Skocz do zawartości

Powstanie Warszawskie poniosło absolutną klęskę"


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że nie na temat ale chcę odpowiedzieć na pytanie.

Analizując twoje wypowiedzi od początku kariery na forum, dziwnym trafem drażni Cię tylko tematyka patriotyczna, inicjatywy patriotyczne i prawicowe, godzące w bolszewię.
Czyżbyś był jej sympatykiem?"

Do Bounty1
Widzę, że zostałem zlustrowany :)
Jeżeli coś mnie drażni, to z pewnością nie inicjatywy patriotyczne, a wykorzystywanie ich do własnych politycznych celów.
I nieważne z której strony, bo jak stwierdził dyrektor Muzeum Oręża Polskiego- prawica czy lewica, jeden kierunek".
Bolszewikiem lub sympatykiem takowego nurtu politycznego, też nie jestem. Nie rozumiem, dlaczego jeżeli ktoś ma inne zdanie niż koledzy, to przyczepia mu się łatkę bolszewika bądź Żyda.
Przepraszam za dygresję i myślę, że najlepiej wrócić do analizy tematu.
Infaco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 526
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Niewiele mają , a konkretnie tyle że stanowili odroczone ofiary m.in. dowódców powstania, którzy nie licząc się z faktami postanowili kopać się z koniem.
Powstanie poniosło klęskę, ponieważ nie osiągnęło żadnego ze swoich celów.
Konspiracja powojenna również.
Koszta ludzkie tej klęski można było łatwo ograniczyć.
Nie zrobiono tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Zacytuję słowa, które akurat w kwestii powstania trafiają do przekonania:
powstanie było wielką tragedią narodową, ale uważam, że była ona nie do uniknięcia. Podzielam zdanie Nowaka-Jeziorańskiego, że to było jak tragedia grecka: można przewidzieć dalszy ciąg, ale to się musiało stać."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowództwo powinno iść pod sąd?Hmmmm również odważna kanapowa pozycja.
Czyli AK gdyby była pod dowództwem Rokossowskiego.....to nie było by ofiar.
W przeciągu 63 dni pokoju" a nie powstania okupant w samych łapankach doprowadziłby do zagłady kilku tysięcy mieszkańców,nikt chyba nie miał wątpliwości,że Sowieci i LWP będą wyzwalać" miasto i również będą ofiary pytanie czy nie większe dwukrotnie.Front w końcu by nie poszedł bokiem na Bydgoszcz czy Kilce i Warszawa by ocalała.Chyba nikt się łudził,że nie było by ofiar?
Nie powinno się wydawać opinii o czymś w czym się nie brało czynnego udziału i nie brało odpowiedzialności za powstanie.
Przynajmniej nie ja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowództwo zaczynając powstanie mogło też liczyć na to, ze niemieckie dowództwo wycofa wojska z Warszawy i zostawi ten pasztet ruskim. Gdyby Niemcy nie zdławili powstania to prawdopodobnym jest, ze z Londynu przyjechali by przedstawiciele rządu emigracyjnego i mając wsparcie w oddziałach powstańczych proklamowali by restytucję RP.
Jeżeli zaproszono by zachodnich dziennikarzy, nie było by już tak łatwo Stalinowi wszystkich posłać do piachu, trochę dziwię się niemieckiemu dowództwu, że nie skorzystali z takiej okazji zrobienia zamieszania wśród aliantów, w końcu przełamanie linii obronnych na Wiśle w innym miejscu nie było dla armii czerwonej aż tak wielkim problemem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowództwo zaczynając powstanie mogło też liczyć na to, ze niemieckie dowództwo wycofa wojska z Warszawy i zostawi ten pasztet ruskim."

Nie, nie mogło liczyć na to, że Niemcy bez walki oddadzą ostatnią dużą przeszkodę wodną przed Odrą - bo zaraz za Odrą był Berlin. AK miało zresztą dokładne meldunki od swojego wywiadu, że Niemcy przerzucają właśnie na prawy brzeg Wisły kilka nowych dywizji i kilkaset czołgów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstanie upadło z powodu rozkazu Stalina o wstrzymaniu natarcia. Czy ktoś mógł to przewidzieć WTEDY??????? Nie wiem. Czy ktoś po pięciu latach patrzenia na niemieckie mordy na własnych bracia , siostrach, dzieciach, sąsiadach, rodakach znosił by to do końca, bez najminiejszej ochoty odpłacenia się za te bestialstwa????
Jeśli ktoś odpowie ze nie, to ja tego nie rozumiem.
A z Środy taki etyk jak z Mengele lekarz.

Tym wszystkim którzy nie rozumieją powszechnej woli warszawiaków do wybuchu powstania polecam książkę Warszawski pierścień śmierci 1939-1944" - Władysława Bartoszewskiego. Może coś do nich dotrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze- natarcie Sowietów zostało zatrzymane dlatego że wyprztykali się z rezerw dużo wcześniej i szli na zachód jedynie siłą rozpędu. Na forsowanie Wisły na masową skalę nie mieli sił ani środków, ledwo zdołali utrzymać przyczółki.
Otwartym pozostaje pytanie, czy gdyby Powstanie zostało w jakimś stopniu skoordynowane z działaniami A CZ , to Warszawa stała by się kolejnym przyczółkiem.
PS Mengele był zbrodniarzem i psychopatą, ale jego działania sporo wniosły do współczesnej medycyny, choć nie ma wielu odważnych co by to dziś przyznali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstanie upadło z powodu rozkazu Stalina o wstrzymaniu natarcia. Czy ktoś mógł to przewidzieć WTEDY???????"

A czy AK miała podpisaną jakąś umowę o wzajemnej pomocy" ze Stalinem?

Czy ktoś po pięciu latach patrzenia na niemieckie mordy..."

A czy ktoś pytał mieszkańców Warszawy - czy chcą masowo ginąć całymi rodzinami tylko dla tego, że się komuś niemieckie mordy opatrzyły"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tradycyjnie jak co roku te same pytania i odpowiedzi, i szukanie winnych tam gdzie ich nie ma, gdybanie co by było gdyby, a fakty są jakie są i zaklinanie rzeczywistości życia poległym nie zwróci.
http://www.youtube.com/watch?v=pcgDGp60Lqs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erich- nie ulega wątpliwości, że AC poniosła ogromne straty, ale czy nie mogła nic zrobić- tego bym absolutnie nie powiedział. Najleprzy przykład to lotnictwo- brak parasola powietrznego nad Warszawą. O ile nmnie pamięć nie myli to podczas powstania nad miastem bezkarnie operowało ok 20 Ju-87. Nie pisz mi, że tego zagrożenia dla warszawiaków nie dało się usunąć. Takich przykładów można mnożyć...
Balans przeczytaj tą książkę Bartoszewskiego- wtedy napiszesz mi tu o tym opatrzeniu"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalin nie miał żadnego logicznego powodu by ratować powstanie warszawskie które było kontynuacją akcji „Burza”.
Celem akcji Burza było
Uświadomienie władzom radzieckim, że na wyzwolonych z okupacji niemieckiej terenach Polski w granicach sprzed 1939 gospodarzami są Polacy, uznający władzę Rządu Emigracyjnego, który był jedynym legalnym kontynuatorem struktur władzy państwa polskiego sprzed 1939.
Zanegowanie alianckiego podziału na strefy operacyjne, w myśl którego Polska znajdowała się w radzieckiej strefie operacyjnej i wojska aliantów zachodnich ani oddziały im podporządkowane tu nie operowały.
Skłonienie ZSRR do uznania władzy Rządu RP w Londynie (reprezentowanego w kraju przez Delegaturę Rządu na Kraj) w Polsce i granicy wschodniej sprzed 1939 roku (którą ZSRR uznał postanowieniami traktatu ryskiego w 1921) i praw Polski do jej terenów wschodnich, bezprawnie zagarniętych na mocy postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow po agresji ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939.
Spowodowanie przybycia do Polski sił aliantów zachodnich i jednostek PSZ na zachodzie, a w pierwszej kolejności 1 SBS."
Można powiedzieć ze było pewne ze Rosjanie nie wesprą powstańców bo i po co, by potem ich rozstrzeliwać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nmnie pamięć nie myli to podczas powstania nad miastem bezkarnie operowało ok 20 Ju-87. Nie pisz mi, że tego zagrożenia dla warszawiaków nie dało się usunąć."

Trochę" mijasz się z prawdą jeśli chodzi o te bezkarne loty.
Zapoznaj się z raportem Użycie 6.Floty Powietrznej w ramach walk o Warszawę od 1.08 do 2.10.1944" i nie pisz głupot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak zamiast dywagacji" o klęsce Powstania, pobawmy się o próbę historii alternatywnej" i co by było gdyby nie wybuchło? Milionowe miasto, na bezpośrednim zapleczu frontu, węzeł komunikacyjny i nienawidzące okupanta społeczeństwo. Ja obstawiam, że pewne byłoby wyburzanie zabudowy i przygotowywanie festung", ewakuacja części ludności i nie liczyłbym na humanitaryzm w trakcie. Pewne walki z Podziemiem np w czasie dekonspiracji magazynów uzbrojenia i w związku z tym egzekucje cywilów. Potem oblężenie, zrównanie miasta z ziemią, straty materialne nie byłyby mniejsze, zaś w zabitych ... mogłyby być nawet większe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo - jak stwierdza dowódca plutonu w batalionie "parasol, wówczas podporucznik, obecnie generał nawig. Władysław Jagiełło - lotnictwo niemieckie działało całymi eskadrami junkersów JU-88, natomiast w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu pozycje powstańców atakowane były przez mniejsze zespoły w składzie kilku samolotów. Szczególną aktywność w tym przypadku wykazywały Ju-87 startujące z Okęcia, które szturmowały nieustannie nasze punkty oporu. My natomiast nie mogliśmy im przeciwdziałać, ponieważ nie mieliśmy broni przeciwlotniczej".
Izydor Koliński Lotnictwo Polski Ludowej 1944-1947

Dowódca 6 floty powietrznej gen. płk Ritter von Greim był zdania, żeby skierować całe lotnictwo z frontu środkowego dla zrównania Warszawy z ziemią." Dzieje najnowsze" - kwartalnik Instytutu Pamięci Narodowej t.1 nr.2 Warszawa 1947 str. 307
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lotnictwo niemieckie działało całymi eskadrami junkersów JU-88"

To bardzo ciekawe. :) Pierwsze słyszę.

powstańców atakowane były przez mniejsze zespoły w składzie kilku samolotów. Szczególną aktywność w tym przypadku wykazywały Ju-87 startujące z Okęcia, które szturmowały nieustannie nasze punkty oporu"

Tak,4 Junkersy 87 z Okęcia...
Te 4 samoloty wykonały ponad 50% lotów przeciwko PW.
Jedna z tych maszyn została zestrzelona przez OPL AK a druga wyobraźcie sobie przez radzieckiego myśliwca! :)
Oczywiście straty były uzupełnione.Z resztą te stukasy operowały z Okęcia dopiero od 18 sierpnia a już 19 września na tym lotnisku ich już nie było. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli inf. liczbie Ju 87 była błędna to przepraszam . Chyba dobrze, że użyłem stwierdzenia jeśli się nie mylę". Jeśli możesz Nadwojciech to proszę bardzo abyś podał gdzie można znaleźć ten raport- chętnie się z nim zapoznam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie