Jump to content

herbstnebel

Forum members
 • Content Count

  1942
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by herbstnebel

 1. Gratulacje, może teraz kronikarskim obowiązkiem spisać to jakoś w jednym ciągu w jednym artykule? Podsumowanie jakieś Panie Leszku? Może do whatfora podstronę wrzucić :D?
 2. Taaa... historii - to jakiś plus, jeśli można nawet tak się wyrazić po tylu ofiarach wojny! To jakiś plus, zwarte granice, szerokopasmowy dostęp do morza i właśnie jednolitość narodowa naszego kraju. Zobaczmy co mają Niemcy i Francuzi z imigrantami, tudzież Anglicy... Sam nie popieram wielu przedwojennych pomysłów, heilowaia czy tam rzekomo salutu rzymskiego zmałpowanego od zagorzałego socjalisty Mussoliniego... do dzisiaj symbol walki z komunizmem (taki argument ONR-wców pod filmikami na YT na przykład) BUAAHAHA. Banda frajerów, owszem. I owszem budzi sprzeciw przy dzisiejszym wychowaniu taka oczywista nietolerancja narodowościowa, ale postaw się w sytuacji kryzysu po I wś, kryzysu ogólnoświatowego oraz rozwijających się coraz bardziej ruchów nacjonalistycznych w całej Europie. To wszystko potrafiło wywołać takich ludzi jak Hitler, Mussolini, Franco... a Polacy? Przecież święci nie są. Tych pomysłów narodowców naszych jeszcze nie uważam za jakąś zbrodnie. Popatrz, że to nie wybuchło w czasie wojny, że Ci Panowie" jak o nich mówisz jakoś Żydów nie mordowali wraz z Niemcami. Owszem zdarzały się przypadki antysemityzmu, jak w całej Europie. O ksenofobii podczas wojny i zalewie obcych narodowości już mówiłem - CIĘŻKO NIE BYĆ KSENOFOBEM w takiej sytuacji, gdy wszyscy są wrogami. I pamiętaj także, że ci haniebni" ludzie nie robili problemu z homoseksualizmem np. w międzywojniu była bodajże ustawa, dano im żyć w spokoju. Podczas gdy w cywilizowanej, przetolerancyjnej europie Zachodniej i Ameryce ścigano gejów do lat 80 tych nawet, za sam fakt, że są gejami. Razi mi to jawnie w oczy z mówieniem o hańbie...
 3. a przepraszam, jaki dziś mamy skład narodowościowy, wyznaniowy w naszym pięknym kraju :>? Jak widać historia potoczyła się właśnie w takim kierunku kolego kindzal, nawet narodowcy tego nie przypuszczali, już to widzę jak planują wywózki i masakry :)
 4. Racja, określonej jednej Partii nie, ale program jakiś też mieli. I to było podziemie walczące o Polskę, ale jednocześnie byli na usługac emigracyjnych polityków mimo wszystko :) Dobra, mniejsza z polityką Dla innych np pomysł Powstania Warszawskiego jest poroniony i radykalny, a stał za tym właśnie rząd londyński. Idea walki narodowców do końca i z kolejnym wrogiem nie jest dla mnie poroniona i ich za to szanuję. A lewicy nienawidzę ;)
 5. No niestety rzadko kiedy w czasie tej wojny pacyfikacja" odnosiła się do czegoś innego niż mordowanie. Widocznie akurat oni, FURMANI czymś musieli zawinić. A i zapewne, zginęli niewinni ludzie. To jet tragedia i mord. Ciągle jeszcze jednak widzę, że miał jakieś uzasadnienie w rozkazie, jest tam dość jasno wyłożone, co, kto, za co i dlaczego. Kindzal dość specyficzne masz podejście, ale szanuję - nie przeszkadzało Ci nigdy to, że kadry AK i NSZ często się wymieniały między sobą? Ci sami ludzie. A przepraszam, AK to nie bojówka np. rządu lońdyńskiego? Też określone stronnictwo polityczne. Dziwnie to postrzegasz, widzę, że boisz się słowa Narodowe", tak jakby ich działalność to naprawdę była aż taka wielka plama (jakakolwiek!) na naszej historii, jakby rzeczywiście szli ręka w rękę z adolfem albo mordowali masowo Żydów i Ukraińców po wioskach.... ale szanuję. Pozdro.
 6. No i co kindzal? Haaallloo? No rozczarował mnie kolega. Szkoda. A Kuraś z chłopakami zobaczyli wojskowe jeepy, w środku uzbrojonych ludzi i zaczęli do nich strzelać. Okazało się 5 minut potem, że to Żydzi sobie jadą na Węgry. I co? Antysemita? Ja myślę, że mając na uwadze działania wojenne szczególnie II wś, jak ktoś był żołnierzem, patriotą - to MUSIAŁ być nacjonalistą w jakimś sensie tego znaczenia. Polak walczący z szowinizmem niemieckim o Ojczyznę, język, historię, kulturę i tradycję to przecież nacjonalista, swobodnie tak można o nim powiedzieć. To wszystko kwestia pojęć. Co do ksenofobii" czyli lęku przed innymi... no to naprawdę ciężko tego nie mieć będąc ofiarą podczas wojny atakowaną ze wszystkich stron.
 7. „Do dowódcy 3 - ciej Wileńskiej Brygady NZW kol. Burego”. W treść tego dokumentu zostało zawarte: „Rozkazuję w czasie od 20.09.1945 r. do 30.09.1945 r. przygotować i przeprowadzić pacyfikacje terenów południowo- wschodnich powiatu „Burza”. D - cą jednostek pacyfikacyjnych zostaje mianowany Kolega. Pacyfikacja została zarządzona na wskutek 1. agresywnego stosunku PPR (zabójstwo Kol. Jurka), 2. załamanie się elementów konspiracyjnych na terenie 8 - mej kompanii na wskutek silnego obsadzenia terenów tej kompanii przez wywiad wrogi. Pacyfikacja dotyczyć będzie jednostek UBP stacjonujących na terenie 8 – mej kompanii, agend UBP (szpicle), zorganizowanie odwetu na wrogiej ludności do sprawy konspiracyjnej.” Rozkaz ten podpisał Komendant Okręgu „Kotwicz”. Na jednym z egzemplarzy tego rozkazu został naniesiony dopisek pismem ręcznym „Akcja wstrzymana Bury”. W protokole przesłuchania R. Rajsa z dn. 24 marca 1949 r. odnośnie tego pisma –rozkazu z dnia 20.09.1945 r. komendanta Kotowicza (vel Lisa) „Bury” oświadczył, że wstrzymał wykonanie rozkazu. za IPN Po zebraniu większych sił, czy tam reorganizacji oddziału, rozkaz wykonano, czego skutki widać w tym wątku ;)
 8. major kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz ZWZ-AK, NOW i NZW, dowódca oddziału partyzanckiego, komendant Okręgu III Białostockiego NZW."
 9. Okey, zabijesz z rozkazu przełożonych = jesteś ksenofobem. Teraz to ja nie skomentuję :)
 10. Tak AKMS, nie wiem :) to wszystko kwestia pojęć... A odstrzał szpiegów i kapusiów działających na szkodę kraju jak można nazwać? Amerykanie w Ardenach się nie patyczkowali z niemcami w ich mundurach, kula w łeb. I Konwencje na to pozwalają. A Bury z Białorusinami? Dostał rozkaz z góry pamiętajmy, było podejrzenie szkodliwej działalności - jest to w tekście GW w ogóle poruszone? Nie, tylko hajs oczywiście, ale to ja jak zawsze przesadzam :) - i co? Zrobił swoje czy nie zrobił? Chociaż może i cywilom-furmanom-kapusiom daleko do żołnierzy-przebierańców to jednak jakoś podobnie to odczuwam. Ludobójstwo czy tam zbrodniarz to może trochę za mocne słowa? Nie wiem... germanofilem nie jestem, nick jest związany z datą moich urodzin i tyle ;] co do Żydów to musiałbym być głupcem próbując negować naszą kilkusetletnią wspólną tradycje na polskiej ziemi i każąc im spadać na Madagaskar powielając jakieś faszystowskie hasełka. Ale to co widzę, że czasami mają gdzieś prawdę i tak ich ciągnie do pieniędzy naszego zabiedzonego kraju... no jakoś nie umiem przejść nad tym do porządku dziennego. Przesadzają i to mnie boli, czuję się kopnięty. Odkąd im komuniści wmówili, że podziemie w Polsce jest reakcyjno faszystowskie i kazali im iść do służb i się mścić na polskich faszystach" za faszyzm Niemców to chyba jednak większości Żydom tak zostało do dzisiaj... taka niechęć i nienawiść? Dooobraaa ale to nie wątek o Żydach, o poziomie artykułu GW powiedziałem swoje, popieram, że Bury działał w stanie wyższej konieczności", ale niestety pewnie niewinnym się dostało także. Czy jednak wielkie słowa tu pasują to nie wiem. Nie rozmydlam dalej wątku, pozdrawiam moderatora :D
 11. Józef Piłsudski za przewrót majowy oraz Berezę Kartuską jest winny oczywiście zbrodni na ludzkości ścigany jest listem gończym trybunału sprawiedliwości w Hadze? :D ?
 12. Pyro - poczytaj jeszcze raz, taki wielki artykuł, o kasiorce podejrzanie dużo a jaką próba wyjaśnienia zdarzenia gdzie? Tylko, że Bury pokręcony był. Hahaha.
 13. tak Panie Romku - rozumiem i doceniam walkę o pamięć o tamtych ludziach i czynach. Nie do Pana piłem jeno do GW naszej kochanej. Bo i w artykule niby o gorzką prawdę chodzi, a jakby za dużo pieniędzy ktoś chce chciałby zagarnąć aby ją posłodzić
 14. Alllle rzeteeelniee wyjaśniona sprawa, a niech mnie kule biją - no do IPNu tego Pana! A najlepiej do Banku Centralnego! Ka$aKa$aKa$aKa$a&Odszkodowania i płaćcie nędzne polaczki bo jesteście ksenofoby&mordercy Echh i jak tu nie kochać żydowskiej roszczeniowej Gazety Wyborczej? No szkoda, że krzyż z dodatkową poprzeczkę nie jest gwiazdą Dawida, dopiero by było :D A tak na poważnie. Cóż, zbrodnia - ale widać, że autorowi na pewno o nią akurat nie chodzi!
 15. zasłyszana kilka godzin temu historia (od starszej Pani) Polak, major wojska polskiego, oficer przedwojenny - tradycje, majątek mały, duma i cześć, ordynans w domu, pański burżuj jakby go bolszewia nawała... Przyszła wojna - major nazwijmy go sobie Wojtek jakoś wplątał się w armię podziemną, AK i te sprawy, traf chciał że w jego życiu przewinął się Moczar, w końcu mieli jednego wroga - Niemca. Po wojnie oficer major wrócił bodajże z niewoli, obozu - jako oficer przedwojenny oczywiście sru do paki. Pawilon 10ty na Rakowieckiej. Katownie gorsze niż w obozach niemieckich i gnicie latami bez szans na cokolwiek, w czasie przesłuchań przesłuchiwani musieli w mgnieniu oka się odwracać żeby nie zobaczyć kto wchodzi. Po kilku latach powolnego mordowania tego człowieka (zresztą jak wszystkich tam) w czasie przesłuchania ktoś wchodzi, no to trzeba się szybko odwrócić.. i wtedy kontakt wzrokowy przez ułamek sekundy z Moczarem. Po kilku dniach Wojtka wyciągają z celi i prowadzą do gabinetu. a pewno po karę śmierci" myśli sobie Wojtek. Staje przed obliczem Moczara - Wojtek, co ty tu k*rwa robisz?!" skazali mnie" ciebie?! Za co?" ie wiem... mówią za zdradę ojczyzny..." zdradę? Przecież my z jednej menażki zupę w lesie jedli.." Proces... uniewinnienie, oczywiście nikt nie beknął za lata znęcania się nad człowiekiem. I co robi ten major przedwojenny, akowiec latami katowany przez UB? UWAGA - wstępuje w ich szeregi!!! Rodzina nie dowierza, dzieci pytają po latach wuja, wuja jak to tak?!". Ja dobre wiem, że mnie nie Polacy katowali, tylko Żydzi. Polak ubek to starał się jakoś pomóc, kopsnął papierosa a i tak się musiał pilnować żeby go skur*iel Żyd nie zauważył. DOPÓKI CHOCIAŻ JEDEN ŻYD BĘDZIE W SŁUŻBACH BEZPIECZEŃSTWA TO ŻADEN POLAK NIE MOŻE SIĘ CZUĆ BEZPIECZNIE I PEWNIE" Ot, taka przypowiastka zacytowana - nie ma to celu siania jakichś fobii antysemickich, po prostu zacytowałem... Pozdrawiam.
 16. tak czy siak zazor jakoś decyzyjni żydzi mieszkający obok mieli przeogromne szczęście wtedy ;-)
 17. Manierkarz - mój tata też tak miał... przełom lat 60/70 był bodajże ze swoją mamą w Beskidach na wycieczce, jakoś tak ni cholery telefonów wtedy - mniejsza, nagle pewnego dnia mu się przyśniło, że jego siostra (moja ciocia) wylądowała w szpitalu bo coś tam (w sumie chyba nic poważnego) no i narobił rano awantury, że wracać wracać i trzeba było w pociąg i do domu (z potwierdzeniem przez telefon ciężko..) i faktycznie była w szpitalu. Ja miałem podobny sen z kuzynką.. zasłabła w niedziele rano przed kościołem w słoneczny dzień - też mi się to 'wyśniło' parę godzin przed faktem, lol. dziwne....
 18. aaa tam nie przesadzajmy znowu, że Mossad cię za to zabije. Musieliby takiego Kąkolewskiego, Rydzyka i Młodzież Wszechpolską także sprzątnąć :) Piać mogą tylko, ale nie daj się - działaj. Tak dziwny ten świat - nawet Edelman powiedział coś takiego jeśli dobrze pamiętam, że ma się za złe AK, że nie pomogli bardziej powstańcom w gettcie, ale przynajmniej dali te 50 rewolwerów (czy tam ile) a ich ziomkowie zza Oceanu dali im wielkie nic.... IBM a holocaust - tam chyba jest opis jak amerykańskim żydom dobrze wychodziło podbijanie faktur na wysyłkę do Rzeszy maszyn liczących ich ziomków idących do gazu. Smutne i przykre. A to o Polakach za granicą (Irlandia np) się mówi, że są sobie wilkiem.
 19. Gratulacje, dawaj dalej! To jednak mówisz było tak, jak Kąkolewski opowiada? atakowano jedną klatkę domu, gdzie mieszkali żydzi chcący wyjechać z kraju, a drugą z żydowskimi ubekami i milicjantami zostawiono w spokoju? I ci główni atakujący krzyczeli po rosyjsku? niesamowite to wszystko.
 20. znaczy z partyzantki (BCH) a nie, że w WH był czy coś :)
 21. dziadek był umierający/ostatecznie zmarł. Pojechaliśmy rodziną na wieś słysząc o jego złym stanie i spaliśmy u cioci. Po zgonie dziadka, mojemu tacie w nocy u tejże cioci po przebudzeniu się, że tak powiem objawił" - ale taka to manifestacja obecności tylko była.... lub też przyśniło mu się to - takie nałożenie snu i tamtego świata... ale nie wiem do końca - tata nie chce o tym mówić :) coś udaje, że nie pamięta... drażliwy na to... a z wykopkami to ma tyle wspólnego, że dziadkowego świnobijskiego bagnetu z wroną w oryginalnej pochwie do dzisiaj się rodzina nie potrafi doszukać :)
 22. Ciekawe... a ta wersja jaką podałem w linku do YT jest dla ciebie wiarygodna? Kiedy żydzi broni użyli?
×
×
 • Create New...

Important Information