Jump to content

1990str

Forum members
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ciekawe, że oprócz notatek prasowych, informacji o uroczystości z szybowcem w tle nie odnotowały żadne z zachowanych kronik szkolnych czy parafialnych. Jak dotychczas nie trafiliśmy na zachowane, a spisane ówcześnie wspomnienia czy relacje obecnych.
 2. Ciekawe czy odnaleziona notatka prasowa coś wyjaśni, czy jeszcze bardziej skomplikuje odpowiedzi? A może będzie mniej wariantów?
 3. Kolejna notatka prasowa o Strzyżewickim "Orliku" Tym razem opublikowana w "Ekspresie Lubelskim i Wołyńskim" 25 września 1936 roku. Autor informuje, że budowa szybowca trwała 3 lata. Ponadto wspomina, że jest to drugi wybudowany w Lubelskim szybowiec kadłubowy. Informuje także o udanych lotach i zachowaniu maszyny w powietrzu. Jest też trochę informacji o inspiracjach i osobach wspierających.
 4. Jeszcze wątek o szybownictwie w Związku Strzeleckim
 5. A. Morgała dostał od rodziny odbitkę, to wykorzystał. Dobrze wiedzieć, gdzie jest opublikowane to zdjęcie, dziękuję.
 6. Samolot z Dęblina na lotnisku w Oborach?
 7. Porównałem posiadane zdjęcia i mam wrażenie , że: - pierwszy z prawej z grupy trzech lotników, prawdopodobnie zdjęcie wykonane w trakcie lub po zakończeniu szkolenia na pilota, jest bardzo podobny do kaprala z zdjęcia prezentowanego poniżej. Na tym zdjęciu wykonanym na lotnisku w Oborach , najprawdopodobniej w 1938 r. pierwszy z lewej to kapral Józef Pidek z 1 PL, tu jako instruktor pilotażu w pułkowej szkole. W drugiej połowie maja 1939 r. przeniesiony do 2 PL do Krakowa. Walczył w składzie 21 Eskadry Bombowej, pilotując Karasie. Może ktoś rozpozna uczestnika kursu,
 8. Czy ktoś pomoże w identyfikacji osoby po prawej stronie? Zdjęcie prawdopodobnie wykonane na lotnisku w Oborach w 1938 r.
 9. Ta fotografia przedstawia najprawdopodobniej młodych adeptów lotnictwa (może piloci). Zdjęcie wykonano około 1937 roku.Będę wdzięczny za doprecyzowanie, o ile to możliwe.
 10. Dziękuję bardzo za dodatkowe i interesujące informacje. Jak wiele można wyczytać z jednego zdjęcia. Jeszcze jedna fotka ze zbiorów rodziny, także bez podpisu. Ten sam żołnierz na tle charakterystycznego mostu w Warszawie.
 11. Dziękuję za wszystkie cenne informacje, które dało się wyczytać z tych zdjęć. Z informacji uzyskanych od rodziny, zdjęcie pochodzi z 1928 roku i było wykonane w Warszawie, podobno tam też odbywał służbę wojskową. Niestety nikt z żyjących członków rodziny nie wie jaka to była jednostka wojskowa
 12. Bardzo dziękuję za pomoc w identyfikacji munduru. Faktycznie, z informacji od rodziny wiadomo, że był w KOP i walczył na wschodzie. Po kapitulacji Sowieci wymienili go jako jeńca z Niemcami.
 13. Czy ktoś z Was może pomóc w identyfikacji munduru i formacji w której służył ten żołnierz? Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
 14. Ktoś pomoże w identyfikacji munduru?
 15. Z informacji jakie pozyskałem wynika, że Wierciński był najprawdopodobniej oficerem, możliwe, że kawalerzystą. W lipcu 1919 roku przebywał najprawdopodobniej na urlopie lub był już zwolniony ze służby, co może (choć nie musi) wskazywać na podeszły wiek lub niezdolność do służby frontowej Wiercińskiego. Gdyby ktoś miał pomysł gdzie szukać informacji, będę wdzięczny, pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information