Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Godła eskadr w latach 1921- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

43 eskadra 4 PL, podczas służby w eskadrze rzecznej Flotylli Pińskiej."
Może nie eskadra a jedynie dwa samoloty PWS-5T2 o nr. 2 i 3.
Oba egz. były z serii pięciu tego typu, które nie wszedł do seryjnej produkcji. Samoloty po testach w 4.PL na początku sierpnia 1930 r. przeleciały na Polesie na lotnisko polowe RPL (Mosty Wolańskie). Były one detaszowane do RPL na krótki okres czasu i szybko powróciły do Torunia jako nieprzydatne (podwozie kołowe) na bagnistych terenach Polesia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przez ten krótki czas te dwa egzemplarze pełniły służbę w eskadrze rzecznej Flotylli Pińskiej. A, że odleciały jako nieprzydatne to eskadra rzeczna funkcjonowała dalej, ponieważ w jej skład wchodziły inne maszyny bardziej przydatne ;-)
Pisząc 43 eskadra" nie miałem na myśli całej eskadry tylko godło widoczne na tym zdjęciu. I tak własnie opisuję większość zdjęć w tym wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na bratnim forum. Pozwoliłem sobie skopiować komentarz.
Bardzo ciekawe zdjęcie P.11a w ujęciu które rozwiewa wątpliwości co do godła widocznego na innych ujęciach tej maszyny. Dwugłowy smok i jeszcze numer 7.44 - rewelacja! Ponieważ godło to jest kojarzone z postacią dowódcy Brygady Pościgowej płk. Stefana Pawlikowskiego, można chyba przyjąć że jest to jeden z dwóch samolotów należących do dowództwa Brygady, włączonych potem do 111 esk. myśliw.
Być może jest to jego osobisty samolot."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ leszek01 i formoza58
To PZL.11a nr 10 (7.44, 7?3-N) na kadłubie widoczne jest godło 112 EM z Warszawy, „Skrzydlata salamandra” lub ...„Bazyliszek” (prawdop. proj. por. pil. A. Mroczkowskiego)
Istnieje kilka fotografii z września 1939 r. z tym godłem m. in. PZL.11a nr „7” (7.35, 721-N) to także nie jest godło osobiste.

Jak podaje Ł. Łydżba i M. Rogusz w III/1 DYWIZJON MYŚLIWSKI >>>
„...Godło „Salamandra” nawiązuje do godła 19 EM, która weszła w skład 18. EM. Ta w latach dwudziestych została przemianowana na 122. EM, a w 1928 roku na 112. EM. W latach 30. godłem 112. EM był walczący „Kogut”, a krótko przed wojną zostało zmienione godło na „Salamandrę”...”

Czy to „Skrzydlata salamandra” czy ...„Bazyliszek”?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie