Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  1923
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Edmundo last won the day on May 3 2019

Edmundo had the most liked content!

Community Reputation

30 Excellent

1 Follower

Recent Profile Visitors

378 profile views
 1. Raczej nie lata 50-te chociaż może. Chorąży z lat czterdziestych miał pasek przez środek naramiennika ale w sumie to człowiek z fotografii uwieczniony w tymże mundurze wcale nie musiał w tychże latach służyć "czynnie" w WP. Jedno jest pewne, brał udział w walkach w czasie II wojny.
 2. Dobra fotografia, "przełamuje" nieco typowy widok polskiego pancerniaka sprzed 1939 r., kożuszek (albo i nie kożuszek) oraz "filce" na nogach
 3. Podporucznik, pod trzema radzieckimi medalami widoczna Odznaka Grunwaldzka ustanowiona w dniu 22 lipca 1945 r. Moim zdaniem fotografia wykonana w latach 1945-1947, góra 1948 r.
 4. Plutonowy 58 Pułku Piechoty, byłego 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich (stąd 4 na kołnierzu), na kurtce wz. 19 widoczny Krzyż Virtuti Militari, odznak niestety nie rozpoznaję, na rękawie oznaka pionierów a ogólnie rzecz ujmując to fotografia wykonana została w latach dwudziestych.
 5. Teraz zauważyłem. Zdjęcie zamieszczone w dniu 20 lipca 2019 r. wykonane zostało w Łomży na terenie koszar 33 pp najprawdopodobniej na tyłach nieistniejącego obecnie budynku dowództwa pułku. Co ciekawe widoczne przy ołtarzu pojazdy najprawdopodobniej należały do Ośrodka Sapersko-Pionierskiego 18 DP funkcjonującego w Łomży od 1937 r. Drugą ciekawostką jest ołtarz "przystrojony" wiosłami a to wyraźnie wskazuje na saperów czyli na OS-P 18 DP, niestety fotografii z epoki koszar saperskich zaadaptowanych na ten cel z byłych budynków monopolu spirytusowego jak na razie brak, przynajmniej ja takowych nie widziałem poza jedną fotografią zniszczonego budynku wykonaną "w albo krótko po" 1945 r. A widoczny budynek za ołtarzem także pasowałby architekturą właśnie do owego zniszczonego budynku koszar OS-P 18 DP. A tak "na marginesie" to wszystkim zaineresowanym tematem polecam krótki artykuł p.t. "Ośrodek Sapersko-Pionierski 18. Dywizji Piechoty" zamieszczony na stronie historialomzy.pl
 6. Fotografia "trzecia od końca" to Piątnica koło Łomży, foto zrobione z obecnej ulicy Szkolnej.
 7. I jeszcze jedna ciekawostka czyli żołnierz polski stojący tyłem do fotografującego z dwoma niemieckimi puszkami masek pgaz. (dużo większe od masek RSC) założonymi na sposób polski.
 8. Fajna fotografia byłych "Hallerczyków" i co ważne widoczne dwa rkm Chauchat a to chyba widok nie częsty na fotografiach z wojny polsko-bolszewickiej.
 9. Kolejna "zagwozdka" mundurowa. Cóż za wzór kurtki ma starszy strzelec (stojący od prawej) na przedostatniej fotografii z dnia 4 grudnia. Na przeróbkę z "byłego" munduru oficerskiego to za bardzo nie wygląda (tu widać inny nie spotykany rodzaj klap na kieszeniach) a fotografia została wykonana ewidentnie po 1935 r. Dwaj inni żołnierze mają też dość ciekawe "wariacje" czyli kurtki "niby" wz. 35 ale co ciekawe z pięcioma guzikami.
 10. Twoje zdjęcie to tak zwane monidło czyli podmalowana fotografia często z dodanymi elementami "fantazyjnym" których to w rzeczywistości nigdy nie było i wszystko wskazuje że tak jak piszesz jest to tylko interpretacja "malarza" albowiem naramienniki oraz wężyki i proporczyki na kołnierzu są ewidentnie domalowane.
 11. Ładownica na magazynki do M 16 z amerykańskiego systemu oporządzenia ALICE.
 12. Oj, oj, z tymi odcieniami w fotografii czarno-białej to różnie bywa, jako stary "fotografista" hołdujący fotografii tradycyjnej i oczywista czarno-białej nieraz się o tym przekonałem. Pozdro.
 13. Wcześniej z biało-czerwoną opaską na ramieniu, ale to tak na marginesie tegoż tematu i pewnie nieliczni to pamiętają
 14. W Hagenau stacjonował 137 Pułk Piechoty (2 Dolnoalzacki) czyli Infanterie-Regiment Nr. 137 (2 Unter-Elsässische) utworzony w 1887 r. wchodzący w skład 62 Brygady Piechoty ze składu 31 Dywizji Piechoty która to z kolei podlegała pod XXI Korpus Armijny. Ponadto 31 Pułk Artylerii Polowej (1 Dolnoalzacki) oraz część 67 Pułku Artylerii Polowej (2 Dolnoalzacki) które to tworzyły 31 Brygadę Artylerii Polowej wchodzącą w skład 31 Dywizji Piechoty.
×
×
 • Create New...

Important Information