Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  2496
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Edmundo last won the day on November 26 2020

Edmundo had the most liked content!

Community Reputation

50 Excellent

1 Follower

Recent Profile Visitors

770 profile views
 1. To może spróbuj przetłumaczyć z języka Jidisz, ten był bardziej "popularny" na terenie Europy środkowo-wschodniej w tym także w Polsce.
 2. Nie ma sprawy. A co bagnetu to zapewne któryś z polskich w żabce wz. 24 (to taka szeroka z paskiem i klamerką z bolcem "blokującym" zaczep pochwy). To tyle ile moglem wydedukować.
 3. Kurtki sukienne wz. 19 z oznakami Szkoły Podchorążych Rezerwy na patkach kołnierzowych (dla mnie to piechota), furażerki sukienne wz. 23 (ale czy wszystkie tegoż wzoru ?), widoczny bagnet to kwestia do ustalenia.
 4. To chyba litewskie czołgi. Ciekawe.
 5. A 23 Nizowski Pułk Piechoty Generał-Feldmarszałka Sałtykowa stacjonował w koszarach w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej i wchodził w skład 2 Brygady 6 Dywizji Piechoty.
 6. Tak, były używane pewnie "do końca" czyli do września 1939 r., na forum było między innymi zdjęcie żołnierzy któregoś z oddziałów 10 Brygady Kawalerii już po zmotoryzowaniu mających takowe ładownice. A co do oporządzenia austro-węgierskiego w WP to polecam Tom 56 WKPP tyczący właśnie tegoż tematu. A "trofiejne puliemioty" wz. 1910 "podczas pracy" można zobaczyć w filmie "Szaleńcy" z 1928 r. O samym filmie "już było pisane" w odpowiednim dziale tegoż forum.
 7. Jaki to pułk nie mam pojęcia ale "trofiejnych puliemiotów" dostosowanych do naboju mauserowskiego czyli 7,92x57 mm używano dość długo, na przykład w 33 pp były na stanie jeszcze w pierwszej połowie lat trzydziestych a i żołnierze z powyższej fotografii mają także pozostałość po CK Armii czyli ładownice od Mannlichera.
 8. Istotnie hełm z ilustracji jako żywo przypomina wyglądem ostatecznie nie wprowadzony na większą skalę polski hełm wz. 28 ale też być możliwe iż autor ilustracji po prostu "machnął" na rysunkach hełm według swojego "widzi mi się" albo posiłkował się fotografiami gdzie widoczni byli żołnierze w hełmach "próbnych" wz, 28.Jakby chciał to zilustrować hełmami będącymi ówcześnie na stanie WP to po prostu narysowałby sylwetki żołnierzy w hełmach francuskich wz. 15 lub niemieckich wz. 16 .Ale może też powyższe rysunki powstały na bazie naocznych obserwacji czy też jakiś fotografii wykonanych w Centralnej Szkole Gimnastyki i Sportów czyli późniejszego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego gdzie być może testowano hełmy wz. 28 w tym podczas walki na bagnety czy też walki wręcz. Takie jest moje zdanie.
 9. Ależ mógł być saperem tylko że w KOP-ie a ponadto w 1927 r. nie istniał jeszcze 7 Batalion Saperów tak że ten opis z Allegro to taki sobie.
 10. Wypada poczekać do 11 marca 2021 r. na kiedy to jest zapowiadany Tom 213 serii WLU 1939 zatytułowany "Armaty plot półstałe starego typu". Czy wyjdzie w tym terminie, ha, dobre pytanie
 11. Erih, ależ oczywiście że tak, podałem to tylko jako przykład.
 12. Sztylpy były noszone pozaregulaminowo przez oficerów i podoficerów zawodowych jeszcze na początku lat trzydziestych, tutaj widać je u szeregowca, choć fotografia jest zapewne z lat dwudziestych. Może owe sztylpy założono tylko to tejże fotografii, co było ówcześnie powszechnie praktykowane w przypadku różnych innych "dziwnych rzeczy" będących "na stanie" atelier fotograficznego. Takowe sztylpy podnosiły prestiż fotografowanego żołnierza, poza tym nie mają ich inni widoczni szeregowcy. A numer na naramienniku istotnie wygląda na 48 czyli tak jak napisał Kolega Tyr, 48 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych ze Stanisławowa. I właśnie Stanisławów i sztylpy a więc luźne skojarzenie z CK Armią
 13. Własnie dumam cóż to za pas, polski odpada, pierwszy wzór tego typu dla szeregowych to chyba wz. 24 a fotografia zapewne została wykonana wcześniej, obstawiam lata 1919-1921, no góra 1922 r. Rosyjskie "wojenne" też były inne, inne były też "przedwojenne" pasy dla Straży Pogranicznej bo to chyba jedyna albo jedna z nielicznych służb czy też rodzaju wojsk Imperium Rosyjskiego gdzie przed 1914 r. nie używano stylizowanych klamer. Zapewne jakiś demobil, tylko z jakiej armii ? Aha, Kolego Jedburgh_Ops, jeśli możesz to napisz coś więcej o tych amerykańskich furażerkach, jak wiesz, niezmiernie ciekawi mnie sprawa umundurowania i wyposażenia z demobilu użytkowanego przez WP.
 14. Tak, spotkałem się, taka sytuacja zdarza się w przypadku pierwszych modeli radzieckich aparatów fotograficznych Zorkij które w tenże sposób są "upodabniane" do "wojennych" modeli niemieckiej "Leicy". To pierwszy z brzegu przykład takowego czy też podobnego działania. Jak było, czy też jest w powyższym przypadku, nie wiem, przytoczyłem tylko przykład.
×
×
 • Create New...

Important Information