Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Content Count

  1866
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Edmundo last won the day on May 3

Edmundo had the most liked content!

Community Reputation

30 Excellent

Recent Profile Visitors

294 profile views
 1. Raczej a nawet na pewno tablica z numerem domu.
 2. Hej, zwróciliście uwagę na dwie ciekawe rzeczy widoczne na przedostatniej kolorowanej fotografii. Pierwsza to niemieckie hełmy wz. 16 (nic nie wskazuje aby była to Rezerwa Policji Państwowej) a druga to chyba cywilna maska przeciwgazowa typu C 2 przewieszona przez ramię kobiety na pierwszym planie.
 3. Niestety ale patrząc na powyższe fotografie nie da się ustalić jednostki czy tez rodzaju wojsk (widać wysokie buty co mogło by wskazywać na kawalerię ale czy musi ?), nie widać także stopnia Twojego Pradziadka (na pewno nie był oficerem). Jedyne co można określić na pewno, to to, że jest to początek lat dwudziestych.
 4. Kolego Tyr co do pierwszej z fotografii to nie ulega wątpliwości że Wojska Wielkopolskie ale może to Żandarmeria, zwróć uwagę na patki i oznaczenia stopnia rękawie. Stawiałbym na Żandarmerię. Co do drugiej fotografii to jeżeli widoczny na niej człowiek urodził się w 1926 r. to zapewne wykonana została w drugiej połowie lat czterdziestych, widać kurtkę wz. 36 lub jej powojenną odmianę, stopień czyżby chorąży ? Ale też nie za bardzo pasuje na WP, może to nie WP a inna formacja ?
 5. Dobre pytanie, właśnie co ? Jedyne z czym mi się to kojarzy to trałowce T 5-T 7 czyli późniejsze T 1-T 3, tylko kształt wieżyczki jakiś nie taki, chyba że to "rozciągnięta po wysokości" fotografia, ogólnie rzecz biorąc to kadłuby jak na trałowce tego typu też jakieś takie zbyt wąskie.
 6. Przedostatnie "Zdjęcie opisane jako polski pilot (kto ?) w rozmowie z zestrzelonym przez siebie niemieckim lotnikiem". Na pewno kapitan dyplomowany i na pewno absolwent Wyższej Szkoły Wojennej (widać odznakę ). Nie chciał bym "wyrokować" ale kapitan z powyższej fotografii podobny jest do kpt. dypl. pil. Władysława Polesińskiego, absolwenta WSWoj. z 1937 r.
 7. To chyba włoskie armaty dalekonośne 149,1 mm z 1 Pułku Artylerii Najcięższej Motorowej ale cóż to za ciągniki ?
 8. Co do orzełka to tak jak napisał Kolega Tyr, współczesna radosna twórczość.
 9. Co do przedostatniej fotografii to na "godzinie 1" jest widoczny ORP "Smok".
 10. Bodziu skąd pewność że ten "Poznański T-70 jeszcze w Bieszczadach (lata 50-te)" to właśnie "ten" T 70 czyli eksponat MBP w Poznaniu. Pytam tylko z czyste j ciekawości. A co do ostatniej fotografii to jakiś czołg mostowy ale może właściwsze było by określenie "kładka szturmowa".
 11. Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Tak też myślałem że to coś "współczesnego" a znawcą guzików niestety nie jestem. O ile mnie pamięć nie myli to guziczek jest w moim posiadaniu od bardzo dawna czyli "pewnie ze czterdzieści lat".
 12. Pytanie do znawców. Guziczek znaleziony dawno, dawno temu, średnica 20 mm, dwuczęściowy z cienkiej blaszki. Czy to "odpustowy", "cepelia" czy też coś starszego ?
 13. Patrząc na fotografię Marynarze ze " Ślązaka" z dnia 13 sierpnia (i wiele innych także tych powojennych) to od dawna zastanawiam się nad sensem "utrzymywania" białych mundurów pokładowych (ćwiczebnych/polowych/roboczych) co w Polskiej Marynarce Wojennej "pokutowało" do 1971 r. kiedy to oficjalnie wprowadzono mundury z marynarskim kamuflażem wzoru "mora". Jedynie podwodniacy (czy też podwodnicy) od lat pięćdziesiątych nosili granatowe mundury pokładowe (de facto robocze).
 14. Albo to testy holowania armaty bez wrotek, tu możemy gdybać ale fotografia bardzo ciekawa (chyba "wypłynęła" po raz pierwszy) , proszę zwrócić uwagę na gogle na rogatywkach żołnierzy siedzących na pace Citroena, niby nic ale jednak.
×
×
 • Create New...

Important Information