Skocz do zawartości

Pozytywy PRL-u


Rekomendowane odpowiedzi

Plusem też było, że był ocet, ale człowiek nie doceniał uginających się pod nim półek w SAM-ach, po prostu ten dobrobyt mu spowszedniał i te dekadenckie luksusy w postaci paczek imperialistycznych traktował jako mannę z nieba...;)
A na poważnie to wielką wadą czyli minusem było to, że ludzie nie zostali przygotowani i nie przewidzieli implikacji wynikających z układowego stołu i planu nazwanego balcerowiczowskim...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 202
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
 ciekawości ( pomijając niekończące się wzajemne wycieczki )...
To te paczki były plusem dodatnim, bo przychodziły ( czego i ja byłem świadkiem ), czy plusem ujemnym, poprzez sam fakt na nie zapotrzebowania"

Nikt z mojej rodziny nigdy nie był wtedy władzą", ani owarzyszem", ale nigdy nikomu nie przyszło do głowy żeby lecieć po 22:00 na plebanię, bo ir z NRF już przyjechał". O, pamiętam, niektórzy jak świnie do koryta lecieli, żeby dorwać się do masła holenderskiego, białej francuskiej czekolady i jakiś starych jeansów, w które pierdział jakiś szkop.

Podzielałem stanowisko mojej rodziny, wolałbym 2 dni stać
w kolejce do polskiego sklepu i w najgorszym razie jeść suche bułki z mlekiem niż biec po pomoc dla dzielnego Narodu Polskiego" od tych, którzy kiedyś się wypięli na nas i zdradzili.


Dwa- a propos i exilibris inwigilacji przez służby z Waszyngtonu, to dobrze że się nami interesowały czy źle? To, że część pomocy dla Solidarności i opozycji była organizowana przez CIA ( i podobne ) chyba już nie podlega dyskusji."

Nie wspominając o tym, że niektórzy sympatycy lub nawet członkowie S" rewanżowali się pewnymi informacjami przekazywanymi pracownikom na przykład ambasady USA, którzy w rzeczywistości byli.......... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, o wielu ludzkich tragediach z tymi wydarzeniami związanych."

Nie kwestionuje ofiar, pobitych, represjonowanych czy zabitych. Każda śmierć jest tragiczna i niepotrzebna.

Co jednak nie znaczy, że podoba mi się teraz wypaczanie sensu tamtych wydarzeń, z nadaaniem im dziwnych znaczeń.

Nieliczni obecnie popularni historycy mają odwagę pisać o tym że tłum dopuszczał się ekscesów, podpalania samochodów, spuszczania benzyny z prywatnych samochodów, obrabowania kiosków, sklepów i demolowania obiektów użyteczności publicznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać Acer kiepską plebanię miałeś... U nas to i wszystko nowe było i ksiądz rozwoził nikt się nie pchał a małpiego smalcu" to nie chcieli brać ...
Ps
Acer napisz jakąś konkluzję w postaci streszczenia... Co ci się podobało a co nie, bo gotów jestem założyć wątek pt:
Pozytywy i negatywy a nawet absurdy okresu przemian i dnia dzisiejszego";)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti żarty Ci się trzymają nauka obowiązkowa za II RP?.
Ha,ha wiesz ty co czasami tomam ochotę pewne dokumenty zeskanować i Wam je tu wrzucisz.Ale widzisz ja nie wiem czy mam prawo to są moi członkowie rodziny .
Ludzie którzy nie byli biedni bo mieli na tamte czasy duże gospodarstwo.
Yeti obowiązkową edukację wprowadziła Komuna kiedy moja babka i dziadek nie chcieli pozwolić mojej mamie iść do szkoły średniej bo była potrzebna w domu do opieki nad bratem ona poskarżyła się dyrektorowi szkoły Podstawowej ,ten wezwał mojego dziadka i moja mama poszła do szkoły.
Do Liceum Ogólnokształcącego TPD w Sosnowcu.
Uczyła się za darmo i mieszkała w internacie za darmo.
Za wszystko zapłaciła komuna za studia też.
II RP to by Ci pałą dała a nie zapłaciła.
Gruby Rycho biedny człowieku/nie pisz głupot/ludzie opuszczali nasz kraj z przyczyn ekonomicznych.
Tam na zachodzie kłamali w żywe oczy że z politycznych bo by ich deportowano.
O Radku Ty słyszał przywódcy strajku w liceum/ha,ha/
Dziennikarzowi i korespondentowi wojennemu w Afganistanie.
Acha on pracował dla gazety ...chyba CIA lub podobnej./ha,ha/a dziś jest ministrem spraw zagranicznych i co?
Ano nic bo to sojusznik.
Gruby Rycho ty załatw z Yetim że nie wytnie to Ci i Wam napiszę o mojego dziadka najmłodszym bracie Kazimierzu.
Który pracował wiele lat w USA.A ponad dwa m-ce temu został pochowany w krypcie Kościoła Karmelitów Bosych w Przemyślu,
Bo był księdzem i bratem tego zakonu.
Więc jeśli to napiszę to szereg poruszonych przez Was problemów zostanie wyjaśnionych bo On do USA został Wysłany przez Episkopat Polski za pieniądze Rządu PRL-u.
Ale Yeti musi mi napisać że tego nie wytnie, bo ja nie mam zamiaru tłuc w klawiaturę aby ktoś to potem do tiurmy wsadził.
Na koniec Panowie nie gorączkujcie się, pisałem Wam że mój zakres wolności osobistych za Komuny był taki jak i dzisiaj.
Nie czułem się w żaden sposób bezpośredni lub pośredni szykanowany, po prostu proponowano mi,a ja odpowiadałem nie dziękuję-do zbowid-u nie należę/ha,ha/
Na koniec moja dygresja,,Jeśli uważacie że życie to jedzenie i wydalanie plus dwa tygodnie wczasów FWP.
To możecie tęsknić za komuną,Bo komuna dawała taki standard życia.
Jeśli uważacie że życie to coś więcej to do komuny nie tęsknijcie.
Ja do komuny nie tęsknię i Was także zachęcam abyście nie tęsknili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, z pewną radością, kończę dyskusję z Jackiem po kolejnym wpisie typu Gruby Rycho biedny człowieku/nie pisz głupot/ludzie opuszczali nasz kraj z przyczyn ekonomicznych."

Jedyna pociecha, że nie dodał ylko".


Panie i Panów proszę abyście się zbytnio nad Nim nie pastwili- Święta były parę dni temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam gośćia który w Polsce Ludowej zrobił karierę po linii partyjnej, doszedł do sporego (jak na PRL) majątku,zresztą korzystając z tego majątku i starych układów po 1990 też sobie niezgorzej radził.Kiedy sobie rozmawiamy przy kieliszku z rozrzewnieniem wspomina szczególnie połowę lat 70tych (działał wówczas w ZSMP) a słuchając go PRL jawi się jako raj na ziemi.Nie spieram się z nim ,w końcu rzeczywistość jest względna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzięki trójcy forumowych mędrców t/j Jackowi - ,,prawilnemu wariatowi, Cairo - bohaterskiemu emigrantowi i acerowi - ostatniemu bojcowi ( nie wiem jak po rosyjsku będzie ,,wilkołak")trzech puszcz dowiedzieliśmy się co było prawdziwym osiągiem PRL - to, że świat przysyłał nam paczki, za co powinniśmy być im ( tzn oczywista że władcom PRL a nie tym, co przysyłali) wdzięczni do kresu dni naszych.

Śmiesznie by było i fajnie gdyby nie to, że jest strasznie i niesmacznie. Przy okazji bowiem dochodzenia do tej konstatacji Ci trzej podstarzali Hunwejbini wylali zgodnie ze swymi chorobami (dotyczy tylko Jacka) i przekonaniami wiadra pomyj i żółci na ludzi, których pierdów nawet nie są godni wąchać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Rycho dokładnie,uśmiechnij się jak będziesz w moim wieku też będziesz upierdliwy.
A że Twoja prawda nie pasuje do mojej,trudno prawd jest wiele tyle ilu ludzi.
Tylko nie wszyscy mają dostęp do kodów na klawiaturze,ale to nie do Ciebie to do Yeti.
Yeti nie bądż,, Andrzej ,,stawaj do boju i pokaż że to ty masz rację.
Tylko nie tak jak w tym kawale ,,Panie Jezu tylko bez cudów bo tu chodzi o pieniądze,,
Tak Yeti staremu dajesz pole?Ech ta dzisiejsza młodzież.
Ty to przecież badałeś? Po co się chwaliłeś?
Rycho pamiętaj każdy stary był młody ,ja Was rozumiem weżcie książki w rączki i czytajcie.
Martian teraz do Ciebie -masz chłopak rację, tylko to są sprawy społeczne.
Ludzie wyjechali nacieszyli się forsą i teraz tęsknią sami nie wiedząc do czego.
Ja też tęsknię chociaż nie wiem do czego.
Pamiętaj pieniądze są potrzebne ale tu pieniądze się ma więc czego brakuje?
Ja nie wiem ale jak ktoś wie to niech pisze.
Panowie normalny obywatel PRL-u nie widział SB-eka na oczy 99.99% obywateli nie walczyło z Komuną tylko żyło,każdy kombinował aby żyć.
Moja mama zarabiała miesięcznie równowartość 10 bułek z szynką na lotnisku Orly pod Paryżem,a z-ca dyrektora Oddziału Banku jeżdził do Francji zbierać winogrona za trzy m-ce zarabiał 3-letnie zarobki.
5-lat na nielegalu w USA byłeś ustawiony na resztę życia w Polsce.
I tak by można pisać pisać i pisać.
Zapytajcie swoich bliskich oni Wam powiedzą,oni Was nie okłamią bo po co?
Oni książek nie piszą ani artykułów do wiadomych gazet.
Normalnych ludzi polityka nie obchodziła i nie obchodzi tak jak i to czy insygnia władzy są z Londynu czy z Szanhaju,a czy orzeł ma koronę czy durszlak na głowie to najmniejszy problem.
I ostatnia rzecz Wy oskarżacie komunę o wszystko,pamiętajcie to nie Komuna zniszczyła II RP to zrobił kto inny.
Ale to już było, poszukajcie pod słowami gen W Sikorski i tam znajdziecie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż ten dług został zaciągnięty na krótko pisząc poprawę warunków życia obywateli, rozbudowę majątku, który teraz można było spieniężyć prywatyzując.
Akademiki, internaty, darmowe studia i szkoły też same za gratis się ie zrobiły".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie