Jump to content

Szybsze otwarcie Muzeum Broni Pancernej


les05
 Share

Recommended Posts

Są szanse, że na stulecie polskiej niepodległości - jesienią 2018 roku - gotowa będzie nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Placówka dysponuje unikatowymi zbiorami, jednak ale teraz nie ma jak ich prezentować
Muzeum będzie działało w nowym miejscu jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (MWP).
W zgromadzonej w Poznaniu kolekcji znajdują się cenne eksponaty, wśród nich m.in. jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV czy elementy unikatowej tankietki biorącej udział w bitwie pod Mokrą. Do tej pory dostęp do unikatowych zbiorów był utrudniony ze względu na to, że kolekcja znajduje się na terenie jednostki wojskowej.
Nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej powstanie przy poznańskim lotnisku Ławica. Na potrzeby placówki zostaną przystosowane stojące tam budynki.
Początkowo jako datę uruchomienia muzeum podawano czerwiec 2017 roku. Obecnie MWP zakłada, że muzeum ruszy w czerwcu 2019 roku. Jednak zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego dr Henryk Idzi Łatkowski opisuje, że są szanse, że poznańska placówka ruszy jesienią przyszłego roku i będzie gotowa na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
ak dodał, tworzenie poznańskiej placówki okazało się droższe, niż początkowo zakładano. Nie chciał jednak ujawnić, jaki jest całościowy koszt powstania muzeum.
- Okazało się, że do tego terenu musimy doprowadzić media, czeka nas też m.in. budowa małej oczyszczalni ścieków – wzrósł nam koszt inwestycji. Czekamy w tej chwili na podpis szefa MON pod korektą planu finansowania tego dzieła. Niewykluczone, że jeszcze w maju uda nam się ogłosić przetarg, a w czerwcu firma, która go wygra, będzie mogła rozpocząć prace budowlane – wyjaśnia
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, moglibyśmy przyspieszyć otwarcie muzeum i mogłoby się to odbyć jesienią przyszłego roku. To optymistyczny, ale realny wariant – dodaje Łatkowski.
Obecnie cała ekspozycja zgromadzona jest w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Szef poznańskiego oddziału MWP ppłk Tomasz Ogrodniczuk, wieloletni kustosz poznańskiej ekspozycji, wyjaśnia, że dotychczasowe warunki nie pozwalały już na dalsze poszerzanie kolekcji.
Zwiedzający nie mieli możliwości swobodnego podziwiana ciasno ustawionych maszyn, utrudniony był sam wstęp do muzeum. Kilka lat temu zapadła decyzja o całkowitym zamknięciu ekspozycji dla zwiedzających.
W dotychczasowym miejscu sprzęt musiał się pomieścić na ok. 750 metrów kwadratowych zadaszonej powierzchni. W nowym - muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 3 tysiące metrów kwadratowych. Jeśli będą dodatkowe środki, będzie możliwość zadaszenia kolejnych ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych wybetonowanej powierzchni.
- Będzie kawiarenka, parking dla autokarów i samochodów. Nie chcemy, by była to wyłącznie ekspozycja sprzętu, zresztą wyjątkowego, ale chcemy też przygotować odpowiedni program edukacyjny. Z pewnością to będzie zrobione po poznańsku, rzetelnie – zapewnia wicedyrektor Łatkowski.
Jak dodaje, docelowo w nowej placówce pracować ma ok. 20 osób.
W Muzeum Broni Pancernej zgromadzono około 60 eksponatów; gromadzono je w poznańskiej jednostce wojskowej od lat 60. ubiegłego wieku. Wiele eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej odzyskały dawną świetność.
http://www.rp.pl/Promocja-turystyczna/305099953-Szybsze-otwarcie-Muzeum-Broni-Pancernej.html
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 210
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zielone światło dla przebudowy nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Ławicy.

W ubiegłą środę, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława podpisał umowę z wykonawcą na przeprowadzenie prac budowlanych w nowej siedzibie MBPanc.
Zakres prac obejmuje przebudowę i remont czterech pawilonów wystawowych, remont budynku biurowo-wystawowego oraz budowę obiektów pomocniczych. Całkowita wartość inwestycji to prawie 12 mln złotych.
Po remoncie, który ma zakończy się na przełomie 2018 i 2019 roku Muzeum Broni Pancernej będzie miało ponad 3tys mkw powierzchni ekspozycyjnej ( obecnie posiada zaledwie 750 mkw ). W przyszłości możliwe będzie uzyskanie kolejnych 4 tys mkw poprzez zadaszenie przestrzeni między pawilonami.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information