Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Godła eskadr w latach 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawa sprawa, ale nie rozpraszajmy tematu. Jeśli jest chwilowy impas, to trudno, tym bardziej z radością zareagujemy na pojawienie się nieoczekiwanego podarunku" w ścisłym temacie. Jakiegoś nie publikowanego dotąd zdjęcia, na którym będzie jakieś godło którejś z eskadr z lat 1921- 1939.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godła eskadr są znane i zdjęcia samolotów z godłami. Może jakieś zdjęcia owe" wypłyną bo godła to już nie.
Widzę, że jest jakiś problem z pokazaniem godeł osobistych,i innych mniej znanych znaków i malowanych oznaczeń nie tylko eskadr.
Zastój nie zastój ale takie oznaczenia są warte pokazania i nie uważam tego za rozpraszanie tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pokazywaniem godeł osobistych problemu absolutnie nie ma. Zgoda pełna, że nowe" godła nie wypłyną, ale inne nieznane dotąd zdjęcia ze znanymi godłami, bądźmy optymistami, pewnie tak.Więc warto na nie cierpliwie poczekać, a nie umieszczać tutaj na zasadzie wprawdzie nie mam o Warszawie, powiem słów parę o Wrocławiu"
Przecież również nie ma chyba problemu z założeniem nowego wątku, poświęconemu innym mniej znanych znaków i malowanych oznaczeń, nie tylko eskadr.Myślę, że nawet wskazane i mile widziane.
Leszek wrzucił kapitalny rysunek, Ty wrzuciłeś bardzo ciekawe i nietuzinkowe zdjęcia. Już dawno powinny być Perełkami" wspomnianego przeze mnie nowego wątku.Naprawdę, bez urazy.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie widzę problemu - pokazałem zdjęcie z godłem osobistym P"(Paweł Złotow) a malunki na stateczniku to dodatek".
Zamiast zakładać nowy wątek może lepiej zmienić tytuł obecnego przez dodanie ...oraz osobiste" i nie od 1921" a od 1918"
PS - czasem Wrocław ciekawszy bywa od Warszawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czasem bywa odwrotnie, nie licząc innych znacznie ciekawszych miast;-)
Po pierwsze,a któż miałby dokonać zmiany tytułu tego wątku?
Po drugie, naprawdę kłopotem jest wprowadzić nowy wątek ?.Jak wspomniałeś z pokazaniem godeł osobistych,i innych mniej znanych znaków i malowanych oznaczeń nie tylko eskadr". Tyle, że miałby chyba tytuł Godła osobiste, znaki i oznaczenia lotnicze ( lub na samolotach) np. w latach 1918- 1939".
Ten wątek założony w konkretnym temacie jest już na dobrą sprawę napełniony pod wrąbek" i czas by było go skończyć. Pojemności w nim tyle, aby przyjąć nieoczekiwane nowe zdjęcia. Dlatego gorąco zachęcam jednak do założenia nowego wątku.Jest sporo, nawet bardzo sporo materiału, nawet tyle, że nie ma potrzeby dublować go z tym istniejącym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
No i to godło, jednoznacznie opisane jako 112 eskadra."
Jest to błędne sformułowanie.
303 DM składał się nie z eskadr 111 i 112 a z eskadry A i B.
Żadna z eskadr 303 DM nie miała własnego godła.
Jedynym godłem całego (!) dywizjonu 303 było przejęte godło przedwojennej 111.EM 1.PL (krakuska i kosy na tle pasów).
Godło to wpierw miała 7.EM im.Tadeusza Kościuszki, potem 121.EM 1.PL a od 1928 r. 111.EM (po przemianowaniu 121.EM).
Godło 303.DM nie zostało oficjalnie zatwierdzone przez RAF.
Godło - smok" miały samoloty 19.EM (utworzona we Francji przybyła wraz z Polską Armią gen. Hallera)
Odnośnie 112 EM - do 1939 r. były dwie eskadry o tej numeracji:
- 112.EM 1.PL (godło: na SPADACH dwa białe paski na czerwonym kwadracie z białą obwódką na PZL P.7 i P.11 - kogut na niebieskim trójkącie)
- 112.EM 3.PL (eskadra godła nie miała)(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\"No i to godło, jednoznacznie opisane jako 112 eskadra.
Jest to błędne sformułowanie."
Proszę zwrócić uwagę, że ja cytuję Kenta - dowódcę Eskadry A w Dywizjonie 303 (błędnie określiłem go jako dowódcę dywizjonu).
To Kent tak twierdzi.
Godło jest na załączonym do wspomnień obrazku jednoznacznie opisane jako B 112" Eskadra (a kosy" jako A 111"). Obrazek pochodzi podobno z kroniki Dywizjonu, ja wklejam go ze wspomnień Kenta.
Oczywiście może się Pan z tym nie zgadzać, ale to są materiały źródłowe.
Także pada tam określenie salamandra" a nie smok".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródła zdarza się, że są mylące i w tym wypadku Kent się mylił.
Żadna z eskadr 303 DM nie miała oddzielnego godła.
Być może owa salamandra" (raczej smok") wzięła się stąd, że większość personelu formowanego 303 DM pochodziła z 111 i 112. EM 1.PL i tak jak kolega słusznie napisał we wrześniu 1939 r. godłem 112.EM w miejsce koguta była owa salamandra".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie