Skocz do zawartości

Generał zwolniony przez Macierewicza o katastrofalnej sytuacji polskiego lotnictwa


Rekomendowane odpowiedzi

On 29.11.2023 o 22:04, Czlowieksniegu napisał:

M81

"...Dziękuję, bardzo lubię oldtimery. ..."

"...Nie chcę się znęcać nad tym pomysłem i przytaczać żartu o winie i skrzypcach...."

"Nie ma tego złego...."

 


Czyli co? Nie masz wiedzy, czy po prostu się nie da obronić F-50 w porównaniu do F-16AM/BM? Dla kolegi pytam...

Czyli nie da się obronić, żadną miarą. Ciekawe, że MON się nie pochwalił, ale poszukałem troszkę :) Maksymalne przeciążenie dla M-346 wynosi -3/+8G. I to jest samolot szkolny. Zgadnijcie jakie jest maksymalne dopuszczalne przeciążenie dla wielce bojowego FAfika?. No właśnie -3/+8g. Dla porównania- F-16 jest na FbW ograniczony do 9g. Nie konstrukcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Merill_Marauder napisał:

...sobie te ich buty doskonale obejrzałem. W porównaniu do nowoczesnych butów taktycznych, czy wręcz nowoczesnych butów outdoorowych to jest jakiś papeć z plastikową reklamówką szumnie nazywaną membraną.

Jest podcast, jak żołnierz WP mówi, że buty Wojska Polskiego (nówki sztuki nie śmigane) często nie wytrzymują jednego marszobiegu i są po prostu rozwalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie i kilkanaście innych osób, oficerów, podoficerów, kilku szeregowych wezwano ma tygodniowe szkolenie do jednej z brygad. Szeregowi saperzy i kierowcy. Reszta stanowiska w sztabie. Najstarszy 63 rocznik, średnia koło 50-tki część pierwszy raz od 15lat. Ogólnie widać było że WCR na siłę chciał wypełnić excela bo stanowiska były całkowicie przypadkowe i niezgodne z dotychczasowymi specjalnościami.

Ogólnie słaba. 1 dzień na pobranie mundurów i papiery. Ostatni (w piątek wojsko "pracuje" do 13:30) zdanie mundurów i papiery. Także realnie 3 dni. Jakże by inaczej hełmy stalowe i bechatka. Oczywiście Ci których rezerwę stanowimy nie wiedzieli że będziemy i nie byli przygotowani ani nie mieli dla nas czasu. Program teoretycznie był ale widać że żołnierze to instruktażu z obsługi broni itd. byli o to poproszenie tego samego dnia. 4 razy mieliśmy "zajęcia" z obsługi karabinka Grot. Egzamin (przepisany ze wzorca) żeby móc być dopuszczonym do strzelania. Jeden dzień na wyjazd na strzelnice bo okazuje się że taka duża jednostka strzelnice ma 60km od jednostki. W sumie 5 strzalow z pistoletu, 40 z karabinka i do domu. Program można było spokojnie zrealizować w 12 godzin.

[...]

 

GBYjVKrW8AAlFNi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Mnie i kilkanaście innych osób, oficerów, podoficerów, kilku szeregowych wezwano ma tygodniowe szkolenie do jednej z brygad. Szeregowi saperzy i kierowcy. Reszta stanowiska w sztabie. Najstarszy 63 rocznik, średnia koło 50-tki część pierwszy raz od 15lat. Ogólnie widać było że WCR na siłę chciał wypełnić excela bo stanowiska były całkowicie przypadkowe i niezgodne z dotychczasowymi specjalnościami.

Ogólnie słaba. 1 dzień na pobranie mundurów i papiery. Ostatni (w piątek wojsko "pracuje" do 13:30) zdanie mundurów i papiery. Także realnie 3 dni. Jakże by inaczej hełmy stalowe i bechatka. Oczywiście Ci których rezerwę stanowimy nie wiedzieli że będziemy i nie byli przygotowani ani nie mieli dla nas czasu. Program teoretycznie był ale widać że żołnierze to instruktażu z obsługi broni itd. byli o to poproszenie tego samego dnia. 4 razy mieliśmy "zajęcia" z obsługi karabinka Grot. Egzamin (przepisany ze wzorca) żeby móc być dopuszczonym do strzelania. Jeden dzień na wyjazd na strzelnice bo okazuje się że taka duża jednostka strzelnice ma 60km od jednostki. W sumie 5 strzalow z pistoletu, 40 z karabinka i do domu. Program można było spokojnie zrealizować w 12 godzin.

[...]

 

GBYjVKrW8AAlFNi.jpg

Te urocze hełmiki w gustownym kolorku to po MO, czy po ORMO? Bo IRCH-a to chyba łaziła bez hełmów z tego, co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał:

Te urocze hełmiki w gustownym kolorku to po MO, czy po ORMO? Bo IRCH-a to chyba łaziła bez hełmów z tego, co pamiętam.

W WOPK miałem hełm w podobnym kolorze. Te "blaszki" w porównaniu z "plastykowymi" hełmami maja jedną dużą zaletę: możliwość długiego składowania w magazynie. Z czasem nie tracą swoich parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2023 o 08:36, Merill_Marauder napisał:

Wiedziałem, że coś napiszesz o tym Tworze. To jest chyba gorsze niż ruskie oporządzenie z czasów A'stanu. A taki ładny sprzęt Miwo produkowało i pewnie nadal produkuje.

Gdyby było u nas „W” i mobilizacja powszechna, na którą państwo polskie nie ma kompletnie nic dla obywateli żadnej płci, a szczególnie męskiej, to z rzeczy historycznych spokojnie wszyscy rekonstruktorzy z odpowiedniej branży mogliby wziąć swoje oporządzenie P37. Torby na magazynki praktycznie nie uległy starzeniu moralnemu. W tym samym miejscu na brzuchu noszą dziś magazynki wszystkie cywilizowane armie świata ze specjalsami włącznie. A webbing P37 jest nie do zdarcia. Moje drugowojenne kanadyjskie i brytyjskie rzeczy P37 spokojnie mogłyby jeszcze dziś wyruszyć ze mną na wojnę z ruską dziczą. Owszem, oporządzenie nylonowe ma sporą przewagę nad bawełnianym, gdy dochodzi do zamoczenia, ale lepsze bawełniane, niż żadne, które to żadne jest ofertą państwa w razie „W” i mobilizacji powszechnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81, chyba nie zauważyłeś jakie wyposażenie zapewnia rezerwistom nasze obecne WP. Ja to widziałem, i prawdę mówiąc wolałbym dostać wyciągnięty z magazynu zapleśniały komplet AD 1988. Z tego przynajmniej da się zrobić użyteczny szpej (przy odrobinie wysiłku), zaś to co dają rezerwistom na ćwiczenia to jest po prostu parodia. I w razie "w" nie było by wcale lepiej. Tak jak i Jedburgh_Ops bardziej liczyłbym na to co mam pochowane po szafach, niż na przydziałowe sorty.

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Erih napisał:

M81, chyba nie zauważyłeś jakie wyposażenie zapewnia rezerwistom nasze obecne WP. Ja to widziałem, i prawdę mówiąc wolałbym dostać wyciągnięty z magazynu zapleśniały komplet AD 1988. Z tego przynajmniej da się zrobić użyteczny szpej (przy odrobinie wysiłku), zaś to co dają rezerwistom na ćwiczenia to jest po prostu parodia. I w razie "w" nie było by wcale lepiej. Tak jak i Jedburgh_Ops bardziej liczyłbym na to co mam pochowane po szafach, niż na przydziałowe sorty.

Chyba wszyscy ówcześnie żyjący oraz mający wówczas co najmniej 15 lat, a przy tym zainteresowani historią wojskowości i militariów zaśmiewali się do rozpuku z wyglądu ORMOwców podczas stanu wojennego.

A dziś? Dziś, gdyby było „W”, to - jako zmobilizowani cywile lub rezerwiści - zazdrościlibyśmy ówczesnym ORMOwcom ich wyposażenia i uzbrojenia. Taki jest stan rozbrojonego państwa polskiego.

Dlatego jak najbardziej masz rację - w razie „W” to tylko rzeczy z szafy, jak napisałeś, bo od państwa nic się nie dostanie, nawet manierki, hełmu, butów czy łyżki. Z mojej kolekcji drugowojennych militariów kanadyjskich, brytyjskich i amerykańskich wyposażyłbym się tak, że WP nigdy w życiu tak by mnie nie wyposażyło, bo armie zachodnie II wojny światowej miały całą masę sensownych rzeczy, które pod względem funkcjonalnym ani na jotę się nie zestarzały. Na żołnierzach - a nawet na jednym z generałów - operacji Pustynna Burza widać ich prywatne rzeczy drugowojenne, bo po prostu są dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wywiadu w Radiu Zet, szef BBN Jacek Siewiera, odniósł się do pytania na temat przywrócenia poboru w Polsce, w wypadku ewentualnego przegrania wojny przez Ukrainę:

"Uważam, że na pewno jest właściwy czas na refleksję nad jakąś formą służby obywatelskiej. To nie jest kwestia jedynie poboru jako takiego, ale różnego rodzaju służby obywatelskiej (...) Ona może znajdować odzwierciedlenie w służbie wojskowej, ale wielu obywateli nie chce z różnych powodów lub nie może w takiej służbie uczestniczyć, wówczas służba w formacjach ochrony ludności, ratownictwa obywatelskiego, w formacjach wspierających np. administrację kryzysową [ może być alternatywą ]. Takich rozwiązań jest bardzo wiele na świecie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku z wojska odeszło prawie 19 tysięcy żołnierzy - informuje "Rzeczpospolita". Dziennik podaje informacje, z których wynika, że z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8 947 żołnierzy - uprawnienia emerytalne nabyło 62 proc. z nich. Jeszcze więcej, bo aż 9 759 żołnierzy opuściło szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (dane za cały bieżący rok).

"Rz" zastrzega, że informacje o liczbie wojskowych, którzy odeszli ze służby przekazało ministerstwo, którym od 13 grudnia kieruje wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Według danych resortu, w grudniu już kolejnych niemal 5 tysięcy żołnierzy złożyło wypowiedzenia stosunku służbowego skutkujące zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej w 2024 roku. Aż 4,5 tysiąca ma odejść z armii w styczniu. W poprzednim roku z wojska odeszło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT (8 988 żołnierzy zawodowych 7 962 ochotników WOT - wylicza dziennik.

Ministerstwo podało także liczbę powołanych do wojska: od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku było to dokładnie 22 079 osób do zawodowej służby wojskowej. Oprócz tego: "1 542 osób do zawodowej służby wojskowej w trakcie kształcenia; 3 364 do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w trakcie kształcenia; 12 607 żołnierzy do terytorialnej służby wojskowej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, M81 napisał:

Może trochę więcej niż flaszkę, wstrzymałbym się z oceną do 2025, wtedy powinien się objawić wariant docelowy.

Czyli chwalimy się samolotami, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że za dwa lata dowiemy się czym są?

Od razu czuję się bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie