Jump to content

skyluke

Forum members
  • Posts

    655
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by skyluke

  1. http://panzer-farm.pl/muzeum/wydobycia/jagdpanzer-iv/ Tu masz. Pozdrawiam
  2. A będzie nad tym jakiś nadzór jak nad pogłębianiem toru wodnego na Zalewid Szczecińskim i na Swinie ? Tam sporo ciekawych rzeczy wyszlo. Te szlaki to chyba bardziej na wschod przebiegały , gdzie namierzono te ciezarowki.
  3. Niedługo będzie okazja do rekonstrukcji wieży to zobaczymy jak to wyjdzie. MWP ogłosiło przetarg na remont i rekonstrukcję Panzera . Do końca roku powinnyśmy zobaczyć efekty, zależy też kto się podejmie.
  4. Do rekonstrukcji to się w ogole nie nadaje. SSmani takim podrapanym i podrdzewiałym by nie jeździli, gdzie honor....:))
  5. Niech się tak nie cieszą z ewentualnej kopalni, chałupy im wyburzą a środowisko zatrują. Wtedy napewno przyjadą turyści.
  6. Co mialo wyjechać to już wyjechało, stalo się i koniec. I to czesciej w kawalkach niż w całości. Teraz wyjezdzają drobne graty, bez przesady ale sprzedawać zawartość wlasnego podwórka czy stodoły to jeszcze nie przestepstwo. Tak jak z oslawioną wieżą od Panharda, g....oburza mam nadzieję że umarla juz smiercią naturalną.
  7. Najwyższy czas 2012- 2020 ? Cieszę się niemniej szczerze że się im udało doprowadzić to do końca. Kolejny remont Stummel ?? Dużo mniej kompletny ale mniejszy ? 2026 ? Trzymam kciuki
  8. Prędzej znajdzie go ktoś inny całkiem przypadkowo, poszukiwania ropy itp. Igła w stogu siana. A może poszedł na dno blisko angielskich wybrzeży podczas wychodzenia na patrol ...
  9. Tytuł niestety już dawno nieaktualny.... Wcześniejsze miało być w grudniu 2018, planowane wiosną 2019 i teraz już mamy późniejsze niestety.... Liczę na październik / listopad 2019. Wszyscy czekamy
  10. Dwa lata to bardzo optymistyczne podejście, remont Valentine mial trwać ok. 3 lat a jeszcze się nie zakończył. Ale kibicuję, mają tam furę części do Stuga więc szanse są.
  11. tylko patrzeć jak rozparcelują Prince of Wales i Repulse .... Tysiące ton metalu. Ashigara, Exeter, Jawa i De Ryuter poszły już na żyletki
  12. Pewnie go zobaczymy jak przyslowiowa świnia niebo, a już na pewno w PL....
  13. Litości adminie... to chyba najdłuższy wątek na forum. Nie da się tego obserwować.
  14. niedoinformowany jesteś albo takiego udajesz.. jak byś to forum przeszukal miał byś odpowiedzi W dużym skrócie, Pantera jest od dawna w USA, w Zwoleniu był StuG III, jego część jest w MWP.
  15. Kto pierwszy ten lepszy. Widzę że jest chęć dorównania braciom K. i znalezienia własnego calaka". Każdy ma prawo chcieć. Niestety po nich pozostały tylko ochłapy albo to co technicznie poza zasięgiem....
  16. Powiało optymizmem, jest szansa na finał koło 2020 :). Remont rozpoczęto w 2012 więc proporcjonalnie do zaawansowania przełom 2019/20 zdaje się wieńczyć to dzieło.
  17. Kiedy Tygrysek ew. Panterka w Kłaninie ? Biorąc pod uwagę tempo prac przy kolejnych pojazdach i determinację to pewnie prędzej niż na tej niby Panzerfarmie gdzie to byle StuGa nie mogą skręcić od dziesięcioleci...
  18. MBP ma świetne zbiory ale to nadal kolekcja dla wąskiej grupy pasjonatów. Z Munster, Saumur czy Bovington nie będzie nigdy konkurować, tam jest przekrój jeśli chodzi pochodzenie sprzętu i epoki. Może za to z powodzeniem być liderem na naszym krajowym podwórku. Jak nie ma mnóstwa niemczyzny, Pantery, Tygrysa, Jaga IV itp. to automatycznie ubywa odwiedzających, głównie zza granicy. Kolekcja polskiego oręża pancernego z września 39 raczej będzie miała swoje miejsce w Warszawie i nic już nowego nie uda się od nich wyszarpać, chyba że powstanie kolejny 7TP lub C7P... Gdyby tak z Bułgarii pozyskać jeszcze Jaga, IV, StuG III to wtedy można by zaimponować niemczyzną na tle Europy środkowej przynajmniej. A tak pozostaje sprzęt sowiecki i natowski z zimnej wojny". Błędem według mnie było np. załatwianie Fireflay dla Gdańska czy umieszczenie IV ki w Kołobrzegu... Jedyne w czym widzę duży potencjał to żywa, otwarta forma tej kolekcji z licznymi pokazami w ruchu na dzień dziecka czy dzień WP.
  19. Nie widziałem wpisu Landszafta. Napisał wszystko w tym temacie :)
  20. Prawdy raczej się nie dowiesz bo i z tym ciężko. Ostatnio panuje taka moda że do części G13 dorabia się taką historię że to jeszcze produkcja z ostatnich tygodni wojny w zakładach Skody a ich kadłuby po wojnie ukończono już jako ST I/G13. Brzmi dobrze i czasem jest na rzeczy.
  21. Czy on ma tę wieże co to za pomnik robiła, ażurowa po działalności jednego artysty" ? Połatana czy jednak kopia ?
  22. sądziłem iż w tym roku pójdą więcej w kierunku geofizyki i poszukiwań mogił w szerszym kręgu od kaplicy a tak znowu będzie naście grotów i podkowy co potwierdzi że ta bitwa rzeczywiście miała tam miejsce :)
  23. cały czas trwa poszukiwanie miejsca gdzie się bitwa rozegrała" - to ciekawe, w takim razie powinniście szukać może gdzieś pod Działdowem albo po Iławą :) Nie obchodzi mnie czy ktoś ma dupościsk" i czy było tam dużo lansu czy wypadało mieć deusa czy nie. Wygląda na to że mimo 3 sezonów przy tej formule poszukiwań wysiłek nakierowany jest wciąż na efekt medialny niż efekt naukowy. Podobno określono już mniej więcej zachodnią i wschodnią granicę starcia, określone jest miejsce obozu. Co więcej można określić penetrując dalej wykrywaczami warstwę orną, jakiego przełomu można się spodziewać ?? Nigdy nie określi się centrum tej bitwy gdyż owo centrum stale się przemieszczało w ciągu wielu godzin starcia.
  24. na podstawie znalezionych dotychczas artefaktów da się owszem ustalić mniej więcej zasięg pola bitwy w pewnych kierunkach czy też przesunąć domniemane centrum" na wschód czy też na południe ale śmiem twierdzić nic więcej. Ani terenu pierwszego starcia wrogich chorągwi, ani lokalizacji tzw. wilczych dołów przed pozycją chorągwi krzyżackich, ani miejsca śmierci wielkiego mistrza ani miejsca masowych pochówków (jeśli takowe istnieją). W końcowych fazach bitwa przerodziła się zapewne na wiele rozdzielonych mniejszych starć które również mogły obficie zasiać zabytkami. Podobnie pewnie na kilometrach na trasie ucieczki zakonnych z pola bitwy ale tego nie potrzeba udowadniać. W obecnej formule będzie to już tylko zbieranie zabytków na wystawę i promocja paru stowarzyszeń co zauważono. Chyba będzie czas na zawężenie pola badań. Zresztą dyrektor muzeum już coś wspominał o przejściu na inne metody poszukiwawcze i priorytety. Jak dla mnie mogiła bitewna i analiza obrażeń, wieku i stanu zdrowia uczestników (o DNA nie wspomnę) niż kolejne 100 grotów gdzieś tam bliżej Grunwaldu niż Stębarku. Pozdrawiam !
  25. sporo drobnicy ale cóż wnosi to nowego do wiedzy o bitwie ? owszem pozwala rozszerzyć lub ograniczyć jej zasięg o pewne parcele, przybywa też drobnicy do ekspozycji. Stuprocentowo z bitwą można identyfikować tylko groty i niektóre klamry do pasa. Podkowy czy monety nawet XV wieczne nie muszą mieć z nią związku przecież. W ten sposób obecna formułą poszukiwań szybko straci na atrakcyjności bez bardziej spektakularnych znalezisk, latami będzie tak można dalej. @ Alex - Głównego teatru na podstawie znalezisk grotów nigdy nie uda się ustalić, to było starcie konnicy przede wszystkim. Nie wiem jakiej koncentracji należało by się spodziewać aby to uwiarygodnić. Co najwyżej można by spekulować o miejscu obozu krzyżackiego ale ten chyba jest lokalizowany na miejscu kaplicy gotyckiej. Może należało by w jej promieniu skoncentrować poszukiawania mogił georadarem , w końcu tam przebadano archeologicznie tylko wnętrze i w promieniu kilkunastu metrów. To już nie jest wtedy igła w stogu siana. Cała reszta niestety już tak.
×
×
  • Create New...

Important Information