Jump to content

Tanki w filmach fabularnych


wojtekA

Recommended Posts

Nowych filmow wojennych coraz mniej.Czolgow oryginalnych tez ubywa.Nie ma prawie zadnych szans na filmowe role oryginalnych Tygrysow lub Panter , bo zadne z muzeow i zaden z kolekcjonerow nie zaryzykuje uszkodzenia tak unikalnych okazow. A wiec ich role graly mniej lub bardziej ucharakteryzowane T-34 lub wspolczesne czolgi zachodnie.
Oprocz T-34-86 nie spotkamy innych sowieckich czolgow z czasow wojny (nawet w radzieckich filamach).
Proponuje przeglad najbardziej czolgowo" udanych filmow.
Moj nr 1 to łoto dla zuchwalych" ( Kelly's Heroses)
Jezdzil tam autentyczny Sherman M4, a Tygrysa wyczarowano z T-34 ( najlepiej jak mozna bylo)..

Link to post
Share on other sites
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply
Zbudowanie wiernej repliki od podstaw Tygrysa czy Pantery byłoby zbyt kosztowne więc cóż innego pozostaje jak nie przeróbki właśnie. Jedne lepsze, drugie gorsze. Problem kompromisu.

Piętą achillesową wszystkich przeróbek T-34 na tygrysy czy pantery są niestety przednie koła napędowe.
W pojazdach niemieckich były one dużych rozmiarów. I dlatego trochę groteskowo to wygląda w przeróbkach T-34.
Czy nie da się bardzo tego zrobić, czy nie zawracano sobie tym głowy trudno powiedzieć.

Co do szeregowca Ryana można było z powodzeniem wykorzystać miast Tygrysa - te jeżdżące Panthery albo Stugi z muzeów niemieckich. Cóż by im się miało znów stać przez te kilkanaście dni zdjęciowych ? Bez przesady, to plan zdjęciowy z makietami, a nie front pod Caen, a pojazdy to czołgi w końcu.
Tiger z szeregowca jest taki sobie, zdecydowanie lepiej wyglądają Mardery.

Tigry ze złota dla zuchwałych to chyba faktycznie jedne z lepszych przeróbek.
Link to post
Share on other sites
Witam.Ale chyba najgorsze czołgi to wyczarował p. Wajda do filmu pt. Lotna a na drugim miejscu film pt. Bitwa o Ardeny chociaż tytuł był Bitwa o Wybrzuszenie czy jakos tak gdzie czołgi Patton robiły za Tygrysy II trzecie miejsce to film Komandosi z Nawarony i słynny atak Niemieckiej jednostki pancernej na pozycje partyzantów Jugosłwiańskich. Pozdrawiam.
Link to post
Share on other sites
Nie pamietam tytułu - francuski film trochę o II wojnie przedstawiajacy scenę ponownego zajęcia miasteczka przez Niemców, chyba w Ardenach. W jednej ze scen: prawdziwy z okresu II w., jedyny jeżdzący Tygrys Królewski z muzeum w Saumur (F), rozbił lufą okno w domu, w którym ukrywali sie żołnierze alianccy. Fajna sprawa, bo z czołgami w filmach krucho.
Wróg u bram" czy cos takiego - nieźle upodobnione do Pz III (oczywiście tylko od pasa w góre - układ jezdny zdradził przeróbkę).
PZDR
Link to post
Share on other sites
Witam.Nie Lubliny tylko Sztudery i chyba jedyny film gdzie grały czołgi które naprawde brały udział w zdobyciu Kołobrzegu czyli IS-2. W szeregowcu to chyba te dwa Tygrysy były zrobione tak że jeden był na podwoziu T-34 a drugi na podwoziu T-55 ale moge się milić. Pozdrawiam.
Link to post
Share on other sites
W Kierunek Berlin" hulały IS-y jako Pantery (za niemieckie transportery robiły BTR 152). IS-y także robiły za Pantery w Czterech Pancernych" w odcinku Fort Olgierd" (oprócz BRDM). Reszta to chyba były poprzerabiane T-34-85 jako Tygrysy pod Studziankami potem jako Pantery w odcinku ze zdobytym przez Czernousowa bunkrze pod Gdańskiem. Był też chyba amerykański M3 Half Track na drzwiach którego wisiał nieprzytomny Grigorij.
Oryginalny T-34-76 wczesnej serii i na chodzie zagrał w polskiej komedii Szczęściarz Antoni", ale to nie był film wojenny.
Link to post
Share on other sites
witam,czy wie ktoś może jak jest z drugą stroną-w filmach radzieckich i jugosłowiańskich.wczoraj oglądałem Sutjeskę i w końcówce partyzanci rozbijają jednego a,la tygrysa a drugi to ewidentny teciak? w póżnych latach 70-tych oglądałem reportaż o Mosfilmie i pokazywali całe szeregi sprzetu pancernego,może wystąpił on w jakiś filmach.Z tego co sobie przypominam w lecącym wczoraj na Wojnie i pokoju filmie oni walczyli za ojczyznę" jest scena ataku czołgów na broniną wieś-oglądał to ktoś? marek
Link to post
Share on other sites
Na takie filmiki rosyjskie trafiłem:

http://www.youtube.com/watch?v=v1mFwE4MAN0
http://www.youtube.com/watch?v=A_7HNqdEWwo
http://www.youtube.com/watch?v=dsnCKE3S8nI

poziom upodobnienia dość rózny ale ta ilość sprzętu robi wrażenie.
Link to post
Share on other sites

Jedne z najlepszych makiet Tygrysa w filmowej historii zostały wykonane na bazie czołgów T-44 w latach 60-tych dla rosyjskiej epopei Wyzwolenie". Najzabawniejsze jest to, że jeszcze dzisiaj w różnych filmach prezentowanych na Discovery można zobaczyć urywki Wyzwolenia" z owymi Tygrysami - są tam prezentowane jako zdjęcia dokumentalne! :)

Podstawowym problemem przy budowie makiety Tygrysa na bazie T-34 są proporcje. T-34 ma za bardzo wysuniętą do przodu wieżę i fakt ten trudno jest zamaskować. W przypadku T-44 lub T-54 osadzenie wieży względem kadłuba jest bardziej korzystne.

Link to post
Share on other sites

Fragmenty pokazane przez Fiku pochodzą właśnie z Wyzwolenia".

Tygrysy" grały tylko na pierwszym planie. Na dalszych planach są już wozy bez charakteryzacji.
Na tym kadrze widać w tle IS'y i jakieś SU.

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information