Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  1744
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

20 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. I bardzo ciekawy wzór orła na tejże rogatywce, troszkę wyglądający na produkcję "własną".
 2. Bodziu z całym szacunkiem ale wagony obrony przeciwgazowej z pociągami sanitarnymi nie miały za wiele wspólnego, może tylko to że zapewne na ich "pokładzie" znajdowały się instrukcje oraz środki medyczno-sanitarne pozwalające pokazać w jaki sposób neutralizować skutki porażenia bojowymi środkami chemicznymi. Wagony opgaz. były jeżdżącymi po kraju "gabinetami" instruktażowymi mającymi uświadamiać i szkolić z zakresu obrony przed użyciem gazów bojowych i zapewne nie przewidywano ich użycia na czas "W".
 3. Na moment jeszcze wrócę do tychże karabinów maszynowych. Skoro było ich aż tyle to zapewne były na stanie oddziałów liniowych WP jeszcze na początku lat dwudziestych, osobiście nigdy nie trafiłem na informacje jakie oddziały były wyposażone w ten km (o ile były). Macie Koledzy jakieś info na ten temat.
 4. Zdjęcie trzecie od końca (tylko tak można to skojarzyć, jedna z niedoskonałości Nowego Forum) jest ogólnie znane ale proszę zwrócić uwagę na widoczny karabin maszynowy. Jest to Colt Model 1914, ciekawe czy z "demobilu" US Army albo Wielkiej Brytanii czy też zdobyty na bolszewikach. Z ogólnie dostępnych informacji wynika że WP miało na stanie około 200 tych karabinów z tego 30 wykorzystywanych bojowo. P.S. Wiem że to nie ten dział ale dlaczego zniknęły niektóre nasze poprzednie posty, czyżby jakieś "czyszczenie" ?
 5. Marynarz z fotografii trzeciej od końca podpisanej "Kolejne sylwetki... Z 1924 roku" to raczej po 1930 r. ponieważ widać na bluzie Państwową Odznakę Sportową którą ustanowiono właśnie w 1930 r.
 6. Jeśli dobrze odczytałem to na kołnierzu widnieje numer 869 a wtedy osobą na fotografii byłby strażnik Bolesław Kuczyński pełniący służbę w Placówce "Praszka" podlegającej Komisariatowi "Praszka" wchodzącemu w skład Inspektoratu Straży Celnej "Praszka" (województwo łódzkie). Proszę o uwagi tyczące powyższego, jak również pomoc w odczytaniu cyfr numeru służbowego widocznych na kołnierzu tegoż strażnika.
 7. Prędzej Straż Celna a jeżeli nawet Straż Graniczna to tylko w początkowym okresie istnienia. Szkoda że nie zbyt wyraźnie widać indywidualny numer służbowy na patkach kołnierzowych, żeby było bardziej czytelne to wtedy istnieje możliwość ustalenia nazwiska i przydziału służbowego widocznego na fotografii strażnika.
 8. Tak, pierwszy nieśmiertelnik jest z okresu z I wś.
 9. - 1 nieśmiertelnik to 2 Oddział Zapasowy 2 Pułku Artylerii, nie wiem tylko jak rozwinąć skrót EITT (nie wiem też czy dobrze to odczytałem). - 2 nieśmiertelnik to 1 Brygada NSKK czyli Narodowosocjalistycznego Korpusu Motorowego.
 10. Dzięki za odpowiedź, tak też myślałem, aczkolwiek miałem małe wątpliwości.
 11. Formoza58, "w kwestii formalnej", czy aby na pewno na powyższym zdjęciu jest Władysław Anders ? Czyżby to był oficer w "ułance" po prawej czy też kapitan (rotmistrz) w centrum fotografii ?
 12. Panowie to z całą pewnością nie jest przedwojenna oznaka Szkoły Powszechnej ani tym bardziej Szkoły Podchorążych WP ani powojennej Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", a więc co to jest ? Może coś ciut powojennego, do lat pięćdziesiątych także funkcjonowały szkoły powszechne, więc może to, czyli oznaka na czapkę ? A może trzeba iść w kierunku oznaki na naramienniki Straży Pożarnej, chociaż nigdy nie spotkałem takowej oznaki związanej z pożarnictwem.
 13. Czestar z całym szacunkiem ale na pewno wiemy i jest to wiedza objawiona że był Leichtes Strassenbau Bataillon 610 (Straßenbau) natomiast nie było Brückenbau Bataillon ani Bau Bataillon z numerem 610. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information