Skocz do zawartości

Pozytywy PRL-u


Rekomendowane odpowiedzi

duby smalone...

1918 - 1939 - jedno pokolenie

organizacja szkolnictwa
przemysłu
COP
Mościce
przemysł lotniczy - z wykonaniami
Gdynia

a o czołgach i karabinach licencyjnych...

poczytaj o polstenie

-----------------
a o dostępności szkolnictwa
sierota z kresowej rodziny biedoty - rocznik 1914 - dwa fakultety UW...

----------------------------
jak zwykle - różne wersje historii

--------------
metody walki z potencjalnym zbananowieniem:

Nie matura lecz chęć szczera - zrobi z ciebie oficera"

WUML

i jedyny ustrój który się chwalił, że robotnik zarabiał więcej niż inżynier...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 202
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Widzę, że silna jaczejka zainstalowała się na forum już na stałe, zgodnie z dewizą swego idola- władzy raz przejętej nie oddamy nigdy! Po lekturze wątku można już dokonać małego podsumowania pozytywów prylu:
1. Pryl edukował społeczeństwo (azaliż apologetom chodzi o to, że w prylu BYŁY SZKOŁY?). Doprowadził tym samym do przekształcenia ludu pracującego w kulturalne towarzystwo czytające z zapałem literaturę piękna i znające się doskonale na historii, sztuce i muzyce klasycznej. W tym samym czasie w państwach kapitalistycznych niemal nie było szkół, panował analfabetyzm, a poziom kształcenia była tak niski, że zgniły Zachód był zacofany w stosunku do postępowej części ludzkości o lata świetlne.
2. Komuna budowała drogi i mosty. Oczywiście, w systemie kapitalistycznym takich rzeczy się nie robiło i dlatego po dziś dzień Niemcy spoglądają z zazdrością na nasze autostrady.
3. Pryl umożliwiał awans społeczny. Zgodnie z zasadą- nie matura, a chęć szczera zrobią z ciebie oficyjera. Dzięki temu chamstwo weszło na salony i trzyma się w nich dobrze po dziś dzień.
4. Komuna wymordowała polskie elity (to nie ponury żart- niejaki Jacek1962 wyraża na tym forum dziką radość z tego powodu!). Bez komentarza.
5. W prylu mimo wszystko było co jeść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że stwierdzenie Widzę, że silna jaczejka zainstalowała się na forum już na stałe..." bardzo mi się spodobało. Wymowę ma mniej więcej taką, jaką dawno temu miał slogan AK-zapluty karzeł reakcji".

A to by oznaczało, że ustroje się zmieniają, a u nas wszystko po staremu, czyli KTO NIE JEST PRAWOMYŚLNY TO WRÓG!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wasze wpisy i troszku się rechotałem, a troszku mi się włos na grzbiecie jeżył. Więc, mimo iż mam co robić ( nabyłem drogą kupna rocznik milicyjnej gazety ,,W Służbie Narodu z 1979 i z wypiekami na pysku czytam - piszą między innymi o tym jak (chyba) familiję Jacka Wariata w 1977 jakiś inny wariat w Soninie podpalał) postanowiłem dać głos :

Cairo !
Napisałeś : ,,Total, trzeba bylo miec odwage wyjechac 20 lat temu , dzis mozesz pojechac wszedzie (poza kochanym nowym wielkim bratem) i pracowac bez problemu, i nigdzie nie uciekalem , a moze w pewnym sensie tak , jak zobaczylem co nam nowi wladcy szykuja maluczkim."
Ja już Cię kiedyś chyba pytałem czy uciekałeś przed weryfikacją w MSW - odpowiedziałeś, że nie i muszę Ci wierzyć, choć czytając twoje wpisy mam duże wątpliwości . Po wtóre dałeś nogę do Kanady nie chcąc mieć do czynienia z Odrodzoną RP dopiero gdy padł PRL - czyli de facto uznałeś i mam wrażenie, że uznajesz nadal że w PRL było ,,w porzo . Nie dziwi więc twoje mantryczne powtarzanie ,,prawd" propagandy peerelowskiej np o bezpłatnej i powszechnej oświacie . Ja próbuję Ci uświadomić jeno, że to, co komuniści przedstawiali jako swój wielki sukces nie było niczym szczególnym - dla nich może tak, bo prawdziwymi osiągnięciami nie mogli się pochwalić ( zrobienie z większości narodu ,,homo sovieticusów - nawet im nie wydawało się powodem do dumy - no może tylko przed ,,towarzyszami" z ZSRR), ale dla mnie nie . Komuniści strzelając do swoich obywateli - robotników byli zbrodniarzami i jako tacy powinni być osądzeni. Jestem Polakiem i zajmują mnie sprawy polskie ( coś takiego chyba powiedział Dmowski, który, co prawda do mych ulubionych bohaterów nie należy, ale żywię dla niego szacunek), gdyby Maggie strzelała do polskich robotników żądałbym osądzenia i jej ,a poza tym znaj proporcjum Mocium Panie ! czyli jak mawiają chuligani nie porównuj ch.... z palcem !
cdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam ochotę mocno zagrać na nerwach Kopijnikowi, zatem :

duby smalone... - reakcyjna propaganda...

1945 - 1989 - dwa pokolenia...

organizacja szkolnictwa - Walka z analfabetyzacją, Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego", masowe upowszechnienie szkolnictwa średniego i wysoko kwalifikowanego zawodowego - powszechny rozwój tzw. andragogiki;

Rozbudowa wszelkich gałęzi przemysłu - dynamiczna zmiana charakteru kraju z rolniczo-przemysłowego w rozwijający się przemysłowo-rolniczy, elektryfikacja wsi, modernizacja sieci dróg lądowych, kolejowych (legenda PaFaWag), wodnych,

COP - Intensywna rozbudowa i modernizacja po wojnie - rójkąt bezpieczeństwa" - Pronit" - Walter"- Mesko"

Wykorzystanie bazy surowcowej - dynamiczny rozwój górnictwa, hutnictwa, energetyki (nie tylko Nowa Huta, ale i Częstochowa, Florian", Turoszów", Bełchatów".... związany z rozwojem górnictwa bardzo dynamiczny rozwój przemysłu drzewnego;

Mościce - Police

przemysł lotniczy - potem z jeszcze większymi dokonaniami : PZL i WSK i wykorzystanie pełnych mocy produkcyjnych do produkcji sprzętu komunikacyjnego dostępnego niemal dla całego społeczeństwa, rozwój WZL,

Dynamiczny rozwój przemysłu motoryzacyjnego: Bielsko, Lublin, Żerań, Poznań, Ursus,Starachowice,Polmo-SHL WZM....

Gdynia - Szczecin, Świnoujście - dynamiczny rozwój przemysłu okrętowego, setki wodowań, rozwój żeglugi i szkolnictwa morskiego, związany z tym rozwój pozostałych gałęzi przemysłu - potęga Cegielskiego" na przykład...

a o czołgach i karabinach licencyjnych - było wyżej, a dołożyć należy potęgę Bumaru"...

Rozwój szeregu gałęzi przemysłu, przykłady : Metalexport,rozwój mocno specjalistycznych dziedzin : Fabryka urządzeń chemicznych i armatury przemysłowej CHEMAR" - logo kieleckiej fabryki rozpoznawalne na całym świecie podobnie Rzeszowski Instal",REMB" szereg innych pomniejeszych...

Rozwój przemysłu w gałęziach elektrotechniki i elektroniki - Elwro", ETO", UNITRA", WZT, RADWAR", RADMOR"...


poczytaj o polstenie - poczytaj o Śniardwach"...


----------------------------
a o dostępności szkolnictwa
sierota z kresowej rodziny biedoty - rocznik 1914 - dwa fakultety UW... - sierota z ubogiego Michniowa ( tam gdzie była pacyfikacja) - rocznik 40 - WAT, habilitacja, nagrody państwowe....

----------------------------
jak zwykle - różne wersje historii - jak zwykle jedna historia i różne postrzeganie zjawisk... jak na tym plakacie kiedy na horyzoncie soczewek okularów widać żurawie na budowanym osiedlu a napis brzmi ŚLEPY ?"

----------------------------
metody walki z potencjalnym zbananowieniem - metody walki o utrzymanie należnej pozycji na arenie światowej...

Nie matura lecz chęć szczera - zrobi z ciebie oficera"
- od połowy czasu trwania systemu" żaden oficer nie zostawał oficerem gdy nie miał matury...na cześci uczelni jeszcze za Stalinizmu wprowadzono taki obowiązek...


i jedyny ustrój który się chwalił, że robotnik zarabiał więcej niż inżynier... - w przeciwieństwie do państw kapitalistycznych, gdzie jedynymy celem była walka z kosztami i prawdziwe zyski konsumowali prywatni właściciele, w tamtym ustroju czesto praca szukała ludzi", a socjal" dla pracowników był często przecukrzeniem"...
Poza tym były realane przypadki kiedy faktycznie robotnik otrzymywał za pracę w warunkach szczególnych z nadgodzinami pobory równe bądź nawet wyższe od inżyniera..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komuniści strzelając do swoich obywateli - robotników byli zbrodniarzami i jako tacy powinni być osądzeni."

A kapitaliści to nigdy do swoich obywateli nie strzelali, zawsze cukierkami częstowali....

...a murzynów istotnie bili....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acer, dlaczego mam wrażenie że kiedy ktoś napisze coś złego na temat komunizmu działasz na zasadzie uderz w stół a nożyce się odezwą" .. ?

Wszyscy wiedzą że każda władza do robotników strzelała, co nie zmienia faktu że ci którzy to robili za komuny mają teraz ciepłe gacie i emeryturki, zamiast stanąć przed sądem..

Kiedy ktoś napisze komunista-zbrodniarz", Ty od razu używasz kontrargumentu kapitalista-zbrodniarz"..

Nie wnikam w twoje zamiłowania, ale sprawiedliwości jeszcze nie stało się zadość w przypadku niektórych aparatczyków i dożywają spokojnej starości ci którzy wydawali rozkaz strzelania do robotników, mordowali patriotów i prześladowali ich rodziny..

Wpadłeś kiedyś na to?
jak nie to szkoda..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co masz na myśli, mówiąc IPNowskie", ale nie mam zamiaru bronić ludzi i ustroju, który mordował ludzi za to że walczyli przeciwko okupantowi, a nie mieli czerwonych poglądów.

Dla Ciebie każdy kto szanuje dorobek AK, NSZ, Wyklętych" i ma poglądy sprzeczne z demoludami to członek IPN..?

Przez 50 lat tuszowano historię i milczano o prawdzie, a teraz kiedy jest okazja ją wykrzyczeć, nie ma powodu aby milczeć.

Ja się za sąd i prokuratora nie uważam, ale kiedy są dowody i czyjś podpis pod wyrokiem śmierci czy rozkazem, to nawet największy idiota potrafi wskazać winnego.

Zanim zaczniesz czegoś bronić czy na coś wrzucać, przypomnij sobie jak wsadzano ludzi do więzień z wodą do pasa, jak strzelano do członków KWP i jak naprawdę wyglądało wyzwolenie".
W 1939r. też wkraczali wyzwalać Polskę od panów, kapitalistów i szlachty pijącej krew chłopów", i jak to się skończyło? Dołami Katyńskimi.

Polecam lekturę Wrzesień 1939r na kresach w relacjach", są tam zeznania świadków i uczestników walk, może zrozumiesz jak to wszystko się zaczęło, i zostało kontynuowane po 1944.

Komunizm wyzwalał".. chyba uczciwych ludzi od swojego majątku i życiowego dorobku, oficerów od szarży (kulą w łeb), robotników aluminiowym pieniądzem, a kraj tym że oprócz wpływów sowieckich, żadne inne nie miały prawa bytu.
Za to esbecja i ubecja się rozbijała i przepijała kasę na lewo i prawo, a do tej pory mało który przestał, bo mają stołki po starych znajomościach...
Nie wierzysz?
Popytaj ludzi o właścicieli różnych lokali, firm i wpływowe gęby w większych miastach, to zobaczysz dlaczego tak łatwo się dorobili..


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 20:10 27-12-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total daj spokój,1,2,3,...napisz konkretnie nie hasłami.
Potem podyskutujemy spokojnie i kulturnie.
A że się nie przekonamy to nic nie szkodzi.
Naród przeczyta i oceni,przecież o to chodzi.
Ty mnie nie przekonasz ani ja Ciebie.
Ale obydwaj poznamy argumenty nie hasła.
W naszym kraju Historia jest narzędziem politycznym tak było i tak jest, kolory się tylko zmieniły i wizerunki na sztandarach.
Mam rację czy nie?
Total jeszcze raz 1,2,3,4,...i do dyskusji
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę o nic nikogo pytać, a już na pewno o czerwone poglądy" czy wyzwalanie majątków" bo na ten temat kiedyś prowadziłem prywatnie badania historyczne do pewnej pracy.

Napiszę raz jeszcze :
Mam prywatny punkt widzenia tak jak każdy inny swój,a próby cudzego, nie zamierzam go przemilczać o nie trendy", a nachalnego wprowadzania iednostronnej interpretacji wydarzeń historycznych nie przyjmuję.

Spokojnego wieczoru życzę,
acer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer !
Nieśmiało zauważę jeno, że twój wpis ,,A kapitaliści ....i dalej ,jak to zwykle u Ciebie bywa,niczego do dyskusji poza drażnieniem strony przeciwnej nie wnosi.

Kapitaliści nie zawsze cukierkami swoich obywateli częstowali i strzelali także do swoich obywateli tylko co to ma za znaczenie przy dyskusji o PRL ?

Ale żeby nie było zupełnie bezproduktywnie to : Jeżeli kapitaliści strzelali do swoich obywateli ( a nie działo się to w systemie niedemokratycznym) to najczęściej, przy najbliższych wyborach tracili władzę i często ( acz nie zawsze) byli pociągani do odpowiedzialności karnej. W komuniźmie i w PRL mowy o tym być nie mogło , bo wyborów nie było a o odpowiedzialności karnej możemy tylko wspomnieć po 1956 r kiedy osądzono kilku typów z MBP, a wyroki, które zapadły do srogich ( mając na uwadze ogrom zbrodni dokonanej) nie należały.

Po wtóre jeżeli policzymy ofiary polskiego ,,komunizmu i kapitalizmu to wychodzi na to, że władza robotników i chłopów ze sporym zacięciem i regularnością mordowała tychże robotników i chłopów a ta kapitalistyczna miała daleko niższe osiągi.

Po trzecie wreszcie skoro w PRL było tak dobrze to czemu ludzie stąd pryskali na wszystkie możliwe sposoby ryzykując zdrowie i życie ??? I to chyba świadczy najdobitniej o tym , ze nie był to ustrój dla ludzi tylko dla ludzi władzy i ich wybranków .

I jeszcze jedno - żeby nie wiedzieć kto mordował w Polsce komunistyczno - socjalistycznej to trzeba mieć ,,oczy z korka" i mózg z substancji podobnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że cię to drażni :]

Wcale to tak do końca nie było, że kapitaliści którzy strzelali do ludzi, zaraz po wyborach tracili władze.

Nie wciskaj Rycho ludziom ciemnoty - Te twoje tłumaczenia to co najwyżej początkującym licealistom na wystawie pewnego instytutu...

Franco, Pinochet, Papadopulos, Evren, De Gaulle i reszta pomniejszych......Tak, oni dość szybko" tracili władze i absolutnie nikogo nie mordowali i nie prześladowali....a jak zrobiono zamachy stanu w Turcji to było ylko" tak na oko z 10 tysięcy trupów...

Uciekali ? Argumenty znowu dla naiwnych a la serialik red. Sianeckiego Ucieczki" czy jakoś tak.... I ile ich uciekło ? kilkadziesiąt tysięcy na przestrzeni lat ? a ilu zostało w Polsce, w niej żyło i pracowało - tak ze 30 milionów - I to chyba świadczy najdobitniej o tym , ze był to ustrój dla ludzi, nie tylko dla władzy.. ... Faktycznie, całe społeczeństwo chciało uciekać :)))))

Tobie Rychu się chyba wydaje że jesteś redaktorem i spikerem w Radiu Wolna Europa, a Polacy to ci co czekają z plecakiem żeby w nocy przeleźć Odrę i dojść Berlin Zachodni, albo ci co już szczęśliwie dotarli do aju" i są w obozie dla uciekinierów w Zirndorf zażerając się amerykańską racją wojskową produkcji przedwojennej...:))

I jeszcze jedno - żeby nie widzieć niczego innego poza powyższym i ciągle żyć krucjatą antykomunistyczną to trzeba być całkowicie pozbawionym wzroku a zamiast mózgu mieć pół garści mokrych trocin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleście się panowie zacietrzewili.
Z moich własnych wspomnień: Końcówka PRL , z tym że już Rakowski nie Jaruzel.
jako młody głodny z aparatem mogłem DZIAŁAĆ. Mogłem z najwyższym wysiłkiem sprężyć się i pokazać , to co mi wyszło.
Oczywiście bohema artystowsko-profesorska( znaczy jej potomkowie) jak najbardziej mogła sarkać i potępiać, Ale nie byli mi w stanie pokazywania ZABRONIĆ. Zabronić mogła mi co najwyżej cenzura- ale to dawało się obejść. Drugi obieg był potężny i na szczęście moje polimorficzny- polityki w nim wbrew pozorom było bardzo mało.
Potem przyszła WOLNOŚĆ.
I po kilkuletniej , spowodowanej czynnikami obiektywnymi przerwie , nagle okazało się , że mogę sobie... tworzyć do szuflady. Nie dlatego , że mój poziom spadł , czy że inni wyrośli, czy żę publikacja kosztuje ponad moje możliwości.
Po prostu z kimś kto nie miał odpowiedniego umocowania nikt nie będzie gadał. Bo co mu z tego przyjdzie ?
Ja sobie z tą radosną stroną kapitalizmu poradziłem.Kosztowało mnie to kolejnych kilka lat nauk , szukania dojścia do nowych ludzi , ( którzy , o dziwo , okazali się takimi samymi samoukami jak ja, tylko mieli kilka-kilkanaście lat więcej więc im owa bohema" mogła naskoczyć- za powrotu PANÓW mieli zbyt ugruntowaną pozycję) żeby znowu móc pokazać co mi na myśli leży.
po czym w moje ręce trafił rodzaj pamiętnika- albumu kogoś kto zaczynał działać w mojej dziedzinie pod koniec międzywojnia , po 45 roku machał łopatą , i tak dalej... i jego droga była do mojej bliźniaczo podobna.
Może mu kiedyś dorównam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer : ,,Bardzo się cieszę, że cię to drażni :]

No widzisz każdego cieszy co innego. Mnie cieszy obserwowanie jak rosną i rozwijają się moje córy, jak wschodzi słońce w Puszczy Augustowskiej, jak kraj mój normalnieje , Ty znajdujesz radość w drażnieniu innych - cóż taki widocznie jesteś . Powiem Ci tylko, że mnie już od pewnego czasu nie drażnisz a rozweselasz, prawie tak jak, Pan Jacek Wariat - tyle, ze Ty jesteś łatwiejszy w odbiorze ( piszesz troszkę składniej i nie nadużywasz onomatopeji)

Acer : ,,Wcale to tak do końca nie było, że kapitaliści którzy strzelali do ludzi, zaraz po wyborach tracili władze."

Toteż napisałem ,,najczęściej i z zastrzeżeniem, że nie miało to miejsca w kraju w pełni demokratycznym.

Acer :,,Nie wciskaj Rycho ludziom ciemnoty - Te twoje tłumaczenia to co najwyżej początkującym licealistom na wystawie pewnego instytutu..."

A to a propos czego ? Czy tylko może odreagowanie frustracji - poziom jak zwykle u Ciebie ,,piaskownicowy i oczywiście z obowiązkowym dla takich jak Ty kopniakiem dla IPN ( nie istotne czy z sensem, nie istotne czy w sposób związany z tematem, nieistotne jak, ale dokopać Instytutowi trzeba - nie wiem płacą wam za to, czy ciągle się jeszcze czegoś boicie ?)


Acer : ,,Franco, Pinochet, Papadopulos, Evren, De Gaulle i reszta pomniejszych......Tak, oni "dość szybko tracili władze i absolutnie nikogo nie mordowali i nie prześladowali....a jak zrobiono zamachy stanu w Turcji to było "tylko tak na oko z 10 tysięcy trupów..."

Ale o czym Ty chłopie nadajesz ? O faszystach greckich francuskich i hiszpańskich ? I zestawiać chcesz to co się u nich działo z tym,co działo się u nas ? Toż nawet Jarema Maciszewski ze Sławomirem Wiatrem Olkiem Kwaśniewskim i Wojtkiem Jaruzelem uznaliby Cię za ortodoksyjnego Stalinowca ! Nawet oni przyznają, że w PRL wolności i demokracji było ciut za mało. I dlaczego cały świat postrzegał te państwa jako suwerenne i demokratyczne, a PRL jakoś nie ?

Acer : ,,Uciekali ? Argumenty znowu dla naiwnych a la serialik red. Sianeckiego Ucieczki" czy jakoś tak.... I ile ich uciekło ? kilkadziesiąt tysięcy na przestrzeni lat ? a ilu zostało w Polsce, w niej żyło i pracowało - tak ze 30 milionów - I to chyba świadczy najdobitniej o tym , ze był to ustrój dla ludzi, nie tylko dla władzy.. ... Faktycznie, całe społeczeństwo chciało uciekać :)))))


Nie nie uciekali, a spieprzali i nie są to argumenty dla naiwnych tylko dla myślących - ludzie już tak mają, że usiłują wydostać się z miejsc, które nie są przyjazne do życia, a swoboda podróżowania, tak jak i przepływu informacji jest jednym z mierników demokracji. Do 1989 z Polski uciekło i wyjechało legalnie np w ramach akcji Kiszczaka, czy po marcu 1968 r ponad 3 miliony osób i i to są tylko te osoby którym się udało ciemną jak dotąd liczbe stanowi ilość osób zabitych i zatrzymanych podczas prób nielegalnego przejścia granicy - to są wiadomości ogólnodostępne, ale po to by je zdobyć to trzeba się troszkę postarać, a nie wyrysowywać durne emotikony - bo wychodzi że sam się z własnej niewiedzy nabijasz zarozumialcu !

Acer : ,,Tobie Rychu się chyba wydaje że jesteś redaktorem i spikerem w Radiu Wolna Europa, a Polacy to ci co czekają z plecakiem żeby w nocy przeleźć Odrę i dojść Berlin Zachodni, albo ci co już szczęśliwie dotarli do "raju i są w obozie dla uciekinierów w Zirndorf zażerając się amerykańską racją wojskową produkcji przedwojennej...:))"

Wydaję mi się, że nic mi się nie wydaje, ja w przeciwieństwie do Ciebie pewne rzeczy wiem, bo o nich przeczytałem w źródłach wiarygodnych ,zestawiłem je z tymi mniej wiarygodnymi i dokonałem analizy myślowej, a nie powtarzam zasłyszane gdzieś coś i to jeszcze źle zasłyszane ( że wspomnę tylko twoje wywody na temat Wnukowskiego i poległego ,,za władzę ludową kasjera co to nie był funkcjonariuszem wcale a złe bandziory go zabiły, a towarzysze zapewne przez pomyłkę uwiecznili go w ,,Księdze poległych funkcjonariuszy") ,,opowieści Pana Siekierowego. Ty chłopie spóźniłeś się nieco bo spokojnie razem z Kazikiem Mijalem mógłbyś w ,,Głosie Tirany" u Enver Hodży robić.Ja nikogo na wyjazd nie namawiam i nigdy nie namawiałem więc nie bredź proszę .

Acer : ,,I jeszcze jedno - żeby nie widzieć niczego innego poza powyższym i ciągle żyć krucjatą antykomunistyczną to trzeba być całkowicie pozbawionym wzroku a zamiast mózgu mieć pół garści mokrych trocin.

Tu też się nie wysiliłeś zbytnio ( mógłbyś coś o szrotówku wrzucić, coś samemu wymyślić ) ale wiem że łatwiej korzystać z cudzego dokonując zmian kosmetycznych jeno - to trąci plagiatem.

I jedno jeszcze : Pisałem już że komuchom w Polsce wyszło jedno - stworzenie ,,Homo Sovieticusa" czego Ty jesteś wybitnym przykładem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chciałem przypomnieć, że tematem wątku są Pozytywy PRL-u". Jeżeli ktoś takich nie widzi, to wystarczy napisać Takich nie było" - bo kolejna ideologiczna młócka" nic nie wnosi do tematu, a jedynie budzi niesmak...

Ja tam nie tęsknię za PRL-em, bo ten trochę przypominał mi Matrix, ale nie ukrywam, że miał też pozytywy:

1. Darmowe studia wyższe [dziś jako pamiątka po komunie pozostał jeden niepłatny kierunek na stacjonarnych, ale od lat mówi się o wprowadzeniu czesnego].

2. Wybudowali sporo akademików, a w większych ośrodkach akademickich nawet całe miasteczka studenckie".

3. Darmowa i powszechna służba zdrowia [dziś na wizytę u specjalisty musisz czekać pół roku, ewentualnie albo płać albo umieraj].

4. Nie było bezrobocia i strachu przed utratą pracy. Co zresztą miało i skutek uboczny, bo ludzie olewali robotę [acz nie wszyscy i nie wszędzie się dało].

5. Dzieci w szkole podstawowej miały i higienistkę i lekarza i stomatologa [może nie wszędzie, ale w mojej szkole tak było]. A na wakacje wyjeżdżały na 3-tygodniowe kolonie [ci z południa nad morze lub jeziora, ci z północy w góry].

6. Wieś za Gierka bardzo się wzbogaciła i zmodernizowała, a należy pamiętać, że niektóre regiony jeszcze na początku lat 60-tych tkwiły głęboko w XIX-tym wieku.

7. Było zdecydowanie mniej urzędasów i tych wszystkich głupich przepisów, nakazów i zakazów.

8. Z książeczką Autostopu" mogłeś się w wakacje włóczyć po całym kraju [byle nie po poligonach], rozbić namiot praktycznie gdzie ci się podobało i łowić ryby [za symboliczne pieniądze] również. A ryb było wszędzie naprawdę skolko ugodno". A dziś w tych samych miejscach mamy tablice: Teren prywatny - wstęp wzbroniony", Droga prywatna - przejazd wzbroniony", a po rybach zostało tylko wspomnienie...

cdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złudna świadomość(matrix),

że wszystko jest za darmo - akademiki, studia, kolonie (na które wyjeżdżały co roku dzieci dyrektorów i kierowników przynajmiej u mnie w mieście), płaca bez roboty.

Jedyny plus to tak jak piszesz, autostop, rozbicie namiotu gdziekolwiek, więcej ryb w rzekach.

Mniej papierków(przynajmniej w niektórych sytuacjach), chciałeś coś zrobić dla siebie w komunalnym mieszkaniu np. CO zamiast kaflaka - flacha dla kominiarza i zarządcy trochę własnej pracy i miałeś piękne kaloryfery dziś pozwolenia, projekty, książki budów, opinia konserwatora, opłaty, firma która też ma uprawnienia bo samemu ci nie wolno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozytyw - negatyw
zależny od oświetlenia - może zmieniać swój obraz...

1. stopień zorganizowania społeczeństwa http://www.listaipn.pl/

2. proszek ixi" - świetna sprawa

3. no i te paczki ze Stanów...

4. Najbardziej pożądane towary - guma do żucia z historyjkami z produkcjami Walta Disneya

5. głód kolorów - do lat 80/90 - barwniki były gorsze niż w XIX w.
6. piwo w puszkach
7. żyto za 0,8 dolara
8. paszporty - przyznawanie - bo paszporty się dostawało" albo otrzymywało odmowę otrzymania"

9. z punktu pierwszego - dbałość o rodzinę...
Rodzina - była pod specjalną opieką - okresowo niektórzy członkowie składali raporty o wydarzeniach i działaniach...

-----------------------
jako, że Acer wzywa na barykadę...

hm... życzę poprawy samopoczucia... idzie wyż - będzie lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wychodzi że sam się z własnej niewiedzy nabijasz zarozumialcu !" ta, te trzy miliony to w twojej niespełnionej wyobraźni.

Rycho standardowo - brak argumentów, ślepa wściekłość wynikająca z tego, że ktoś ma inny punkt widzenia a suma sumarum pseudonaukowy bełkot - coś jakby głowę ci w tym jeziorze za długo pod wodą przytrzymali.... dyskutowanie na poziomie moja prawda jest mojsza niż twoja jest twojsza".

To tyle ad. Rycho, szkoda tu tracić czasu, nie jestem jego lekarzem.

Ad. Kopijnik

Pisząc o tych paczkach to chyba masz na myśli paczki z instrukcjami CIA i dolarami dla podziemia,(do tej pory nie wiadomo kto ile sobie przywłaszczył) paczki parafialne Zachodu ze starymi ciuchami i holenderskim masłem jako skutek restrykcji gospodarczych Pana Prezydenta Reagana w imię pomocy dla dzielnego Narodu Polskiego", które najmocniej dołożyły nikomu innemu tylko owemu Narodowi.

Co do organizacji społeczeństwa fakt, w USA i na Zachodzie absolutnie wcale nie było agentów, informatorów, współpracowników. Tam korzystali tylko z usług jasnowidzów i wróżek. W zakresie dbałości o rodzinę i opieki nad nią - racja,zapomniałem że w Ameryce prowadzono nawet specjalną Operację Kondor".

Głód kolorów etc. ? - To co napisałem o polityce miłości White Hall" w stosunku do Polski.
Paszporty ? były... Tylko po co paszporty, skoro podobno uciekło" 3 miliony ludzi - znaczy się te paszporty to jakaś ściema musiała być.

----------
Z barykady nic nie zostało - T-55 pojechały dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer, jeśli posiadasz wiedzę" na temat rzekomego rozkradania dolarów dla podziemia" to nie krepuj się, zdradź więcej szczegółów. Może jakieś nazwiska? Źródło Twej wiedzy tez bym chętnie poznał- skąd wiesz o przywłaszczaniu dolarów dla podziemia"? Co do paczek, to z tego, co pamiętam, rozchodziły się szybko wśród ludu- czyli były wysoko cenione. Pamiętam smak znakomitego solonego masła, zapach mydełek i słodyczy z tych paczek. Były to towary, których dziesiąta potęga gospodarcza świata" nie była w stanie zapewnić swoim obywatelom. Jeszcze jedna sprawa- chodzi o napisane przez Ciebie zdanie: To tyle ad. Rycho, szkoda tu tracić czasu, nie jestem jego lekarzem." Jeśli nie jesteś lekarzem, to jakim prawem sugerujesz chorobę psychiczną kol. Rycha? Czy dlatego, że nie wystarcza Ci argumentów na obronę zbrodniczego systemu komunistycznego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Acer przytoczył tu paczki... To niewątpliwie jeden z pozytywów" PRL... Ja jeszcze pamiętam, że był olej palmowy zwany małpim smalcem;), masło orzechowe, nutella, czekolady, słone masło holenderskie i ser taki pomarańczowy w wielkich blokach, jakieś witaminy, jajka w proszku i mleko, nowe dżinsy znanej firmy i wiele innych ciekawych rzeczy i wszystko za friko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości ( pomijając niekończące się wzajemne wycieczki )...
To te paczki były plusem dodatnim, bo przychodziły ( czego i ja byłem świadkiem ), czy plusem ujemnym, poprzez sam fakt na nie zapotrzebowania?

Dwa- a propos i exilibris inwigilacji przez służby z Waszyngtonu, to dobrze że się nami interesowały czy źle? To, że część pomocy dla Solidarności i opozycji była organizowana przez CIA ( i podobne ) chyba już nie podlega dyskusji.

Trzy- Bandolero, przecież do dziś w pewnych kręgach z łezką w oku wypomina się, że X czy Y ma szczęście w życiu, które zbudował za dolary od Wielkiego Brata.
I nie mam na myśli szybkiej akcji z kasą dolnośląskiej
Solidarności.


Ale tak czy inaczej sugerowałby więcej merytoryki, a mniej osobistego jadu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie