Skocz do zawartości

Odszkodowania za Akcję Wisła?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panowie, nie uprawiajcie czarnoksięstwa publicystycznego, typowego dla Wybiórczej. Bartoszewski, zwany żartobliwie profesorem, użył słowa ydło" w odniesieniu do milionów Polaków" którzy zaufali Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jakie jest zdanie profa" o elektoracie prawicowym, wynika z setek innych, obraźliwych wypowiedzi tego autorytetu". Pomsee- nie rwij się do szukania cytatów z profa" w necie, znajdują się one w archiwum Wybiórczej i każdy se może do nich zajrzeć. Pozdro przy niedzieli, ja spadam do boru na wykopy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Ukraińców to zdecydowanie więcej zyskali niż stracili - jeżeli chodzi o same warunki egzystencji to tak gdzieś awansowali cywilizacyjnie o przynajmniej o 100 lat [z kurnych chat trafili do gospodarek, których by się i dzisiaj w wielu przypadkach nikt w Europie nie powstydził]. Wiem o czym piszę, bo mam rodzinę na iemiach Zachodnich". Ba, nawet dzisiaj w wielu regionach kraju nie ma takich gospodarstw jakie na przykład miał jeden z moich wujków [stajnia wyłożona kafelkami, każda krowa miała osobny boks a w nim automatyczne poidło itd.]. Oczywiście każde przesiedlenie to oderwanie o korzeni, ojcowizny, ale należy też zdawać sobie sprawę, że gdyby pozostali na dawnych terenach, to pewnie w miarę przeciągania się walk i w miarę jak by te walki nieuchronnie stawały by się coraz bardziej bezwzględne i brutalne, to wielu z nich za jawną pomoc UPA zapłaciłoby znacznie wyższą cenę niż przesiedlenie z kurnej chaty do cywilizacji...
A czy mimo wszystko mają szansę na odszkodowania? Pewnie tak, bo jak już zauważyli inni, po PRL-u został w spadku chaos prawny". Chaos, który wtedy nie przeszkadzał, ale obecnie już bardzo. Ale tak to już jest, gdy przez prawie 20-lat naszych polityków" interesowało jedynie zdobywanie łupów" dla swoich, a nie myślenie o przyszłości. A do tego należy dodać, że Ukraińcy jak wszyscy inni za wyjątkiem nas Polaków są solidarni i dzięki temu pewnie osiągną to co chcą. Bo tylko z nami jest coś nie tak, bo tylko Polak Polakowi wilkiem - wystarczy poczytać niektóre posty na forum aby się przekonać, że wystarczy wręcz niewielka różnica w poglądach politycznych, aby zostać okrzykniętym wrogiem, zdrajcą, sprzedawczykiem, itd, itd...
A później lament, że nas nie lubią, że wszyscy się przysięgli przeciwko nam, że istnieje jakiś międzynarodowy spisek aby nas zniszczyć - typowy syndrom oblężonej twierdzy", który rodzi dalszą radykalizację postaw i totalny brak tolerancji dla innych [co nie znaczy, że nie ma na świecie pewnych lobby", które nas nie lubią - ale to zupełnie inna bajka].

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do brata. Ładnie nakryty stół adamaszkiem, piękna porcelana, srebro, żardiniera ze świeżymi kwiatami. Pijemy kawę, jemy wspaniałe śląskie ciasta. Wtedy teściowa mojego brata badawczo patrząc mi w oczy zapytała: a ty na kogo głosowałeś?" Na platformę mamusiu" grzecznie odpowiedziałem. A mój brat na PiS... to idiota, to baran! I tak ulubieniec wszystkich dzieci w rodzinie został przez własną siostrę sposponowany. Takie mamy teraz czasy w Polsce, kto kogo mocniej opluje..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chore jest to że grupki grupeczki robią aj waj jakie to krzywdy doznali ... efekt jest taki że normalna większość zaczyna się przeciw temu buntować..w imię czego z moich pieniędzy mam jakiemuś Iwanowi płacić bo go ukazem czerwonym puścili expresem na Pomorze..ja go tam w Koszalin pognałem?? Niech idzie do tych co prawo wtedy stanowili ..żyją jeszcze utrwalacze..niech oni ze swoich wysokich rent i emerytur to pokrywją np. taki Kiszczak, Jaruzelski ma co oddać na biednych Łemków, Ukrainców...
Co do słowa olerancja" ..wszyscy sobie nim cztery litery wycierają zwłaszcza z lewej strony jak komuś czasem brakuje argumentów aby chore poglądy głosić (jak nie pe..coś tam ... to znów miłośnicy kur i kaczek lub małych dziewczynek :)co bardziej odjechane grupki tym głosniejszy bełkot słychać...TOLERANCJA..CJI..CJĘ
..nie kieruję tego do balansa tylko ogólnie na temat tego że piękne to słowo już ktoś dawno w g...wsadził ..tak jak pokój" za czasów USSR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę: POLAK POLAKOWI WILKIEM! Dlatego też nam zawsze będzie pod górkę" i wiatr w oczy". Dowód, proszę bardzo - wystarczy tylko posłuchać młodej polskiej emigracji zarobkowej: szukaj pracy ale nie u Polaka, bo ten cię wy.....
Mamy pretensje do całego świata, że nas nie docenia, a nawet wietrzymy jakiś międzynarodowy spisek przeciwko nam, a sami z byle głupiego powodu skaczemy sobie do oczu. Wystarczy naprawdę niewielka różnica w poglądach politycznych aby zostać okrzykniętym WROGIEM czy LEWAKIEM.
Wtedy nie ma zlituj się, nawet rodzina, która w swojej pewnie wielkiej ale i typowo polskiej, romantycznej naiwności stawała zawsze do szeregu gdy była taka potrzeba [na co ma kwity] - zostaje wykpiona, wyśmiana i opluta. Może zresztą w tym wypadku adwersarze mają rację, bo jak nie nazwać inaczej kogoś, kto był reklamowany od służby wojskowej, a jak bolszewicy podchodzili pod Warszawę to zgłosił się na ochotnika. Pewnie był głupim naiwnym romantykiem, bo mógł spokojnie przeczekać wszystko! Ale z drugiej strony jak miał tak spokojnie przeczekać wszystko, jak rodzinna saga głosiła, że jego z kolei dziadek w jednym z powstań, jak zostali okrążeni i jak brakło kul to zrywał z surduta ozdobne guziki i nimi nabijał pistolety...
Że to wszystko takie głupio-romantyczne i typowo polskie jest? Ano jest, ja też mogłem zapisać się do PZPR-u, a teraz stać w pierwszym rzędzie w kościele, ale tego nie zrobiłem. Nie zrobiłem tego z własnego wyboru, że głupio postąpiłem? Pewnie tak, ale już z takiej głupiej rodziny pochodzę, nie moja wina że się w takiej urodziłem...

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans to o czym piszesz to nasza typowa polska radycja".
Jest cos chyba takie w genach Polaków, którzy nie potrafia uszanować niczego co jest choćby trochę sprzeczne z ich pogladami lub wybijajace sie ponad przeciętnosć.
Spadkiem po kumunie jest też egalitaryzm polskiego społeczeństwa, który wyraża się równaniem do dołu"
Biadoli się nad tym, że nasze elity zostały wymordowane przez Niemców i Bolszewików ale tak naprawdę Polak elity narodowej nie potrzebuje. No chyba może po to aby znaleźć im żydowskiego przodka lub plamę w życiorysie rzeczywistą lub urojoną, która jest powodem do dyskredytacji jakiekolwiek byłyby zasługi.
To co obserwuje się obecnie na tym forum również jest niczym nowym. po odzyskaniu niepodległosci w 1918 r. juz pierwszy sejm stał się areną obrzydliwych pomówień formułowanych w kierunku ludzi, którzy walce o Polske poswięcili swoje życie.
Kto krzyczał najgłosniej? Ano ci, którzy siedzieli grzecznie i nie podnosili głów w czasie gdy za to mozna było powedrować na Sybir lub do pruskich czy austriackich kazamatów.
Ludzie tego pokroju są wsród nas i dzisiaj.
To oni własnie dyskutując" nie piszą: Nie masz racji bo..., lub nie zgadzam sie z toba ponieważ"
Im wystarczaja hasła - klucze, którymi bez refleksji a sądzę, że i bez wiedzy co hasła owe naprawdę znaczą rzucaja je na wszystkie strony.
I tak człowiek dowiaduje sie o sobie, że jego poglądy to efekt choroby, że jest różowym libertynem itd, itd.
Dlatego sądzę, że nie ma sensu wplątywć się w dyskusję z tego typu postaciami a ich argumenty" i język jakim je wyrażają zbywac wzruszeniem ramion.
pozdro,
I tak człowiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I vice versa Pomsee i vice versa. Chyba sam nie zauważasz, że to co piszesz na forum jest także radykalne i, że tak często przekraczasz granicę miedzy merytoryczną dyskusją, a szowinizmem. Z wielką determinacją starasz się potwierdzać, jedynie słuszną wersję rzeczywistości, Twoją wersję. Traktujesz wybiórczo i bez wnikania w kontekst sprawy, pewne zagadnienia. Prawdą jest natomiast Twoje stwierdzenie o szowinizmie niektórych osób na tym forum. Ja jednak staram się zrozumieć i tą postawę, ponieważ całokształt dzisiejszej rzeczywistości politycznej i międzynarodowej może co poniektórych doprowadzić do wrzenia.
Z tego też powodu nie rozumiem Twoich innych stwierdzeń" typu cytuję:
- Jest cos chyba takie w genach Polaków, którzy nie potrafia uszanować niczego co jest choćby trochę sprzeczne z ich pogladami lub wybijajace sie ponad przeciętnosć".
- W swoich wypowiedziach raczej unikam inwektyw chociaż przyznaję zdarza mi się być złosliwym zwłaszcza gdy w moim mniemaniu stykam se z wyjatkowym nagromadzenie złej woli człowieka, który aby udowodnic swoje racje przekracza granice kultury i dobrego smaku. Może zreszta jest to charakterystyczne dla radykałów. Ja tego rodzaju postępowania nie rozumiem bo radykałem nie jestem"
Proszę wytłumacz mi kto się wybija ponad przeciętność i czemu nie jesteś radykałem...
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martian przecież kilka postów powyżej w odpowiedzi Tobie własnie napisałem:
Moze grzeszę tym samym ograniczeniem, które zarzucam ludziom o przeciwstawnych poglądach?"
Mam tez swiadomosć, że człowiek tak naprawdę dobrze czuje się dobrze ze swoimi pogladami ale też dzieki Tobie zaczynam dostrzegać, że to czego byłem pewny wcale nie musi byc tym co sądziłem.
Z egalitaryzmem masz oczywiscie rację. To również spadek po ównosci szlacheckiej"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź poprawkę na to że, przodkowie 90% naszej dzisiejszej populacji w łapciach wtedy chodzili...o szlachetnym urodzeniu nawet nie myśleli :-)....
Więc przywary polskiej szlachty nijak sie mają do dzisiejszej mentalności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Niedługo Rosja będzie wystawiać potomkom wysiedlanych na białe misie zaległe koszta za przewóz koleją oraz usługi typu przeprowadzka" wraz z zaległymi odsetkami. Acha i rachunki za kule pistoletowe rozdzinom rozstrzelanych oczywiście z uwzględnieniem wszystkich denominacji, inflacji itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o egalitaryzm to na tle innych narodów nowożytnej Europy, to raczej wyrastamy na prekursorów. Wydaję się, że chodzi tu o chyba stosunkowo duże nasycenie społeczeństwa, herbowymi i nie ważne czy to magnatami, czy zaściankowymi. W innych krajach Europy panowały podziały społeczne bardziej feudalne w tym samym okresie. Wydaję się, że prawo polskie bardziej zrównywało klasy herbowe niż w innych krajach. Nie można zapomnieć o artykułach henrykowskich, Pacta conventa, Konstytucji majowej, i insurekcji kościuszkowskiej. Okres zaborów i powstania z małymi wyjątkami też przyczyniły się do egalitaryzmu społecznego. Okres międzywojenny i entuzjazm z odzyskanej niepodległości, a póżniej okupacja także miały na to wpływ. Sztucznie narzucony system równouprawnienia po II wś, czyli pseudo komunizm" w moim mniemaniu miał skutek wręcz odwrotny do zamierzonego.
Takie moje refleksje na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martian ównosć szlachecka" w I Rzeczpospolitej to mit. Owszem, szlachta posługiwałasię tym hasłem a i głęboko w niego wierzyła ale w rzeczywistosci pomiędzu magnatem na latyfundiach a zwykłym szlachcicem była przepasć.
Jednak mit ów po rozbiorach Polski nie upadła a przeciwnie rozpoczął drugie życie i jako taki trafił do mitologii i mentalnosci narodowej Polaków.
Mirkoni poszukaj i przeczytaj pozycję, którą wspomniał Mirosław Jastrzębski dokładnie o nią mi chodziło ale z braku czasu nie podałem tytułu.
Może zmienisz zdanie na temat pozostałosci szlacheckich w mentalnosci Polaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie