Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  2324
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Edmundo last won the day on September 18

Edmundo had the most liked content!

Community Reputation

42 Excellent

1 Follower

Recent Profile Visitors

643 profile views
 1. Jaki to za samochód, "szoferka" jak we Fiacie 621 ale maska "cuś" nie taka.
 2. Może i nie jest to atrapa ale weź to porównaj z armatą na zdjęciu "Kolejne ujęcie 47- mki." Ewidentnie czegoś na tej "atrapie" brak.
 3. Panowie może nie do końca w temacie ale zawsze. Koniec lat 90-tych (bodajże 1999 r.) idziemy "we trzech" celem spożycia słusznie zapracowanego piwa na obrzeża osiedla, po lewej "nowy" cmentarz, po prawej budowa, pośrodku pole (obecnie też teren cmentarza) a w trawie "cuś", podchodzę bliżej, patrzę i obwieszczam pozostałym w tyle kolegom że to kanister, mój kumpel na to że pewnie niemiecki (to był z jego strony żart bo kilka lat wcześniej niemiecki z napisem Heer 1939 znaleźliśmy na terenie innej budowy), kop z buta w lewo, kop w prawo, podniesienie w górę a jak, kanister Wehrmacht 1943 w całkiem dobrym stanie i bez śladów wtórnego malowania (oczywista troszkę "rudy" i bez "korka"). Wylądował później u kumpla "samochodziarza" w garażu. I tak to jest z tymi przypadkowymi znaleziskami.
 4. Ułan albo strzelec konny, widać zarys proporczyka na kołnierzu ale najciekawsza jest kurtka wz. 19 z trzema małymi guzikami na mankietach, regulaminowe kurtki miały jeden "normalny" guzik. Co do jednostki to w przybliżeniu możesz ustalić jakie pułki miały jasne otoki na rogatywkach i "pokombinować" z proporczykiem na lancy.
 5. Zapewne któryś (który nie wiem) z torpedowców, widać podwójny aparat torpedowy. Hej Ptasznik, będziesz wiedział, to Twoja specjalizacja.
 6. Panowie, nieco na marginesie tegoż wątku ale jak najbardziej w temacie a więc wypada poczekać do 7 października wtedy ma być dostępne opracowanie autorstwa Pana Adama Jońcy "Polskie Pociągi Pancerne 1921-1939", str. 392, wymiary 285x210 mm, oprawa twarda. Moim zdaniem będzie to rewelacja.
 7. Dodam tylko jeszcze że pas widoczny na fotografii wygląda na US Army Garrison Belt czyli amerykański skórzany brązowy pas do mundurów wyjściowych dostarczany także w ramach pomocy materiałowej do ZSRR a przez to użytkowany także przez "LWP".
 8. Tak,tak, Niemcy troszkę tego "zdobyli", hmmm przejęli.
 9. Wojsko Polskie ("Ludowe Wojsko Polskie") po 1943 r., płaszcz wzorowany na przedwojennym płaszczu wz. 36, na kołnierzy widoczne barwy broni (być może to piechota, barwy tejże to żółto-granatowy), czapka zimowa uszanka wzoru sowieckiego, dobrze widoczny orzełek tzw. "kurica", przy boku nóż myśliwski (tak mniemam ale wybitnym znawcą broni białej nie jestem, są na tym forum naprawdę dobrzy spece od tegoż tematu). Co do stopnia to wygląda na szeregowca, nie widać nic na naramiennikach.
 10. Na fotografii "trzeciej od końca" ORP "Burza" już chyba w trakcie złomowania.
 11. Tu przypomina mi się odcinek serialu "Czterdziestolatek" i akcja "Klin" tudzież "Bankiet" Co do tych lampek alarmowych to być możliwe, bywały różne pomysły racjonalizatorskie ale do tego i tak zapewne musiał być wykonany telefon na pododdział.
 12. Czy tak było we wszystkich jednostkach ? Zupełnie tego nie kojarzę. Musiała być opracowana i wdrożona jakaś wewnętrzna instrukcja na wzór powyższej instrukcji przytoczonej przez Hipolita.
 13. Co do "czwartego zdjęcia od końca" to z dużym prawdopodobieństwem będzie to Strażnica KOP "Poszakinia" na granicy polsko-litewskiej, kompania KOP "Orany", Batalion KOP "Niemenczyn".
×
×
 • Create New...

Important Information