Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W dniu 18.07.2021 o 16:44, srbm napisał:

I co latało to, czy korniki zżerały? Makiety to i my potrafimy budować ale trzeba dużą kasę mieć żeby pójść dalej. Rosja ledwo wiąże koniec z końcem i do zbudowania prototypu a później produkcji seryjnej jeszcze długa i wyboista droga. Nie sądzę by to coś doczekało produkcji seryjnej, jakości nie ma i przewagi nie daje.

Napisano

Żeby latał musiałby zostać wysadzony w powietrze. Oblot prototypu planowany jest na rok 2023. Pod koniec 2026 mogłaby się rozpocząć produkcja seryjna. 

Napisano
12 minut temu, srbm napisał:

Żeby latał musiałby zostać wysadzony w powietrze. Oblot prototypu planowany jest na rok 2023. Pod koniec 2026 mogłaby się rozpocząć produkcja seryjna. 

Ruski optymizm bierze się chyba tylko z morza wypitej wódki.

Napisano
4 minuty temu, les05 napisał:

Ruski optymizm bierze się chyba tylko z morza wypitej wódki.

Ale cały czas posuwają się do przodu, raz wolniej raz szybciej ale przynajmniej coś nowoczesnego robią. Do tego sankcje spowodowały, że są prawie całkowicie samowystarczalni. A u nas projekty rodzą się całe dekady, kosztuję ciężkie pieniądze i przeważnie nic z tego nie wynika.

Napisano
7 minut temu, balans napisał:

Ale cały czas posuwają się do przodu, raz wolniej raz szybciej ale przynajmniej coś nowoczesnego robią. Do tego sankcje spowodowały, że są prawie całkowicie samowystarczalni. A u nas projekty rodzą się całe dekady, kosztuję ciężkie pieniądze i przeważnie nic z tego nie wynika.

Już samo to, że porównujesz ich potencjał z naszym robi wrażenie. Ich aspiracje sięgają całego świata nasze najbliższego grajdołka.

Napisano
38 minut temu, les05 napisał:

Ruski optymizm bierze się chyba tylko z morza wypitej wódki.

Nie da się ukryć, że są to bardzo ambitne założenia.
Samolot oczywiście ma przeważać nad konkurencją. Ma przy tym mieć niższą cenę i koszty eksploatacji. W perspektywie jest stworzenie wersji bezzałogowej oraz dwuosoboweej. na razie drugim pilotem będą algorytmy sztucznej inteligencji.

Napisano
Godzinę temu, les05 napisał:

Już samo to, że porównujesz ich potencjał z naszym robi wrażenie. Ich aspiracje sięgają całego świata nasze najbliższego grajdołka.

Wyraźnie pomyliłeś Rosję z USA, które w ciągu ostatnich 20 lat podpaliło pół świata, aby dać zarobić swojemu kompleksowi militarno-zbrojeniowemu.

Napisano
Godzinę temu, balans napisał:

Wyraźnie pomyliłeś Rosję z USA, które w ciągu ostatnich 20 lat podpaliło pół świata, aby dać zarobić swojemu kompleksowi militarno-zbrojeniowemu.

Cóż, demokracja demokracją ale ktoś musi tym światem zarządzać i lepiej dla nas, że czyni to kraj taki jak USA niż ten promowany przez ciebie.

Napisano
13 godzin temu, les05 napisał:

Cóż, demokracja demokracją ale ktoś musi tym światem zarządzać i lepiej dla nas, że czyni to kraj taki jak USA niż ten promowany przez ciebie.

I znowu PRYMITYWNA sugestia, że jak mam inne zdanie to promuję Rosję. Ale tak już jest z fanatykami, że nie dociera do nich prosta prawda, że ktoś może mieć inne zdanie niż przewodnia partia z hasłem: Jeden Wódz, Jedna Partia, Jedna Ideologia i Jedna Telewizja i niekoniecznie przy tym popiera Rosję czy PO.

A wracając do USA, to faktycznie mieli przez ostatnie 30 lat praktycznie wolną rękę, aby Świat uczynić lepszym. A oni tak po prostu zniszczyli jego stabilność i przy okazji wiele krajów, które napadli albo zbrojnie albo sankcjami. Ironia losu polega na tym, że w pogoni za coraz większym zyskiem zniszczyli i swój kraj, przenosząc w ramach globalizacji produkcję do Chin, w przekonaniu, że Chińczycy będą dla nich pracowali do końca świata za miskę ryżu. No i teraz to Amerykanom nawet F-35 już nie pomoże...

Napisano
3 godziny temu, balans napisał:

I znowu PRYMITYWNA sugestia, że jak mam inne zdanie to promuję Rosję. Ale tak już jest z fanatykami, że nie dociera do nich prosta prawda, że ktoś może mieć inne zdanie niż przewodnia partia z hasłem: Jeden Wódz, Jedna Partia, Jedna Ideologia i Jedna Telewizja i niekoniecznie przy tym popiera Rosję czy PO.

Skoro nie tylko ja twoje skłonności do propagowania ruskiego miru zauważyłem, to albo jest to spisek mający na celu nie wiadomo co albo najprawdziwsza prawda.

Napisano
2 minuty temu, les05 napisał:

Skoro nie tylko ja twoje skłonności do propagowania ruskiego miru zauważyłem, to albo jest to spisek mający na celu nie wiadomo co albo najprawdziwsza prawda.

To prawda, że masz tu jeszcze kilku kolegów - aktywistów przewodniej partii.

  • Tak trzymać 1
Napisano
10 godzin temu, balans napisał:

A wracając do USA, to faktycznie mieli przez ostatnie 30 lat praktycznie wolną rękę, aby Świat uczynić lepszym. A oni tak po prostu zniszczyli jego stabilność i przy okazji wiele krajów, które napadli albo zbrojnie albo sankcjami. Ironia losu polega na tym, że w pogoni za coraz większym zyskiem zniszczyli i swój kraj, przenosząc w ramach globalizacji produkcję do Chin, w przekonaniu, że Chińczycy będą dla nich pracowali do końca świata za miskę ryżu. No i teraz to Amerykanom nawet F-35 już nie pomoże.

Nikt Amerykanom nie będzie przeszkadzał w popełnieniu zbiorowego samobójstwa a wielu nawet pomoże. To nie globalizacja zniszczy USA ale eksperymenty społeczne rozkładające ich strukturę społeczną, system szkolnictwa, porządek prawny i bezpieczeństwo. Marksistowsko- leninowska paranoja budowy nowego społeczeństwa, nowego człowieka bez obciążeń klasowych, rasowych, religijnych, rodzinnych i obyczajowych. Takie amerykańskie "róbta co chceta", bo nikt wam niczego zabronić nie może. Już nikt nie chce pamiętać słów Kennediego - Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju. Jeżeli Ameryka przegra, to przegra sama ze sobą i na własne życzenie.

Napisano
9 godzin temu, les05 napisał:

To nie globalizacja zniszczy USA ale eksperymenty społeczne rozkładające ich strukturę społeczną, system szkolnictwa, porządek prawny i bezpieczeństwo. Marksistowsko- leninowska paranoja budowy nowego społeczeństwa, nowego człowieka bez obciążeń klasowych, rasowych, religijnych, rodzinnych i obyczajowych.

Kiedy to jest skutek a nie przyczyna. Przyczyną jest upadek klasy średniej, kilkadziesiąt milionów bezrobotnych i nieubezpieczonych, śmieciowe umowy o pracę itd. A to wszystko miało początek w połowie lat 70-tych i było związane z neoliberalną reagoniką, która polegała na tym, że płace przestały wówczas rosnąć wraz ze wzrostem wydajności pracy. No i bankom zdjęto wtedy "wędzidła" i mogły ponownie tworzyć bańki spekulacyjne np spekulując w nieruchomościach [pierwszy kryzys na rynku nieruchomości wywołały już w połowie lat 80-tych]. Ale gwoździem do trumny było wyprowadzenie przemysłu do Chin. A do tego doszły jeszcze wojny wywołane przez USA, na których to wojnach Amerykanie przestali zarabiać na ropie czy bananach, a zaczęli do tych wojen dokładać. No i mają teraz kryzys wartości jakie kiedyś głosili, a jak jest kryzys to budzą się demony...

Napisano (edytowane)

Jaki kryzys? Przecież mają bidona. Globaliści wspierani przez lewactwo i odwrotnie mają się dobrze. Nawet antifa dutki dostaje...

Edytowane przez Tyr
Napisano
Godzinę temu, Tyr napisał:

Jaki kryzys? Przecież mają bidona. Globaliści wspierani przez lewactwo i odwrotnie mają się dobrze. Nawet antifa dutki dostaje...

Globalizację wymyślono w USA, aby umocnić amerykańską hegemonię na świecie. To się nie udało, bo Chińczycy nie dali zrobić z siebie niewolników robiących za miskę ryżu na amerykańskich imperialistów. A to, że od kilku lat pewne kręgi wykorzystują globalizację do lansowania swoich porąbanych ideologii, to tylko taki "wypadek przy pracy" jest. A być może jest to celowe działanie, aby odwrócić uwagę obywateli od naprawdę poważnych problemów.

Napisano

Przeceniasz Balans globalizację a nie doceniasz Chińczyków. Produkcja majtek i skarpet nie wymagała żadnego transferu technologii a właśnie od tego zaczęła się ekspansja chińskiej gospodarki na rynki światowe. Później udowodnili, że są w stanie wyprodukować wszystko tanio i szybko więc świat na tym skorzystał. Dziś wypuszczają czołgi, samoloty, lotniskowce w nowoczesnych kształtach ale ile te produkty chińskiego przemysłu są warte, to nikt nie wie, oprócz Chińczyków. Z niesprawdzonym sprzętem nie pójdą na wojnę, bo ryzyko, że w ładnym opakowaniu jest zawodne badziewie jest duże. Chyba, że sytuacja będzie tego wymagała ale regionalny konflikt ze słabym przeciwnikiem dałby im odpowiedź na wiele wątpliwości. 

  • 4 weeks later...
Napisano

Modernizacja DOL Wielbark

Wprawdzie liczący nieco ponad 12,5 km odcinek wojewódzkiej nr 604 był budowany na starym fragmencie drogi, ale konstrukcję drogi i skrzyżowania poddano gruntownej przebudowie. Dodatkowym wyzwaniem była konieczność prowadzenia robót w obszarach chroniących przyrodę. Inwestycja graniczy z Puszczą Napiwodzko-Ramucką, która jest ostoją ptaków na skalę europejską (stąd objęcie jej części obszarem Natura 2000). Puszcza, będąca pozostałością po ogromnych obszarach średniowiecznych lasów (nazywanych wówczas Puszczą Galindzką), jest również objęta Obszarem Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Z uwagi na kolizję z nową trasą konieczna była likwidacja bezwyznaniowego cmentarza wojskowego z okresu I wojny światowej we wsi Ruskowo. Na cmentarzu znajdowały się pojedyncze mogiły żołnierzy armii niemieckiej, a także mogiły zbiorowe żołnierzy rosyjskich poległych w 1914. Szczątki pochowanych tam żołnierzy przeniesiono na cmentarz w Uścianku, na którym znajdują się podobne groby żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej poległych w walkach 30 sierpnia 1914.

Poza koniecznością przeniesienia cmentarza, a także likwidacją kolizji z nieczynną już linią kolejową nr 225 przecinającą drogę w dwóch miejscach, na wykonawcę czekało jeszcze jedno niestandardowe zadanie. Na odcinku 3,24 km, w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 604 znajdował się Drogowy Odcinek Lotniskowy Wielbark.

DOL Wielbark powstał w czasach Układu Warszawskiego i stanowił część jego infrastruktury obronnej. Zgodnie z wytycznymi inwestora należało go zachować. Prosty odcinek drogi o szerokości 4 pasów służy jako lotnisko rezerwowe dla samolotów wojskowych, a w sytuacjach awaryjnych mogą na nim lądować również cywilne statki powietrzne.

Prace na odcinku drogi wojewódzkiej nr 604 łączącej Nidzicę z Wielbarkiem rozpoczęto w kwietniu 2020 i obecnie znajdują się one w fazie finalnej. Zakończenie całej inwestycji jest planowane we wrześniu br.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=34644

  • 2 weeks later...
Napisano

Afera e-mailowa. Wyciekły informacje dotyczące zakupu myśliwców F-35

W sieci pojawił się kolejny domniemany e-mail pochodzący ze skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem autorem wiadomości jest Piotr Woyke, pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W opublikowanej korespondencji pojawiły się m.in. charakterystyka, wyzwania oraz zagrożenia związane z myśliwcami F-35 w Siłach Zbrojnych RP.

"Przyspieszony tryb zamówienia, w powszechnym odbiorze łączony z katastrofami w Siłach Powietrznych RP, osłabia naszą pozycję w negocjacjach z USA" - czytamy w ujawnionym dokumencie

Podano w nim koszty różnych rodzajów F-35, ale także wady samolotów, "wykryte niedociągnięcia" i problemy z realizacją programu

Polski rząd w styczniu 2020 r. podpisał umowę o wartości 4,6 mld dol. za 32 maszyny F-35

W dokumentach, które wyciekły wraz z e-mailem, czytamy, że zdaniem pracowników KPRM "pozyskanie F-35 w pośpiechu, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, może się łączyć ze zbyt wysokimi kosztami w ujęciu »koszt-efekt«, przyjęciem na siebie konsekwencji wczesnego etapu rozwoju produktu, zasadniczymi brakami kadrowymi w SZ RP i niewielkim wykorzystaniem potencjalnie unikalnych właściwości samolotu".

Z e-maila dowiadujemy się jednak, że "zakup F-35 jest konieczny, niemniej wymaga odpowiedniego przygotowania". Autorzy wskazują, że "realnym i przynoszącym opłacalne wzmocnienie zdolności SZ RP scenariuszem, jest wdrożenie F-35 w drugiej połowie przyszłej dekady"

Jak czytamy, "przyspieszony tryb zamówienia, w powszechnym odbiorze łączony z katastrofami w Siłach Powietrznych RP, osłabia naszą pozycję w negocjacjach z USA". Autorzy rekomendują także powrót do pierwotnych koncepcji rozbudowy floty samolotów F-16, wskazując na rosnące potrzeby kadrowe. "Należy rozważyć pozyskanie 24 nowe samoloty F-16, w tym 16 etatowych dla przezbrajanej (ze starego sowieckiego sprzętu) eskadry oraz osiem do jednostki przeszkolenia operacyjnego".

Następnie w dokumencie wymieniony jest szerszy plan i elementy, jakie należy zrealizować z uwagi na polityczne, wojskowe i ekonomiczne kwestie. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Pilna potrzeba opracowania i wdrożenia koncepcji budowy Zintegrowanego Systemu Rozpoznania
  • Odpowiednie przygotowanie infrastruktury lotniczej
  • Pozyskanie samolotów F-16
  • Pozyskanie dwóch eskadr F-35
  • Uwzględnienie koncepcji użycia nowych samolotów, możliwości użycia dodatkowych systemów rażenia
  • Uwzględnienie potencjału polskiego przemysłu obronnego, np. stworzenie regionalnej bazy serwisowej
  • Wykorzystanie planów rozwoju lotnictwa bojowego w negocjacjach dot. wzmocnienia relacji z USA i innymi państwami

Następnie szeroko opisana jest charakterystyka F-35, a więc jego cechy techniczne, zdolności, opisy konstrukcji. Dowiadujemy się m.in., że to samolot zdolny do "przełamywania strefy antydostępowej tworzonej przez rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400", czy też, że jest zdolny do wykonywania misji myśliwskich, uderzeniowych, rozpoznawczych, a także ma zdolność przenoszenia bomb jądrowych B61, które używane są w ramach programu NATO Nuclear Weapons Sharing Program.

Raport o stanie polskich sił powietrznych. "Był to olbrzymi błąd"

Podano także koszty różnych rodzajów F-35, ale także wady samolotów, "wykryte niedociągnięcia" i problemy z realizacją programu. Autorzy podkreślają, że zbyt szybkie pozyskanie samolotów może oznaczać posiadanie najnowocześniejszego i drogiego w utrzymaniu sprzętu, którego korzyści nie skonsumujemy, ponieważ nie będziemy posiadali odpowiednich systemów do zarządzania nim. "Wdrożenie F-35 do Sił Zbrojny RP musi poprzedzić realną zdolność do prowadzenia działań sieciocentrycznych".

"Należy pamiętać, że dziś polskie Siły Powietrzne znajdują się w bardzo trudnym położeniu. Z sześciu eskadr lotnictwa bojowego tylko trzy dysponują sprzętem spełniającym standardy NATO" - zauważają autorzy raportu. Wskazują oni także inne błędy popełnione przez polskich decydentów. "Zamiast pozyskania używanych F-16, ograniczyliśmy się do przedłużenia resursów samolotów MiG-29 i Su-22 bez przeprowadzenia ich modernizacji. Był to olbrzymi błąd".

"Najtrudniejszym problemem do rozwiązania są zasoby ludzkie i brak odpowiedniego przeszkolenia" - wskazują raz jeszcze. "Ogołocony obsad personelu wyspecjalizowanego w obsłudze F-16 w celu obsadzenia F-35 spowodowałoby, że żadna eskadra lotnictwa bojowego w Polsce przez dziesięć lat nie będzie miała gotowości operacyjnej - jest to niedopuszczalne z uwagi na bezpieczeństwo państwa i nasze zobowiązania sojusznicze" - czytamy. Autorzy zauważają nawet, że "szczególnie trudnym problemem do rozwiązania będzie zmiana mentalności ludzi", bowiem przykład F-35 pokazuje, iż "pozyskanie tego systemu wymaga myślenia otwartego, nie zamykającego się w pojedynczym rodzaju wojsk, uwzględniającego konieczność wkomponowania nowych samolotów w szerszą koncepcję użycia całości SZ RP".

Zakup F-35 wymagałby także inwestycji w infrastrukturę naziemną, nie tylko lotnisko, ale kilka dodatkowych baz lotniczych. "Wciąż nie są znane plany rozmieszczenia F-35 w Polsce. (...) Zasadniczym elementem przygotowania do przyjęcia F-35 pozostaje wzmocnienie systemu obrony powietrznej (przeciwlotniczej i przeciwrakietowej).

Polska kupiła myśliwce F-35

Domniemany e-mail pochodzi z lipca 2019 r. Polski rząd w styczniu 2020 r. podpisał umowę o wartości 4,6 mld dol. za 32 maszyny F-35 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Według producenta – koncernu Lockheed Martin – pierwsze myśliwce służyłyby do szkolenia w USA, nad Wisłą mają się znaleźć w 2026 r.

Zapowiedź zakupu samolotu piątej generacji znalazła się w przedstawionej w maju 2017 r. koncepcji obronnej RP. Prace nad wprowadzeniem F-35 w ramach programu Harpia przyspieszono w 2018 r. po serii awarii, wypadków i katastrofie myśliwców MiG-29.

F-35 poza Stanami Zjednoczonymi wybrały m.in.: Australia, Belgia, Izrael, Japonia i Wielka Brytania. Dotychczas dostarczono ponad 490 maszyn.

Afera e-mailowa

Od początku czerwca w internecie pojawiają się zrzuty ekranu mające pochodzić z prywatnej skrzynki pocztowej Michała Dworczyka, a także innych polityków czy działaczy związanych z obozem władzy. 9 czerwca szef KPRM oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Od tego czasu w sieci pojawiają się nowe wiadomości z konta e-mail Michała Dworczyka. Wśród nich znalazły się prawdopodobnie poufne informacje dotyczące uzbrojenia polskiej armii, zdradzające szczegóły negocjacji z innymi państwami w zakresie obronności, a także wewnętrzne konwersacje najbliższego otoczenia Mateusza Morawieckiego, w tym te z udziałem jego samego.

Kolejne e-maile i ujawniane informacje wskazują na to, że rząd w zupełności nie panuje nad sytuacją, a wiadomości zarówno prywatne, jak i służbowe najważniejszych osób w państwie nie zostały odpowiednio zabezpieczone.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-mailowa-wyciekly-informacje-dotyczace-zakupu-mysliwcow-f-35/dbgfzlq,79cfc278

Napisano

Powtórzę jeszcze raz - to nie jest samolot dla nas, bo nawet dla Amerykanów jest zbyt kosztowny w eksploatacji. Do tego jest to samolot do ataku, a nie do obrony, a z jego możliwości jakie potencjalnie posiada i tak w większości nie będziemy umieli skorzystać. No może gdybyśmy jak inne kraje weszli w ten program na samym początku i trafili do łańcucha dostaw, to by się chociaż część kosztów zwróciła, a tak to taki kosztowny kwiatek do siermiężnego kożucha.

  • 1 month later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie