Skocz do zawartości

Zakupy z Korei Południowej


Cypis

Rekomendowane odpowiedzi

Co do nerwowych zakupów w Korei bo ruskie za chwile nas zaatakują:

 

To jest dobre pytanie: skoro niedługo grozi nam wojna to dlaczego nie jest realizowany szeroki program budowy schronów dla cywilów? Czyżby życie i zdrowie wyborców odchodzącej od władzy partii jej nie interesowało? Z trudem i bólem ale przyjął bym do wiadomości budowę schronów dla cywilów z info nad wejściem: dla zwolenników ***** *** wstęp wzbroniony.

 

Edytowane przez MarekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Ale, z ciekawości- ile tys żołnierzy, patrząc na obsługę, logistykę, itp, itd jest niezbędnych dla 1000 haubic? Nawet jeśli N szt będzie w smarze stało... wróć- nie mają gdzie stać :-(

Proponuję inną matematykę: przyjmijmy że w czasie wojny każde z w/w dział średnio dziennie oddaje 10 strzałów. Uważam że niej jest to wygórowana ilość, powiedział bym raczej że cokolwiek zaniżona. W rok jest to ok. 3600 naboi. Spotkałem się z cena ok. 17 - 18 tys.zł. za jedne zwykły nabój do Kraba. Wystarczy przemnożyć 18 000 zł. razy 3600 i razy 1000 dział. Wyjdzie nam ile trzeba zapłacić za roczny zapas najtańszej amunicji przy raczej niskim dziennym poziomie jej zużycia. Producent określił żywotność lufy Kraba na 1500 strzałów. Koszt lufy to ok. 25% kosztu działa. Do tego koszt innych części zamiennych itd. Wojnę wygra ten kto zapewni amunicje i zdolność utrzymania sprawności technicznej broni. No ale jak wyglądała by fotografia polityka na tle skrzyń z częściami zamiennymi do działa a jak z samym działem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Czlowieksniegu napisał:

Policz "utrzymanie" 300 tys żołnierzy.. nawet bez amunicji...

Wole nie - jeśli to mają być zawodowi z emeryturami po kilkunastu latach służby, wybacz nie policzę, nie chcę się stresować cieciami mojej emerytury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam aż ktoś zacznie lamentować z powodu obecności w zakupionych przez MON peryskopów konstrukcji Gundlacha.

Kostki pancerza reaktywnego są dobrze widoczne na dostarczonych już K2GF. Czy Koreańczycy z południa zmajstrowali inne kostki, oparte na polskich rozwiązaniach i dostarczą je razem z K2PL? Jaka jest konfiguracja K2PL? Dotąd chyba jej nie zaprezentowano.
Jak wyglądają prawa patentowe, można mówić o naruszeniu?
Pisałem już, że Kadyrow to inbiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

M81- skoro tak sprytnie (?) rozgryzłeś skrót i tłumaczenie, co oznacza litera "H", to może jako jeden z niewielu masz szczegółową wiedzę, ile zostało zamówionych:

- w Korei
- w HSW

A już po prostu bajka, jak podpowiesz, w jakich wersjach...

przecież w tym , to już nawet płaszczak się pogubił 

tak poza tematem , wczoraj szef BBN fajnie wytłumaczył dlaczego Polska ma zakupić tak dużo wyrzutni rakietowych , zarówno HIMARSów jak i Chunmoo. 

Kupujemy tak dużą ilość , ponieważ w wojnie Rusko-Ukraińskiej straty tego sprzętu są bardzo duże , więc kupujemy na zapas . Z jego wypowiedzi wywnioskowałem , że  w walce będzie  kilkadziesiąt sztuk , a reszta będzie gdzieś ulokowana na głębokich tyłach w celu uzupełnienia strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypis

"Kupujemy tak dużą ilość , ponieważ w..."

Ale ja już pytałem, śmiertelnie serio, zwolenników tych zakupów, w których krzakach będą składowane, ile to będzie dodatkowo kosztowało i kto miałby to wszystko obsługiwać w razie, tfu tfu, W, że nie wspomnę o bieżącym utrzymaniu...

Już taki jeden tuz intelektu postawił Leo pod chmurką, a po dwóch (?) latach zamawiał w trybie pilnym... namioty czy inne plandeki...


PS Ale ja, choćby jako podatnik, serio chciałbym wiedzieć ile-skąd-jakich-za przybliżoną kwotę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówionych zostało 218 K9A1 i i 146 K9PL. Ciekawostka- pierwszych 36 wozów zostało wyprodukowanych jako K9 a następnie zmodernizowanych do wyższego standardu.

Zapas mobilizacyjny jest czymś oczywistym. Wynosić powinien ok. 30 proc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lipcu 2022 roku Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ramową z południowokoreańską firmą Hanwha Defense, dzięki której Wojsko Polskie ma otrzymać łącznie 672 samobieżne haubice K9. Miesiąc później została podpisana umowa wykonawcza na mocy której 212 egzemplarzy tego sprzętu trafi do artylerzystów w latach w latach 2022–2026. 1 grudnia zapadła decyzja o tym, że Polska pozyska tego uzbrojenia jeszcze więcej. – Zgodnie z rekomendacją Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Wojsko Polskie powinno mieć ponad tysiąc armatohaubic 155 mm. Dlatego dziś (01.12.2023) zawarto kolejną umowę wykonawczą na pozyskanie tego sprzętu – poinformował na portalu X Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Na jej mocy Wojsko Polskie zasilą 152 samobieżne haubice, z czego 146 w wersji K9PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

A HSW?

Nie ma Wojska Polskiego bez polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zatwierdziłem kolejną umowę na dostawy armatohaubic Krab, która wzmocni nasz potencjał wojskowy – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u podpisał umowę dotyczącą dostawy 152 samobieżnych haubic 155 mm wraz z wozami dowodzenia i zabezpieczenia. (08.12.2023) 

Ale trzeba pamiętać , że do zmiany ministra jeszcze kilka dni więc może być jeszcze trochę nowych zamówień . Np. razem z Krabami zamówiono również w HSW ponad 800 pojazdów wsparcia m.in. wozów dowodzenia, artyleryjskich, remontu uzbrojenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych, samochodów dużej ładowności oraz cystern. 

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie