Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Godła eskadr w latach 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest.

Samolot LVG C.VI.

W niektórych publikacjach biała swastyka określona jest jako godło "Związku Obrońców Ojczyzny" (właściwa nazwa to "Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny") co wydaje się mylną informacja ponieważ związek powstał w 1927 r. a powyższe zdjęcie wykonano tak jak wspomniał Formoza w latach 19210-1922. Można tez spotkać informację, że swastyka była osobistym godłem chor.pil. Władysława Dittmera (na zdj. trzeci odprawej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Właściwie to nie chodzi o jakiekolwiek godło eskadry czy też osobiste a sposób malowania szachownic na górnych powierzchniach górnego płata  "lwowskiego" samolotu -  Hansa-Brandenburg C.I nr.67.10 (w kwietniu 1919 r. był w 7.EL).

Wiedziałem, że wielopolowe szachownice malowano na sterze kierunku Bre XIV ale na H-B C.I zobaczyłem je po raz pierwszy. Ciekawe...

Hansa-Brandenburg C.I nr.67.10.png

malowana szachowmica prawa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowo wydanej (Przemyśl 2020) książce M. Niestrawskiego  "III.Dywizjon Lotniczy w obronie Lwowa w sierpniu 1920 roku" na str. 130 z dużym rozbawieniem przeczytałem opis zamieszczonego zdjęcia, które jak zaznaczono pochodzi ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Znajdujemy tam informację o godle pilota w postaci głowy zająca (!) umieszczonym na jednym z Oeffagów D.III 13.EM

Piękny malunek orła zrywającego się do lotu zamieniono na jakiegoś szaraka !? Wielki wstyd !!!

To nie jedyna "wpadka" w tej publikacji - str. 39 - błędna identyfikacja lotników związanych z 6.Eskadrą Lwowską (vide dział "sylwetki lotników 1920-1939")

PS - na zdjęciu por.pil. Ludwik Patalas

 

13.EM Oeffag D.III.png

razem porównanie orzel.png

Edytowane przez Sedco Express
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj właśnie o czymś takim myślałem.
Czytałem sobie drugi tom "Polskie Wojska lotnicze..." Niestrawskiego, patrzyłem na ilustracje i stwierdziłem, że pomimo, wydawałoby się, dużej liczby fotografii - bo w sumie jest ich 97 - to żadna nie przedstawia większej wartości. Zero odcieni szarości, szczegółów, rozmyte, często sylwetka to wielka ciemna plama, twarzy nie da się rozpoznać. W publikacjach Niestrawskiego (bo i nie tylko tej) materiał foto jest tak słaby, że wynikają z tego właśnie takie "kwiatki". Nie wiem, czy on ma archiwum w postaci skanów słabej jakości, kserówek czy innych technik, ale sporo fotografii z tamtej książki (i z pierwszego tomu też) znam w lepszej jakości.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie