Jump to content

HD1940

Forum members
 • Content Count

  568
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

HD1940 last won the day on July 18 2019

HD1940 had the most liked content!

Community Reputation

19 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Raczej miedziany nie mosiężny. W datowaniu nie pomogę.
 2. W czasopismie Motocykl Moje Hobby podano, że bazar został odwołany a firma organizatora zawiesiła działalność w zw. z koronawirusem.
 3. Czy to gazogenerator do zasilania silnika?
 4. Albo Minsk M1A 125 albo Kowrowiec K125. Oba to radzieckie klony DKW RT125.
 5. Prostuję przedwojenną nazwę firmy. Prawidłowo to Zakłady Przemysłowe Bielany S.A.
 6. Szkło i prawdopodobnie odbłyśnik to raczej komplet. Produkcja powojenna z przełomu lat 40/50 w dawnych zakładach wytwarzających żyrandole, reflektory i osprzęt samochodowo-motocyklowy położonych na Bielanach (o ile pamiętam to nazywała się Wytwórnia Żyrandoli Bielany S.A.). Miałem takiej produkcji całe lampy motocylkowe i samochodowe, np. do wozów strażackich. To szkło może pochodzić z ciężarówek, traktorów i innych lamp stosowanych w wozach specjalnych. Zakład produkował na potrzeby rynku cywilnego (jako części zamienne) oraz przemysłu. W późniejszym czasie ze zmienionym logo wytwarzał optykę motocyklową np. do WFM czy SHL.
 7. Czy ze względu na chyba bardziej w naszym kraju popularny typ silnika ten czołg ma szansę stać się jeżdżącym egzemplarzem a nie tylko statycznym eksponatem?
 8. Z dużym prawdopodobieństwem to BMW R35.
 9. Na motocyklach malowano te pasy mniej więcej w latach 1940-41, gdy obowiązywały odmiany szarego lakieru. Potem wszedł kolor "sraczkowaty" czy też bardziej fachowo beżowo-żółty i pasy znikły z motocykli. Pewnie też okazało się, że to co pomaga w jednej kwestii jest zabójcze w innej - patrz właśnie duże białe krzyże na pojazdach.
 10. Białe pasy, które umieszczano nawet na motocyklach z wózkami bocznymi) służyły do 2 celów: - ułatwiały załadunek pojazdów na platformach kolejowych, bo łatwiej było wyczuć gabaryt poszczególnych pojazdów w trakcie manewrów przy załadunku lub wyładunku, - pomagały w trakcie nocnych przemarszów w kolumnach przy zaciemnieniu.
 11. Niestety na kojarzeniu numerów rejestracyjnych z jednostkami zupełnie się nie znam. W kwestii oznaczeń na pojazdach też wiele nie pomogę. Niemiecki jest mi całkowicie obcy, a przytoczonej książki nie przeczytałem z powodu braków lingwistycznych. Jak znajdę identyczny symbol a translator przetłumaczy to napiszę, ale ekspertem na pewno nie jestem. Mój konik to motocykle i tu czuję się dosyć pewnie.
 12. Potwierdzam, że równoległobok na pojeździe oznacza "panzerkampfwagen" czyli w wolnym tłumaczeniu "pojazd opancerzony" ale też "zug einer Panzerkompanie" co chyba można tłumaczyć jako "pojazd kompanii czołgów". Jest książka niemieckiego autora Wolfgang Fleischer "Taktische zeichen", która szczegółowo omawia tą tematykę. Trzeba jednak znać niemiecki bo wersji polskiej nie widziałem.
 13. D80 to BMW R12. A wojacy pchają Sacharę czyli BMW R75. Trochę ja zamaskowali jakąś tkaniną naciągniętą na lampę i zbiornik, ale szerokość koła zapasowego, kierownica i sposób mocowania przedniego błotnika zdradzają model motocykla.
 14. Jak mawiają na wschodzie "kostka kostce nie równa". Tu widać kamień ciosany, prawdopodobnie granit, ułożony i związany betonem. Z polbrukiem jest inaczej bo to luźno ułożone elementy na podłożu piaskowym, połączone tylko wzajemnymi wypustkami. W Białymstoku po identycznym podłożu jak na filmie też jeżdżą okazjonalnie czołgi i podłoże wytrzymuje https://bialystok.naszemiasto.pl/piknik-militarny-w-bialymstoku-czolg-na-rynku-kosciuszki/ar/c4-4153620 , https://poranny.pl/ruszyl-ix-podlaski-piknik-militarny-misja-wschod-w-centrum-miasta-stanal-militarny-sprzet-ludzie-robia-zdjecia/ar/c7-14227589 . Jak pisałem pozostaje wierzyć projektantom, że wiedzieli co robią.
×
×
 • Create New...

Important Information