Skocz do zawartości

Czy to ta sama maszyna?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Forumowiczów potrafi pomóc w identyfikacji tych fotografii a dokładnie czołgu na nich widocznego? Fotografie te przedstawiają czołg na Placu Piłsudskiego (obecnie już nie ma takowego, jednak przed wojną był) w Mszczonowie. Ciekawą sprawą jest, że na jednej z fotek czołg jest zniszczony a na drugiej raczej nie zniszczony. Czy to ta sama maszyna? Numer (145) wskazuje, że tak ale na jednej maszynie jest tylko na korpusie zaś na drugiej również na wieżyczce. Ciekawy jestem Wasztch opinii na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ten czołg to niemiecki PzKpfw II Ausf. b
Nie sądzę, aby na tych zdjęciach był ten sam egzemplarz czołgu. Po co ktoś miałby domalowywać nr na wieży zniszczonej maszyny? Poza tym kształt podłoża się różni - na dolnym zdjęciu widać zagłębienie pod gąsienicą.
Szkoda, że jakość skanu nie pozwala na dokładniejsze porównanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mnie się wydaje, że to jednak ta sama maszyna. Ma podobne zniszczenia układu jezdnego (wózek). Oba zdjęcia przedstawiają czołg zniszczony, z tym że na górnym zdjęciu Niemcy jeszcze nie odzyskali" gąsiennic , bo uzbrojenia nie ma na obydwu zdjęciach.Może na zdjęciu robionym pod kątem nie widać 145 bo się zlała z kadłubem, coś tam jakby było, taka plamka. Ale mogę się mylić. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmienię, że z analizy miejsca wynika, że pojazdy te stoją w tym samym miejscu co by było na plus po stronie, że to ten sam pojazd. Oprócz tego plac w tym miejscu był wybrukowany (mam na myśli zagłębienia pod gąsiennicami) więc to raczej świadczyłoby, że może to być inny pojazd...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się i rzeczywiście na drugim zdjęciu jest nr. 145 a więc to ten sam czołg. Ponadto belka podwozia jest tak samo uszkodzona.
Zagłębienie można dość łatwo wytłumaczyć. Zapewne czołg został zepchnięty z gąsienic.
Sorry za zamieszanie ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są te same maszyny. Jak wynika z relacji żołnierzy 31 pp, który odbijał Mszczonów z rąk Niemców w 1939 roku- na Placu Piłsudskiego zostały zniszczone dwa czołgi, które stały od siebie o kilka metrów. Zwróć m uwagę, że tak własnie to wygląda na tych zdjęciach. Jeden czołg stoi przy południowej ścianie Placu (bliżej kościoła, zaś drugi jest na wysokości wylotu ulicy Rawskiej. Możan to poznać odnosząc sie do widocznej z tyłu stacji trafo (która zachował się do dziś).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te fotografie były na tym Forum ale w innym wątku i nie obok siebie. Przeglądając różne wątki natknąłem się na nie a że obie zrobiono w Mszczonowie toteż zwróciły moją szczególną uwagę. Trop z cenzorem wydaje się być możliwym... Tylko czemu nie usunięto numeru na kadłubie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że zdjecie 1 zostało zrobione a gorąco" tuż po walce a drugie już dużo po kiedy juz trzymała łape cenzura. na drugiej fotce wyraznie widać zdemontowane uzbrojenie podniesioną klape silnika i skrzynke narzędziowa na 1 tego nie ma. mysle ze kiedy front sie oddalił numer na wiezy zamalowano na rozkaz cenzury wojskowej
pzdr
Bar_Naba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewka na 2 planie sie zgadzaja.

Co do cenzora to byla moja pierwsza mysl, jednak na ocenzurowanych fotkach ewidentnie widac ze zostalo cos wyciete. Tutaj zas tego nie ma.

Czyli co zamalowano/usunieto nr na wiezy, na samym czolgu?
W jakim celu? Tymbardziej ze drugi zostal na kadlubie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jakem napisal pare postow wyzej - numer na wiezy jest, trzeba sie tylko przyjrzec.
2. Miejsce to samo, ale jak sie sciaga gasienice, to sie rusza czolg i woz jest o kilka metrow przesuniety i skrecony. Sciagali prawa, bo lewej juz nie mial (to tez widac jak sie przyjrzec)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zdjecia sa przesuniete w czasie - maja rozne warunki oswietlenia. Nie wiemy, czy nie z dwu roznych aparatow - pewnie tak. Starczy, ze w jednym aparacie byla blona orto, a w drugim pantochromatyczna - a juz bedzie roznica w oddaniu kolorow i to znaczna (tylko w szarosciach niezbyt duza), ze w jednym aparacie zalozony byl filtr barwny, a w drugim nie....itd.itd. Numer wcale nie musi byc zatarty - zupelnie dobrze aparat mogl widziec" i numer i jego tlo jako niewiele sie od siebie rozniace szarosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Vincent_Vega_69 i reszta kolegow powiecie na to zdjecie? Czy to ten sam czolg? Wedlug mnie tak. Przemawia za tym reflektor na blotniku, chyba numer 145 na wiezy i kadlubie, zgniecenie na blotniku (czy takie samo?), zniszczenia ukladu jezdnego chyba identyczne, i taki pret, plaskownik? wystajacy z uszkodzonego zawieszenia. Ze zdjecia wynika, ze nie zabrano jeszcze trupa wiec zdjecie zrobino swiezo po bitwie. Wiec te analizowane przez nas musialy byc zrobione pozniej. Ma tez gasienice. Pozdrawiem i gratuluje ciekawego tematu. Mam nadzieje, ze jak sie okaze ze to ten sam czolg to Vincent_Vega_69 bedziesz zadowolony!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie