Skocz do zawartości

Poszukiwacze skarbów zejdą do podziemia?


Czlowieksniegu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nie brałem udziału:) Ogólnie mnie to przeraża. Odpowiem na pytanie Człowieksniegu. Z kąd mam takie przypuszczenia, że chowano? hmm. Czytam czasami każdą literaturę. Nawet i tą żydowską jak jest pod ręką. Mam w ręku ostatnie wydanie Agory. Jak poszukasz to znajdziesz dwie trzy strony o różańcu, islamie i pochówku żyda na siedząco z sakiewą złotych monet. Ogólnie jak zaczniesz badać temat np. jak Pan K. Krzyżanowski o tzw. szczelinie to dojdziesz do zaskakujących szczegółów. Hej:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 537
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Czlowieksniegu. Nie ma pojęcia. Zastanawiam się dlaczego są ochotnicy na rozkopywanie grobów. Czego szukają i co znajdują? Proceder nie cichnie. Ostatnio gdzieś w okolicach Gdańska ukradli dziesięcioletnie ciało i słuch po nich zaginął. Wracając do pochówków żydów to w moim regionie z dziada pradziada mówiło się o takich bogatych pochówkach. Jednak nie zanotowano przypadków grabieży i dewastacji. Jeżeli chodzi o groby np. żołnierzy to hieny liczą na co? Na broń? Na guziki? Nie mam pojęcia. Dziadek jak chował żołnierzy (Polaków, Niemców, Rosjan) to mówił, że zabierano wszystko co by się przydało w dalszej walce. Broni, butów zmarłemu nie zostawiali bo był to towar potrzebny i deficytowy. Ludzie paleni w niemieckich obozach nie byli tylko paleni. Po spaleniu prochy były szuflowane na drobne sito i odzyskiwano np. złote zęby... Tak robiono na Majdanku i w Treblince. Także w oddziale" Majdanka w Lesie Krępieckim gdzie na ramach od samochodów ciężarowych palono, a później bardzo dokładnie przesiewano prochy. Ilość zebranego złota w Treblince to jakiś kosmos i w głowie mi się to nie mieści. Spotkałem się z zapiskami chyba XIV lub XV wiek. Nie pamiętam ale historia opowiada dosyć dokładnie co wkładano żydom do grobów i nie było mowy o tym żeby nie było tam chociaż by srebrników. Tak robiono i był to obowiązek do XIX wieku. W czasie II wojny kirkuty były niszczone i grabione przez Niemców. Zaś płytami nagrobnymi brukowano drogi. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma rozkopywanie grobów do zmiany kwalifikacji czynu z wykroczenia na przestępstwo w przypadku prowadzenia poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków na terenach podlegających po jurysdykcję konserwatora?

Ostatnio gdzieś w okolicach Gdańska ukradli dziesięcioletnie ciało i słuch po nich zaginął". Co to ma wspólnego z poszukiwaczami lub choćby osobami, które posługują się wykrywaczem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródła powiadasz? Hmm ciężko będzie coś sensownego i prawdziwego znaleźć. Ciekawy temat. Zainteresuję się. Źródła jakieś prawdomówne na pewno gdzieś są. Z takich źródeł korzystała zapewne grupa, która założyła mała fundację i gromadziła młodzież w celu jak to nazwali: posprzątania zabytku. Zabytkiem tym był opuszczony obiekt sakralny z chyba XVII wieku gdzie w czasie prac wydobyli kamień węgielny (węgłowy) i nogi za pas. Poczytałem i znalazłem w miejscowej prasie wcześniejsze wzmianki i podpowiedzi, że kamień węgielny z tego budynku zawierał: złote i srebrne monety oraz to i tamto. Ogólnie opisana była cała historia. Wykorzystali to to też jakieś hieny. Nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legenda o kilogramach złota zakopanych na kirkutach żyje własnym życiem i jest tak prawdziwa jak to, że ruscy nosili karabiny na sznurkach.
U mnie na rejonach wrzucano klientów z julagu do szybików pokopalnianych, a po wojnie plebs się rzucił na te dziury i do tej pory leżą na wierzchu kości.
Jak więźniowie z obozu pracy-mordowni mogli mieć jakieś złoto w takich okolicznościach to już zostanie słodką tajemnicą upośledzonych umysłów kopiących.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pumpernikiel (99 / 14) 2017-10-13 16:00:53

Nie, że się pastwię, ale napisałeś:

No chyba, że to bogaty żyd i naładowali mu 3 kg srebra i złota. Tam zawsze dużo wkładali żeby mu w niebie było lżej."

A później się na lektury powołałeś.

A tu, jak widać i jak VIS napisał- kolejne urban legend, w najlepszym przypadku pojedynczymi zdarzeniami poparte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wejściu w życie tej ustawy wszyscy producenci,dystrybutorzy i sprzedawcy wykrywaczy metali powinni informować potencjalnych nabywców o możliwych skutkach używania tego bez pozwoleń,w przeciwnym razie sprawa do sądu jeśli nas złapią a sprzedawca nie poinformował.
oj sprzedaż spadnie :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry jak coś głupiego napiszę - świeżak" jestem.

Dlaczego społeczność" licząca wg. szacunków dobrze ponad 100 tysięcy ludzi nie potrafiła przez tyle lat stworzyć czegoś w rodzaju ogólnopolskiego stowarzyszenia z regionalnymi oddziałami?
Stowarzyszenie wcale nie musi opierać się na składkach czy innych zniechęcających" potencjalnych członków detalach.

ja wiem, ze każdy sobie, we własnym środowisku jakoś tam sobie dogadamy i załatwimy... Ale tylko tak wielka grupa wspólnymi siłami mogłaby doprowadzić do zmiany przepisów w tym chorym kraju na takie, które pozwoliłyby normalnie oddawać się swojej pasji bez drepczącego za plecami cienia karzącej ręki (nie)sprawiedliwości...

Wiem że w wielu miejscach takie pomysły bywały poruszane ale z reguły kończyło się na pogaduchach i tyle. Może czas zamiast gadać i dyskutować po prostu założyć takie stowarzyszenie i poinformować gdzie się da, że każdy kto ma ochotę spokojnie oddawać się swojej pasji w tym i tym miejscu powinien się zarejestrować/zgłosić.

Myślę że w ciągu roku zebrało by się tylu ludzi którym zależy na zmianie przepisów, że można by było zacząć coś w tym kierunku działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam problem z kilku innych środowisk które kształtowały się jakoś od lat 90-tych i zawsze znajdowali się w nich ludzie którzy nie widzieli sensu, potrzeby itp... O dziwo udało się stworzyć mniej lub bardziej oficjalne" ogólnopolskie struktury" którymi można było się podpierać w kilku większych projektach. Jednym z sukcesów było nawet bardzo konkretne konsultowanie pewnego zestawu przepisów przy nowelizacji ustawy dotykającej" tych środowisk.

Mimo to nadal są ludzie którym taka formalizacja" przeszkadza i nie czują się częścią tych struktur" i działają a własną rękę" często korzystając z dobrodziejstw" ustaleń tej nie uznawanej przez nich organizacji.

Tak samo w środowisku hobbystów-poszukiwaczy" też tacy zawsze będą. Tak jak specyfika tego hobby zawsze przyciągnie takich którzy mając wylane" na środowisko i przepisy będą niszczyli czy okradali np zarejestrowane stanowiska archeologiczne. Takim ludziom raczej dyndają przepisy jakie by nie były.

Z doświadczenia wiem, że tak długo jak samemu nie zadba się o własne prawa" czy przepisy regulujące moje podwórko" to same się nie dostosują do naszych oczekiwań.

Tak więc jak dla mnie to co teraz weszło w formie nowelizacji jest oczywiste i było do przewidzenia. Środowisko akademickich" archeologów mając niejako z urzędu" możliwość lobbowania w tej kwestii zrobiło wszystko, żeby odciąć potencjalną KONKURENCJĘ" od możliwości jakiegokolwiek działania. Następnym krokiem, za rok może dwa, jeżeli nie pojawią się sensowne i zorganizowane próby walki z tymi przepisami, będzie zdelegalizowanie bądź ścisła eglamentacja" sprzedawców i użytkowników samego technicznego sprzętu jakim są wykrywacze wszelkiej maści.

Tak więc środowisko w zasadzie samo sobie zgotowało ten los i nadal nie próbując się połączyć" będzie przykładało rękę do ograniczania samego siebie.

I wcale nie jest tu winna dobra zmiana czy ktokolwiek z polityków. Politycy po prostu zrobili to, na czym zależało grupie trzymających władzę" w środowiskach archeologicznych podległych betonowym lubiącym nic nie robienie profesorom"...

Żeby nie było nie uogólniam w kwestii środowisk akademickich i archeologicznych, bo znam trochę osób choćby z UJ które potrafią rozsądnie myśleć i gdyby miały siłę przebicia pewnie byłyby za zupełnie innymi rozwiązaniami w kwestii poszukiwań".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie