Jedburgh_Ops Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 2 godziny temu, beaviso napisał: @Je... Widzę fascynację płk. Zięciem ;) Na razie jest u mnie fascynacja pilotem MiG-a-29 gen. bryg. Janem Rajchelem, który dziś stanął w obronie zaatakowanej fizycznie na ulicy przez pisowską troglodyterkę posłanki PO Marty Wcisło.
M81 Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 (edytowane) Co za smutna wiadomość Europejska tarcza bez Polski. 19 krajów buduje antyrakietową kopułę - Money.pl Edytowane 25 Wrzesień 2023 przez M81
Jedburgh_Ops Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 5 godzin temu, beaviso napisał: @Je... Widzę fascynację płk. Zięciem ;) Wiesz, całe życie otaczam się i otaczają mnie ludzie nieszablonowi, duchy niepokorne, silne osobowości, ludzie ciekawi, energiczni, z silnie ugruntowanymi poglądami na różne sprawy, z otwartymi głowami, nonkonformiści, ludzie nie bojący się dużych wyzwań, a płk Krystian Zięć ma to wystemplowane na czole, że taki właśnie jest. Innych ludzi, żadnych „ciepłych kluch”, nie ma w moim kręgu przyjacielsko-towarzyskim. Dlatego nie potrzeba mi żadnej mojej fascynacji Zięciem, bo dla mnie to jest zwyczajny standard faceta w długich spodniach. Do tego ma on w sobie skarb, który ja cenię ponad wszystko, czyli gigantyczny dystans wobec siebie. Nie znam wielu pilotów wojskowych, którzy mają tę cechę, raczej panuje w tym środowisku „co to nie ja”. A Zięć mówi jasno np. o tym, jak początkowo nie dawał rady szkolić się na MiG-u-21 i już myślał, że będzie musiał zrezygnować z wojska i latania; mówi jasno, jak (spośród jego 2 lat i 4 miesięcy szkolenia w USA) w drugim roku i trzecim miesiącu oddano go w łapy dwóch majorów ANG, którzy go zgnoili w powietrzu i pokazali, że nic nie umie. Kto by się przyznawał publicznie do takich rzeczy? To jest dla mnie normalny człowiek, a nie autokreator kogoś innego/lepszego, niż w istocie jest. Popijając wódeczkę z pilotami np. na DOL-ach nigdy nie usłyszałem czegoś takiego – przeciwnie, same orły przestworzy się okazywały. Zięć jest z innej gliny, jak wspomniałem powyżej, a jak dla mnie z gliny, która jest normalna dla faceta w długich spodniach.
Utylizator złomu Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 (edytowane) 11 hours ago, Jedburgh_Ops napisał: Już nie szukaj tej historii. Forum ma być przyjemnością, a nie robieniem komuś kłopotu. Tu chodzi bardziej o to że dużo różnych rzeczy zginęło ostatnio z internetu. Jest to efekt obecnego konfliktu. Żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości niż w styczniu 2022. Co sobie ściągnąłem od Rosjan to mam, a w necie tego już nie ma, Rosjanie pozamykali wiele stron z materiałami, nawet uważanymi dziś za historyczne. Sama rozmowa z Rosjaninem na necie jest ciężka, tak mają spreparowane mózgi przez propagandę. Im się wydaje że napadniemy ich z naszą 50 tysięczną armią, bo tyle nadaje się do walki w polu... Na niektóre pytania wolę nie odpowiadać dziś, choc żaden że mnie fachowiec. ECM F-16 pracuje w trybie zautomatyzowanym i na manualu....stąd możliwość wykorzystania zautomatyzowanego algorytmu pracy ECM przeciwko jego posiadaczowi. Na manualu może się nie udać. Ale manual to tryb awaryjny ECM. beaviso, Jest kilka wariantów szkolnych R-27. W zależności jaki atak trenujesz taki pocisk treningowy podwieszasz pod skrzydła. Są też pociski szkolne przeznaczone dla obsługi naziemnej. R-27UD - учебно-действующая ракета Р-27Р-УД R-27R-UD / R-27R1-UD / produkt 470-1UD - wersja szkolenia operacyjnego rakiety R-27R R-27T1-UD / produkt 470-3UD - wersja szkolenia operacyjnego rakiety R-27T1 I jeszcze 4 warianty, żaden nie ma oznaczenia UZR. Oznaczenie UZR dotyczy chyba raczej R-73 czyli UZR-73. Wersja szkolna UZR-73 od szkolnej R-73UT/UB/UD różni się brakiem stateczników i silnika. To sama głowica w 'rurze' udającej pocisk. Tak nawiasem mówią dawno nie widziałem polskiego MiGa-29 z R-27 jakiegokolwiek typu pod skrzydłami. Ostatnio w Malborku z F-35A latał własnie z UZR-73. Edytowane 25 Wrzesień 2023 przez Utylizator złomu
Jedburgh_Ops Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 Ten wynalazek do treningowych walk powietrznych na MiG-ach, który cokolwiek rejestrował „kto wygrał” to w slangu WL OPK / WLiOP / SP RP zawsze nazywał się „patyk”. Nie mam do tego jakichś fajnych kwitów, co i jak on tam rejestruje, ale coś gdzieś kiedyś Altair o tym pisał. „Patyk” dziś na DOL-u Wielbark.
Utylizator złomu Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 (edytowane) Ja wolę te klimaty...na DOLu Albo "Wyjsście spod uderzenia" https://www.youtube.com/watch?v=evURlqnFsMk Edytowane 25 Wrzesień 2023 przez Utylizator złomu
Jedburgh_Ops Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 1 minutę temu, Utylizator złomu napisał: Ja wolę te klimaty... Byłem chyba na ostatnim DOL-u z udziałem polskich MiG-ów-23. Może kiedyś dokopię się do zdjęć z tych ćwiczeń :-)
Jedburgh_Ops Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 4 minuty temu, Utylizator złomu napisał: Ja wolę te klimaty... PS To chyba DOL Września...? Bo taki luźny krajobraz to chyba tylko tam.
Utylizator złomu Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 (edytowane) 20 minutes ago, Jedburgh_Ops napisał: Byłem chyba na ostatnim DOL-u z udziałem polskich MiG-ów-23. Może kiedyś dokopię się do zdjęć z tych ćwiczeń :-) Naprawdę zazdroszczę...nie miałem okazji obserwować go z DOL, ale ten samolot lubię najbardziej. To chyba jedyna dłuższa relacja z DOLu polskiego MiGa-23. MiG-23 MF na prostej był najszybszym samolotem PSP w historii. I jeszcze w dodatku na jednym silniku. Podobny krajobraz ma DOL Chociw...ale tam raczej nie było 23. Edytowane 25 Wrzesień 2023 przez Utylizator złomu
Jedburgh_Ops Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 16 minut temu, Utylizator złomu napisał: MiG-23 MF na prostej był najszybszym samolotem PSP w historii. I jeszcze w dodatku na jednym silniku. Wikipedia informuje, że MiG-23 osiągał 2,35 Ma i że to jest 2446 km/h, ale... wiadomo, Wikipedia, nie wiadomo, skąd te dane. WLiOP dla MiG-a-29 też podawał, że osiąga 2,35 Ma i że to jest 2450 km/h.
Utylizator złomu Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 (edytowane) Ale przeliczanie liczby Ma na kilometry zależy od gęstości powietrza...wiec opieram się na RSK MiG, muzeach "Awiacji" Chodzi o to jednakowa metodykę pomiaru. A fabryka ma własne stałe metody. Максимальна скорость, км/ч: у земли 1350 на большой высоте 2500 "9-12" "9-13" "9-13С" Двигатели РД-33 РД-33 РД-33 Взлётная тяга, кгс: на форсаже максимальная бесфорсажная 2x8340 2x5040 2x8340 2x5040 2x8340 2x5040 Масса, кг: пустого взлётная нормальная взлётная максимальная 10900 15300 18100 11200 15300 18480 11200 15600 19700 Запас топлива, л: без ПТБ с ПТБ 4300 5800 4540 8340 4540 8340 Боевая нагрузка, кг 2000 3000 4000 Максимальное число М 2,3 2,3 2,3 Максимальная скорость, км/ч у земли на высоте 1500 2450 1500 2450 1500 2450 Edytowane 25 Wrzesień 2023 przez Utylizator złomu
Utylizator złomu Napisano 25 Wrzesień 2023 Napisano 25 Wrzesień 2023 (edytowane) Ale jeszcze ciekawiej jest z nowszymi wersjami. Migi-29M2/MiG-35 mają nie tylko ograniczenie przez FBW do 9g to nie polecisz szybciej niż stary MiG-29 9.12. gdzie 13g niszczy płatowiec ale jak przeżyjesz możesz je osiągnąć w teorii. RD-33 III serii z FADEC Максимальная скорость, км/ч на высоте 2400 у земли 1400 Edytowane 25 Wrzesień 2023 przez Utylizator złomu
beaviso Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 (edytowane) MiG-23 to także moja, młodzieńcza miłość. Uwielbiam ten samolot i bardzo chciałbym cofnąć się w czasie i posłuchać jak MF-y przylatują do strefy nad kaszubskimi jeziorami połomotać na dopalaniu przy średnim pilotażu. We wczesnych latach 90. spędzałem całe wakacyjne dnie w oczekiwaniu na nie. A jak tylko ciszę w końcu zaburzyło takie jęknięcie z oddali, jakby basowy gwizd skrzyżowany z ziewnięciem smoka ;) to biegłem - biegłem z domu przez las na pole, aby mieć dobry widok. A tam właśnie wchodziły na niebie one - słupskie dwudzieste trzecie… Najpiękniejszy samolot w powietrzu i najpiękniej brzmiący. Air Show 91 na Ławicy, potem epizod z przelotem nad głowami ludzi i rozpuszczeniem klucza w 1994 w Gdańsku - jedyny raz w życiu jak odruchowo zatkałem uszy. M. Edytowane 26 Wrzesień 2023 przez beaviso
beaviso Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 Tak, to DOL Września. I znakomici piloci ze Słupska - Jankowiak, Jasiński. Wczoraj na mega-DOLu (bo taki szeroki i wygolony) Wielbark urządzili pokazówkę i jako pierwsi posadzili samoloty sami oficyjele ;) Melin, Palm, Kuman, Dziadek, Wiona. Jenerały i pułkowniki. Tyle „ćwiczenia” dla młodych. M.
Jedburgh_Ops Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 Widzę, że muszę dla Was obu dokopać się do tych moich zdjęć albo przedostatniego, albo ostatniego DOL-u z udziałem polskich MiG-ów-23. Ale to niestety za miesiące, bo właśnie przeprowadzam się i cała moja biblioteka jest w pudłach. Zanim to wszystko od nowa poukładam w systemowy sposób to kwartał pewnie pęknie.
Jedburgh_Ops Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 8 godzin temu, Utylizator złomu napisał: Ale przeliczanie liczby Ma na kilometry zależy od gęstości powietrza...wiec opieram się na RSK MiG, muzeach "Awiacji" Chodzi o to jednakowa metodykę pomiaru. A fabryka ma własne stałe metody. Максимальна скорость, км/ч: у земли 1350 на большой высоте 2500 "9-12" "9-13" "9-13С" Двигатели РД-33 РД-33 РД-33 Взлётная тяга, кгс: на форсаже максимальная бесфорсажная 2x8340 2x5040 2x8340 2x5040 2x8340 2x5040 Масса, кг: пустого взлётная нормальная взлётная максимальная 10900 15300 18100 11200 15300 18480 11200 15600 19700 Запас топлива, л: без ПТБ с ПТБ 4300 5800 4540 8340 4540 8340 Боевая нагрузка, кг 2000 3000 4000 Максимальное число М 2,3 2,3 2,3 Максимальная скорость, км/ч у земли на высоте 1500 2450 1500 2450 1500 2450 W Polsce w takim razie robią lepszą naftę lotniczą (taką od razu z dopalaniem), bo kwit WLiOP-u mówi, że 9.12A ma 2,35 Ma.
beaviso Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 (edytowane) 2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał: Widzę, że muszę dla Was obu dokopać się do tych moich zdjęć albo przedostatniego, albo ostatniego DOL-u z udziałem polskich MiG-ów-23. Ale to niestety za miesiące, bo właśnie przeprowadzam się i cała moja biblioteka jest w pudłach. Zanim to wszystko od nowa poukładam w systemowy sposób to kwartał pewnie pęknie. Kojarzę relacje w Skrzydlatej Polsce. To było jakoś w latach 1995-1997. Wrażenie robiła fotografia asfaltu spalonego płomieniem dopalacza MiGa-23. W którymś z numerów była nawet dwustronna fotorelacja, którą powiesiłem sobie na ścianie - inni w tym czasie wieszali dziewczyny ;) To było w czasach, gdy demonstrowano przewagę "typu wysokomanewrowego" w bliskiej walce, tak było na tym DOL-u (wspólne zdjęcie 8 pilotów z Mińska Maz. i Słupska) oraz na pokazach w Dęblinie w tamtych latach. Walka czterech MiG-29 vs. cztery MiG-23 - widziałem w Dęblinie :) M. Edytowane 26 Wrzesień 2023 przez beaviso
Utylizator złomu Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 2 hours ago, Jedburgh_Ops napisał: W Polsce w takim razie robią lepszą naftę lotniczą (taką od razu z dopalaniem), bo kwit WLiOP-u mówi, że 9.12A ma 2,35 Ma. Lepsza nafta powinna działać na oba silniki podobnie.
Jedburgh_Ops Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 5 godzin temu, beaviso napisał: Wczoraj na mega-DOLu (bo taki szeroki i wygolony) Wielbark urządzili pokazówkę... To jest żaden DOL. To jest, kuźwa, propagandowa granda dla ogłupiania maluczkich, że jesteśmy „silni, zwarci, gotowi”. Ten luksusowy pseudoDOL to zaprzeczenie idei DOL-u i obraza tej idei. To nie DOL, a po prostu lotnisko z jednym pasem. Takie pseudoDOL-e Kalibry zaatakują w pierwszych minutach „W” razem z Łaskiem i Krzesinami. DOL-e to są w Izraelu, Finlandii, Szwecji i Szwajcarii. Są nierozpoznawalne z powietrza, że to są DOL-e. Nie zapomnę artykułu z Interavii w latach 80., jak Szwajcaria zaprosiła RAF na swój górski DOL, a RAF odmówił... ze względów bezpieczeństwa mówiąc Szwajcarom między wierszami, że chyba ich pogięło, żeby lądować tam, gdzie oni normalnie ćwiczą :-) To są prawdziwe DOL-e. SP RP robią sobie kompletne jaja z takim czymś, jak pseudoDOL Wielbark. Jeszcze tylko wieży kontroli lotów tam zabrakło.
Utylizator złomu Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 6 minutes ago, Jedburgh_Ops napisał: To jest, kuźwa, propagandowa granda dla ogłupiania maluczkich, że jesteśmy „silni, zwarci, gotowi”. Nie zgodzę się, zabrakło myśliwca przewagi powietrznej FA-50 GF...bez niego DOL to nie pełnowartościowy DOL,a PSP to nie największa potęga na pasku TVP Info.
Jedburgh_Ops Napisano 26 Wrzesień 2023 Napisano 26 Wrzesień 2023 (edytowane) Ano, niestety. Prawdziwe DOL-e to mieli ruscy i RAFG. Samoloty stały w lesie na podłożu z siatki drucianej, gruntowe drogi kołowania też były po siatce drucianej między drzewami, wszystko było nakryte siatkami maskującymi, i dopiero po siatce na gruncie wykołowywało się na przeciętną drogę, żeby wystartować. RAFG tylko raz w życiu pozwolił to sfotografować - Japończykom z Koku-Fana. Gdzieś jeszcze mam ten fotoreportaż. To są DOL-e, a nie kabaret pod Wielbarkiem dla durnej gawiedzi ufnej w siły zbrojne RP. Edytowane 26 Wrzesień 2023 przez Jedburgh_Ops
Jedburgh_Ops Napisano 28 Wrzesień 2023 Napisano 28 Wrzesień 2023 Dzieci polskiego osintu i polskich pisemek lotniczych dla chłopaczków zachłystują się DOL-em Wielbark, jakie to cudowne, że on się odbył. Mój ulubiony dziecinny schizofrenik Wolski króluje w tym wszystkim. Te dzieci nie mają zielonego pojęcia, czym w latach zimnej wojny na DOL-ach RAFG zajmował się RAF Regiment i teraz roją coś o tym, że w Polsce WOT mogłyby zabezpieczać i obsługiwać DOL-e. Jaka szkoda, że po latach mojej pracy dla SAAB Military Aircraft AB nie zostawiłem sobie więcej materiałów o tym, czym jest i jak wygląda DOL.
Jedburgh_Ops Napisano 29 Wrzesień 2023 Napisano 29 Wrzesień 2023 „W ciągu dwóch lat Polska będzie miała najsilniejsze wojska lądowe w Europie” — zapowiadał na początku września minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na razie jednak szkolący się na poligonie w Żaganiu polscy żołnierze muszą zmagać się z zimną wodą, zapchanymi toaletami, grzybem, pleśnią i pożerającymi ich pluskwami.
M81 Napisano 29 Wrzesień 2023 Napisano 29 Wrzesień 2023 Gdybyś nie zauważył- lotnisko w Żaganiu nie funkcjonuje od lat. To a propos tematu wątku.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się