Skocz do zawartości

Szybsze otwarcie Muzeum Broni Pancernej


les05

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Niby wszystko jasne. Czyjaś własność wypożyczona lata temu, została wmontowana w korpus pojazdu innego właściciela. Teraz trzeba oddać te fanty ale jakoś cisną się na usta słowa o tyn, że ktoś sam nie zje i innemu zjeść nie da. To takie polskie niestety.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż źle podpisana umowa na wypożyczenie skutkuje tym czym skutkuje. I nie ma o czym dyskutować. Muzeum doskonale wiedziało że ten czas nastąpi , feler że umowa została podpisana na tak krótkie wypożyczenie. Nie ma jednak tego złego , będzie to skutkowało że następnym razem jak będą zawierać umowę o jakieś wypożyczenia przy odbudowach to zastrzegą dużo dłuższy czas lub kompletnie inne warunki. W każdym razie po wymontowaniu części będą poszukiwania podzespołów i za parę lat je skompletują. Choć będzie na pewno problem z uwagi na odbudowę trójki w wersji dowodzenia przez MWP w Warszawie a jak wiemy to jedna i ta sama placówka przez co trzeba będzie nadać priorytety która ma być pierwsza w odbudowie , a każda ze stron zdobywa części do swojej tak MWP w Warszawie jak MBP w Poznaniu. Trzeba im kibicować oby obie odbudowy poszły jak najszybciej i z pełną współpracą obu placówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulus a w jakim  stanie trafiły ??? masz może zdjęcia ?? bo w sieci na ten temat różne informacje krążą i nie zawsze zgodne z wypowiedziami MBP. Czy umowa między muzealna opiewała na ich renowację czy piaskowanie a także na założenie do pojazdu czy jak czytam w necie że to tylko wypożyczenie było jako wzorniki do zrobienia kopii bez prawa montażu . Niestety bez przeczytania umowy to tylko przypuszczenia. A placówka Muzealna MBP nie upubliczni umowy jeśli złamała jakieś klauzule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forach społecznościowych pojawiają się różne opinie na ten temat. Prawda pewnie jest po środku - obie strony powinny uderzyć się w pierś, posypać głowy popiołem i powiedzieć jeśli trzeba magiczne słowo "przepraszam" - to nie jest oznaka słabości. Ciekawe jak to się dzieje, że ten niemiecki sprzęt budzi takie emocje ...

Jako, że obecnie, wydobycie czy pozyskanie sprzętu z II wojny światowej bez posiadania budżetu na ich zakup, to jak szóstka w totka, uważam, że MBP powinno skupić się na pozyskaniu sprzętu, który lada moment zejdzie ze stanu WP, a jest tego sporo, choćby:

1. BWP-1

2. MTLBu

3. MTLB

4. haubica Dana (choćby słynne "Lady Gaga" i "Danusia", które wspierały nasz kontyngent w Afganistanie)

5. PT-91 Twardy

6. BRDM wyrzutnia ppk Malutka np. z kompletem pocisków na wyrzutniach (brak w Muzeum informacji o rozwoju rakietowych przeciwpancernych pocisków kierowanych)

7. WZT-2

8. BLG-67

Szkoda byłoby, żeby przegapić moment wyjścia tych pojazdów ze służby, tak jak było np. z WZT-1. Wyżej wymienione pojazdy trafiają do prywatnych muzeów, a brak ich w muzeach państwowych.

  • Super 1
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o jednym pojeździe. AZM Dzik - ciekawie czy przetrwał choć 1 egzemplarz w Żandarmerii Wojskowej lub Policji. Można też próbować rozmawiać z producentem - może ma 1 egzemplarz i przekaże go do Muzeum. A rozmawiać z producentami warto, świadczy o tym, choćby przykład Muzeum Lotnictwa i EM-10 Bielik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrążeni w ogromnym smutku spieszymy powiadomić Państwa że dziś, po godzinie ósmej [19.08] nagle odszedł od nas Piotr "Kruszyna" Kaźmierczak, wieloletni wolontariusz a potem pracownik naszego Muzeum. Jeszcze kilka dni temu mogliśmy go zobaczyć i usłyszeć podczas obchodów Święta Wojska Polskiego... Nie chce się wierzyć... Żegnaj Piotrze...
Załoga Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

368638564_805278154721676_1709864192857095193_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr od 2010 roku jako wolontariusz wspierał działalność poznańskiej Ekspozycji Broni Pancernej, a od 2018 roku był pracownikiem Muzeum Broni Pancernej. Był nie tylko znakomitym Muzealnikiem, pełnym pasji i zaangażowania, ale przede wszystkim wspaniałym kolegą, otwartym na innych ludzi. Nigdy nie odmawiał pomocy, a wręcz przeciwnie zazwyczaj sam proponował swoje wsparcie. Jego odejście pozostawiło pustkę, której nikt i nic nie jest w stanie wypełnić. Nasze Muzeum straciło nieocenionego Pracownika, a my Kolegę. Odszedł zdecydowanie za wcześnie, nagle i niespodziewanie. To uświadamia nam, jak kruche jest życie.

Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie. Piotr żył dzieląc się dobrem. Jego odejście jest ogromną stratą. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Pożegnanie Piotra odbędzie się w czwartek 24 sierpnia o godz. 9.30 na cmentarzu w Komorowie koło Wolsztyna.

 

Jako pracownicy Muzeum oraz przyjaciele i koledzy zmarłego Piotra Kaźmierczaka, chcemy towarzyszyć mu w ostatniej drodze i godnie go pożegnać. W związku z tym, w czwartek 24 sierpnia 2023 Muzeum Broni Pancernej będzie nieczynne. Za utrudnienia serdecznie Państwa przepraszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Dołącz do PANCERNYCH MAGIKÓW! 😉
Poszukujemy mechaników, którzy potrafią i chcą pracować przy naprawach niezwykłych pojazdów - zarówno małych, jak i wielkich, nowych i zabytkowych, cywilnych, a także wojskowych. Takich z kołami, gąsienicami, skrzydłami, śmigłami, śrubami i nie tylko!
U nas nie ma nudy! 💪
Niewiele osób wie, że na naszej instalacji w Pławcach znajduje się nowoczesny warsztat, w którym naprawiamy zarówno naszą flotę pojazdów komunalnych, ale także remontujemy, restaurujemy, rekonstruujemy i odnawiamy inne sprzęty między innymi na zlecenie wojska, muzeów, centrów kultury, czy pawilonów wystawowych.
Wśród sprzętów, które pojawiły się w naszym warsztacie znaleźć można również auta rajdowe, legendy motoryzacji, czy oldschoolowe amerykańskie muscle cars.
Wyremontowane przez nas sprzęty można podziwiać w przeróżnych instytucjach w Polsce i na świecie. Wśród nich wymienić można zabytkowe sprzęty, które trafiły między innymi do:
- Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu (czołg Vickers, transporter Opancerzony SD.KFZ 251, czołg Panzerkampfwagen III),
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (śmigłowiec MI 8, którym podróżował Jan Paweł II),
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (czołg Sherman),
- Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (czołg Panzerkampfwagen IV)
- Królewskim Muzeum Czołgów w Jordanii. (czołg pływający PT 76)
Obecnie pracujemy nad rekonstrukcją czołgu CENTURION MK 5 na zlecenie Wojska Polskiego, a także nad remontem „gazika” 69 w wariancie z późnych lat siedemdziesiątych i okresu stanu wojennego.
Jeśli znasz się na mechanice, interesujesz się historią, chcesz wspierać polskie muzea w pozyskiwaniu eksponatów - nie mogłeś lepiej trafić.
Chcesz tworzyć wielkie rzeczy z nami? Napisz lub zadzwoń i wesprzyj nasz warsztat.
Zostań PANCERNYM MAGIKIEM! 🔥
409018882_122137565138034055_56745870058
 
 
409000012_122137565366034055_36494310078
 
 
409028626_122137565384034055_72807787347
 
 
409019084_122137565108034055_80584437606
 
 
409011073_122137565246034055_20770641647
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie