Skocz do zawartości

Zakupy z Korei Południowej


Cypis

Rekomendowane odpowiedzi

Cypis...

M.in. w tym... problem :-(

Błaszczak swoje, ale AU:

"podpisana dzisiaj umowa ramowa obejmująca m.in. 152 haubice samobieżne Krab zawiera klauzule skutkującą zawarciem umowy wykonawczej w terminie do 3 miesięcy od dnia podpisania dzisiejszej umowy, w ramach której zakontraktowane zostaną elementy wchodzące na wyposażenie pierwszych 4 dywizjonowych modułów ogniowych (tj. m.in. 96 haubic samobieżnych KRAB). Kolejne 2 DMO zostaną zakontraktowane w ramach następnej umowy wykonawczej do końca 2024"

Umowy nie ma, a jeśli będzie to na... 96 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Czlowieksniegu napisał:

Umowy nie ma, a jeśli będzie to na... 96 szt.

I bardzo słusznie. Znaczy niesłusznie, ponieważ uważam, że sprowadzanie jakichkolwiek haubic z Korei to idiotyzm, ale porównajmy- Niemcy mają tak około 80 sprawnych haubic PzH 2000. A tu się płaszczakowi prawie 400 marzy. Czyli tylko odrobinę mniej niż docelowo zamierzają mieć... Amerykanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Merill_Marauder napisał:

 A tu się płaszczakowi prawie 400 marzy. Czyli tylko odrobinę mniej niż docelowo zamierzają mieć... Amerykanie :D

Jak Donald T. (ten z usa) znowu dojdzie do władzy , to po co im więcej ?

Na Kanadę lub Meksyk ? Na Kubę ?

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga- ofiszjal stejtment.

Ponieważ od czasu kiedy broniłem FA-50 minęło trochę czasu i przez ten okres, pewnie jako jedna z niewielu osób na forum, miałem okazję zobaczyć toto w locie i nawet zamienić ze trzy słowa z osobami związanymi z tym samolotem.

Cofam wszystkie wypowiedziane słowa, dotyczące tej żenującej kupy złomu, jaka została nam de facto dostarczona. Równocześnie informuję, iż FA-50 posiada znaczną przewagę nieświadomości nad jakimkolwiek F-16 z programu MLU. Po prostu dowolny pilot FA-50 nie będzie nawet świadomy, ze F-16 właśnie go zestrzeliwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Merill_Marauder napisał:

Uwaga- ofiszjal stejtment.

Ponieważ od czasu kiedy broniłem FA-50 minęło trochę czasu i przez ten okres, pewnie jako jedna z niewielu osób na forum, miałem okazję zobaczyć toto w locie i nawet zamienić ze trzy słowa z osobami związanymi z tym samolotem.

Cofam wszystkie wypowiedziane słowa, dotyczące tej żenującej kupy złomu, jaka została nam de facto dostarczona. Równocześnie informuję, iż FA-50 posiada znaczną przewagę nieświadomości nad jakimkolwiek F-16 z programu MLU. Po prostu dowolny pilot FA-50 nie będzie nawet świadomy, ze F-16 właśnie go zestrzeliwuje.

To tak jak ktoś tu na forum opowiadał o ćwiczeniach w Malborku naszych Mig-29 z brytyjskimi (chyba) Tornadami . W bliskiej walce nasi się jarali , że mogli dowalić Tornadom , na ziemi uświadomiono ich , że wszyscy zostali "zestrzeleni" na długim dystansie , zanim zorientowali się , że Tornada się zbliżają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś podjął sie podsumowania tych wszystkich zamówień ? Chodzi mi nie tylko o wozy bojowe , ale i całe zapezpieczenie logistyczne typu. wozy dowodzenia , rozpoznawcze , transportery amunicji , cysterny , wozy transportu, gar kuchnie, itp. Ile tego razem ma być ? Ilu tu potrzeba kierowców , operatorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypis- ale ja o powyższe pytam dobrych kilka miesięcy... I niestety, choć nie jestem zaskoczony, nie otrzymałem żadnej merytorycznej odpowiedzi i/lub informacji.

A odnośnie liczby sprzętu obsługi pada tylko "z wozami dowodzenia i zabezpieczenia" lub "wozami dowodzenia, wozami dowódczo-sztabowymi, amunicyjnymi i warsztatami remontu uzbrojenia i elektroniki" .

Wg "rozpiski" DMO = 24 armatohaubice oraz 18 wozów dowodzenia i logistyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Cypis- ale ja o powyższe pytam dobrych kilka miesięcy... I niestety, choć nie jestem zaskoczony, nie otrzymałem żadnej merytorycznej odpowiedzi i/lub informacji.

A odnośnie liczby sprzętu obsługi pada tylko "z wozami dowodzenia i zabezpieczenia" lub "wozami dowodzenia, wozami dowódczo-sztabowymi, amunicyjnymi i warsztatami remontu uzbrojenia i elektroniki" .

Wg "rozpiski" DMO = 24 armatohaubice oraz 18 wozów dowodzenia i logistyki...

No przesadzasz , że nikt nie wie , przecież trzeba się do tego przygotować , zacząć zatrudniać ludzi , szkolić ich z podstaw przejęcia sprzętu , budować hale i garaże , pewnie dodatkowe bazy paliwowe itp. Myślisz , że to wszystko to tak dzieje się na wariata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypis

"No przesadzasz , że nikt nie wie...."

Ci którzy powinni wiedzieć, nawet jeśli faktycznie wiedzą, pary JESZCE z ust nie puszczą...
Ostatnio czytałem wyliczenia, ilu oficerów i podoficerów nasze szkoły wojskowe są w stanie "wypuścić" i wychodzi, że zdecydowanie zbyt mało. Co więcej, część szkoleń to 6 lub 12 miesięcy.

 

"..budować hale i garaże , pewnie dodatkowe bazy paliwowe itp...."

Przecież to są jawne przetargi- słyszałeś o jakimkolwiek?


"Myślisz , że to wszystko..."

Dolary vs orzechy, że jak najbardziej niestety...

 

 

PS I dwa ostatnie dowodzą, że to poza mieleniem potężnej kasy poza nadzorem np parlamentu czy odpowiedzialnych urzędników, jest to działanie PR'owe. Czy i co Macierewicz zamówił/kupił przez kilka lat bycia ministrem? Pomijając np samoloty dla... VIP'ów...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bjar_1 napisał:

Nie chciałbym psuć zabawy, ale w 1939 roku tez mieliśmy ni guzika nie oddać ;)

no właśnie tak mi się to skojarzyło jak to pisałem , teraz też chcemy bronić się na granicy , na papierze mamy bardzo dużo zamówionego sprzętu i wiernych sojuszników (szczególnie jak będzie rządził Trump)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni. Odrobina matematyki- proponuję wziąć liczbę brygad pancernych i zmechanizowanych a następnie pomnożyć ją przez 24. Dlaczego akurat przez 24? Ponieważ tyle dział liczy pojedynczy DAS. Do tego jeszcze należy dodać sprzęt dla pułków czy też brygad artylerii. Nie muszę chyba dodawać,że nie ma sensu w tym zestawieniu umieszczać goździków a i dany są mocno problematyczne.. To proste działanie pozwoli wam spojrzeć na zakupy w Korei nieco bardziej życzliwym okiem. Chyba, że ktoś proponuje cofnięcie WP do epoki sprzed wojny stuletniej ewentualnie zastąpienie dywizjonów artylerii bateriami (najlepiej czterodziałowymi). Nie sądzę aby było to właściwe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny, ja proponuję spojrzeć na ekonomię współczesnego świata, nie bezkrytyczne patrzenie w tabelki stworzone de facto przez absolwentów Woroszyłówki. I wtedy wyjdzie dlaczego nie stać nas nawet na utrzymanie 50 w pełni sprawnych haubic. 

A zamiana na czterodziałowe baterie nie jest wcale taka głupia i dużo lepiej odpowiada wymogom współczesnego pola walki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81

"Szanowni. Odrobina matematyki- proponuję wziąć liczbę brygad pancernych i zmechanizowanych ..."

Napisałem dużo wcześniej, że:

Wg "rozpiski" DMO = 24 armatohaubice oraz 18 wozów dowodzenia i logistyki...

Czyli, teoretycznie "11 wozami dowodzenia i wozami dowódczo-sztabowymi, 6 wozami amunicyjnymi i 1 warsztatem remontu uzbrojenia i elektroniki"...

Ciekawe, ile finalnie DMO w pełnie wyposażonych i działających ma powstać, a ile haubic* + zaplecze, będzie na stanie magazynowym i w razie, tfu tfu, potrzeb uruchamianych...



* pal licho symbol...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie