Skocz do zawartości

ko-ko-ko-ko reko-(nie)-spoko... czyli o tym jak nie odtwarzać - kolejna odsłona


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 814
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie wiem jak to określić, ale określenie grupa rekonstrukcyjna jest dużym nadużyciem. Wydaje sie jednak że bardziej jest to gminna grupa teatralno - kabaretowa. W Świętokrzyskiem sporo jest takiej hucpy. Proszę wziąć także pod uwagę, że nie określam tu wszystkich ze świętokrzyskiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dużo panowie piszecie o strojach jednak mało kto wspomniał o pojazdach używanych w rekonstrukcjach. Gdy oglądam zdjęcia to mam wrażenie, że oglądam Stawkę większą niż życie" gdzie motocykle używane na planie były brane z łapanki.
Dla ekonstruktora" i widza, wyznacznikiem wojennego motocykla jest kolor feldgrau, kosz boczny i duuużo skrzynek metalowych wiszących jak bombki choinkowe. O drewnianych granatach, linach i łopatach nie wspomnę nawet.
Prawie zawsze widzę M-72 w roli BMW r71. Pół biedy jeśli jest to M-72 wczesno- powojenne jednak dla naszych twardzieli nie jest to
koniecznym warunkiem. Jeździ coraz więcej Urali, Dnieprów a ostatnio widziałem nawet EMW r35/3 z koszem.. Na głowę byle jaki kask" i bluzę M43 ze szwedzkimi spodniami. Większość motocykli (z koszem) biorących udział w pokazach ma niewiele wspólnego z wojną. Niestety to samo tyczy się samochodów i ciężarówek choć w dużo mniejszym stopniu.
Spotkałem się wiele razy z powojennymi ciężarówkami czy Moskwiczami przerabianymi na przedwojenne Ople i Mercedesy. Włos się na głowie jeży patrząc na ignorancję i bezczelność rekonstruktorów. Odtwarzanie danego okresu powinno być jak najwierniejsze tak aby laik- widz mógł się czegoś dowiedzieć o historii. Później zdarza się, że podchodzi do rekonstruktora ubranego w mundur WH ojciec z małym synem i pyta się: (...) Panie a jakie to wojsko i który pułk ułanów? (...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jeden z Kolegów znalazł coś" takiego :-)))
http://www.youtube.com/watch?v=FC198bTu7XA

Jak już wcześniej napisałem w innym miejscu... ileż tu smaczków! Jednak jak dla mnie Oskar" należy się Kettendziadkowi :-))))) Absolutny Mistrz 10 planu!


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 17:35 08-12-2014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Spotkałem się wiele razy z powojennymi ciężarówkami czy Moskwiczami przerabianymi na przedwojenne Ople]

Biorąc pod uwagę, że moskwicz różni się od opla biegami w kierownicy, znaczkiem i cyferblatami zegarów, problem nieduży. Opli tego modelu 4-drzwiowych było co prawda niewiele, ale były.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irke ten filmik jest po prostu mega, nigdy nie widziałem chłopców tak szybko zbierających łuski po wystrzale śmiechokonstruktorów, ani non toper przechodzącej w tą i we tą publiki, kierowców ze stoickim spokojem siedzących w maszynach podczas ,,nawały ognia'' ,niemogących się trafić z 5 metrów, oraz ,,odsieczy'' wychodzącej spacerowym krokiem ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
cyt.
viator01 .....Pięknie.
A ta biel na trawie prawie nie rzuca się w oczy. Chyba zapomnieli armatek śniegowych włączyć, albo sobie uczestnik prognozy nie sprawdził :) Rozumiem ,ze kolega viator u siebie ma pogodę na zamówienie czary mary i jest śnieg . Tylko Pozazdrościć ;) jeżeli kolega jest pogodo twórcą komisarz UE Bieńkowska (sorry taki mamy klimat) na 100)% zatrudni takiego czarodzieja za grube euro . Tak na marginesie nigdy nie brałem w tej zacnej imprezie udziału ale z tego co widzę na przestrzeni lat to w porównaniu z poprzednimi edycjami było mega poprawnie mundurowo ( oczywiście jak na rajd Karabanowa)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trochę prawdy jest w tym co napisał Viator. Skoro nie ma śniegu, tylko zielona" trawa, to po co ubierać na siebie zimowe kombinezony maskujące. Spójrz na zdjęcia np. z rekonstrukcji w Opocznie z 17 stycznia. Śniegu nie było, to i chłopaki nie wygłupiali się paradując w zimowych ciuchach, choć 70 lat temu było przecież biało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek.s (820 / 1) 2015-02-01 01:04:23

Jak napisał bjar - wg mnie rekonstrukcja nie jest pełnym odtworzeniem prawdy historycznej (ja przynajmniej nigdy w takim czymś nie uczestniczyłem), a raczej pokazaniem jak mogła wyglądać walka. W przeciwnym wypadku trzeba byłoby odtworzyć rolę każdego uczestnika, zastosować identyczny sprzęt itd. Jeśli do rekostrukcji zaś podchodzimy w inny sposób, to warto byłoby się zastanowić nad tym, żeby dopasować się do realiów np. nie stosując zimowych strojów, gdy nie ma śladu zimy. Niech dzieciaki się nie zastanawiają co to za biały misiu biega z kolegami (pozostali jakoś dopasowali się do zastanej rzeczywistości). Wg mnie bardziej realne było to (przynajmniej to pokazują zdjęcia), że żołnierz Armii Czerwonej nie miał zimowego maskowania na śniegu, niż wyskoczył w zimówkach na trawę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie