Skocz do zawartości

Odszkodowania za Akcję Wisła?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, że źródło tej wiadomości jest, podobno, mało miarodajne, ale znów mamy problem.


Ukraińcy chcą odszkodowań po akcji Wisła"
Grzegorz Szydłowski, Olsztyn

Księża w greckokatolickich cerkwiach reklamują warszawską kancelarię prawniczą, która chce pomóc ukraińskim przesiedleńcom w walce o rekompensaty za majątek zostawiony w czasie akcji Wisła"
ZOBACZ TAKŻE

* Przeprosić za akcję Wisła" (30-03-07, 03:00)
* Zapłaćcie za akcję Wisła" (31-01-07, 02:00)

Komunikaty usłyszeli wierni w olsztyńskiej cerkwi przy ul. Lubelskiej czy u ojców bazylianów przy ul. Miodowej w Warszawie. Radca prawny Emil Pieczyński dostał na to zgodę od biskupa. Po apelach zgłosiło się do niego kilkadziesiąt osób. - Też jestem przesiedleńcem z Bieszczad - mówi. - Ludzie muszą walczyć o swoje, bo nikt z deportowanych dobrowolnie nie opuścił swoich domostw.

W 1947 r. w ciągu na ziemie zachodnie i północne władze przymusowo przesiedliły ponad 140 tys. Ukraińców. Wysiedlani mieli na opuszczenie domów dwie-trzy godziny, mogli zabrać 25 kg bagażu.

Najwięcej z nich - kilkanaście tysięcy - mieszka na Warmii i Mazurach. Dostawali gospodarstwa opuszczone przez Niemców. Musieli poświadczyć, że przyjęli nieruchomość.

Stefan Migus, szef olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce: - Wielu przesiedlonych w czasie akcji Wisła" nie brało nic ze sobą, bo liczyli, że wrócą.

Do tej pory tylko pojedynczy Ukraińcy walczyli o odszkodowanie. Jan Kratt z Nidzicy stara się o rekompensatę za gospodarstwo na Lubelszczyźnie. - Część majątku przejęły Lasy Państwowe, resztę wcielono do PGR-ów, których dziś już nie ma, a część gruntów została sprzedana osobom trzecim. Mimo zastrzeżenia w dokumentach, że są objęte postępowaniem spadkowym - mówi.

Zdaniem działaczy mniejszości ukraińskiej brakuje regulacji prawnych, by mogli starać się o rekompensaty. - Ukraińcy mogą ubiegać się o zadośćuczynienie na takich samych zasadach jak każdy, kto chce odzyskać utracony majątek - mówi Piotr Oględzki z MSWiA. Resort nie ma informacji, ile są warte nieruchomości zostawione przez wysiedleńców.

- Przesiedleni mają prawo starać się o zwrot swoich nieruchomości lub wypłatę zadośćuczynienia - mówi adwokat Roman Nowosielski z Gdańska, specjalizujacy się w sprawach dotyczących odszkodowań za mienie utracone w PRL. - Wyganiano ich z domów bez wydawania indywidualnych decyzji. Najmniejszy problem jest z nieruchomościami w zarządzie samorządów lub skarbu państwa. Prawo do rekompensat mają nawet ci, którzy potwierdzili, że dostali nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych. Państwo powinno im wypłacić różnicę między wartością obu nieruchomości.

Poseł PO z Warmii i Mazur Sławomir Rybicki twierdzi, że Sejm będzie musiał się zająć roszczeniami Ukraińców. - Trzeba będzie przygotować ustawowe rozwiązania.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mam pytanie a po wywiezieniu do tej pory to gdzie mieszkają ...w szałasach? ziemniankach? Trzeba było pociągi z nimi skierowac na wschód ...tam by mieli miód i odszkodowania od misków polarnych...
Gdyby nie to że wywalili ich na ziemie odzyskane" to jeszcze tak dwa lata wtedy i populacja Ukrainców Łemków i innej masci ...skurczyła by się tak o dobre 30% po kontaktach zbrojnym ramieniem komunistów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalman, kilka słów do Ciebie:
1. Żeby była jasność - nie jestem zwolennikiem odszkodowań dla Ukraińców za mienie pozostawione w wyniku akcji Wisła. Dostali murowane gospodarki na Ziemiach Odzyskanych, większość z nich pierwszy raz zobaczyła, jak można mieszkać i jak wygląda murowany dom. Ci bardziej zasłużeni dla idei samostijnej Ukrainy dostali adekwatne odszkodowanie od Polski - kilka gram ołowiu w łeb, wszystko jedno od kogo - WP, KBW czy MO.
2. Nie widzę w tekście przytoczonym z Gazety Wyborczej śladu subiektywnego stosunku autora do opisywanych faktów. To po prostu informacja. Czy np. jak opiszą zamach terrorystyczny w Kabulu, to znaczy, że GW głosi propagandę terroryzmu? Rozumiem, ze wolisz inne czasopisma, ale reagujesz na artykuły w Gazecie Wyborczej chyba trochę zbyt toksycznie. Masz do tego prawo, ale np. ja akurat czytam tą gazetę, może nie regularnie, nie jestem jakimś jej wielbicielem, gazeta jak gazeta, ale nazywanie jej czytelników idiotami hmmm... jakby mnie dotyka. Co prawda indywidua Twojego pokroju absolutnie nie są w stanie mnie obrazić, ale stonuj trochę ton wypowiedzi, proszę. Może też nam obwieścisz, jaka to światła gazeta jest dla Ciebie poprawna? Może kupię?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Żydowska Gazeta dla Polaków kontynuuje swoją euromarksistowską kampanię patologicznej political correctness. Szkoda tylko, że przy okazji obarcza Polskę kolejnymi niepopełnionymi zbrodniami. Według Wybiórczej Polacy raźnie i ochoczo wspomagali Niemców w holocaustowaniu" Żydów, później zaś bestialsko wysiedlili nieszczęsnych Łemków i Hucułów. Wpisuje się to we wcześniejszą akcję propagandową Koszernej, której rdzeniem był cykl artykułów ś.p. Kuronia, nawołującego do stawiania pomników bandziorom z UPA. Pragnę przy tym zwrócić uwagę, że postmodernistyczny bełkot, relatywizujący historię, jest w GW wszechobecny. Dlatego nerwowo reaguję na wszelkie wasze odsyłacze do tej gazety, bo mam już dość europejsko-poprawnej" wizji historii. Szlag mnie trafia, kiedy jakiś mędrzec z GW z wielkim, patriotycznym smutkiem rozwodzi się nad Powstaniem Warszawskim, że niby owszem, bohaterskie, ale niepotrzebne, bo przecież Czesi w Pradze nie powstali i zobaczcie- jakie piękne miasto im Niemcy pozostawili. Brakuje tylko użycia słowa ohaterszczyzna" zamiast ohaterstwo", choć nie jestem pewien, czy to słowo w tej gazecie nie pada, bo nieczęsto zaglądam do GW. Przy okazji przypomnę wam o artykule zniesławiającym Polaków w lewackim El Pais (GW jest jego klonem, nawet witrynę internetową miała przez jakiś czas identyczną). Hiszpańska żydówka Carmen (a może Dolores, nie pamiętam) Rahola rozpisywała się w nim szeroko o krwawym polskim antysemityzmie w sposób niemal identyczny jak GW, ale co innego najbardziej mnie dotknęło. Jedno zdanie: łumienie powstania w getcie warszawskim sprawiło Niemcom o wiele większą trudność, niż okupacja całej Polski przez 5 lat". Jak myślicie, dlaczego cała Jewropa ma takie zdanie o Polakach? Tak, słusznie podejrzewacie- to oberguru i jego środowisko (Geremek, Bartoszewski, Havel itp.) oczerniało Polskę przez ostatnich kilka lat w eurokołchozie. Michnik wydalił z siebie kilka artykułów na łamach El Pais, w których przedstawił Polskę kaczorów jako orwellowskie piekło, Bartoszewski nazwał połowę własnego (?) narodu bydłem. Teraz panuje klimat sprzyjający relatywizowaniu historii, bo przecież europejsy z PO bardzo kochają Niemców, Rosjan, Ukraińców itd. dlatego w imieniu Polaków wyznają grzechy popełnione i niepopełnione wobec tych niewinnych narodów. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem jest szerszy... wywalono ich w bardziej cywilizowane miejsce (przynajmniej zobaczyli jak WC wygląda z wodą) na świecie uwolniono od problemów UPA....a ci jeszcze chca odszkodowania...sama radość
danieloff nie wiem jakiego pokroju jesteś indywiduem (twoje miłe" określenie zastosuje do Ciebie-napewno fanem idioten gazety po obrączej tresci wypowiedzi :( ) staram sie czytać wszystko i z prawa i lewa ..nie jestem fanem Waszej TV (naszej również :) Gazeta Polska też mnie nie powala bo zaczyna pisać to samo co Idioten Zaitung (GW) tylko w drugą stronę...
jako czytający tą makulaturę idiotów wiesz że często na jego łamach ukazywały się artykuły największego piewcy Łemków i Ukrainców ,...nie jakiego ...Kuronia oraz innych grafomanów dobijających sie o domniemane lub wymyslone zbrodnie na biednej ludnosci która była bazą dla UPA...tak się składa że mieszkam rzut beretem od ziem które zamieszkiwali ci iedni" domagający się odszkodowań...jakoś nikt za ich powrotem tam nie tęskini...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musamann2- czy Ty sam chociaż rozumiesz to co piszesz? Bo tak czytając na spokojnie ale z należytą starannością to wychodzi jakiś okropny bełkot, że Żydzi, Michnik, Hiszpania, ....

Zalman- mieszkasz może gdzieś w okolicy Kielc? Bo mam sąsiadkę z tamtych stron. Jak się na mnie zirytuje to zawsze mnie od gestapowców i ubeków wyzywa ( chociaż urodziłem się sporo lat po wojnie ). Macie podobne postrzeganie rzeczywistości. Kto ma inne zdanie niż Ty, to musi być np idiota.

I jeszcze jedno- rozumiem, że wg Ciebie akcja Wisła jak za uderzeniem zaczarowanej różdżki zlikwidowała problem UPA i nacjonalistów ukraińskich?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol zalman jak już to nie Hucuł a Wołoch. Poważnie :)
Lem literatem był znakomitym , wizjonerem doskonałym ale jego publicystykę omijam szerokim łukiem.
Musamman2 ale aluzju paniał " ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiekśniegu- czego Ty nie rozumiesz? Hiszpański El Pais i polska" Wybiórcza to jedna i ta sama gazeta- piszą to samo, mają te same poglądy, używają tej samej nowomowy ( n.p: szaleństwo lustracyjne, orwellowskie piekło, czołowy intelektualista lewicowy itp.), dziennikarze GW publikują w El Pais i na odwrót. Przy czym nasi czołowi intelektualiści lewicowi" (oczywiście intelektualiści prawicowi nigdy nie są czołowi) w tekstach drukowanych za granicą są bardziej radykalni. Dla przykładu, Michnik w osławionym artykule Ruego por la lluvia" wyraża się o Kaczyńskim, że postępuje niczym kanalia" (de manera canallesca), czego w GW chyba nie odważyłby się napisać, chce bowiem uchodzić w Polsce za publicystę eleganckiego, salonowego, ha ha. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz, że zawartość GW to nowomowa- dam Ci parę przykładów, że są lepsi:
euromarksistowską
political correctness
relatywizujący historię
lewackim El Pais
krwawym polskim antysemityzmie
oberguru i jego środowisko
eurokołchozie
wydalił z siebie
orwellowskie piekło
europejsy z PO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, Zalman, masz swoje poglądy i swoje gazety, ale nie doprowadzajmy sutuacji do absurdu, że każda informacja zacytowana na Forum z Gazety Wyborczej jest od razu okraszana przez Ciebie negatywnym komentarzem tylko dlatego, że jest z Wyborczej, choćby to była zwykła, sucha nota informacyjna. Niedługo zaczniesz oprotestowywac publikowaną w GW prognozę pogody, program TV, informację o dyżurach aptek i kursy walut, wietrząc tam stronniczą politykę różowych liberałów:-) Stąd o krok do manii prześladowczej lub obłąkania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prosze nie myśleć, że bronię Gazety Wyborczej, bo znam jej publikacje i z wieloma kierunkami" publicystycznymi się nie zgadzam, ale nie lubię przesady i drażni mnie ta ukryta PiS-owska nowomowa, polityczna interpretacja zwykłych faktów i przemycana między postami ideologia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieksniegu ... a jak myslisz gdyby nie wywiezienie bazy UPA czyli ludności to jak myslisz ile by to trwało tyle samo co po wywiezieniu?? A tak jedna rzecz która sie komunistom udała to ..rozwiązanie problemu UPA..i druga ubicie Świerczewskiego
...jak to jeden stary UB-ek powiedział nie ma złego luda (UPA) ..nie ma problemu ..cisza i spokój w Bieszczadach nastała...mogli dla Wałęsy Armałowo postawić..he he
a tak wywalili ich na ziemie wyzyskane" a tam mogli sobie powalczyć np z Werwolfem..he he tyle mozliwości ze hey!
P.S. nie wiem jak sąsiadka ale może masz w sobie coś takiego co się jej z tymi formacjami Ciebie upodabnia :) ja z gór człowiek jestem tak że kudy mnie do Kielc :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy problem, z którym nie damy sobie rady, bo nie ma mądrego rozwiązania, chyba, że jak węzeł gordyjski zostanie przecięty mieczem. Lepiej jednak, żeby nikt miecza już nie wyciągał…

Dla Ukraińców w Polsce „Akcja Wisła” jest mocnym hasłem. Przeczytałem wiele ich opracowań i wiem, że zawsze podkreślają jej zbrodniczość. Część mojej rodziny opuszczając swoje domy na Wschodzie, a nie byliśmy tam żadnymi kolonistami, przyjezdnymi, tylko od wieków mieszkańcami ziemi lwowskiej, zresztą często rodzinnie powiązanymi z Ukraińcami, wspomina, że jeszcze na odjezdnym upowcy „hajdamaczyli” nie hamując się wobec bezbronnych kobiet i dzieci.

Niestety często polscy Ukrańcy bagatelizują związek z wydarzeniami na Wschodzie, na Wołyniu, twierdząc, że na tam były inne warunki i inni ludzie… Była jednak ta sama UPA, która realizowała tę samą bezrozumną politykę wobec Polaków, która doczekała się gorzkich owoców, a którą nasi Ukraińcy nie potrafią właściwie, po ludzku ocenić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypłacanie odszkodaowań dla Ukraińców za akcję Wisła" byłoby przelaniem czary bezczelności.Polskie władze wykonawcze i ustawodawcze powinny najpierw zająć się problemem ściagania zbrodniarzy z UPA,którzy są na Ukrainie gloryfikowani,nigdzie się nie ukrywają,a teraz zaczynają się dopominać majątku za wysiedlenie.Kto zaplaci odszkodownia rodzinom tysięcy pomordowanych Polaków przez UPA,polski rząd się nie kwapi,dla ukraińskiego mordercy byli bohaterami,zatem kim były ich ofiary?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę powinni do tego interesu dopłacić z kuczek poszli na prawdziwe gospodarki.Lalin jak wysiedlili to z Sanoka z dworca sie wrócili i domy spalili żeby lachy nie mieli!.Nie twierdze że wysiedlenie to przyjemna rzecz.Ale co do ziem zachodnich to ciotka która tam mieszka po wojnie nie ukrainka, spotkała raz u '' siebie'' w oborze miłą Hilde a ona jej mówi : wy jeszcze polaczki będziecie wisieć pod tym dachem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paweł 71..a teraz ta miła pani od wieszania złoży pozew o odszkodowanie he he...
tamci z Lalin beda sie starali o odszkodowanie za kupki popiołów czy całe domy..ciekawe?
znając nasz nowy ewropejski rząd ..napewno się pochyli z troską nad biednymi ofiarami akcji Wisła"...pielęgniarki poczekają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!moi dziadkowie byli wysiedleni z Bieszczad z okolic cisne lecz po paru latach wrocili,sw pamieci moj dziadek opowiadal ze jak przyjechali na zachod to tyle miesa zboza nigdy nie widzieli,dostali piekne domy murowane a w bieszczadach mieszkali jeszcze w kurnych chatach,i ja tez nie jestem za tym zeby co kolwiek komus wraca,przed wojna nikt nie uwarzal sie za ukrainca tylko 44 roku najpierw niemcy robili im wode z mozgu a po wysiedleniu cerkiew Greko-katolicka,i jak ktos z nich tak bardzo mazy za wolna Ukraina to niech wyjedzie na Ukraine i poprosi o azyl polityczny!pozdrawiam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy na forum napisać Gazeta Wyborcza, Żyd lub Ukrainiec i zaraz rozkręca się fala emocji, demagogii i nie wiadomo czego jeszcze. Z drugiej strony zas jest też swietne źródło do przekonania sie w jaiej kondycji są umysły przynajmniej niektórych z naszych rodaków. I to jest z tej całej dyskusji chyba najciekawsze chociaz nie za wesołe niestety.
pozdro,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, spróbujemy...

Dobra, przyznaję się - jestem ukraińskim Żydem, moja rodzina to byli nacjonaliści pomagający UPA, których wysiedlono z Bieszczad na ziemie odzyskane(wyzyskane) na Górny Śląsk.
Niemniej jako, że jestem z pochodzenia żydem bardzo lubię TVN i Gazetę Wyborczą, bo inne media takie żydożercze są.

Wystarczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie