Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
2 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

les- planujemy jakąś, pomijając handlową, wojnę z Chinami?

Kto wie, ale inni na pewno mają plany.

Napisano
17 minut temu, les05 napisał:

Biedne te Amerykańce, chyba będą musieli przesiąść się z F-35 na kampery.

Koszty wsparcia eksploatacji F-35 nadal zbyt wysokie

Jeżeli dla Amerykanów koszty eksploatacji F-35 są zbyt wysokie, to dla nas będą katastrofalnie wysokie, bo oni przynajmniej mają możliwość drukowania dolara, który robi za światowy pieniądz, czego pilnują ich lotniskowce. A to oznacza, że zakup tych samolotów był drugą najgłupszą decyzją w dziejach III/IV RP, zaraz po decyzji o likwidacji elektrowni atomowej w Żarnowcu, która była już na ukończeniu. Pomijam tu "niewidzialną rękę rynku", czyli prywatyzację naszego przemysłu przez jego likwidację, bo to się zupełnie wymyka jakiejkolwiek logice.

Napisano
19 godzin temu, balans napisał:

Jeżeli dla Amerykanów koszty eksploatacji F-35 są zbyt wysokie, to dla nas będą katastrofalnie wysokie, bo oni przynajmniej mają możliwość drukowania dolara, który robi za światowy pieniądz, czego pilnują ich lotniskowce. A to oznacza, że zakup tych samolotów był drugą najgłupszą decyzją w dziejach III/IV RP, zaraz po decyzji o likwidacji elektrowni atomowej w Żarnowcu, która była już na ukończeniu. Pomijam tu "niewidzialną rękę rynku", czyli prywatyzację naszego przemysłu przez jego likwidację, bo to się zupełnie wymyka jakiejkolwiek logice.

Byłem i widziałem teren budowy elektrowni w Żarnowcu, na pewno nie była na ukończeniu co najwyżej 30-40% zaawansowania prac. 

  • 4 weeks later...
Napisano

Program F-35 Lightning II dla Polski nabiera przyspieszenia

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu przez NAVAIR (Naval Air Systems Command) kolejnej umowy z korporacją Lockheed Martin związaną ze wsparciem produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II dla polskich Sił Powietrznych.

To już trzecia umowa produkcyjna z Lockheed Martinem związana z budową samolotów 5. generacji dla Polski. Poprzednie, z 28 września i 30 grudnia 2020 r., dotyczyły uruchomienia produkcji XVI partii małoseryjnej. W ramach której wyprodukowane zostaną pierwsze polskie maszyny. Niemniej pierwsza, która dotyczy wyłącznie realizacji polskiego zamówienia ze stycznia ubiegłego roku.

Czytaj także: Europejskie uzbrojenie na pokładzie F-35

Umowa ma wartość 24,3 mln dol. Dotyczy jednorazowego wsparcia prac inżynierskich, logistycznych oraz wsparcia programu budowy i dostaw samolotów zamówionych przez Polskę w ramach roku podatkowego 2021. Środki pochodzą z programu Foreign Military Sales, w ramach którego zamówiono 32 samoloty dla Polski. Prace potrwają do kwietnia 2024 w Fort Worth w stanie Teksas (72 proc.), Orlando na Florydzie (19 proc.), El Segundo w stanie Kalifornia (5 proc.), Redondo (1 proc.) w Kalifornii, Baltimore w stanie Maryland (1 proc.) oraz Samlesbury w Wielkiej Brytanii (2 proc.).

Na przestrzeni ostatnich miesięcy program F-35 Lightning II dla Polski nabiera przyspieszenia. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało m.in. o rozpoczęciu wstępnego szkolenia symulatorowego w Stanach Zjednoczonych wybranej grupy pilotów. W późniejszym okresie trafią oni do bazy lotniczej Luke w Arizonie. Tam mieści się międzynarodowe centrum szkolenia personelu latającego i technicznego przeszkalającego się na F-35. Ogłoszono także, że bazą macierzystą dla pierwszej eskadry tych maszyn będzie Łask.

http://radar.rp.pl/modernizacja-sil-zbrojnych/23256-kolejne-srodki-na-produkcje-polskich-f-35a?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

  • 1 month later...
Napisano

Myśliwce F-35. Szef Komisji Sił Zbrojnych chce obniżenia kosztów

Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith skrytykował we wtorek Lockheed Martin i innych wykonawców projektu F-35 Joint Strike Fighter za – jego zdaniem – zbyt wygórowane koszty. Zwrócił uwagę, że utrzymanie myśliwców wynosi nawet 38 tys. dolarów za godzinę, czyli prawie 150 tysięcy złotych.

W ocenie Smitha wszyscy zaangażowani w ten projekt mogliby "doprowadzić do obniżenia kosztów utrzymania". To kolejna jego krytyczna wypowiedź na temat samolotów F-35. W marcu przyznał, że chciałby "przestać wyrzucać pieniądze na tę szczurzą dziurę" oraz pytał, "co właściwie dają nam F-35".

Tymczasem generał Duke Richardson, który odpowiada za zakupy dla Sił Powietrznych USA zapowiedział, że planowane są działania mające na celu zredukowanie kosztów eksploatacji tych myśliwców. Podczas swojego wystąpienia w Senacie zwrócił uwagę, że średni czas naprawy F-35 wyniósł w ub.r. 131 dni. Zasugerował, że należy w związku z tym utworzyć więcej punktów naprawczych.

"Kiedy się zepsuje (F-35 — red.), ma tendencję do pozostawania w stanie spoczynku przez bardzo długi czas, a to dlatego, że nie podnieśliśmy infrastruktury naprawczej. Prawdę mówiąc, powinniśmy byli zacząć to robić dużo wcześniej. I to jest ten obszar, na którym powinniśmy się skupić" — cytuje słowa Richardsona serwis Defence News.

Lockheed Martin twierdzi z kolei, że od 2015 r. obniżył swoją część kosztów utrzymania za godzinę lotu o 44 procent. Koncern prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat uda się je obniżyć o kolejne 40 procent.

Polska zamówiła kilkadziesiąt F-35

31 stycznia 2020 roku umowę na zakup 32 samolotów piątej generacji F-35 podpisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością – mówił wtedy szef MON.

https://tech.wp.pl/mysliwce-f-35-szef-komisji-sil-zbrojnych-chce-obnizenia-kosztow-6656532668611104a

 

https://www.defensenews.com/congress/2021/06/29/smith-slams-f-35-lifecycle-costs-in-latest-salvo/

Napisano
1 godzinę temu, balans napisał:

F-35 kupiliśmy płacąc z góry za coś co otrzymamy za 8-10 lat od podpisania kontraktu. Niezły deal...

Brak precyzji czy świadoma manipulacja? Oto cały Balans.

"Jak poinformował wiceminister Wojciech Skurkiewicz na posiedzeniu Senackiej Komisji Obrony Narodowej w lutym br., cały budżet przewidziany na F-35A w 2020 roku to około 1,952 mld PLN, co jest równoznaczne z około 11 proc. całej wartości kontraktu. "

Napisano

Podaj raty w kolejnych latach, za to coś, co dostaniemy za wiele lat i to bez kodów źródłowych, bez uzbrojenia* i z możliwością wykorzystania góra z 20% możliwości ich sensorów. Do tego należy się z tym czymś obchodzić jak z jajkiem, a kowboje mogą ci to w każdej chwili uziemić.

* Do kupienia za kolejne miliardy.

Napisano

W dodatku nasz MiG-29 zestrzeli go z działka a pilot lightninga dowie się o tym dopiero po lądowaniu od obsługi technicznej. 

Napisano

Czyli jednym słowem strasznie głupi ci Rzymianie, że kręcą nosem nad kosztami użytkowania, utrzymania, infrastruktury*, napraw...

 

Nie to co my z naszą socjalistyczną Ojczyzną miodem i mlekiem płynącej...

 

* np remontowej, której jak sami przyznają... brakuje.

Napisano

Rzymianie jak Rzymianie ale Szwajcarzy to są głupki do kwadratu, wiedzą wszystko o wadach i kosztach i nic, dalej chcą F-35. Oni na pewno nie czytają tutejszych mądrości. 

Napisano
8 minut temu, balans napisał:

Bez dostępu do kodów źródłowych nie kupią, a kodów nie dostaną bo Szwajcaria to nie Izrael.

Nikt poważny kodów nie sprzedaje a już na pewno do najnowszego sprzętu.

Napisano

les... Porównania budżetu, dochodów, itp Szwajcarii i Polski nawet Mistrz Power-poitna by się nie podjął..

Mimo, że w "suchych" kwotach PRL więcej na wojsko wydaje.

Trzy- na dziś, czyli koniec czerwca, to szwajcarski "rząd" wysłał do parlamentu dokumenty techniczne rekomendujące zakup.

Cztery- jak się ma off-set za zakup F-35 w Polsce? Bo w Szwajcarii 60 %...

Napisano
34 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

les... Porównania budżetu, dochodów, itp Szwajcarii i Polski nawet Mistrz Power-poitna by się nie podjął..

Mimo, że w "suchych" kwotach PRL więcej na wojsko wydaje.

Trzy- na dziś, czyli koniec czerwca, to szwajcarski "rząd" wysłał do parlamentu dokumenty techniczne rekomendujące zakup.

Cztery- jak się ma off-set za zakup F-35 w Polsce? Bo w Szwajcarii 60 %...

Czyli jednak budżety są porównywalne, przynajmniej obronne a to one finansują zakupy F-35.

Jakie 60% skoro to dopiero dokumenty wysłane do parlamentu a nie do USA. Jak jest z offsetem, to dowiadujemy się na końcu, po zrealizowaniu kontraktu. A do tego jeszcze daleka droga.

Napisano
4 godziny temu, les05 napisał:

(...) cały budżet przewidziany na F-35A w 2020 roku to około 1,952 mld PLN, co jest równoznaczne z około 11 proc. całej wartości kontraktu. "

  Ja tylko o kasie, pominę aspekty techniczne, logistyczne, itp.

Takie cząstkowe ocenianie ile wydamy w 2020 roku czy ile zapłacimy za "goły" jeden egzemplarz to w sumie zaciemnianie problemu. Tak jak z ofertą kredytu  w Prowidencie - oprocentowanie tylko 5 % ale nie wspominają  o prowizji, ubezpieczeniu na życie, opłacie wyrównawczej, podatku, ubezpieczeniu od utraty pracy, itp. ;)

W przypadku F-35 trzeba zsumować WSZYSTKIE koszty jakie poniesiemy np. przez 10 lat - zakupu samolotów, licencji,uzbrojenia, szkolenia pilotów i personelu, dostosowania infrastruktury, no i SERWISU...

Napisano
12 godzin temu, takafura napisał:

  Ja tylko o kasie, pominę aspekty techniczne, logistyczne, itp.

Takie cząstkowe ocenianie ile wydamy w 2020 roku czy ile zapłacimy za "goły" jeden egzemplarz to w sumie zaciemnianie problemu. Tak jak z ofertą kredytu  w Prowidencie - oprocentowanie tylko 5 % ale nie wspominają  o prowizji, ubezpieczeniu na życie, opłacie wyrównawczej, podatku, ubezpieczeniu od utraty pracy, itp. ;)

W przypadku F-35 trzeba zsumować WSZYSTKIE koszty jakie poniesiemy np. przez 10 lat - zakupu samolotów, licencji,uzbrojenia, szkolenia pilotów i personelu, dostosowania infrastruktury, no i SERWISU...

Takie dane będą do policzenia za kilka, kilkanaście lat, ale nie sądzę by zostały podane. 

Napisano

les

"Takie dane będą do policzenia za kilka, kilkanaście lat, ale nie sądzę by zostały podane. "

Znaczy się chcesz napisać, że MON pod światłym zarządem wywalił N miliardów USD, przy czym liczbę, która się pod N kryje nie dość, że jest zawrotna, to w gąszczu biurokracji i tajemnic zniknie?
I, że to nie powinno przeszkadzać? Bo, że nie dziwi, to się nie dziwię- nie pierwszy i nie ostatni raz.
To, że nie można w 2020 można nie wiedzieć, ile razy trzeba będzie popielniczkę opróżnić, to małe miki wobec udawania, że nie wiadomo jaki jest utrzymania sprawności.

 

takafaura

"dostosowania infrastruktury"

tu jest dodatkowy myk schowany- mam dziwne uczucie, że na dziś nie mamy lotniska i zaplecza technicznego. A, gdy tylko pojawi się dokumentacja techniczna budowy powyższego, nasz odwieczny sojusznik zza Buga będzie miał wszystko podane na tacy.
Założenie, że jesteśmy później w stanie ochronić-obronić samo lotnisko jest z góry błędne, niestety.
Bazę w Łasku Rosjanie będą mieli rozpracowaną co do źdźbła trawy...

Napisano

Cos nie bardzo kumam czyli za rok budżetowy 2020 wydano już na zakup F 35 praktycznie 2 mld zł i jest to zaledwie 11 procent kontraktu , czyli cały kontrakt to około 19,5 MLD zł - czyli cały kontrakt to około 4 mld US $ . to taanio jak barszcz . Ile tego zamówiono ?? szt ??  to po ile za szt ?? i jest to golec ?? czy z uzbrojeniem ??

Napisano
37 minut temu, Landszaft napisał:

...jest to golec ?? czy z uzbrojeniem ??

Jest to golec, acz z pakietem szkoleniowym + [chyba] dodatkowo jeden [?] silnik zapasowy i trochę logistyki. Dla nas te samoloty to jak kwiatek do kożucha, ale wyraźnie chciano sobie kupić Trumpa dla idei "Trójmorza", czyli stworzenia czegoś konkurencyjnego zarówno dla Unii jak i dla Rosji. Oczywiście będąc za przeproszeniem gołodupcem, od samego początku ten pomysł był dla nas zupełnie nierealny do zrealizowania, ale nasi politycy czuli się przynajmniej przez jakiś czas mocarstwowo.

Napisano
44 minuty temu, balans napisał:

Jest to golec, acz z pakietem szkoleniowym + [chyba] dodatkowo jeden [?] silnik zapasowy i trochę logistyki. Dla nas te samoloty to jak kwiatek do kożucha, ale wyraźnie chciano sobie kupić Trumpa dla idei "Trójmorza", czyli stworzenia czegoś konkurencyjnego zarówno dla Unii jak i dla Rosji. Oczywiście będąc za przeproszeniem gołodupcem, od samego początku ten pomysł był dla nas zupełnie nierealny do zrealizowania, ale nasi politycy czuli się przynajmniej przez jakiś czas mocarstwowo.

Dania, Holandia czy ostatnio Szwajcaria kupują F-35 aby poczuć się mocarstwowo?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie