Jump to content

coriolan

Forum members
 • Content Count

  3373
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

312 profile views
 1. Prusy Wschodnie=Ostpreussen http://www.posselt-landkarten.de/index_graphik_grossblaetter.htm
 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/United_States_Marine_Corps
 3. W czasie II wojny MC wogóle nie operował na terenie Europy
 4. https://www.usmilitarydirect.com/product.php?productid=16139&cat=260&bestseller=Y&js=n
 5. Taki nieśmiertelnik Marine Corps kosztuje 4,99$,ale jeśli Twój jest autentyczny,zwróć się tu: Bureau of Naval Personnel Manual, 1942 & 1945 Department of the Navy Naval Historical Center Washington, DC 20374-5060
 6. Tempo szarży było tak wielkie,że nie zdążono podjąć ciała zabitego dowódcy pułku..
 7. Z planu rozwoju gminy Chojnice: Priorytet II – "Ochrona dziedzictwa kulturowego i zasobów przyrodniczych Cel 1: Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Zadania: – Rozpowszechnienie zdarzeń historycznyh związanych z Krojantami (Szarża pod Krojantami), wydanie folderu" Pytanie za 1 grosz:Jaki będzie opis szarży?
 8. Prof.zw.dr hab.Mirosław Dakowski,fizyk,na swej stronie powołanej przez Kolegę slapka z relacją rtm Ładosia poczynił pewne niewielkie korekty.Obnaża tam ohydne kłamstwo wikipedii,jakoby straty niemieckie nie były znane.
 9. Trudno się dowiedzieć,co się stało z ciałem poległego płk Mastalerza.Na stronie rodziny- mastalerz.info zamieszczono informacje,że grób znajduje się na cmentarzu w Chojnicach /kwatera wojskowa nr 5/.Powszechnie jednak przyjmuje się,że jego ciała nie odnaleziono.Czy ktoś wie,kiedy dokonano ekshumacji ciał ułanów z pola bitwy pod Krojantami,ile było zwłok,kto tej ekshumacji dokonał,gdzie jest dokumentacja?
 10. Gdzie Brześć a gdzie Krojanty?Wierzysz że ułani wytłukli pod Krojantami cały batalion?
 11. To są ideologiczne,a nie rzeczowe argumenty.Niech np.grupa rekonstrukcyjna Krojanty lub jakiś historyk poszpera w księgach cmentarnych.Jest też niemiecka instytucja rejestrująca cmentarze niemieckie II wojny.
 12. A gdzie u Guderiana wyczytałeś, że II baon niemieckiego 76 pp poniósł jakiekolwiek straty?Upierasz się przy MICIE.
 13. My, podpisujący to oświadczenie, należeliśmy do Hamburskiego 76. Pułku Piechoty i byliśmy naocznymi świadkami pierwszego kawaleryjskiego ataku w II wojnie światowej, który miał miejsce 1.09.1939 r. w pobliżu miasta Chojnice pod wsią Krojanty i zgodnie z prawdą oświadczamy: Ten nieoczekiwany atak na posuwające się czoło II Batalionu nastąpił z odległości około 250-300 metrów. Były to dwa rozwinięte, nadchodzące jeden za drugim szwadrony (jak się później dowiedzieliśmy, był to 18. Pułk Ułanów z Grudziądza), które z białą bronią i okrzykiem: „Hurra” atakowały linię, która niezwłocznie zajmowała stanowiska ogniowe. W ciągu kilku minut atak ten załamał się w ogniu naszych karabinów maszynowych i moździerzy. Na polu walki znajdowali się polegli i ranni oraz zabite i zranione konie. Wśród poległych nasi strzelcy z 6. i 7. kompanii znaleźli jednego majora i dwóch rotmistrzów...” Podpisani poniżej feldfebel Helmut Plottner, strzelec Artur Romer i szef 6. kompanii Max Manthey zeznają też, że w tym czasie ich batalion nie miał żadnego wsparcia przez samochody rozpoznawcze ani inne pojazdy opancerzone. „Ten rzekomo zniszczony II Batalion 76 Pułku Piechoty zdobył w 17 dni później twierdzę Brześć Litewski” - dodają. Twierdzą również, że po ich stronie nie było zabitych. Ranni zostali tylko dwaj oficerowie oraz kilku strzelców. Co więcej Manthey przekazał Szychowi kopię swojego dziennika wojennego, w którym kilka krótkich akapitów poświęca potyczce pod Krojantami. W 2006 r. zacytował je Juliusz S. Tym w monografii „Kawaleria w operacji i w walce”.
 14. Cmentarz na około 300 niemieckich trupów musiałby mieć całkiem niezłą powierzchnię,a niemiecki 76 pp przecież nie transportowałby takiej ilości zwłok.Rtm Ładoś chyba konfabuluje.
×
×
 • Create New...

Important Information