Jump to content

HD1940

Forum members
 • Content Count

  542
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

HD1940 last won the day on July 18

HD1940 had the most liked content!

Community Reputation

12 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Lewy dolny róg - motocykl DKW NZ. Najbardziej prawdopodobne, że 350 ale może też być bliźniaczy ale mniejszy 250. Zaciemnienie lampy przedniej nakładką Notek.
 2. Zdjęcie 44 w większej wielkości pozwala określić, że przedstawia BMW R12 (na podstawie charakterystycznej tylnej lampki i tablicy do wymalowania nr rejestracyjnego oraz kształtu kierownicy).
 3. Przy małych zdjęciach identyfikacja marki i modelu to jak wróżenie z fusów. Dla tego nie jestem w stanie jednoznacznie określić co jest na fotografii 44. Czasem bardzo charakterystyczne detale pozwalają na to przy odpowiednim ujęciu. Tak jest na zdjęciu 45, gdzie przedni błotnik zdradza, że to BMW R12. Fotografie 43 i 47 przedstawiają Zundapp'a KS750, a na 46 widać Zundapp'a KS600. I jeszcze uwaga do zdjęcia 37 z Nowozelandczykiem. Źródło rosyjskojęzyczne podaje, że to motocykl Aerial Solo. Takiej marki nie było. Ale był w wojsku Zjednoczonego Królestwa używany ARIEL górnozaworowy 350 W/NG i dolnozaworowy W/VA. I korzystając z tego, ze przytoczona strona sugeruje markę Ariel zweryfikuję swoją informację i wskażę, że na tym zdjęciu może być, z dużym prawdopodobieństwem, właśnie model górnozaworowy W/NG a nie BSA M20. Oba motocykle miały charakterystyczny przedni błotnik z przetłoczeniem, prawie identyczną sylwetkę od przodu. Mało czytelne fotki nie ukazują szczegółów silnika dla tego w dosyć ujednoliconych konstrukcyjnie "anglikach" jednoznaczne wskazanie modelu i marki, szczególnie bez "kontekstu" jest trudne.
 4. 39-41 BMW R12 w różnych ujęciach. Zdjęcie 39 jest słabej jakości ale będę obstawał za tym, że to R12. Na 42 Zundapp KS750.
 5. Pierwszy motocykl na zdjęciu 37 to angielski BSA M20. Na kolejnej fotce 38 włoski kierowca na Moto Guzzi Alce.
 6. Na moje oko to zdjęcia pokolorowane i te dodatkowe tprzedstawiają tą samą grupę zidentyfikowaną jako "kampfgrupe". Motocykle to Zundapp KS600W, a ten dynks to pokrywka skrzynki narzędziowej na zbiorniku, a właściwie jego pokrywie (kapie). Znaki na wózkach grupy i przytoczonym przykładzie z Grupy Armi Kleist'a (z dużym K na sakwie) moim zdaniem to zupelnie inne oznaczenia.
 7. Oznaczenie na koszu kojarzy mi się z "misiem" czyli niedźwiedziem, który był na emblemacie 3 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Ale ta, o ile wiem, w Afryce nie walczyła więc pewnie to inna jednostka.
 8. Jeśli pytasz o poniższe zdjęcie, to na pewno to nie jest Zundapp KS750. Jednoznacznie wskazują na to opony, które są dużo węższe niż te z KS750. Moim zdaniem to Zundapp KS600.
 9. Marka motocykla to jak już pisałem BMW R12. Na numerach niestety się nie znam, ale faktycznie wygląda, że to pojazd z lotnictwa.
 10. W kwestii zdjęcia z Tunisu to tak właśnie określiłem motocykle. Dodam, że we wspomnianej książce BMW określono jako R71. Moim zdaniem błędnie, ale ponieważ oba miały wizualnie identyczne podwozia, a na fotce nie widać charakterystycznych szczegółów cylindrów i głowic to biorąc pod uwagę fakt, że R61 był dużo częściej używany w armi niż R71 stawiam na prawdopodobieństwo. Zresztą mam wrażenie, że gdzieś widziałem tę grupę z innego ujęcia i tam wyraźnie widać było, że to R61. Niestety teraz nie mogę ustalić, w której publikacji to zauważyłem.
 11. Motocykle na zdjęciach: nr 31 Grupa prawdopodobnie spadochroniarzy na Zundapp'ach KS750 nr 32 Kierowca na włoskim motocyklu Gilera Matre 500 z charakterystycznie dla włoskiej szkoły motocyklowej rozwiązanym miekkim zawieszeniem tylnego koła. Tu wersja solo, a były też z wózkiem i napędem na jego koło. nr 33 NSU 251 OSL nr 34 od tyłu na przedzie BMW R61, obok niego Triumph BD 250\1, z przodu na pierwszym planie Zundapp KS750, który zasłania prawdopodobnie też motocykl tej marki ale starszy model, stawiam na KS600. W książce "German motorcycles in WW II" określono, że to grupa spadochroniarzy w Tunisie.
 12. Na motocyklach się trochę znam. Na historii II WŚ słabo więc w kwesti co i gdzie się działo to sam się uczę z tego wątku.
 13. Motocykl to na 90% PUCH 350 GS.
 14. Litera T oznacza panzerjager czyli jednostka niszczycieli czołgów.
×
×
 • Create New...

Important Information