Skocz do zawartości

Wojna na Wschodzie vol. 1/12


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

Cypis

"Zapomniałeś dodać , że również po to...."

Bardziej ambicjonalnie, niż realnie...
Zwłaszcza, że spory kawałek Afryki mają już pod siebie ułożony- patrz np pucz w Nigerii... Wiem, że wg Johna Kirby'ego nie ma na to dowodów podobno, ale nie chce mi się wierzyć, że Kreml w ten czy inny sposób nie będzie starał się, może przy okazji, czegoś ugrać.
Inna sprawa, że w Afryce powoli mamy zmierzch wpływów imperiów kolonialnych- Francja, a duuuży skok do przodu np Chin...

 

No o rozpychaniu się Chin to można wiele napisać , najważniejsze to to , że kredytują wielkie inwestycje , którymi zarządzają poprzez własnych managerów , a państwo gdzie coś tam wybudowano nie jest w stanie spłacić kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Landszaft napisał:

Cypis i jedburgh o ile na lotnictwie nie jestem specem to się nie wypowiadam bo kretynizmów tu już jest sporo a ja nie chcę być do nich zaliczany , choć niejaki komunista-pisowski Mirosław stara się ciągle mnie tam wcisnąć ale jego akurat mam tam gdzie się plecy kończą . Ale wy jak widać  na prawie kosmicznym się znacie i doskonale wiecie co które państwo  chce i co głosi.  To tak jak Antarktyda już jest pokrojona , podzielona i.. co z tego wynika ??? . Niestety obecnie podpisane prawa przez wszystkie kraje w tym przez Rosję i Chiny do terytoriów na księżycu czy innych planetach nie mają racji bytu w prawach własnościowych " co kiedyś się na pewno zmieni .

Ta , baju , baju , to tak jak z wysepkami na morzu Południowo-chińskim , chinole na nie swoim kawałku skały budują bazę i od tego momentu twierdzą , że wszystko wokół tej skały (na 50-100 mil) jest ich (razem z bogactwami naturalnymi na i pod dnem) . I mają wszystkich w pompie , a jak się komuś nie podoba to może się poskarżyć do ONZ , Watykanu , Boga , Mahometa czy innej instancji (niepotrzebne skreślić) albo morze dostać fangę. I tak samo będzie z księżycem , Marsem i innymi miejscami , do których kiedyś dolecą. 

a co do Arktyki

"Na Biegun Północny w ramach operacji „Arktika-2007” pożeglował statek „Akademik Fiodorow”, ubezpieczany przez atomowy lodołamacz „Rossija”. Tak przetransportowano tam dwa batyskafy „Mir”. Na miejscu załadowano do nich załogę i dwójkę deputowanych do Dumy, po czym opuszczono na dno Oceanu Arktycznego. W kulminacyjnym momencie operacji, tj. 10 stycznia 2008 r. mechaniczne ramię wbiło w podmorskie dno przy Biegunie Północny wykonaną z tytanu flagę Federacji Rosyjskiej. Tym gestem Kreml okazał całemu światu, iż rości sobie prawo do całego szelfu kontynentalnego aż po biegun."

No i takie tam bajdurzenie

"Ria Novosti dodaje, że Arktyka należała do Rosji, zanim USA, Kanada czy Finlandia w ogóle zaczęły istnieć. " więc , kto im zabroni twierdzić , że w XVI-XVII wieku Car zatwierdził ,że księżyc jest rosyjski i pewnie jeszcze przedstawią na to dokumenty , zapiski i nagrania.

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cypis napisał:

Нидерланды поставят Украине 42 самолёта F-16, заявил Зеленский после разговора с премьером этой страны.

To zgodnie z informacjami , że szkolenia zaczęło 6 pilotów , będzie 8 samolotów na jednego wyszkolonego pilota. 

Jedburgh_ops , to chyba trochę więcej niż w standardach NATO 🤣

🤣 🤣 🤣

A nawet lepiej.

Za Onetem z godziny 20.45 → „To ważny dzień dla Ukrainy. Dania i Holandia zadeklarowały, że przekażą Ukrainie swoje myśliwce F-16. Najpierw premier Holandii Mark Rutte przekazał, że Kijów dostanie 42 samoloty, kilka godzin później Dania zadeklarowała przekazanie 19 myśliwców”.

Czyli mamy 61 F-16AM/BM i opowieść o sześciu ukraińskich bidulkach, co to ledwo anderstend w lengłydżu, ale będą uczeni latania i walczenia nimi. Naprawdę żal mi attaché wojskowego Ukrainy w Polsce, że na pewno widzi te bzdury medialne ośmieszające częściowo Ukrainę i jej Siły Powietrzne, a częściowo tych, którzy taki system informacyjny wokół „F-16 dla Ukrainy” wymyślili.

Opery w Oparach Nafty Lotniczej JP-8 odsłona kolejna. Gwarantuję, że ta symfonia andronów przejdzie do historii wojskowego public affairs. Pięć uczelni wyższych NATO uczy tego fachu i ta opera będzie idealnym tematem na magisterki, a może i doktoraty, bo to przecież nie koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2023 o 11:22, MarekA napisał:

Nie jestem tego taki pewien. Kilka tygodni temu przejechałem przez DOL Wielbark. Był w dobrym stanie i widoczne były ślady opon pozostawione przez lądujące samoloty.

To nie są ślady kół samolotowych, ale driftersów.

Na DOLu Wielbark ostatnie lądowanie miało miejsce w PRL.

Na tym DOLu odbywają się (oficjalnie) zloty motocyklistów oraz (nielegalnie) wyścigi samochodów i tylko stąd te ślady opon po driftersach. W ubiegłym roku miały być pierwsze w III RP operacje lotnicze z DOLu Wielbark, ale w ostatniej chwili zostały anulowane. W tym roku DOL Wielbark jest zamknięty dla ruchu samochodowego od 18 września do 3 października. Niby mają wtedy być lądowania i starty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypis to że Ruscy wbili w dno fanę to co to zmieniło ??? . Teraz biegun północny to prawnie Rosja !!!. I wszystkie kraje się na to zgodziły ?? . Jest różnica między roszczeniem a zajęciem czy nie ma ???.  Wiesz kilkadziesiąt lat temu Rosjanie zdobyli Berlin i należy obecnie do Rosji ??? , a może ja coś nie wiem . Byłem parę lat temu w Berlinie , starałem się  po rosyjsku gawarit i echo . Ruskim się Berlin nie spodobał ??. Chiniole tak samo zaczęli na morzu żółtym wysepkę z piasku sypać a po ponad 1,5 roku zrobiło się echo . Tak im ta wysepka wyszła jak nam bloki energetyczne w Ostrołęce .Stety Pacyfik daje sobie radę z głupotą chińską, przyrody i żywiołów nie powalisz. To tak jak w pewnym wierszyku

"...i choćby przyszło miliard Chińczyków

i każdy zjadłby miliard klopsików

i srali by potem przez miliard lat

to nie zasrali by kraju Rad..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Cypis napisał:

Нидерланды поставят Украине 42 самолёта F-16, заявил Зеленский после разговора с премьером этой страны.

To zgodnie z informacjami , że szkolenia zaczęło 6 pilotów , będzie 8 samolotów na jednego wyszkolonego pilota. 

Jedburgh_ops , to chyba trochę więcej niż w standardach NATO 🤣

Urealnienie.

Kmdr por. Wiesław Goździewicz należy do mikroskopijnej grupy polskich profesjonalnych, precyzyjnych i odpowiedzialnych komentatorów wojny na Ukrainie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Wielbarku nic ostatnio nie latało, nie było żadnych ostrzeżeń nawigacyjnych.


Faktycznie ma odbyć się ćwiczenie od 25. do 29. września, czekam na opublikowanie SUP 93/23 do AIP Poland, może w nim będzie więcej zajawek.

Driftersi to zabawne określenie :) Ślady są po prostu od palenia gumy w jeździe samochodem/moto na wprost, a nie od „driftu.” Każdy DOL przyciąga miłośników bezsensownego niszczenia opon w swoim pojeździe.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek Meissner powiedział dziś, że na F-16 szkoli się 16 ukraińskich pilotów. Skąd to wiadomo? Jak zawsze - „wiem, ale nie powiem”. Osintowcy to zawsze drugi megaloman i pyszałek bartosiak - „rozmawiałem z pewnym generałem”, „rozmawiałem z pewnym wysokim rangą urzędnikiem”, „rozmawiałem z pewnym oficerem wywiadu”, „brałem udział w pewnym spotkaniu”... itd., itp.

 

Ukrainian F-16 Combat Proficiency At Scale Not Likely Before 2027, Air Force General Says

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2023 o 13:02, Jedburgh_Ops napisał:

Wg Marka Meissnera w tym tygodniu Ukraińcy zestrzelili cztery Ka-52 - nie dwa, jak mamy na forum. Czy to prawda? Nie wiem.

A dziś dodał, że piąty - uszkodzony w powietrzu - ponoć rozbił się przy lądowaniu.

Bodziu - do boju :classic_biggrin: Jak by się dało to sprawdzić na jakichś kanałach Xowych, czy innych to byłoby super, bo 5 straconych Ka-52 w kilka dni to byłaby gruba sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Człowieku Śniegu,

czy śniegu dla ochłody zabrakło w moim ulubionym zacnym Wrocku? Czy może w zacnym Wrocku są teraz gorsze upały niż w mojej wsi?

Pokazywanie wizerunku powyższego menedżera rolnictwa i bohatera zarówno Od Rzeczy, jak i internetowej telewizyjki Republika obraża inteligencję ameb. Nikt poważny z tym „geopolitycznym” fantastą nie chce rozmawiać.

Czy widziałeś podcast z jego szefem ze Strategy & Future (w skrócie s-f, czyli w skrócie idealnym) bartosiakiem, jak ów piszczy i domaga się „poważnej rozmowy” z ministrem obrony narodowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je....

Punkt wyjścia jest taki, że "Od rzeczy" jest medium skrajnie mocno prorządowym i udaje, że obiektywnym w dodatku.


Znaczy się, że:


- nie widzą, co drukują, zwłaszcza, że to tak trochę onucami czuć?
- widzą, ale zgrywają się z poniekąd antyukraińskimi działaniami przewodniej partii narodu?
- widzą i przez przypadek (?) przedstawili oficjalnie obowiązującą wersję? W sumie może tak być, patrząc jakie, m.in. one, "artykuły" drukowali po zwycięstwie Bidena i kogo cytowali. Wiem, wiem, pamiętam, że USA to nasz (?) jedyny* (?) sojusznik (?)....

 

 

* pomijając San Escobar i Koreę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Landszaft napisał:

Cypis to że Ruscy wbili w dno fanę to co to zmieniło ??? . Teraz biegun północny to prawnie Rosja !!!. I wszystkie kraje się na to zgodziły ?? . Jest różnica między roszczeniem a zajęciem czy nie ma ???.  Wiesz kilkadziesiąt lat temu Rosjanie zdobyli Berlin i należy obecnie do Rosji ??? , a może ja coś nie wiem . Byłem parę lat temu w Berlinie , starałem się  po rosyjsku gawarit i echo . Ruskim się Berlin nie spodobał ??. Chiniole tak samo zaczęli na morzu żółtym wysepkę z piasku sypać a po ponad 1,5 roku zrobiło się echo . Tak im ta wysepka wyszła jak nam bloki energetyczne w Ostrołęce .Stety Pacyfik daje sobie radę z głupotą chińską, przyrody i żywiołów nie powalisz. To tak jak w pewnym wierszyku

"...i choćby przyszło miliard Chińczyków

i każdy zjadłby miliard klopsików

i srali by potem przez miliard lat

to nie zasrali by kraju Rad..."

Gratuluję takiego "zachodniego" podejścia do tematu . Nawet wojna w Ukrainie nie podważyła u ciebie życzeniowego myślenia i wiary , że każdy na świecie jest szlachetny i prawy. A państwa , które działają w myśl faktów dokonanych tylko na to liczą.

Takie małe przypomnienie , w roku 2014 zielone ludziki , uzbrojone w karabiny , działa , helikoptery , samoloty , okręty i czołgi kupione w sklepie z karabinami , działami , helikopterami , samolotami , okrętami i czołgami zajęły Krym , Donbas i Ługańsk , razem jakieś 60 tys km2. Potem ludziki poprosiły o pomoc Rosję , zrobili referendum i zostali włączeni do Rosji . I co zrobił zachód i ONZ , praktycznie nic , powtórzę NIC . Memorandum budapesztańskie , do kosza . Rezolucje ONZ , do kosza (bo sprzeciw Rosji i Chin) . Sankcje , gówno warte , np. Orlen do dziś kupuje paliwo od rosji .

To są działania państwa , które ma za nic prawo i działa na zasadach faktów dokonanych.

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał:

Człowieku Śniegu,

czy śniegu dla ochłody zabrakło w moim ulubionym zacnym Wrocku? Czy może w zacnym Wrocku są teraz gorsze upały niż w mojej wsi?

Pokazywanie wizerunku powyższego menedżera rolnictwa i bohatera zarówno Od Rzeczy, jak i internetowej telewizyjki Republika obraża inteligencję ameb. Nikt poważny z tym „geopolitycznym” fantastą nie chce rozmawiać.

Czy widziałeś podcast z jego szefem ze Strategy & Future (w skrócie s-f, czyli w skrócie idealnym) bartosiakiem, jak ów piszczy i domaga się „poważnej rozmowy” z ministrem obrony narodowej?

Reszta postu moderatora nie wzbudzila nawet cienia watpliwosci.... zachowanie je....dings.... nie zdziwi mnie nawet jesli pisze z poziomu.... cytuje"ameby"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie