Jump to content

Romek_66

Forum members
 • Content Count

  616
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. - Władysław Tomasz Rak wygrzebał z ziemi sygnet złoty , wagi ok,5dkg , który sprzedał w 1939 r zegarmistrzowi p.Koneckiemu mającemu zakład przy ul.Sienkiewicza w Kielcach . Szukając dalej w miejscu znalezienia pierścienia ( w okolicy skrzyżowania drogi do Klasztoru z drogą leśną )natrafił na głęboki grób , kryjący szczątki kilku ludzi. Stan kości dowodzi, ze grób ten liczy 100-200 lat. Znaleziono w nim także mosiężne guziki znacznych rozmiarów , jednakże tak zniszczone przez rdzę , ze znaków nie odcyfrowano. Ostatnie większe poszukiwania czynił w latach 1925 -1937 ojciec mój , Marian Rak , jednak bez rezultatu .
 2. Samuel Lobster pracował kolejno jakoogrodnik, nauczyciel francuskiego i wreszcie leśniczy w dworze jeleniowskim , ożenił się i założył rodzinę . Przez sto lat szukamy miejsca , kt órym rzekomo ukryte mają być skarby carów . Tylko jeden z rodu , Fryderyk Ludwik Rak podobno uszczknoł nieco z tych kosztowności ,rozgrzeszając się tym , iż czyni to ,,pro publico bono ,,. Chodziło o wykupienie mego stryjecznego dziada , Wojciecha Raka z syberyjskiej katorgi . Było to w roku 1850 , od tego czasu : - Jan Alfons Rak ( 1869-1911 ) poświęcił 5 lat życia na prowadzenie poszukiwań.Mniemając , iż zawartość czterech ładownych wozów musi znajdować się w okolicy między kamienną statuą tzw. ,, Pątnika ,, koło Nowej Słupi , a Klasztorem Św. Krzyża, zbadał obszar ponad 20 hektarów. - Jakub Rak ( 1871-1917 ) leśniczy jeleniowski szukał w pobliżu klasztoru , po czym przez 5 lat zajmował się terenem polany położonej kilkaset metrów na północ. Do dzisiaj przechowuje kreślone jego ręką szkice tej polany podzielonej na kwadraty po 25 m każdy. - Wiktor Rak - geometra z zawodu , szukał na południe od Klasztoru , na terenie byłej szkółki leśnej. -Marian Rak - ekonom w 1922 roku odkrył w odległości 200m od drogi do Klasztoru , obok zarośniętego bajora dwa dobrze zachowane koła od wozu , szablę o bardzo szerokiej klindze i bliżej nie rozpoznane , zżarte przez rdzę fragmenty pistoletu lub karabinu .
 3. W Kunowie Samuel Lobster hojnie rzucając złotem zakupił kilka par koni , a u miejscowego proboszcza zmęczeni żołnierze znależli serdeczne i gościnne przyjęcie .Wypoczęci ruszyli w dalszą drogę . Kozacka ,, rozwiedka ,, zaskoczyła ich w głębokim wąwozie , po czym nie wskórawszy wiele wycofała się na Prewęcin . Zacinając konie pędzono w kierunku Waśniowa , stamtąd tylko dzień drogi do Łagowa , gdzie widziano niedawno Francuzów . Na kamienistej drodze zostają zabici i ranni . Chłopi dobijają rannych , ogołocą wszystkich z odzieży , a nadciągający od Iłży Rosjanie pochowają w jednym grobie . W Waśniowie postój ,wymiana koni i bójka tym razem w karczmie znajdującej się obok kościoła .Opuszczali wieś nocą , nie żałując koni rozumiejąc ( zbyt pózno )że w czterech nawet dobrze uzbrojonych żołnierzy nie upora się łatwo z tłumem wrogo nastawionych chłopów . W okolicy dzisiejszej Nowej Słupi szczęście opuściło ich ostatecznie . Przyjechali zaledwie godzinę po wymarszu silnego oddziału nieprzyjaciela. Rosjanie udali się traktem w kierunku południowym na Wólkę . Nie traci głowy , skręca swój wóz w stronę lasu ... i tu ginie ostatni ślad po moskiewskich skarbach . Jedno jest pewne : skarby moskiewskie nie dotarły do Francji : )
 4. Możliwe że na gołoborzu , ale rzecz ma się tak : ,, Nazywam się Wawrzyniec Rak .Nazwisko dość popularne , zwłaszcza w Lubelskiem . Dla uniknięcia ewentualnych nie ścisłości stwierdzam na wstępie , że nasz ród wywodzący się od Samuela Lobster nie posiada żadnych związków z innymi Rakami.Założyciel rodu w roku 1813 osiedlił się w Słupi,spolszczył swe nazwisko( Lobster w języku angielskim znaczy - rak )pojoł za żonę jedną z siedmiu córek leśniczego w Zamkowej Woli , pannę Maryę Piwowarczyk . Dalej następuje wyszczególnienie kolejnych członków rodziny , oraz opis ich zasług dla ojczyzny .Rzecz jednak dotyczy jednego z członków rodu - Samuela Lobstera , który jako ,, porucznik do osobistych poleceń,,służył w Wielkiej Armii Napoleona jako jeden z jego przybocznych oficerów i razem z wodzem odbtł kampanię Moskiewską . W Moskwie w obliczu widocznej klęski Wielkiej Armii , Samuel Lobster rzekomo na osobiste polecenie Cesarza zajął się wywiezieniem zdobytych skarbów .Skarb załadowany na cztery wozy ( sanie )każdy ciągniony przez sześć koni dotarł do Słupi. Pod Krzyżanowicami wybito resztę osłony składającej się z francuskich huzarów , którzy dla odwrócenia uwagi od umykającego konwoju rzucili się do desperackiej szarży na znaczne siły rosyjskie . Samuel Lobster zatrzymał się w Iłży na czas potrzebny do wymiany koni .Doszło do burdy z miejscowymi obywatelami upominającymi się o zapłatę za konie.W rezultacie zanim kolumna dotarła do Lubieni , wsi położonej 15 km na południe od miasteczka,wiedziano tam o zbyt pewnych siebie wojakach . Zawrócono konie na wschód i lasami po kilkudniowym kluczeniu zatrzymali się dopiero w Kunowie .-
 5. Witam kolegów ,kotlet odgrzany , ale myślę że będzie ciekawy ,historia skarbu napoleońskiego spod Moskwy , a tycząca Nowej Słupi i okolic ,- do lat 60-tych ubiegłego wieku nie odnaleziony , więc szansa istnieje : ) Gdzie jest skarb ?
 6. A czy może ktoś się oriętuje jak wygląda sprawa pozwoleń na grunty orne w WUOZ w Kielcach ? Ktoś coś : ) ?
 7. Klimat się ociepla , i takie wianki będą częściej się pojawiać , w mojej okolicy występują już modliszki , a od zeszłego roku zadomowiła się sowa włochatka , od kilku dni samczyk ,, śpiewa,,
 8. ,,Policjanci weszli w posiadanie informacjii ,, - czyżby życzliwy sąsiad ? : )
 9. Te Kot , a co ty na to : http://fakty.interia.pl/galerie/kraj/zdjecie,iId,2458952,iAId,281643
 10. c.d http:/ /tkn24.pl /co-wiemy-o-arsenale-odnalezionym-w-konskich-zdjecia/ Jak informuje oficer prasowy KPP Końskie : ,, Nie da sie opisać wszystkiego co znaleślizmy . To miedzyinnymi pięc pocisków przeciwlotniczych , trzy pociski artyleryjskie , sześć granatów , pięc zapalników oraz 559 szt amunicji róznego kalibru , zabespieczono także wybuchowe środki chemiczne ,,
 11. Głównie dlatego , że 40-latek był znany lokalnej społeczności jako pasjonat militariów - za TKN 24 : )
 12. Toto robi się zarazliwe jak jakaś cholera , psychoza ogólno - europejska czy jak ? : )
 13. Zdrówka , Obfitych dołków , Radości z nowych znajdek ,oraz Wyrozumiałości ze strony ustawodawcy dla Wszystkich : Romek _ 66 życzy : )
 14. Fajna sprawa,a czy ktoś może wie czy <<Expres Wieczorny << też posiada arechiwum cyfrowe i jak się do niego dobrać ?
×
×
 • Create New...

Important Information