Skocz do zawartości

UR wraca do kraju


piokot20

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
15 lipca 1939 roku Minister Spraw Wojskowych - gen Kasprzycki, w swoim zarządzeniu nakazał zapoznanie określonych w nim osób z bronią. W zarządzeniu karabiny określono jako "sprzęt specjalny i zezwolono na otwarcie jednej skrzyni oznaczonej "AR I i 21 k EKSPORT. Wkrótce rozpoczęto krótkie szkolenia poprzedzone przysięgą. Oto wyciąg z tego zarządzenia:
"Pułki piechoty (baony wydzielone), baony strzelców i baony strzelców morskich i pulki kawalerii otrzymały w bieżącym roku skrzynie zaplombowane, które zawierają sprzęt specjalny.
Zarządzam zapoznanie się z tym sprzętem dowódców i strzelców wyborowych, przeznaczonych do użycia tego sprzętu na wypadek mob.
Zapoznanie się ma osiągnąć następujące rezultaty
1) zapoznanie się ogólne ze sprzętem
2) zapoznanie się z instrukcja użycia tego sprzętu, znajdująca się w skrzyni z sygnatura AR I,
3) oswajanie się strzelców z wielkością sprzętu i wielką pojemnością amunicji,
4) praktyczne poznanie celności i funkcjonowania
I dalej:
"W obecności: 3 strzelców wyborowych z każdej kompanii strzeleckiej i szwadronu kawalerii, 1 rusznikarza (zbrojmistrza bez pomocników), dowódców kompanii i szwadronów, dowódców baonów, dowódców pułków piechoty i kawalerii i I zastępców dowódców pułków. Na strzelaniu mogą być obecni dowódcy dywizji piechoty i brygad kawalerii oraz dowódcy OK według ich uznania.
Zarządzenie wymieniało także okoliczności w jakich broń miano wydać oddziałom. Prawdopodobnie całkowite jej ujawnienie miało nastąpić na hasło wydane przez Szefa Sztabu Generalnego, rozkaz Ministra lub w chwili wybuchu działań wojennych. Potwierdzałoby to zarządzenie Inspektora Armii "Łódź z dnia 27 sierpnia 1939 r., które nakazywało wydanie skrzyń do batalionów, ich otwarcie miało nastąpić po pierwszym strzale, bądź na rozkaz wyższych przełożonych."


http://www.weu1918-1939.pl/piechota/karabiny/ur/departament_piechoty_karabiny_ur.html

Boer, idź być Boerem gdzie indziej,nie w tym wątku.
Choć faktem jest że to komuna wmawiała ludziom, iż karabin był tak tajny że nikt nie potrafił go używać, co jest kompletną bzdurą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Tylko idiota nie był by w stanie opanować tej broni w 1,5 miesiąca.. Zwykły strzelec myślę śmiało w dwa - trzy dni.

Strzelanie jak ze zwykłego Mausera, tyle że z bipodu. Jedyne różnice to budowa zamka i kilku elementów ruchomych, ładowanie magazynka tak jak w RKM (z którego szkolono szeregowych), oraz strzelanie ze stałych przyrządów celowniczych na rozkaz z określonej odległości, pod określonym kątem.

Stałe przyrządy celownicze wystąpiły w tej broni prawdopodobnie ze względu na to, aby w przyszłości nie utrudniać montażu lunety.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o istniejącym regulaminie i ostrzegam, że każdy wpis nie związany tematem wątku, osobista wycieczka oraz wszelkie wpisy będące sprzeczne z regulaminem zostaną usunięte a autor nagrodzony kartonem. Zapraszam do dalszej merytorycznej dyskusji.
Sprawy prywatne załatwiamy innymi kanałami komunikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

@bounty1: Co do łatwości obsługi, generalnie się zgadzam. Jeszcze jedną różnicą, w stosunku do zwykłego kb była szybkowymienna lufa. Ale ponieważ jej żywotność wg instrukcji wynosiła o ile pamiętam 200 czy 300 strzałów, to chyba mało prawdopodobne by w kampanii wrześniowej się w ogóle komuś zdarzyło tę lufę zużyć.

Stałe przyrządy celownicze były po prostu dlatego, że karabin ppanc. przeznaczony był do strzelania na małe odległości. Donośność skuteczną określono na 300 m, a w praktyce zalecano podpuszczać czołgi jak najbliżej. Przy tak wielkiej prędkości początkowej tor pocisku był na tyle płaski, że w zakresie 0-300 m nie było potrzeby żadnego zmieniania nastawy. W te lunety to wątpię. Do wycelowania na <300 m w czołg są zbędne, a na większą odległość karabin prawdopodobne nie był na tyle celny by posłużyć jako wyborowy. W każdym razie ze snajperskiego" punktu widzenia ani konstrukcja karabinu (dwójnóg oparty na lufie) ani amunicji (super-wysokie ciśnienie, pocisk bez tylnego zwężenia) nie wskazują na jego dużą przydatność w tej roli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedy, źle się wyraziłem, bardziej zapewne chodziło o jakiś celownik na kształt kolimatora z niewielkim zbliżeniem, ale wygodniejszy...

Były już do Kaemów, działek p-panc i z tego co zasłyszałem prawdopodobnie do kb pepanców także szykowano..

Na dzień dzisiejszy nie dysponuję źródłem, ale dopytam znajomego bo coś ostatnio wspominał w temacie ;-)

Masz rację, z przyrządami tak było, 300m jako górna granica, bryła pojazdu jako stosunkowo duży cel w porównaniu np. z człowiekiem - wystarcza aby wyeliminować ruchomy celownik..
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ryła pojazdu jako stosunkowo duży cel"

Wybacz ale to troche uproszczenie. Ze wzgledu na to ze byl to pociski wylacznie kinetyczny ktory dzialal glownie na zaloge przez wybicie korka ktory rozpryskiwal sie wewnatrz pojazdu, skuteczny cel (a raczej cele) byl sporo mniejszy niz cala bryla czolgu.

Co do dyskusji o szkoleniu obslugi kb.ppanc wz 35 jest juz inny i to dlugasny watek Kbppanc - nie wykorzystana szansa" czy jakos tak wiec moze zostawmy obecny na cieszenie sie z nowego eksponatu - a jest z czego sie cieszyc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ur jako karabin wyborowy to chybiony pomysł głównie ze względu na szybkość zużycia lufy. Prawie po każdym strzale trzeba by od nowa przystrzelać broń.

Co do ura który ma być przekazany do MWL to mogę powiedzieć, że jego stan jest cudowny. Kompletna sztuka w praktycznie pełnym oksydowaniu. Kolba lekko pobijana przez magazynowanie. Ciekawy jest nr ponieważ podchodzi pod 6 000 (druga sztuka w muzeum przerobiona na łom nosi numer tylko o kilka setek niższy). W poniedziałek postaram się wrzucić porządne fotki na facebooka Muzeum Wojsk Lądowych także zainteresowani będą mogli się z nimi zapoznać.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie