Jump to content

HD1940

Forum members
 • Posts

  586
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

HD1940 last won the day on July 18 2019

HD1940 had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

HD1940's Achievements

25

Reputation

 1. Żeby zlutować drut na miękko (cyną) musisz odsłonić goły metal. Na rdzę spoiwo nie przylegnie, nawet po zastosowaniu kwasu lub pasty lutowniczej. Nie pomoże ani duża lutownica, ani palnik. Można to spróbować pospawać mosiądzem przy pomocy palnika gazowego, ale sądzę, że po podgrzaniu z drutu nic nie zostanie. Jak ma to tylko stać to można złączyć oba końce drutu kawałkiem koszulki termokurczliwej nasadzonej w miejscu przełamania. Po podgrzaniu koszulka zaciśnie się i całość będzie w kupie. Na pewno to nie jest profesjonalny sposób ale moim zdaniem jedyna sensowna metoda to wygięcie drugiego uchwytu ze starego drutu. Ten jak stary łach, trzyma się tylko na rdzy.
 2. Pamiątki dla turystów? Przypominają mi składanki z pocztówkami z miast atrakcyjnych turystycznie. Te wyglądają podobnie, tylko są stare.
 3. Niestety ale to już rower powojenny marki Ural, tak jak napisał kolega powyżej. Moim zdaniem lata 60-70. A pro po to kiedyś było takie powiedzonko o radzieckich rowerach: "nie pił wódki, nie pił wina kupił rower Ukraina".
 4. No to farciarz z ciebie. To jednak moim zdaniem krzyż przedwojenny lub tuż powojenny. Jest jeszcze opcja, że to wyrób rzemieślniczy, bo grawer ze Zduńskiej Woli w latach 80-tych robił idealne kopie krzyży przedwojennych. Nie były numerowane, ale niektóre drużyny ZHP wybijała je we własnym zakresie. Niemniej stawiam na odznakę przedwojenną. Może kontekst gdzie ją znalazłeś pomoże w ostatecznej identyfikacji. Na pewno warto to dokładnie oczyścić bo to dosyć cenny i ciekawy artefakt.
 5. Raczej nie. Przedwojenne miały ciąg cyfr arabskich, który wpisywano w legitymację. Cyfry rzymskie to wyrób powojenny. Litera M oznacza chyba mennicę państwową. Krzyże z produkcji rzemieślniczych miały inne oznaczenia literowe.
 6. Krzyż harcerski może być powojenny chociaż na zdjęciu wydaje się wygięty tak jak przedwojenny. Sprawdź z tyłu czy nie ma numeru. Przed wojną te odznaki były numerowane.
 7. Popatrz na silnik Steyr RSO. Chyba głowice ma podobne do tych ze zdjęcia.
 8. Co to jest trudno powiedzieć (mi kojarzy się z pokrywą zaworów lub miską olejową - chociaż nie widać otworów do mocowania więc pewnie jest inaczej) ale na pewno to nie jest siodełko motocyklowe lub rowerowe.
 9. https://www.meinbezirk.at/imst/c-lokales/top-mountain-motorradmuseum-wurde-ein-raub-der-flammen_a4440168?ref=curate#gallery=null https://www.meinbezirk.at/imst/c-lokale ... d=25266573 https://www.meinbezirk.at/imst/c-lokale ... d=25267692 Spłonęło pięknie położone i bogato wyposażone Top Mountain Motorcycle Museum położone na przełęczy Timmelsjoch Hochgurlj w Austrii https://www.tourispo.com/museum/top-mountain-motorcycle-museum-hochgurgl.html Wielka strata dla wielbicieli oldtimerów i turystów zwiedzających Alpy.
 10. Takie klucze stosowano kiedyś np. w zestawach z maszynami rolniczymi (kosiarki, traktory) ale też do zastosowań mechanicznych, tak gdzie precyzja wykonania narzędzia nie miał znaczenia. Często spotyka się duże rozmiary kluczy płaskich o takiej budowie, które kiedyś powszechnie wykorzystywali instalatorzy gazowni lub wodociągów.
 11. Krzyżyk prawosławny. Sygnatury na ramionach oznaczają IC -Jezus, XC - Chrystus. Datowania się nie podejmę ale raczej XIX/XX wiek.
 12. Generalne zasady są zbieżne z naszymi tylko ostrzejsze. W przypadku np. wydawnictw czy książek to gazeta z lat 20-30 jest traktowana jak cenne dziedzictwo kultury. Za ich wywóz można na Białorusi dostać solidną karę. Czytałem o ludziach, którzy próbowali przywieść do kraju pamiątki rodzinne, konkretnie książeczkę do nabożeństwa z lat 30-tych i album ze zdjęciami rodzinnymi i po kontroli przez białoruskich celników te rzeczy były konfiskowane a ludzie karani mandatami. Nawet wwóz na teren tego kraju przedmiotów zabytkowych bez zezwolenia jest zabroniony. To akurat zasada zbieżna z prawem wchodzącym w UE 28.XII. W przypadku pojazdów to na pewno te wyprodukowane przed wojną i w jej czasie objęte są zakazem wywozu bez zezwolenia. Nie chcę wprowadzać w błąd, ale coś kojarzę z rozmów ze sprowadzającymi motocykle ze wschodu, że pod zakazy podlegają te z lat 50-tych a nawet 60-tych. Mimo tego, że w wielu przypadkach cenne dla ciebie klamoty (np. silnik motocyklowy) na Białorusi traktowany jest jak niepotrzebny złom, to i tak bez "rozreszenia" wywieźć nie wolno. A tamtejsze urzędy jak słyszałem do przyjaznych nie należą i bez wiedzy jak się w nich poruszać załatwienie czegokolwiek, zwłaszcza dla obcokrajowca, to droga przez mękę. Kiedyś rozmawiałem z chłopakiem, który przywiózł stamtąd legalnie motocykl K750 z lat 60-tych. Podobno spędził miesiąc zanim załatwił pozwolenie. Powiedział mi, że następnym razem skorzystał by z oferty handlarzy, bo mimo tego, że motocykl kosztował go 100 USD to nerwy i ganianie po pokojach kosztowały go dużo więcej niż nawet droższy pojazd od sprzedawcy w kraju.
 13. Dotąd obowiązywała zasada, że przedmioty wywiezione z innego kraju, jeśli nie pochodziły z kradzieży i nie były ujęte na listach przedmiotów poszukiwanych, można było legalnie zgłosić na granicy UE. Nie było bowiem zakazu wwozu. Przepisy unijne od 28.XII uniemożliwią to. Być może wiesz, że wiele starych przedmiotów było wywożonych z BY czy UA bez zezwoleń tamtejszych urzędów. Ludzie chowali je przed tamtejszymi służbami ale zgłaszali służbie celnej RP i nie było problemu. Teraz bez kwitów od urzędów krajów wywozu Polskie służby będą musiały zatrzymać takie rzeczy nawet, gdy osoba wwożąca je zgłosi. Nie ma co się zapluwać kawą tylko zrozumieć jak odbywał się dotychczas proceder przerzutu przez granicę dóbr kultury.
 14. Właśnie znalazłem jeszcze jedną istotną w temacie informację. 28.XII.2020 r. wchodzą w życie zapisy Rozporządzenia Rady UE nr 880 z 2019r. W art. 16 ust.2 litera a określono, że od tego dnia stosuje się ogólny zakaz wprowadzania na teren UE dóbr kultury (w tym technicznych, militarnych itd.) które zostaną wywiezione z kraju pochodzenia z naruszeniem tamtejszego prawa. Inaczej mówiąc jeśli nie będziesz miał pozwolenia władz np. Białorusi na wywóz od nich dóbr kultury (części zabytkowych pojazdów) to organy celne kraju przywozu np. Polski będą musiały podjąć działania uniemożliwiające wwóz takich przedmiotów. Mimo zgłoszenia nie będziesz mógł zapłacić podatków czy ceł (na to na co obowiązują) i legalnie wwieźć rzeczy przemyconych z Białorusi. Tak więc cały misterny plan w ........
×
×
 • Create New...

Important Information