Skocz do zawartości

Syn rabina Geremek Bronisław


Rekomendowane odpowiedzi

Postępowa prasa europejska publikuje wzruszającą historię syna rabina, który ocalał z Zagłady dzięki polskiej rodzinie. Swoją drogą, panowie redaktorzy z El Pais muszą cierpieć na niezłą schizę, skoro niedawno wyrzeźbili wstrząsający tekst, oskarżający Polaków o współudział w holocauście, a tutaj proszę- to jednak istnieli Polacy, którzy ratowali Żydów? Wzmiankowany syn rabina, choć był przez długi czas członkiem partii komunistycznej, brał udział w obaleniu tejże komuny razem z dwoma innymi czołowymi intelektualistami lewicowymi, również pochodzenia żydowskiego, co gazeta podkreśla z całą mocą- Michnikiem Adamem i Kuroniem Jackiem. Później Geremek miał zostać premierem, ale nie został, gdyż zarzucano mu pochodzenie żydowskie. Tak czy inaczej, cała postępowa Europa uważa Geremka za jeden z symboli przemian w Polsce po obaleniu komuny. Noł koments... http://www.elpais.com/articulo/internacional/historiador/comprometido/elpepiint/20070427elpepiint_6/Tes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 157
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Chichot historii najpierw pomagali sowietom wprowadzać komunizm,następnie ci sami panowie nas z komunizmu wyzwalali :).
Ale najciekawsze jest to,że każą sobie za to płacić,i czyją się najbardziej poszkodowani :).
Przysłowia ludowe są mądrością narodu,”kręci jak żyd słońcem”:).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dobrze, tylko nie miejmy później pretensji, że nas nazywają na świecie antysemitami. Bo jesteśmy antysemitami - o czym świadczy dobitnie i ten wątek.
Aha i jeszcze jedno, uprzedzając ewentualne riposty, byłem przed chwilą w łazience i sprawdziłem - nie jestem żydem!
I jeszcze jedno, nie pochodzę też z rodziny żydo/komunistycznej, a raczej wręcz przeciwnie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tym i w wielu innych postach udowadniamy, że nie jesteśmy antysemitami, kierujemy się tolerancją i obiektywną miłością bliźniego.

Kol Balans- nie jest ważny pędzel, ważne jak się maluje :-)

P.S. Równie patriotyczna-inaczej była dzisiejsza manifestacja ONR we Wrocławiu pod hasłem wspominek ofiar Katynia. Tylko ni w ząb nie rozumiem związku z tamtym mordem i skandowanymi hasłami typu Polska dla Polaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,jeżeli żydom powie się prawdę nie wygodną dla nich to od razu jesteś antysemitą,ciemnogrodem,hitlerowcem itd.
Czy ja albo założyciel wątku napisaliśmy nieprawdę?,jeżeli tak to proszę pokazać w którym miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że część autorów wpisów z niniejszego wątku nie potrafi sobie uświadomić sprawy z tego, że nie ważne jest pochodzenie danego człowieka tylko jego czyny. Akurat ten „Żyd” po przez swoje życie i działalność dowiódł tego, że czuje się Polakiem i jest z tym krajem związany, ma polskie obywatelstwo, reprezentował niejednokrotnie wolną Polskę na arenie międzynarodowej i osobiście nie wiem dlaczego jego żydowskie korzenie komukolwiek przeszkadzają. A jeśli popełnił jakieś błędy w życiu, to co? Nikt z was ich nie popełnia? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że informacja o tym, że p. Gieremek był synem rabina to akurat [wbrew intencji autora wątku] dobrze o nim świadczy. Bo to oznacza, że się wywodzi z rodziny, która jakieś tam szkoły kończyła, a to nie było w czasach IIRP znowuż takie powszechne...
Co do reszty to w pełni się podpisuję pod tym co napisał kol. Przełaj.
I na koniec taka jedna moja refleksja, nie lubimy Żydów przede wszystkim za ich solidarność, za to że potrafią sobie wzajemnie pomagać i jeden drugiego wspierać. No to pytam się dlaczego Polak Polakowi wilkiem? Dlaczego w takich Stanach lobby żydowskie może wpływać na politykę USA, a więc na losy tego świata, a nasza polska [wcale nie mała] diaspora" to kilka nic nie znaczących, ale za to zaciekle się nawzajem zwalczających organizacji. No dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Balans, nie imputuj mi antysemityzmu, bo chyba ani razu nie dałem Ci ku temu argumentów na tym forum. Bardzo cenię Żydów i darzę ich takim samym szacunkiem, jak inne mniejszości, zamieszkujące dawną Rzeczpospolitą. Tym wątkiem miałem zamiar wywołać waszą refleksję na temat prawdy i mitu o polskich Żydach i o stosunkach między naszymi dwoma narodami. Geremek, podobnie jak niemal wszyscy Żydzi, którzy ocaleli z Zagłady, został uratowany przez Polaków, wszelako, jak to zauważył Bratkowski w swej Krótkiej historii Żydów w Polsce", Żydzi, którzy przechowali się w polskich rodzinach, niechętnie przyznają, że uratowali ich Polacy! Wolą pielęgnować mit wściekle antysemickich Polaków i obecnie panuje tendencja do umniejszania winy Niemców, a hiperbolizacji rzekomych polskich grzechów wobec narodu żydowskiego. Znacząca część ocalałych Żydów, takich jak Geremek, brała aktywny udział w instalacji systemu komunistycznego w Polsce (drogi Bronisław" w Partii od 1950 roku), zaś w 1968 roku niemal wszyscy Żydzi opuścili nasz kraj. I tutaj taka refleksja. Tuskowy rząd obiecał owym Żydom przywrócenie obywatelstwa i zwrot części wartości majątku (15 - 20 %). Miejmy jednak na baczeniu, że większa część owych Żydów, którzy wyjechali w 1968, to byli pracownicy UB i aktywiści partyjni (polecam publikacje IPN o Żydach w aparacie bezpieczeństwa). Czy ktoś będzie weryfikował tych ludzi przy zwracaniu" im obywatelstwa? Napisałem zwracaniu" w cudzysłowie, gdyż prawo polskie nie dopuszcza takiej możliwości, tak więc Tusk albo zakpił sobie z Żydów, albo zamierza zmienić prawo. To tyle na razie, jak posty są za długie, to nikt ich nie czyta :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mussaman2 napisał:

ie imputuj mi antysemityzmu, bo chyba ani razu nie dałem Ci ku temu argumentów na tym forum"

Panie Bracie jako twórcy odkrywczego epitetu europejsy" powyższa Twoja deklaracja wprawiła mnie w osłupienie :)

I dalej:

Miejmy jednak na baczeniu, że większa część owych Żydów, którzy wyjechali w 1968, to byli pracownicy UB i aktywiści partyjni (polecam publikacje IPN o Żydach w aparacie bezpieczeństwa)."

Czy istnieją jakies badania naukowe, które kojarzą te dwa fakty? Jak to procentowo wygląda? Czy też z góry w jakis sposób okreslone jest, że Żyd = Ubowiec + komunista?

I dalej:

zaś w 1968 roku niemal wszyscy Żydzi opuścili nasz kraj"

Opuscili po zorganizowanej przez komunistów obrzydliwej antysemickiej nagonce i przez tą władze zostali pozbawieni polskiego obywatelstwa ale dla autora wątku to szczegół nie warty uwzględnienia.

I dalej:

Tuskowy rząd obiecał owym Żydom przywrócenie obywatelstwa i zwrot części wartości majątku (15 - 20 %). Miejmy jednak na baczeniu, że większa część owych Żydów, którzy wyjechali w 1968, to byli pracownicy UB i aktywiści partyjni"

Czyli rząd Tuska zwraca majątek czy też ma zwracać oprawcom z UB i komunistom.
Teza jasna jak słońce i prosta jak drut.

Czekam na dalsze odkrywcze tezy kol. musamman2. Zapowiada się dobry ubaw na niedzielę :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w tych pięknych okolicznościach przyrody, mam do Ciebie kilka pytań:
- skąd informacja, że w 1968 większość ocalałych Żydów opuściła Polskę?
- skąd informacja, że większość, powtarzam większość wyjeżdżających to pracownicy lub aktywiści?
- czy i jaki widzisz związek między obrzucaniem błotem ( np ) Bartoszewskiego, Michnika, Kuronia, Geremka, Forda, a antysemityzmem lub antykomunizmem?

Dla wyjaśnienia dwóch pierwszych pytań- mniejszość żydowska powoli się odradza ( więc nie sądzę, że z niczego ). Dwa- większość znanych mi emigrantów marcowych to uczniowie, studenci, osoby dopiero wkraczające w dorosłość ( ale taki dobór próby nie jest reprezentatywny ).
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Pomsee- oczywiście, że istnieją badania naukowe, wykazujące zadziwiającą nadreprezentację Żydów w aparacie bezpieczeństwa, kilka lat temu IPN wydało serię publikacji na ten temat. Jeśli chodzi o to, ilu Żydów opuściło Polskę w 1968, to są to informacje powszechnie dostępne i w rzeczy samej wykazujące, ze określenie NIEMAL WSZYSCY jest zasadne. Skąd informacja, że większość wyjeżdżających to aktyw partyjny? Ano z archiwów, drogi kolego- większość z nich była członkami PZPR, a wielu UB. Jeśli chodzi o odszkodowania, to wyraziłem jedynie troskę o polskiego podatnika, który z pewnością nie życzy sobie, by jego pieniądze otrzymali byli ubecy, dlatego powinno się sprawdzać każdy przypadek, zanim wyda się te pieniądze. Nawet jeden przypadek wypłacenia odszkodowania byłby bulwersujący, dlatego Tusek i jego współtowarzysze powinni o tym pomyśleć już teraz, zanim zaczną szastać naszymi pieniędzmi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napiszmy sobie całą prawdę, tak aż do bólu, byle bez inwektyw i rasistowskich sloganów.
Po pierwsze czy była adreprezentacja" Żydów w aparacie bezpieczeństwa? Była, tak zresztą jak i we wszystkich znaczących instytucjach ówczesnej władzy, wojska, nauki, kultury, sztuki etc. Bo pewnie miał sporo racji Artur Sandauer pisząc: W czasie wojny ginęli wybitni Polacy i prości Żydzi, wojnę przeżyli prości Polacy i wybitni Żydzi". I to Żydzi w dużym stopniu tworzyli tzw. warstwę inteligencji we wczesnym PRL-u. To Żydzi pełnili [do czasu] kierownicze stanowiska, to Żydzi byli w większości nauczycielami akademickimi, to Żydzi w dużym stopniu kształtowali naszą kulturę czy sztukę. A zawdzięczali to niewątpliwie swoim zdolnościom i wykształceniu, ale nie tylko - to co teraz napiszę może być odebrane jako przejaw antysemityzmu, ale jak mamy dochodzić prawdy o tamtych czasach to i o tym należy powiedzieć. Żydzi byli solidarni wobec siebie, jak jakiś Żyd obejmował znaczące stanowisko to zaraz otaczał się swoimi rodakami na kierowniczych stanowiskach, a do czarnej roboty byli goje. To też jest prawda o tamtych czasach, prawda od ludzi którzy żyli i pracowali w tamtych czasach, ja wiem że to się może nie podobać, ale tak było.
Po 68-roku ta warstwa inteligencji została zmuszona do emigracji, odbyło się to ze szkodą zarówno dla naszej nauki [luki uzupełniono marcowymi docentami"] jak i ze szkodą dla naszego wizerunku na świecie - Polska jest postrzegana jako czołowy antysemicki kraj.
A teraz wróćmy do teraźniejszości, znowuż mamy nadreprezentację, ale tym razem endeków tu na forum. A endecja od zawsze była i jest antysemicka - to jeden z ich ideologicznych filarów. Ich sprawa, mnie tylko bardzo razi hipokryzja w rodzaju: jestem tolerancyjny, nie jestem rasistom, ale żydzi won z naszego kraju"...

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musamman2 skoro tak sobie merytorycznie rozmawiamy to proszę o tytuł i autora publikacji lub badań naukowych udowadniających, że polscy obywatele pochodzenia żydowskiego wygnani w 1968 r. to w większosci dawni ubowcy lub członkowie PZPR taka bowiem tezę stawiasz. Argument, że wiesz to ano z archiwów" jakos mnie nie przekonuje.

Balans - nic dodać nic ująć. Wreszcie ktos ujął problem tak jak on w rzeczywistosci wyglądał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musamman2!
Piszesz: oczywiście, że istnieją badania naukowe, wykazujące zadziwiającą nadreprezentację Żydów w aparacie bezpieczeństwa, kilka lat temu IPN wydało serię publikacji na ten temat".
Proszę o podanie kilku tytułów ze wspomnianej serii publikacji", bo widzę że chyba coś przeoczyłem.
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie