Skocz do zawartości

Czy to ta sama maszyna?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zdecydowanie jestem BARDZO ZADOWOLONY. Wczoraj analizowałem tę fotografie i również doszedłem do wniosku, że przedstawia ten sam czołg ( w dodatku z członkiem załogi) Oprócz wymienionych przez Ciebie podobieństw dodam inne: otoczenie - mam fotki z przed wojny i te budynki w tle są na nich - zgadzają się np. ilości pasków papy na dachach i ogólne podobieństwo do tych budynków (są identyczne).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ten wątek już i tak się bardzo podoba, ale marzyłby mi się jego dalszy rozwój. Zdjęć tego Panzera jest cała masa z różnymi fragmentami zabudowy i kosciołem w tle.
A co z tym drugim czołgiem z relacji. Czy to jest rzeczywiście ten rozerwany PzIV?

Pozdrawiam,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodziu... dzięki za superek kopię. Myślę, że koła są te same a tak wygląda tylko na fotce (słabej jakości fotki no i doszliśmy, że to ta sama maszyna). Na fotce Bodzia widać wyraźnie numery maszyny - [145] więc nie ma żadnych wątpliwości, że jest to czołg rozbity w Mszczonowie 11 września 1939 roku (na podstawie ksiażki Witolda Jarno „Strzelcy Kaniowscy w latach 1919-1939” oraz analizy kilku fotografii).
ps. JEŚLI MACIE JESZCZE JAKIEŚ FOTOGRAFIE MSZCZONOWA TO BAAAARDZO PROSZĘ O KNTAKT
vega[malpa]ergo.livenet.pl

Zerknijcie jeszcze na to... kilka fotek z tego Forum(nie chcąc zaśmiecać Forum dodałem link - mam nadzieję, że to dozwolone)
http://www.ergo.livenet.pl/foto/czolgi.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego drugiego czołgu z tej relacji to najprawdopodobniej jest to ten rozbitek(w relacji napisano, że spadła wieżyczka - tak jak u rozbitka, że dalej był samochód ciężarowy, do którego biegli Niemcy - też jest na fotce oraz że było to w odległości około 300 m od działa- też by się zgadzało). Wątpliwości budzi tylko kilka innych faktów... mianowicie ten rozbitek stał w dość głębokiej niecce (takie ukształtowanie terenu) i możliwe, że mógł być niewidoczny (sprawdzę to jeszcze) oraz inna fotografia znaleziona na tym wspaniałym Forum, którą zamieszczam.
To też jest Mszczonów. Na środku ulicy Rawskiej stoi (prawdopodobnie) rozbity czołg. w Tymże miejscu był on doskonale widoczny dla polskiego działka, które stało po przeciwnej stronie rynku (po przekątnej - strona północno-zachodnia).
Może macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.... właśnie stamtąd mam większość fotografii. Moja prośba stąd, że w miarę jedzenia apetyt rośnie. Jak nie miałem żadnych fotek, to byłem szczęśliwy, jak wpadły nawet skrawki fotografii. Gdy już kolekcja się powiększyła to zachciało mi się więcej;)
ps. miałem na myśli fotki o lepszej jakości (jeśli takowe ktoś posiada) oraz takie, których nie ma na Forum ( Forum przejżałem od A do Z).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te zdjęcia z różnych stron są w którejś części wątku o Panzer-wrakach. Sprawdzę czy nie mam ich w lepszej jakości. Pamiętam, że kiedyś próbowałem porównać je z relacją i znaleźć trafienia z Boforsa, które powinny być wyraźne, ale mi się nie udało. Za słabe zdjęcia albo szukałem ze złej strony...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tekscie jest podana odległośc kilku metrów pomiędzy obu maszynami, a naszego rozbitka 145 od tego bez wieży z ulicy Rawskiej dzieli metrów kilkadziesiąt.

Korzystajac z okazji poprosże jeszcze o jedną sprawę. Tego samego poranka zniszczono w Mszczonowie około 30 niemieckich maszyn różnego rodzaju (od czołgów, poprzez wozy pancerne, do zwykłych ciężarówek)Stały one w bocznych ulicach odchodzacych od Placu Piłsudskiego i na sąsiednim Nowym Rynku. Skoro jednek czołg 145 ma tyle ujęć to prawdopodobnie podobnie wiele powinno być obrazków przedstawiajacych całą pozostałą metalową masakrę".
Czy ktoś ma zdjątka, które przedstawiają dużą ilośc rozbitego sprzętu szwabskiego, na uliczkach przypominajacych Mszczonów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, Polsmol, dzieki :)
PiotrRadz: wg mnie są takie zdjęcia i wielokrotnie pojawiały się też na tym forum. Ale powoli. Na początek mam pytanie: skąd pewność, że ta rozsadzona PZ IV, to rzeczywiście Mszczonów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego co to było za działo nie dowiemy się nawet gdybyśmy znali dokładznie uzbrojenie 31 pp, gdyż przed uderzeniem na Mszczonów pułk dozbroił się" w położonej około 10 km na zachód Puszczy Mariańskiej. Własnie w tej wsi do pułku dołaczyło wielu żołnieży z rozbitych innych jednostek (w tym także artylerzysci ze swoim sprzętem).
Ponięzj zamieszczam kolejny fragment z monografii Strzelców Kaniowskich autorstwa Widolda Jarno.

Pododdziały 31 pSK wykorzystały pobyt w rejonie Puszczy Mariańskiej na uporządkowanie szeregów oraz odpoczynek pod osłoną gęstego lasu. Do pułku włączono wówczas wielu zagubionych żołnierzy oraz uzupełniono w amunicję i żywność z napotkanych kolumn taborowych. Dzięki temu wieczorem 9 września pułk liczył już około tysiąc osób, z czego połowa znajdowała się w najsilniejszym I batalionie mjr B. Raczkowskiego Następnego dnia do pułku - po trzech dniach wspólnego działania z Kresową BKaw -dołączył III dywizjonu 10 pal mjr M. Borka, składający się wówczas z 3, 8 i 9 baterii (7 bateria została najprawdopodobniej rozbita 8 września)."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już prywatnie na bank ustaliliśmy z Vincentem Vegą. Parę postów dalej dał nawet link do stronki, na której zamieścił ciekawe zdjątka nakładanki", które to dokumentują. Obaj jesteśmy z Mszczonowa i mamy trochę starych zdjęć miasteczka. Na zdjeciu z czołgiem widać budynek z ciekawymi, jasnymi obramówkami naokoło okien. To bardzo charakterystyczny budynek - tzw. dom Ojrowskiego. Przed wojną mieścił się tam skład wyrobów tytoniowych.

Myślę, że Vincent jak tylko sie obudzi ;) opublikuje fajną fotkę pokazującą Plac Piłsudskiego z lotu balonem i naniesie na nim miejsca opisane w powyższych tekstach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ale jesli przyjac wersje filtrow itp ktore lapia" jeden kolor za inny nie to wynikalo by chyba ze:
- krzyz i maly numer na dole sa tego samego koloru
Gdyz zostaly ujete na zdjeciu, zas duzy nr na wiezy nie jest widoczny.

Przyjmujac wiec kolorystyke bialy/zolty sa 2 opcje:

- bialy krzyz i nr na dole, nr na wiezy zolty numer
lub
- zolty krzyz (jak na rysunku), zolty maly numer, bialy duzy nr na wiezy.

Czy mozliwa jest taka kombinacja, no i w ktorej wersji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste. W tym przypadku wydaje mi się, że większe znaczenie miało oświetlenie fotografowanego obiektu. Pamietaj też, że to co oglądamy, to są skany, a czasami nawet zdjęcia zdjęć, co dokłada całą mase następnych błędów obróbki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie