Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  2247
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Edmundo last won the day on June 23

Edmundo had the most liked content!

Community Reputation

38 Excellent

1 Follower

Recent Profile Visitors

561 profile views
 1. Doprecyzuję te OdB ale z początku lat 70-tych czyli na Schutzenpanzer Lang HS. 30 Kompania zmechanizowana - drużyna dowodzenia (sekcja dowodzenia i sekcja gospodarcza) - 1 pluton zmechanizowany - 2 pluton zmechanizowany - 3 pluton zmechanizowany Łącznie: 133 żołnierzy, 16 bwp HS.30, 19 granatników ppanc. PzF 44. 12 ukm MG-3 , 88 kb G-3, 6 kbw G-3 (z celownikiem optycznym), 36 pm Uzi, 23 radiostacje Dla porównania kompania zmechanizowana WP (na BWP, lata 70-te- i 80-te) - drużyna dowodzenia (wóz dowódcy kompanii a w nim dowódca kompanii, technik kompanii, 2 łączników, radiotelegrafista, sanitariusz plus załoga wozu czyli kierowca-mechanik i działonowy-operator uzbrojenia) - 1 pluton zmechanizowany - 2 pluton zmechanizowany - 3 pluton zmechanizowany plus samochód ciężarowo-terenowy (Star 660 lub Star 266) a w "szoferce" szef kompanii plus kierowca Łącznie: 100 żołnierzy, 10 BWP, 1 samochód ciężarowo-terenowy, 6 ukm PK, 3 ukm PKS (na podstawach), 9 granatników RPG-7, 9 kbkg wz. 60 lub wz. 74, 3 kbw SWD, 1 radiostacja R-107, 7 radiostacji R-126 plus PM-63 i P-64.
 2. OK, rozumiem, SKOT-ty R były w dowództwach I liniowych brygad artylerii (oraz dywizjonów tychże brygad). A działa wszelakie na "balonach" od KRAZA prezentowały się naprawdę "bojowo"
 3. Ciekawiej było wcześniej przy HS-30, tam było tylko 5 żołnierzy "desantu" a de facto to jakby "osłona" wozu i tylko tyle i teraz wyobraźmy sobie walkę takowego plutonu na przykład w terenie zurbanizowanym.
 4. Jedna obsługiwana bezpośrednio przez dowódcę plutonu (R-126 przenoszona była na pasie), druga przez dowódcę 3 drużyny, pomocnik dowódcy plutonu nie miał takowej albowiem po spieszeniu plutonu pozostawał w swoim wozie (wóz 2 drużyny). Celowniczy rgppanc. miał na pasie PM-63 czyli "Raka", pomocnik kbk AKM. Podoficer zawodowy albo nadterminowy, etatowo plutonowy. Albo tak jak napisałeś, albo miejsce na sprzęt, uzbrojenie itd. I tak jest teraz w WP, wcześniej przy trzech wozach w plutonie, było, jak było. Ale ciekawiej było w "desancie morskim" czyli w 7 DD, trzy drużyny na dwóch TOPAS-ach, tak samo na początku wprowadzenia SKOT-a w zmechu. czyli trzy drużyny na dwóch transporterach. I tu był malutki problem.
 5. Upsss, nie bardzo rozumiem, Ptasznik powyższa wypowiedź to chyba nie do tego tematu, ale nic to, damy radę
 6. To troszkę bardziej skomplikowane albowiem przy trzy wozowych plutonach (wtedy nie było czwartego wozu dla dowódcy plutonu i jego "pocztu") nie mogło być jednolitych drużyn. Drużyny były 10 osobowe wliczając w to stałych członków załogi wozu a więc kierowcę- mechanika i działonowego-operatora uzbrojenia, w przypadku BWP-ów zostawało jedno wolne miejsce (trzy wolne miejsca w trzech wozach plutonu), w przypadku SKOT więcej. A więc pluton piechoty na BWP wyglądał tak: 1 drużyna - kierowca-mechanik (pozostawał w wozie) - działonowy operator uzbrojenia (pozostawał w wozie) - dowódca plutonu (równocześnie dowódca wozu, wychodził z wozu jak inni w drużynie) - dowódca drużyny - celowniczy ukm - pomocnik celowniczego ukm - celowniczy rgppanc. - pomocnik celowniczego rgppanc. - strzelec kbkg - strzelec kbk 2 drużyna - kierowca-mechanik (pozostawał w wozie) - działonowy-operator uzbrojenia (pozostawał w wozie) - pomocnik dowódcy plutonu (równocześnie dowódca wozu, pozostawał w wozie) - dowódca drużyny - celowniczy ukm - pomocnik celowniczego ukm - celowniczy rgppanc. - pomocnik celowniczego rgppanc. - strzelec kbkg - strzelec kbk 3 drużyna - kierowca-mechanik (pozostawał w wozie) - działonowy-operator uzbrojenia (pozostawał w wozie) - dowódca drużyny (równocześnie dowódca wozu) - celowniczy ukm - pomocnik celowniczego ukm - celowniczy rgppanc. - pomocnik celowniczego rgppanc. - strzelec kbkg - strzelec kbk - strzelec wyborowy kbw Łącznie w plutonie: 30 żołnierzy, 3 BWP, 2 ukm PK, 1 ukm PKS (na trójnogu), 3 rgppanc. RPG-7, 3 kbkg AK wz. 60 lub kbkg AKM wz. 74, 1 kbw SWD, dowódca pluton pistolet P-64 lub P-83, mechanicy-kierowcy i działonowi-operatorzy uzbrojenia pistolety maszynowe PM-63 plus w plutonie 2 radiostacje R-126 zapewne dla dowódcy plutonu i dowódcy 3 drużyny. I tak to wyglądało w latach 80-tych w plutonie na BWP, tak samo było w plutonie na SKOT-2A lub SKOT-2AP, rewelacji nie było, po spieszeniu "desantu" do boju szło 23 ludzi włącznie z dowódcą plutonu, "cięższe" wsparcie to uzbrojenie wozów plus RPG-7 i nieetatowe RPG-76 czyli jednorazowe "Komary" plus granaty nasadkowe lub granatniki podlufowe 40 mm.
 7. W tej brygadzie mogły być i dowodzenia i może "ze trzy normalne" , bo miała specyficzne zadania i nie była chyba obarczona mobilizacją jednostek dla rezerwowych dywizji zmechanizowanych.
 8. Sprostuję nieco tą wypowiedź, powstał takowy artykuł czyli "Ciągnik artyleryjski Mazur" opublikowany w "Raport-Wojsko, Technika, Obronność" Nr 2/2017, niestety nie znam tegoż artykułu.
 9. Dobry temat, wchodzę w to W latach 80-tych plutony piechoty na SKOT-ach i BWP były takie same, zarówno pod względem liczebności jak i uzbrojenia "desantu", oczywiście pomijam kwestę uzbrojenia i potencjału bojowego tychże wozów (KPTW 14,5 mm plus PKT 7,62 mm na SKOT-2 (2-AP) vs 2A28 73 mm plus ppk 9M14P i PKT 7,62 mm na BWP). Co do ówczesnych "wrogich armii" to polecam "Podręcznik Dowódcy Plutonu" jest tam" Rozdział XV Armie Obce" gdzie rozpisano strukturę organizacyjną "ichniego" zmechu. od drużyny do batalionu. Bazując na tym podręczniku mogę coś dopisać w tymże temacie.
 10. Bazując na spisie zachowanych wozów BTR-152 i BTR-40 z 2017 r. to tak, udało się, na ile jest to aktualne obecnie i ile z tego było pierwotnie na stanie WP a ile z zachowanych w Polsce wozów to wozy byłych "bratnich armii", ot to jest dobre pytanie ? Co do FUG-ów to dalej aktualne jest pytanie ile było tych wozów w WP i jakie wersje oprócz bazowej rozpoznawczej. Można spotkać informacje o użytkowaniu wozów dowodzenia (to ciekawe) i wozów rozpoznania skażeń. Jest także info o przekazaniu wozów FUG D-442 (po wprowadzeniu BRDM-2) do WOWewn. i to miałoby by "ręce i nogi" po skorelowaniu tego z informacjami o BTR-40, BTR-152 i BRDM oraz TOSU-76 (te "odziedziczone" po KBW) przekazanymi do WOWewn. Według stanu z 1970 Wojska Obrony Wewnętrznej miały 413 transporterów opancerzonych a w 1975 r. 441 t.o. i na pewno nie były to SKOT-y, no może znalazło się tam kilka wozów tego typu w wersji R ale na pewno nie wersje bazowe i uzbrojone.
 11. Kupiłem, przeczytałem, bardzo dobry artykuł czyli "Rakietyzacja obrony przeciwlotniczej sił lądowych" a do tego jeszcze jeden dobry "tekst" w poruszanym przez nas temacie czyli "Armaty przeciwpancerne w XXI wieku". Polecam.
 12. A to też ciekawe bo o "Mazurach" jest naprawdę "skąpo", nie powstał chyba żaden większy artykuł na temat tegoż ciągnika, polskiej konstrukcji i produkcji, użytkowanego także w CSRS i DRW, ale do rzeczy. Można spotkać informację iż zostały wycofane "z linii" w 1979 r. i zastąpione w jednostkach artylerii ciężkiej przez Krazy 255 (a wcześniej może też przez Krazy 214) . W opracowaniu "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Część II. Artyleria polska w XX wieku. W 70 rocznicę powstania 1 Warszawskiej Brygady Artylerii Armat im. gen. J. Bema" jest info o zdaniu "Mazurów" z tejże brygady w 1981 r., Kolega ptasznik przytoczył info o Mazurach w 23 daa będących w służbie jeszcze w 1985 r. (w sumie to nie były takie stare, miały wtedy 24-26 lat, a to dla sprzętu tego typu norma). Są znane fotografie przedstawiające "Mazury" w drugiej połowie lat 80-tych, ale gdzie i co, nie wiem. Na "ZN" stały pewnie "do końca". I tu wracamy do pytania czym były holowane armaty BS-3 100 mm, może właśnie "Mazurami", analogicznie do armat wz. 31/37 122 mm i armatohaubic wz. 37 152 mm, wcześniej były inne ciągniki w tym AT-S (proszę nie mylić z ATS-59) itd., zresztą o ciągnikach gąsienicowych był "fajny" ale krótki temat na tym forum do którego "wrzuciłem swoje trzy grosze", w tym fotografie "zaginionego"" w WP ciągnika AT-T (zakupiono całe dwie sztuki), którego to co najmniej jeden egzemplarz odnalazł się około 1960 r. w jedynej tego typu jednostce czyli w ówczesnym 33 Szkolnym Batalionie Naprawy Traktorów (od 1961 r. 33 Szkolny Batalion Ciągników Gąsienicowych). Temat ciągników artyleryjskich w powojennym WP, zarówno gąsienicowych jak i kołowych jest też niezmiernie ciekawy i mało znany a nierozerwalnie związany z brygadami artylerii
 13. W temacie "haubicy z długą lufą" napisałem cyt. " i myślę że chyba oficjalnie nigdy się nie dowiemy co było, ile tego było i gdzie było albo miało być i nie było, bo etat etatem a stan faktyczny, stanem faktycznym a pomiędzy jeszcze "zastępstwo" w postaci tego czego już być nie powinno a było itd." Podtrzymuję te słowa. Ptasznik jak przeczytasz tą drugą część opracowania tyczącą 1 BAA to zwróć uwagę na skrótowy co oczywista opis struktur pokojowych i przewidywanej organizacji wojennej, to jest bardzo ciekawe i chyba tak było z większością jednostek, no może oprócz tych w tak zwanej "gotowości stałej". Ale chyba dzisiaj "ma wyjść" nowy numer NTW a w nim arcyciekawy artykuł o rakietyzacji wojsk OPL (wojsk lądowych) począwszy od lat 60-tych. Nie kupuję tegoż pisma od wielu lat, jak i nie kupuję innych pism o podobnej tematyce ale w tym przypadku się skuszę albowiem "przegapiłem" kilka ciekawych artykułów o których istnieniu nie wiedziałem.
 14. Ciekawe jak by się prezentowały po planowanej modernizacji, bo to co zrobiono z linią "Burzy" w latach 50-tych, to wyglądało "tak sobie". I na pokład torpedowca czy też którejś z łodzi latających w filmie "Zew morza". Ogólnie to powstało kilka fajnych polskich filmów marynistycznych, chociażby powojenne klasyki czyli "Orzeł", "Ostatni po Bogu" a także "cywilne" jak "Martwa fala", "Kapitan z Oriona", Krab i Joanna", "Okolice spokojnego morza" i tyle co pamiętam, wszystkie do obejrzenia po raz kolejny.
 15. Ówczesne normy "wyjścia w pole" były strasznie "wyśrubowane". - "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Część I. Artyleryjskie rzemiosło. Wspomnienia żołnierzy 1 Berlińskiego Pułku Artylerii w Bartoszycach". Praca Zbiorowa, Węgorzewo-Bartoszyce 2014. - "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Część II. Artyleria polska w XX wieku. W 70 rocznicę powstania 1 Warszawskiej Brygady Artylerii Armat im. gen. J. Bema" Praca Zbiorowa, Węgorzewo 2014 r. Polecam
×
×
 • Create New...

Important Information