Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Godła eskadr w latach 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

>Właśnie, odmienne pola godła, czy mogą symbolizować poszczególne klucze eskadry?"
W MDLot były tylko 3 egz. Lublinów R-VIII - i one stanowiły w tym okresie eskadrę (nie było kluczy).
Wstępnie zamówiono 4 egz. lecz z ostatniego (silnik Farman)zrezygnowano bo był za duży koszt przebudowy (z wersji lądowej) i samolot ten został przeznaczony na części zamienne dla trzech przyjętych na wyposażenie eskadry.
Przed przeróbką na wodnosamoloty - lądowe miały godło - czerwony (lub granatowy ?) słoń w białym kole z czerwoną (granatową ?) obwódką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

formoza58 (37001 / 213) 2018-10-04 23:31:59
> Kapitalne zdjęcie, pierwszy raz widzę. Znałem tego " słonia z okresu oblatywania."
To nie ten sam słoń i nie to same godło.
Na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu - Breguet XIX z 42.EL 4.PL. Godło 42.EL - czerwony uskrzydlony słoń na białym tle z czerwoną obwódką.
Lublin R-VIII w wersji lądowej ma godło - czerwony (lub granatowy) słoń o zupełni innym kształcie - kroczący bez skrzydeł w białym kole z czerwoną (granatową) obwódką.
Takie godło malowane było na prototypach i próbnej serii Lublinów R-VIII.
Godło zaprojektowane przez producenta.
Lądowe" Lubliny R-VIII po opuszczeniu fabryki były w kolorze kremowym a po przekazaniu do eskadr liniowych lądowych w kolorze oliwkowozielonym (spód jasnoniebieski).
Po przeróbce na morskie" i przekazaniu do I EL MDLot przemalowane na szare i oznaczone godłami indywidualnymi - ryba, ośmiornica, wieloryb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalne zdjęcie, pierwszy raz widzę. Znałem tego " słonia z okresu oblatywania." Trochę nieopatrznie zrozumiałeś mój komentarz, nie zwracając uwagi na całość mojego postu. Dotyczył Twojego zdjęcia godła na RVIII. Natomiast tradycyjnie oddzielając przerywaną kreską opisałem moje zdjęcie ze słoniem" 42 eskadry 4PL. Naprawdę wiem o różnicy między ww. godłami z trąbą". :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie