Skocz do zawartości

Zakupy z Korei Południowej


Cypis

Rekomendowane odpowiedzi

MM

"Sądząc z rozbuchanych zakupów..."

Serio miałeś nadzieję, że wszelkie "wrzutki" znad granicy Polska-Białoruś, wszelkie informacje od zawodowych, itd, itp, to fake? Upsssssssssss....


PS Pomyśl, dodatkowo, ile dziesiątek miliardów pociągnie budowa infrastruktury dla "300-tysięcznej" armii i sprzętu... zwłaszcza, gdy jednostka w szczerym polu miałaby być tworzona :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet widziałem w tym roku to święte wojsko Antoniego "do broni". W Bieszczadach. Na manewrach zapowiadanych szumnie jako "150 kilometrów nieprzerwanego marszu". Już abstrahując, że selekcja w najbardziej morderczym okresie, jeszcze za Petelickiego, to było coś koło 70km i znaczna część lądowała w karetkach. Wojsko to świętej Jadwigi nie zapowiadało się, że będzie w stanie przejść nawet dwudziestu, co dopiero 150 (swoją drogą, nie wiem czy bym i Beskidu Niskiego do tego marszu nie zabrakło). 

Także jestem pełen wiary we wszystkie pomysły płaszczaka i "do broni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Merill_Marauder napisał:

Ja nawet widziałem w tym roku to święte wojsko Antoniego "do broni". W Bieszczadach. Na manewrach zapowiadanych szumnie jako "150 kilometrów nieprzerwanego marszu". Już abstrahując, że selekcja w najbardziej morderczym okresie, jeszcze za Petelickiego, to było coś koło 70km i znaczna część lądowała w karetkach. Wojsko to świętej Jadwigi nie zapowiadało się, że będzie w stanie przejść nawet dwudziestu, co dopiero 150 (swoją drogą, nie wiem czy bym i Beskidu Niskiego do tego marszu nie zabrakło). 

Także jestem pełen wiary we wszystkie pomysły płaszczaka i "do broni".

Patrząc na zabezpieczenie kwatermistrzowskie wojska przerzuconego na ścianę wschodnią , to te manewry powinny być zorganizowane na trasie od Biedronki do Biedronki , przy uwzględnieniu po drodze Żabek i szerokim omijaniu Lidla i Aldi (bo to niemiecka agentura)

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm.... Ciekawe, jak duże są moce produkcyjne w Korei...
Przy okazji czytania o egipskich planach zakupowych/modernizacyjnych czołgów zauważyłem, że:

"Wypada przypomnieć, że podpisano już umowę w sprawie dostaw 200 haubic samobieżnych K9 Thunder wraz wozami amunicyjnymi K10 i pojazdami kierowania ogniem K11. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Afryce 25 października [2023]. Pokazano je podczas defilady zorganizowanej z okazji inspekcji 4. Dywizji Pancernej przez prezydenta Sisiego. W ubiegłym roku podpisano także porozumienie dotyczące współpracy z Korea Aerospace Industries w sprawie transferu technologii i rozpoczęcia produkcji w Kraju Faraonów* samolotów szkolno-treningowych T-50 i lekkich samolotów bojowych FA-50."



* to inny wątek, ale- gdzie w Polsce będzie produkcja FA-50? Ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2023 o 11:45, Merill_Marauder napisał:

Za to chciałbym zobaczyć jak te tuzy WOTu z pełnym oporządzeniem wdrapują się na przykład z Mucznego na Tarnicę przez Bukowe Berdo. Najlepiej po czterech dniach deszczu, w słynnych butach wzór 939.

Ja przepraszam, ale czy to jakiś wyczyn jest? Ja tam lazłem w 1997, z obciążeniem "ciut" większym niż regulaminowe wojskowe (poza normalnym turystycznym jeszcze  K60 z Fl 50, S180 i S300 i nie tylko) i jakoś dałem radę bez bólu. Buty wtedy jeszcze klasyczne opinacze, a lało chwilami konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Erih napisał:

Ja przepraszam, ale czy to jakiś wyczyn jest? Ja tam lazłem w 1997, z obciążeniem "ciut" większym niż regulaminowe wojskowe (poza normalnym turystycznym jeszcze  K60 z Fl 50, S180 i S300 i nie tylko) i jakoś dałem radę bez bólu. Buty wtedy jeszcze klasyczne opinacze, a lało chwilami konkretnie.

Znaczy więcej niż 40 kilogramów? Wierzę, bo muszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Merill_Marauder napisał:

Się szpirytusu do instalacji odladzającej nie wynosiło? :D

A nie, nie.

Sprawy spirytusowe to tatuś - wieczny i programowy cywil nienawidzący wojny, wojska i wszystkiego, co wojskowe, z którego to tatusia przymusowo zrobiono porucznika lotnictwa zanim się od niego raz na zawsze  odjaniepawlono. Jak tylko przychodziła zima to miał mówione - „te, inżynierek, idź no odlodź oszklenie w Limie”. Tata brał saganek ze spirytem, brał ściereczkę, szedł do Lima, wspinał się do kabiny i tarł tym spirytem oszklenie, tarł, i tarł, i ni chu chu nic nie schodziło. Tata „doustnie” próbował ten spiryt i jak on miał voltaż 10% to wszystko. No ale my przecież naród chrześcijański, więc wiadomo, że chrzest baniaków ze spirytem odbywał się w Ludowym Lotnictwie Polskim nieustannie i całorocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Parlament Korei Południowej zwleka ze zmianą prawa, konieczną do użyczenia Polsce dużych pożyczek na uzbrojenie - pisze południowokoreański dziennik "The Korea Herald".

Według południowokoreańskich dziennikarzy jest poważne ryzyko, że zmian w prawie nie uda się sfinalizować przed wyborami parlamentarnymi w kwietniu. Po nich w nowej kadencji prace trzeba będzie zacząć od zera, co istotnie wydłuży cały proces. Ma to "zagrażać" umowom z Polską.

Problemem jest zabezpieczenie państwowych pożyczek dla Polski na ogromne zakupy zbrojeniowe. Południowokoreański państwowy bank Eximbank, stworzony właśnie w celu udzielania takowych na potrzeby umów eksportowych, ustawowo może pożyczyć jedynie do 40 procent swojego kapitału jednemu pożyczkobiorcy. W praktyce ma to oznaczać maksymalnie 7,35 biliona wonów (około 22 miliardów złotych) dla Polski. Na potrzeby pierwszych umów na czołgi K2, armatohaubice K9 i samoloty szkolne FA-50, zawartych jeszcze w 2022 roku według "The Korean Herald" pożyczono nam z Eximbanku 6 bilionów wonów (18 miliardów złotych). Do tego drugie tyle z drugiego podmiotu państwowego Korea Trade Insurance Corp i jeszcze 5 bilionów z innych źródeł. Razem 17 bilionów wonów, 51 miliardów złotych.

Pozostały po tej pierwszej transzy limit Eximbank dla Polski to 1,35 biliona wonów. Polski rząd miał natomiast według koreańskich dziennikarzy wyrazić zapotrzebowanie na dalsze 20 bilionów, co oznacza znaczący problem. Ma to stanowić około 2/3 przewidywanej wartości zamówień, co do których zawarcia Polska miała wyrazić zainteresowanie. Co więcej, pieniędzy ma nawet brakować na sfinansowanie niesprecyzowanego niedawnego kontraktu koreańskiej Hanwha Aerospace z Polską wartego 3,4 biliona wonów (10 miliardów złotych).

[...]

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,30627168,wielkie-umowy-na-bron-z-korea-poludniowa-zagrozone-koreanczycy.html#s=BoxOpMT

 

https://www.koreaherald.com/view.php?ud=20240124000732

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według ustaleń "DGP", polski resort obrony za czasów Mariusza Błaszczaka pożyczał pieniądze na kontrakty zbrojeniowe także w Szwecji. "Rok temu podpisaliśmy umowę na zakup dwóch okrętów rozpoznania elektronicznego Delfin, których głównym wykonawcą jest koncern Saab. Dostawy są planowane na 2027 r., a wartość tej umowy to około 620 mld euro, a więc około 3 mld zł" - czytamy.

Całość powyższej kwoty, za wyjątkiem podatku VAT, zostanie sfinansowana przez FWSZ, "który te środki pożyczył w Szwecji". Jak zaznacza dziennik, nie wiadomo na jakich warunkach, ani jaki jest harmonogram spłaty.

Gdzie Polska zaciąga długi na uzbrojenie?

Plany finansowe Funduszu zostały utajnione. Z jednego z dokumentów opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że na koniec ubiegłego roku zadłużenie sięgnęło około 50 mld zł.

Dotychczas Polska pożyczyła pieniądze w Wielkiej Brytanii na zakup systemu obrony powietrznej Narew (brytyjski MBDA jest ważnym dostawcą). W Korei Południowej rząd Mateusza Morawieckiego zaciągnął kredyt na duży pakiet uzbrojenia, w tym m.in. zestawy rakietowe Chunmoo, samoloty FA-50, czołgi i haubice. Nie wiadomo w jakiej wysokości jest to zobowiązanie.

We wrześniu Amerykanie informowali, że udzielą około 8 mld zł kredytu i przekażą 60 mln dol. w ramach programu Foreign Military Financing na pokrycie odsetek. To z kolei część umowy na zakup samolotów F-35, systemów antyrakietowych Patriot i śmigłowców AH-64 Apache

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem w Dęblinie, na marginesie zakupów lotniczych:
https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/kiedy-samoloty-bielik-wroca-do-szkolenia-pilotow-wojskowych
https://www.rp.pl/wojsko/art39747811-kiedy-samoloty-bielik-wroca-do-szkolenia-pilotow-wojskowych

Najwcześniej wiosną zostaną wznowione loty samolotów szkolnych M-346 Bielik, które zostały uziemione na początku grudnia 2023 r.

M.

Edytowane przez beaviso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie