Skocz do zawartości

Wojna na Ukrainie vol. 3


Rekomendowane odpowiedzi

Raczej byłbym spokojny o „jakość” tych samolotów. Elektroniką nigdy ruscy nie dorównają Zachodowi. Są już jakieś pierwsze analizy, w czym i o ile Su-57 odstaje od F-22 i takie analizy od zawsze w Zimnej Wojnie sprawdzały się w  bezpośredniej konfrontacji samolotów zachodnich przeciwko ruskim.

Mogę coś powiedzieć z własnego poletka. 5 lat wykonywałem dwa zwody - powiedzmy jeden humanistyczny, drugi techniczny. W ramach tego drugiego byłem technologiem od kwarcowych rezonatorów, filtrów i generatorów. A na kwarcu awionika też stoi. Trzy najdoskonalsze kwarce syntetyczne świata to polski, amerykański i japoński. I tak samo technologie produkcji podzespołów na bazie kwarcu. Jedyny jeszcze jako tako przydatny kwarc naturalny dla przemysłu elektronicznego to kwarc brazylijski, ale on praktycznie rzecz biorąc kończy się, a i tak pod względem czystości nigdy nie dorówna kwarcom syntetycznym.

Gdy ruskie komisje wojskowe przyjeżdżały do nas oglądać i sam kwarc, i linie technologiczne (w całości na bazie urządzeń szwajcarskich, RFN-owskich i amerykańskich) to nie mogły się na to wszystko napatrzeć i uwierzyć w jakość tej produkcji. Ani Polska, ani USA, a już najbardziej Japonia nigdy w życiu ruskim kwarcu nie sprzedawały i nie sprzedadzą. Tak samo z liniami technologicznymi. W Polsce z kwarcem pracują urządzenia objęte embargiem byłego COCOM, czego u ruskich nigdy nie było i nie będzie.

I tak jest z całą ruską elektroniką, a to ona w głównej mierze decyduje dziś o efektywności działań powietrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał:

W świetle tego, co trzy dni temu nachlapał jęzorem dowódca Bundesmarine i za co przeciągnięto go pod kilem to byłbym tutaj ostrożny, bo różnie mogło z tym faktem być. Raz piszą tak, a dzień później piszą tak. Ale fetorek i tak już poszedł i licho wie, co tam się działo na zapleczu niemieckiego sklepiku? Bo jaką mamy pewność, że ktoś z Luftwaffe (albo wręcz z niemieckiego rządu) nie chlapnął o szacunku dla Putina podobnie, jak wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach? A potem nie, nie, co złego to nie my i w ogóle kochamy samoloty transportowe RAF.

A Schoenbach pojechał przepięknie. Kompletny idiota, albo ruska agentura wpływu. Łącznie zaczyna się z tego robić fetorek, jak poniżej...

1.thumb.jpg.ebd32d5ebc21f46709ac5314e1ac3431.jpg

Cieszy mnie, że zapisałeś się do PiS'u, który to zresztą PiS tak brutalnie wcześniej atakowałeś tu na forum. Bo Oni, po kilku katastrofalnych dla Polski decyzjach, na gwałt potrzebują wsparcia i liczy się każda szabla, w tym Twoja.

Ale dalej nie doczekałem się od Ciebie odpowiedzi na bardzo proste pytanie - ile konkretnie, kiedy i jakich typów zestrzelili Brytyjczycy Sowietom/Rosjanom samolotów i śmigłowców w swojej Strefie Kontroli Powietrznej? Bo Twoja sugestia, że dużo, to zbyt mało konkretna jest. A jeżeli masz problemy z czytaniem, to mogę swoje pytanie powtórzyć dużymi literami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba w wątku zostało wyjaśnione a ty do tego jak faktycznie było nie dojdziesz... I lot i później komunikat mogły być uzgadniane. Więc folguj z tymi przytykami o kłamstwach.

Co do ropy to coraz mniej od kacapów... Dywersyfikacja. 

Węgiel jest jakościowo lepszy i był tańszy. Zobaczymy teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Tyr

""Sponsorem są Niemcy z unijnymi przydupasami" "

Sprawdź ile ropy/węgla/gazu i z jakim tendencjami kupuje w Rosji nasza socjalistyczna Ojczyzna...

To nie do mnie ale wrzucę 3 grosze.

My od 2007 realnie staramy się uniezależnić choć częściowo od gazu Rosji - LNG, gaz z Norwegii.

Niemcy stają na głowie aby jak najwięcej gazu szło z ominięciem Europy Środkowej, a z NS2 to już takie prawne i organizacyjne szpagaty odstawiają że głowa boli.

Za parę lat gaz będzie be, to Niemcy postawią na wodór - pewnie przesyłany NS2. A certyfikaty za emisję CO2 będą nie po kilkanaście euro jak na początku ale po 500.

Edytowane przez takafura
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

Tyr

"Za parę lat gaz będzie be, to Niemcy postawią na wodór - pewnie przesyłany NS2. A certyfikaty za emisję CO2 będą nie po kilkanaście euro jak na początku ale po 500."

Jak będą po 500 euro, to się minister finansów raju nad Wisłą posika z radości... Miast -set milionów na sprzedaży, będzie mógł na plus miliardy zapisać...

 

Co prawda Mistrz Power-pointa ogłosił powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, ale ci źli Niemcy nas mają ominąć w transporcie tegoż, puszczając transport wodoru z Ukrainy przez Słowację i Czechy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 17:49, Jedburgh_Ops napisał:

Zawsze korzystnym zabiegiem jest niepakowanie do jednego wora różnych czynników, ludzi, zjawisk społecznych itp.

W styczniu i lutym zeszłego roku miałem bardzo interesujący ciąg poznawania wielu różnych Ukraińców, wprawdzie głównie kobiet pracujących w polskich szpitalach, ale także mężczyzn o różnych zawodach. Sto procent tych ludzi ma pogląd na nas, Polaków, i na Polskę zupełnie inny, niż wspomniałeś powyżej. Są nam po prostu bardzo wdzięczni za to, że ok. 1,5 mln Ukraińców może w Polsce spokojnie żyć i pracować. Dla nich to jest jak nowe otwarcie, życiowa druga szansa, czego np. ludy Bliskiego Wschodu i Afryki szturmujące od kilku miesięcy polską granicę nie dostali i nie dostaną.

Wśród tych poznanych przeze mnie bardzo ciekawych Ukraińców był judoka i były oficer ukraińskiej straży granicznej. Przyjechał do Polski i został pracownikiem budowlanym. On też jest wdzięczny Polakom za otrzymanie szansy na godne życie. Ale nie to było w tym człowieku najciekawsze. Gdy zaczęliśmy rozmawiać o polityce i ostatnich wyborach na Ukrainie to... brzydkie wyrazy nie schodziły mu z ust. Klął i mówił, że Ukrainą rządzą tylko banderowcy, oligarchowie i korupcja. I chciał raz na zawsze tego bagna już nie oglądać - on, człowiek (mądry) ukraińskiej mundurówki. Człowiek myślący, a nie bezkrytyczny, aby tylko płacili. Tacy fajni Ukraińcy też istnieją, a nie miał żadnych powodów, żeby wobec mnie mówić, co mówił, bo ani ja jego szef, ani pracodawca. Poznaliśmy się na gruncie wyłącznie towarzyskim.

 Też mam dobrą opinię o pracownikach z Ukrainy.

W barze i sklepiku pracują już od dawna  dziewczyny. Sympatyczne, pracowite, przyjaźnią się z miejscowymi.

W zakładzie usług leśnych od 3 lat dorabia sobie 3 gości po 50-tce. Mam z nimi częsty kontakt - pokazuję im co i gdzie mają robić, sprawdzam wykonanie przed podpisaniem faktur. Zero problemów, bardzo sumienni. Dodatkowo biorą fuchy w okolicy i często pracują po 15.00 czy w soboty.

Wiosną prawie 200 tyś. drzewek posadzono u mnie w leśnictwie głównie dzięki pracowniku z Ukrainy. Na początku trochę wskazówek w ramach szkolenia, potem reszta prac zrobiona bez problemów. A jest to praca żmudna, wymagająca cierpliwości i dokładności.

Ostania grupa z którą mam do czynienia to kierowcy wożący drewno. Tak samo - żadnych kwasów, marudzenia.

Więc podsumowując mam jak najlepsze mniemanie o Ukraińcach, ma na dzieję ze zbyt wielu leśników nie będzie chciało do nas emigrować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyr

"Śnieżny spytaj Waldka i poprzednie ekipy...

Jakoś nie piszczą z radości... Wręcz przeciwnie. Weź posłuchaj balansa i się zbanuj:)"

A ja głupi się zastanawiałem, jak kota ogonem odwrócisz..
Ale do łba mi nie przyszło, że za dramatyczny wzrost importu węgla do Polski odpowiada Pawlak... nawet już o nim zapomniałem...

Idziesz na mistrza, serio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, takafura napisał:

 Też mam dobrą opinię o pracownikach z Ukrainy.

W barze i sklepiku pracują już od dawna  dziewczyny. Sympatyczne, pracowite, przyjaźnią się z miejscowymi.

W zakładzie usług leśnych od 3 lat dorabia sobie 3 gości po 50-tce. Mam z nimi częsty kontakt - pokazuję im co i gdzie mają robić, sprawdzam wykonanie przed podpisaniem faktur. Zero problemów, bardzo sumienni. Dodatkowo biorą fuchy w okolicy i często pracują po 15.00 czy w soboty.

Wiosną prawie 200 tyś. drzewek posadzono u mnie w leśnictwie głównie dzięki pracowniku z Ukrainy. Na początku trochę wskazówek w ramach szkolenia, potem reszta prac zrobiona bez problemów. A jest to praca żmudna, wymagająca cierpliwości i dokładności.

Ostania grupa z którą mam do czynienia to kierowcy wożący drewno. Tak samo - żadnych kwasów, marudzenia.

Więc podsumowując mam jak najlepsze mniemanie o Ukraińcach, ma na dzieję ze zbyt wielu leśników nie będzie chciało do nas emigrować :)

No właśnie. Normalni, fajni, serdeczni ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedburgh_Ops napisał:

No właśnie. Normalni, fajni, serdeczni ludzie.

Gdy jeszcze pracowałem w dużej, międzynarodowej firmie, to przyjęto do pracy tych ze wschodu coś ze 30-tu. Z wyjątkiem 2-ch, cała reszta to byli Ukraińcy. Jak odchodziłem, to z jednego kierownictwo było bardzo zadowolone, kilku uznano za przydatnych, a całą resztę miano zwolnić, bo albo nie mieli pojęcia o spawaniu, albo ustawiali się tak, aby się nie narobić a zarobić. Swoją drogą, to należy im przyznać, że Ukraińcy są bardzo solidarni i wzajemnie się wspierają. Co nie można powiedzieć o na Polakach, bo na eksporcie to jeden drugiego za kilka euro by w łyżce wody utopił...

Ale nie w tym jest problem, ale w tym, że Ukraińcy psują nasz BIEDA RYNEK PRACY. Bo zamiast dać zarobić Polakom, to korzystając z tego, że po majdanie UPAdlina stała się najbiedniejszym krajem w Europie, nasze tłuste koty wykorzystują to do ściągania do nas taniej siły roboczej, czyli PODMIANY Polaków na Ukraińców. W tym miejscu należy przypomnieć, że według naukowych badań, gdy w jakimś kraju jest 1% mniejszości narodowych, to niema żadnych problemów, a wręcz można mówić o ubogaceniu kulturowym. Ale gdy jest takich mniejszości 5%, to zaczynają się problemy, a powyżej 10% to grozi wojna domowa...

PS.

CO Z ODPOWIEDZIĄ NA MOJE PYTANIE ODNOŚNIE TYCH ZESTRZELEŃ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Czlowieksniegu napisał:

PS Czy ja pytałem "Dlaczego"? Nie, zadałem pytanie, ile miliardów rok w rok wysyłamy na Kreml...

Pytanie dlaczego też jest ciekawe.

Odpowiedź:

A) bo w pewnych przypadkach musimy - umowy wieloletnie, brak innej opcji,

Odpowiedź:

B) bo chcemy - mamy wybór, ale towar (ropa,gaz, prąd, czapki uszanki) jest dobry, tani, pewny

 

Widzisz fundamentalną różnicę dlaczego prawdziwym problemem jest od lat brak dywersyfikacji co do gazu i ropy, a  dlaczego nakręcanie histerii o kupowaniu taniego i dobrego węgla z Rosji jest sztuczne ?

Edytowane przez takafura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

"dlaczego nakręcanie histerii o kupowaniu taniego i dobrego węgla z Rosji jest sztuczne"

Gdzie nakręcam histerię?

Odpowiedziałem Tyr'owi na jego kolejny błyskotliwy wpis o sponsorowaniu Moskwy przez Berlin. Pokazałem, że nasza socjalistyczna Ojczyzna "parę" miliardów złotych za węgiel rok w rok wysyła na Kreml.
 

A ty, zgodnie z tradycją, choć niesłusznie, widzisz kolejny atak na przewodnią partię narodu...


PS Ale wiesz, że w Polsce od ściany do ściany? Albo zwały węgla pod kopalniami są pełne, albo jak właśnie mamy teraz, elektrociepłownie są na granicy a kolejarze za chwilę, z braku wagonów, będą taczkami węgiel rozwozić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu kolega opowiedział mi o zatrudnionym Ukraińcu.Świeżo przyjętemu przez kilka dni dano taryfę ulgową aby oswoił się z zakładem.Po tygodniu zaczęto wymagać aby robił co do niego należy.Jego reakcja brzmi jak żart.On ma umowę na wynagrodzenie za przychodzenie do pracy a jak ma coś robić to firma ma dopłacić.Był zaskoczony  zwolnieniem.

Edytowane przez hipolit-O4
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Czlowieksniegu napisał:

Gdzie nakręcam histerię?
A ty, zgodnie z tradycją, choć niesłusznie, widzisz kolejny atak na przewodnią partię narodu...

Nie Ty nakręcasz choć też pytasz. Emocjonalnie to np. Balans to wypominał.

I znowu Ci się coś ubrdało co ja widzę - jakiś atak na jakąś partię - prosiłem Cię wyraźnie abyś mi nie wciskał co myślę i czuję ? Nie ? To znowu pogrubić prośbę ?

Ja piszę o ekonomii,  potrzebie dywersyfikacji i budowaniu suwerenności. Bardzo pisowskie ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

"I znowu Ci się coś ubrdało co ja widzę - jakiś atak na jakąś partię - prosiłem Cię wyraźnie abyś mi nie wciskał co myślę i czuję ? Nie ? To znowu pogrubić prośbę ?

Ja piszę o ekonomii,  potrzebie dywersyfikacji i budowaniu suwerenności. Bardzo pisowskie ?!"

"Zaskakujące też jest skąd i dlaczego ściągamy węgiel mimo że mamy około 2 proc. światowych rezerw i są one szacowane na około 28,395 mld ton."

 

 

Przeczytaj to, co napisałem wyżej...

 

PS Nie, nie jest zaskakujące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura...

Pomijając, że od ponad ćwierć wieku jestem zawodowo z energetyką związany i mam łatwiej, to tak- wiem :-)



PS A wobec powyższej deklaracji, już wiesz, dlaczego, podobnie jak całą branżę przerażenie mnie ogarniało na Szydło i Ostrołękę C... Podpowiem- nie jest to ostatnia tego typu "akcja" :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tyr napisał:

Ruskie importowali od nas ogromne ilości węgla zaraz po wojnie z tym, że za darmo mogli by się ciule odwzajemnić.

Jak PRL żyło dobrze z ZSSR to uprzemysłowić kraj pomogli,pałac w Warszawie wybudowali i za ropę z "Przyjaźni" czy gaz z Jamału nie kazali płacić sobie bajońskich sum.Obecnie na nich szczekamy,ujadamy i dziwimy się że za gaz drogo biorą.Myślę że dobry władca by sprawił że jak "pokorne ciele" byśmy ssali Rosję i Zachód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, takafura napisał:

Widzisz fundamentalną różnicę dlaczego prawdziwym problemem jest od lat brak dywersyfikacji co do gazu i ropy...

Dywersyfikacja jest wtedy, gdy za podobne pieniądze kupuje się gaz z innych źródeł. Natomiast jak się tenże gaz kupuje KILKASET procent drożej, to nie jest to żadna dywersyfikacja, ale DEBILIZM, albo DYWERSJA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie