Jump to content

Nowy pomnik II AWP w Poznaniu.


YARD

Recommended Posts

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika II Armii WP

Projekt warszawskiego architekta wygrał konkurs na pomnik upamiętniający żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który ma stanąć w Poznaniu. W czwartek ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu, na który wpłynęło 18 prac.

Sąd konkursowy za najlepszy projekt uznał dzieło Marcina Urbanka z Warszawy - w szczególności za "prostotę i siłę przekazu treści za pomocą nowoczesnych technologii.

Idea pomnika - według autora - opiera się na przedstawieniu zarysu postaci żołnierzy podrywających się do szturmu. Nad nimi będzie napis "Żołnierzom II Armii Wojska Polskiego.


Płyta stalowa, w której wycięte zostaną sylwetki żołnierzy, będzie miała wymiary 12 na 4 metry.

Pomnik decyzją Rady Miasta Poznania stanie na terenie Cytadeli, gdzie znajdują się cmentarze wojskowe z czasów I i II wojny światowej.

- Teraz rozpoczynamy nowy okres w naszej działalności. Musimy załatwić wszystkie potrzebne formalności i zebrać pieniądze na budowę. Kamień węgielny chcielibyśmy wmurować z okazji rocznicy wyzwolenia Poznania (23 lutego - PAP), a budowę zakończyć w 2012 r. - powiedział w czwartek przewodniczący komitetu budowy pomnika płk rez. Zygmunt Maciejny.

Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy II Armii WP w Poznaniu powstał w odpowiedzi na rozebranie w czerwcu 2009 roku pomnika gen. Karola Świerczewskiego, dowódcy II Armii Wojska Polskiego.

Autor projektu koszt budowy pomnika oszacował na 261 tys. złotych. Za zwycięstwo w konkursie otrzymał 15 tys. złotych.

II Armię WP utworzono w sierpniu 1944 roku, jej dowódcą był gen. Karol Świerczewski, a wcieleni do armii żołnierze pochodzili z poboru ogłoszonego przez PKWN. W kwietniu 1945 r. Armia uczestniczyła w tzw. operacji łużyckiej, będącej elementem operacji berlińskiej. II Armia została rozwiązana w sierpniu 1945 r."
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/rozstrzygnieto-konkurs-na-projekt-pomnika-ii-armii,1,4968427,region-wiadomosc.html
Na foto rozbiórka pomnika Waltera"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
W kraju bida z nedza a oni pomniki komuchom stawiaja !! Chamstwo !! Oczywiscie mogli by postawic pomnik, ale bochaterom !! Takim jak Witold Pilecki, Major Henryk Dobrzański ''Hubal'' lub August Emil Fieldorf ''General Nil''. Wielu bohaterow czeka w cieniu. Nikt o nich nie wspomni. Az serce peka !!
Link to comment
Share on other sites

Witaj!
Literatura jest ci chyba rzeczą obcą . Poczytaj trochę o AWP. Kto tam był z jakich powodów,jak to było. Większość szła bo było trzeba ,chcieli się wyrwać z Łagrów, prać szkopa. Zapomniałeś że wielu AWPorców to byli żołnierze wojska polskiego z przed 1939 ? Że to zesłani Polacy ? Co do pomników ;

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_w_Poznaniu
Jest ich sporo w poznaniu to po pierwsze. Po drugie; miasto odnawia stary pomnik który szpeci. A przy nowym będzie tabliczka mówiąca o tym co to było AWP kto tam służył itp. Generalnie pełniąca funkcje edukacyjną dla takich ludzi jak ty. Nie neguje oczywiście twojej teori o robieni pomników dla bohaterów których wymieniłeś
Link to comment
Share on other sites

Brason. Tak sie sklada ze litaratura jest mi rzecza powszednia. Temat WP na wschodzie drocze juz kilka lat. Przeczytalem nie jedna ksiazke. Chociaz czesc z nich byla wydana zaraz po wojnie, co oznacza ze zolnierz AWP byl opisywany jako ''Jan Kos'' z slynnego serialu ktory przemierzal syberyjskie sniegi w poszukiwaniu zwierzyny. A nie syn oficera zabitego w katyniu i zeslany do lagru, lub innych prac przymusowych typu budowy drog albo ''fabryk odkurzaczy''. A co do wypowiedzi Marcina to kolejny post nic nie wnoszacy do tematu.... . Poza tym gdybys przesiedzial poza granicami kraju tyle co ja,nie wiem czy twoja ortografia byla by lepsza od mojej. To na tyle z mojej strony, nie widze sensu dalej ciagnac tej konwersacji ....
Link to comment
Share on other sites

Żołnierzom I i II AWP należą się takie same albo i lepsze pomniki niż PSZ i im pokrewnym.
Oni nie tylko szli , oni doszli do Polski.
I dzięki Nim Polska przetrwała pomimo wszystko.
Link to comment
Share on other sites

Cieszę się cobra10225 że zrozumiałeś swój błąd i nie będziesz juz tu zabierał głosu. W pełni popieram wypowiedź Barsona oraz Eriha, cobra masz zerową wiedzę w temacie i zastanów się ilu było komuchów" z przekonania a ilu z przymusu...
Link to comment
Share on other sites

cobra10225
Violetta Villas będąc w Ameryce półtora roku zaczęła mówić z akcentem... Widać niektórym taki okres wystarczy, by zapomnieć języka ojczystego. Na takie problemy polecamy sprawdzanie pisowni w przeglądarce.

Po braku polskich liter w Twoich postach wnioskuję, że siedzisz za granicą. Słowa takie jak W kraju bida z nedza a oni pomniki komuchom stawiaja !! Chamstwo !! " sprawiają wrażenie, jakobyś to Ty dał te pieniądze na pomnik... A sądzę że podatków w Polsce nie płacisz...
Link to comment
Share on other sites

Ja tego nie rozumiem - nie stawiamy pomników to źle, stawiamy jeszcze gorzej.

Przecież im należą się takie same pomniki jak AK, PSZ na zachodzie, żołnierzom września '39, czy partyzantom jak w/w Hubal. Przecież to byli Polacy i walczyli o jedną i tą samą Polskę. A to, że tak się stało, że polaków rozrzuciło po wszelkich frontach europy i afryki, to też musieliśmy walczyć przy różnych armiach i różnych ideologiach, a w czym jest gorszy Kowalski który wstąpił do II AWP, od Nowaka, który poszedł z Andersem? Powtarzam to byli żołnierze walczący za jeden kraj i wszystkim należą się takie same oddawanie czci.

I tak w końcu za tą walkę nikt im się nie odwdzięczył Anglicy o nas zapomnieli już w '45, a ruscy gnębili nas przez następne ponad 40 lat. Ale to już tylko moje zdanie nie wnoszące nic do dyskusji.
Link to comment
Share on other sites

Świerczewski na pewno nie zasłużył na żadne pomniki, ale żołnierze IIAWP na pewno TAK!

Niektórzy mieszkają po kilkadziesiąt lat poza granicami RP i jakoś języka ojczystego nie pozapominali, a tym bardziej nie używają takich głupich wykrętów!
Link to comment
Share on other sites

Jak udowodnili brytyjscy naukowcy

pzry zasipie poczszgólenych słów w zdnaiu, nie ma zncazeina kojnoleść ltier skadającyłch się na dane sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewsza i osatntia lteria były na siwom mijsecu; ptzosaołe mgoą być w cakowłitym niedzłaie, a mimo to, nadal nie ponwinśimy meić prombleów z pczerzytaenim tego tesktu."

...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 12:35 08-06-2012
Link to comment
Share on other sites

A tak na marginesie czy istnieje pomnik Polskiego konia z września 1939r. uważam że to zwierze też zasłużyło sobie na pomnik.Pomników AWP i naszych wyzwolicieli było swojego czasu bardzo dużo i zostały posuwane , teraz są piękne rynki , place z innymi pomnikami lub bez .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Bo i nie ma czego burzyć, toć to co tam napisane to święta prawda. Niech Niemcy dziękują Aliantom za wyzwolenie spod jarzma faszyzmu". Strach pomysleć co stałoby się z ich krajem gdyby Hitler porządził jeszcze kilka miesięcy.

Wódz pono stwierdził, że naród po klęsce w wojnie nie ma prawa istnieć.

A co do pomnika, niech stoi. Choćby ku chwale Bogu ducha winnych szeregowych żołnierzy (nie koniecznie wszystkich ich dowódców), którzy przelali krew, bynajmniej nie za socjalizm.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

W 70 lat po zakończeniu II wojny światowej na poznańskiej Cytadeli odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego. [16 maja 2015]

Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3864501,pomnik-2-armii-wojska-polskiego-w-poznaniu-zostal-odsloniety-zdjecia,id,t.html

W uroczystości wzięli udział między innymi kombatanci, posłowie i europosłowie oraz przedstawiciele władz miasta. Pomysł stworzenia pomnika na cześć żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego zrodził się w październiku 2009 roku. Jednak przez wiele lat, z różnych powodów, nie udało się go wybudować. Ostatecznie dopiero teraz, po prawie 6 latach - został on uroczyście odsłonięty. - Smutno, że tego dnia doczekało tak niewielu z tak wielu, którzy chcieli stworzenia pomnika - stwierdził pułkownik Zygmunt Maciejny, jeden z działaczy na rzecz uczczenia żołnierzy 2AWP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information