Jump to content

coriolan

Forum members
 • Content Count

  3373
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

452 profile views
 1. Prusy Wschodnie=Ostpreussen http://www.posselt-landkarten.de/index_graphik_grossblaetter.htm
 2. Tempo szarży było tak wielkie,że nie zdążono podjąć ciała zabitego dowódcy pułku..
 3. Z planu rozwoju gminy Chojnice: Priorytet II – "Ochrona dziedzictwa kulturowego i zasobów przyrodniczych Cel 1: Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Zadania: – Rozpowszechnienie zdarzeń historycznyh związanych z Krojantami (Szarża pod Krojantami), wydanie folderu" Pytanie za 1 grosz:Jaki będzie opis szarży?
 4. Prof.zw.dr hab.Mirosław Dakowski,fizyk,na swej stronie powołanej przez Kolegę slapka z relacją rtm Ładosia poczynił pewne niewielkie korekty.Obnaża tam ohydne kłamstwo wikipedii,jakoby straty niemieckie nie były znane.
 5. Trudno się dowiedzieć,co się stało z ciałem poległego płk Mastalerza.Na stronie rodziny- mastalerz.info zamieszczono informacje,że grób znajduje się na cmentarzu w Chojnicach /kwatera wojskowa nr 5/.Powszechnie jednak przyjmuje się,że jego ciała nie odnaleziono.Czy ktoś wie,kiedy dokonano ekshumacji ciał ułanów z pola bitwy pod Krojantami,ile było zwłok,kto tej ekshumacji dokonał,gdzie jest dokumentacja?
 6. Gdzie Brześć a gdzie Krojanty?Wierzysz że ułani wytłukli pod Krojantami cały batalion?
 7. To są ideologiczne,a nie rzeczowe argumenty.Niech np.grupa rekonstrukcyjna Krojanty lub jakiś historyk poszpera w księgach cmentarnych.Jest też niemiecka instytucja rejestrująca cmentarze niemieckie II wojny.
 8. A gdzie u Guderiana wyczytałeś, że II baon niemieckiego 76 pp poniósł jakiekolwiek straty?Upierasz się przy MICIE.
 9. My, podpisujący to oświadczenie, należeliśmy do Hamburskiego 76. Pułku Piechoty i byliśmy naocznymi świadkami pierwszego kawaleryjskiego ataku w II wojnie światowej, który miał miejsce 1.09.1939 r. w pobliżu miasta Chojnice pod wsią Krojanty i zgodnie z prawdą oświadczamy: Ten nieoczekiwany atak na posuwające się czoło II Batalionu nastąpił z odległości około 250-300 metrów. Były to dwa rozwinięte, nadchodzące jeden za drugim szwadrony (jak się później dowiedzieliśmy, był to 18. Pułk Ułanów z Grudziądza), które z białą bronią i okrzykiem: „Hurra” atakowały linię, która niezwłocznie
 10. Cmentarz na około 300 niemieckich trupów musiałby mieć całkiem niezłą powierzchnię,a niemiecki 76 pp przecież nie transportowałby takiej ilości zwłok.Rtm Ładoś chyba konfabuluje.
 11. To nie jest nawet połowa jego książek /niektóre pozycje powtarzają się 2-3 razy/. Ze spisu wynika że w okresie od 1947 - powrót do kraju- do 1962 odnotowano jedną pozycję:Sześciu z Daru Pomorza" Wyd.Prasa Wojskowa 1950.Katalog ten nie jest żadną miarą antologią JM
 12. Tadeusz Meissner posłem został dopiero po październiku 1956. Co do Janusza - brakuje spisu jego 49 /??/ książek.Po datach pierwszych wydań można by dojść,co robił w Zakopanem przez kilka lat - willa Teksas-i potem w Krakowie.Pisał?
 13. Cenckiewicz już biegnie do archiwów.. No bo jaki cudem uniknęli słusznych wyroków" po powrocie do kraju?
 14. Delfin butlonosy szkolony przez US Army http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:NMMP_dolphin_with_locator.jpeg
×
×
 • Create New...

Important Information