Skocz do zawartości

Wojna w Ukrainie vol.9


karpik

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Cypis napisał:

Jednak chyba najlepsze to byłyby ATACAMSy i roz... wszystkiego w promieniu 300 km , mostów , stacji i miejsc przeładunkowych , koszarów , lotnisk , stacji transformatorowych , elektrowni , baz paliwowych i sklepów z wódą .

Na razie w najnowszym amerykańskim pakiecie pomocowym są GMLRSy o zasięgu powyżej 200 km - cytat za M. Meissnerem. Czyli kolejny przełom, bo chyba wszyscy pamiętamy, jak kowboje się zarzekali, że dadzą tylko o zasięgu 70-80 km, żeby nie drażnić czerwonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bjar_1 napisał:

Wyczyn, pół roku walk o nędzne miasteczko.  

Ostatnio miałem małe spięcie z dzikim na telegramie. Twierdził, że "Warszawa w 3dni". Grzecznie mu wytłumaczyłem, że to samo mówili o Kijowie a zajęcie Soledaru zajęło im ponad pół roku. 10000 miasteczko i w tym czasie stracili ok.50/60 tyś. mobików. Podniosłem, że takich miasteczek jest pewnie z 1000 i zgodnie z matmą zabraknie im w raszce ludzi do zmielenia. O dziwo, przyznał mi w końcu rację i napisał czego ludzie tam się boją najbardziej. Płacenia reparacji...😅

Edytowane przez karpik
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, karpik napisał:

... i napisał czego ludzie tam się boją najbardziej. Płacenia reparacji...😅

Takie szaraki, jak on to płacić nie będą. Ale z zamrożonymi po wybuchu wojny przez cywilizowany świat 146,4 mld dolarów ruskich oligarchów to mogą się oni już oni pożegnać. Procedury prawne nad konfiskatą tej kasy już ruszyły i ta kasa będzie odbudowywać Ukrainę, chociaż jest jej za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bjar_1 napisał:

Teoretycznie jest jak piszesz. Problem w tym, że raszka ma trochę więcej zasobów ludzkich.

Nie ma 4x więcej ludzi do użytku, a tyle strat średnio trzeba liczyć przy atakowaniu. Do liczby ukrów trzeba dodać jeszcze liczby z legionów międzynarodowych.

Na wiosnę się wszystko okaże. Jeżeli nie będzie większych kontrataków, to znaczy, że jest lipnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jedburgh_Ops napisał:

Takie szaraki, jak on to płacić nie będą. Ale z zamrożonymi po wybuchu wojny przez cywilizowany świat 146,4 mld dolarów ruskich oligarchów to mogą się oni już oni pożegnać. Procedury prawne nad konfiskatą tej kasy już ruszyły i ta kasa będzie odbudowywać Ukrainę, chociaż jest jej za mało.

Po prostu rozśmieszyła mnie mentalność. Nie boją się, że zostanie łatka morderców czy zginą ich miliony, tylko to, że komuś trzeba będzie kasę oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bjar_1 napisał:

Teoretycznie jest jak piszesz. Problem w tym, że raszka ma trochę więcej zasobów ludzkich.

Miejmy nadzieję , że w końcu zostanie przekroczony punkt krytyczny .

W Afganistanie było to 9 lat , 15 tys. zabitych i 54 tys. rannych . Czyli średnio około 1700 zabitych na rok i 6000 rannych. Przy zaangażowanych 110 tys. jednorazowo i rotacji całości co około 2 lata (razem przez Afganistan przewinęło się 620 tys. ruskich)

Przy taki tempie strat , punkt krytyczny wychodzi po jakiś 2-3 latach wojny . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można znaleźć w internetach rzetelne na ile się da wyliczenia- straty po stronie Ukraińskiej wkleiłem jakiś czas temu.

Rosjanie ponieśli aż, albo tylko +/- 2 x większe, co pokazuje, że jeszcze długo Moskwa może się tak "zabawiać" kosztem współobywateli, czego nie można napisać a propos Kijowa.

I nie tylko dlatego, że Moskwa na prawo i lewo szafuje krwią czy Gruz-200, ale Ukraińców jest po prostu zbyt mało na Ukrainie, czy tych, którzy jeszcze są skłonni wrócić z zagranicy.

Ale jeśli Kaukaz się zbuntuje, to kto wie...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ru ma zasoby ale i problemy z nimi związane .
Trzymają się jako całość jedynie dzięki "miksowaniu" ludności .
Co oznacza że wszędzie są osoby pochodzenia ukraińskiego
które mogą sobie przypomnieć skąd ich ród . Potem wystarczy "niedopałek" .
Oczywiście mogą zacząć Ich prześladować jak kiedyś Polaków
co tylko przyspieszy rozpad .
Otwarte pozostaje pytanie kiedy i przy jakim poziomie strat
oraz kłopotów ekonomicznych wygrają tendencje separatystyczne
a na mapie pozostanie księstwo moskiewskie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miroslav- w czasie weekendu trafiłem, między innymi, na dwa ciekawe wywiady.

Pierwszy z rosyjskim nacjonalistą*, który walczy po stronie Kijowa. Dość zgrabnie tłumaczy dlaczego.


Drugi, to wywiad z Rosjaninem, który w ciekawy sposób opisuje, dlaczego już nie ma w Rosji ruchów i działań antywojennych i jak bardzo Putin wespół z Cerkwią zawładnął rozumami i duszami Rosjan- w zasadzie bez względu na status społeczny, wykształcenie, dochody, itp...

 

 

* nie mylić z Wilkami i podobnymi popłuczynami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, karpik napisał:

Po prostu rozśmieszyła mnie mentalność. Nie boją się, że zostanie łatka morderców czy zginą ich miliony, tylko to, że komuś trzeba będzie kasę oddać.

Reputacja własna, osobnicza; reputacja własnego społeczeństwa; reputacja własnego państwa - to towary deficytowe i kompletnie nieznane u tej dziczy. Dokładnie według starego zacnego dowcipu:

"Kto wynalazł nóż Kolesowa? - Kolesow.

A kto wynalazł jodłowanie? Jodłow, gdy obciął sobie przyrodzenie nożem Kolesowa".

Cała prawda o tej hołocie, jej kulturze technicznej, osobistej i każdej innej.

Chociaż oczywiście nie zawsze tak było i sam mam fajnych znajomych, którzy dziś są Polakami, ale są potomkami rosyjskich elit naukowych, kulturalnych, społecznych z czasów caratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował, że Niemcy będą w stanie dostarczyć czołgi Leopard na Ukrainę nie wcześniej niż w przyszłym roku, nawet jeśli taka decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie.

 

Według przedstawiciela koncernu naprawa i przygotowanie czołgów do walki zajmie trochę czasu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HD1940 napisał:

A propo zasobów ludzkich, tego ilu z rusni wyjechało, ilu wróci i czemu mobiki i ich rodziny nie przejmują się niczym.

 

Cały kanał tej dziewczyny jest godny polecenia, robi dobrą robotę, miły głos plus zacne poczucie humoru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, karpik napisał:

"Tak wygląda Marinka „wyzwolona” przez najeźdźców od ludzi."

Ukraina będzie kiedyś jak Normandia AD 1944, a na czytaniu dokumentów i innych materiałów o tym zjadłem zęby przez ostatnie 40+ lat.

Chcę przez to powiedzieć, że po tej wojnie zmieni się mapa Ukrainy tak, jak zmieniła się mapa Francji po inwazji z 1944 r. Wielu wsi i małych miasteczek już się nie odtworzy, bo za bardzo są zniszczone, a ich mieszkańcy albo zginęli, albo chcą zerwać z przeszłością i chcą otworzyć nową kartę swojego życia w innych miejscach. Tak, jak wiele francuskich mieścin jeszcze istniejących do lata 1944 bezpowrotnie zniknęło z mapy Francji po rozjechaniu tych mieścin czołgami i ogniem artylerii to tak samo będzie w Ukrainie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je....

Jedna potężna różnica...- nie mam pojęcia, ile ofiar cywilnych po stronie francuskiej pociągnął desant i późniejsze działania.


Ukraina straci setki tysięcy, jak nie miliony obywateli, a w przeciwieństwie do Francji, nie przesiedli rodaków z kolonii, patrz choćby Algieria i miliony Francuzów, i harkis... A liczby uciekinierów przed Moskwą z I połowy 2022, którzy realnie wrócą, także mogą nie powalać na kolana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ruskie ścierwo, które morduje teraz ukraińskich cywilów będzie kiedyś miało tak przechlapane, jak naziści u Mosadu. Tylko taki rozkazodawca, czy pilot ruszy się z Rosji do jakiegoś Kazachstanu czy innego Ubekistanu to będzie porwany i postawiony przed ukraińskim sądem. Ukraina wcale nie zaprzecza, że po tej wojnie będzie wdrożony "model izraelski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile znajdą wymówek...?

"Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk zaproponował kanclerzowi Niemiec Scholzowi przekazanie Ukrainie 93 wielozadaniowych samolotów bojowych Tornado, które wkrótce zostaną wycofane z eksploatacji

„Mam kreatywną propozycję dla naszych niemieckich przyjaciół. Bundeswehra ma 93 wielozadaniowe samoloty bojowe Tornado, które wkrótce zostaną wycofane i zastąpione przez F-35. Chociaż to stary myśliwiec odrzutowy, wciąż jest bardzo potężny."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie