Skocz do zawartości

Morski Dywizjon Lotniczy- zdjęcia i materialy.


Rekomendowane odpowiedzi

20 hours ago, Sedco Express napisał:

Może i są, nie wiem. W każdym bądź razie we wszystkich tematycznych publikacjach są zamieszczane m.in. te zdjęcia odnośnie tej katastrofy.

3.png

5.png

Dzień dobry, te zdjęcia były wielokrotnie nieprawidłowo opisywane, ale zgodnie z ówczesnym stanem wiedzy historycznej, wynikającej z dostępnych materiałów. Wypadek L-T F.2 nie przedstawia katastrofy Zubrzyckiego, ta bowiem miała miejsce nieopodal Gdyni, czyli w roku 1924 - nieopodal Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. L-T F.2 leży natomiast przy tzw. Kaczym Winklu. W tle jest widoczna droga do Swarzewa (dolne zdjęcie) oraz samo Swarzewo z wieżą kościoła (górne zdjęcie). Nie znalazłem i nie kojarzę opisu tego wypadku. Wypadek w mojej ocenie miał miejsce wiosną lub wczesnym latem 1921. Prawdopodobne jest, że w tym wypadku L-T F.2 połamał oryginalne czterołopatowe śmigło; po zmianie malowania, w sierpniu 1921 roku samolot posiada już bowiem śmigło dwułopatowe. Pozdrawiam, Krzysztof Krężel, Muzeum MDLot.

Edytowane przez Krzysztof Krężel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 29.08.2022 o 09:23, Sedco Express napisał:

We wszystkich publikacjach dół zdjęcia z oryginalnym opisem jest obcięty. Jedynie w książce " Zaczęło się w Pucku..." zamieszczone zostało w całości. Datowanie - wyraźnie widać jak zostało napisane "0" a jak "1". Data 20.VIII.1921 (!) a w podpisie pod zdjęciem 20.VIII.1920 r. (!)

przegląd.png

data.png

Dzień dobry, zgadza się, opis zdjęcia jest błędny, ale to dłuższa historia ... Pozdrawiam, Krzysztof Krężel, Muzeum MDLot.

Edytowane przez Krzysztof Krężel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, ptasznik napisał:

🖕 Według NAC zdjęcie jest z lipca 1928.

Według dokumentów w MDL — w 1928 roku — było 5 motorówek i 4 łodzie wiosłowe (tylko dane liczbowe).  Według mnie te motorówki to: M. 1, M. 3, CZESKA, OLEŃKA i MIMOZA. Nieznana motorówka nie jest typu „Linz”, ani typu „Praga”, ani nie jest to OLEŃKA, pozostaje MIMOZA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za nowe informacje w sprawie wypadku FL-2 i Zubrzyckiego.

Właśnie takie nowe ustalenia wraz z "odkrytymi" zdjęciami archiwalnymi  (zakup wodnosamolotów, typy, wspomniany wyżej wypadek i kilka innych błędnych do tej pory ustaleń etc.) powinny być opisywane w "HP" bo generalnie rzecz biorąc "historia" BLM/MDLot wraz ze sprzętem jest dokładnie opisana.

PS - jeszcze drobna uwaga w "HP" brak jest jakichkolwiek reklam a co za tym idzie byłaby kasa z tego tytułu. Przemysł stoczniowy, porty, MW instytucje kulturalne (MM, MMW) i inne duże zakłady w Trójmieście - jest więc w czym wybierać i starać się o finanse.

Przyszłość "HP" niestety widzę w ciemnych barwach. Jeżeli cena będzie nadal rosła (a sądzę, że tak) to zmniejszy się ilość kupujących i pismo w końcu padnie (vide kilka tytułów z tematyki lotniczej).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2022 o 19:25, Spirit of Warsaw napisał:

Moim zdaniem to robota słynnej pracowni Jana Knedlera przy ul. Nowy Świat 45 z Warszawy.

7.thumb.png.9e19489e5c5001bea39b13ec0abb25da.png

Brak nakrętki i ewidentnie widać też bezmyślne uszkodzenia odznaki przez zbyt mocno zamocowanym … szczęk imadła 🤦‍♂️

Nie wiem, czy Muzeum MDLot wie coś o tej aukcji, zobaczymy, morze...  😉

Kilka przykladów z archiwum aukcji. Jak wspomniałem, temat jest dla znawcow, nawet nie ryzykuję opinii odnośnie ich autentycznosci...

odzn1.jpg

odzn2.jpg

odzn3.jpg

odzn4.JPG

odzn5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie