódcy baterii ?
 18. A druga wersja to "Dobrze ciebie widzę ale słabo słyszę".
 19. Ja też mam taką nadzieję, może gdzieś w "Stanach" lub "za Bugiem" odnajdzie się zaginiona "Gwiaździsta Eskadra" choć to temat nie marynarski tylko powietrzny ale musiałem o tym napomknąć.
 20. Coś mi "świta" że były jeszcze inne orły w takiej krótkiej serii, trzy, cztery i do kupienia w Cepelii (albo innych "1001 Drobiazgach", jak onegdaj nazywano takie sklepy), ale nie jestem tego pewien i nie chciał bym nikogo wprowadzać w błąd.
 21. A ta fotografia to już zdaję się niedawno była w innym dziale forum z prośbą o identyfikację.
 22. Bo to troszkę wygląda jak kadr z jakiegoś filmu, może o czymś nie wiemy, różne rzeczy "wypływają" po latach.
×
×
 • Create New...

Important Information