Jump to content

piokot20

Forum members
 • Content Count

  489
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Za - FB. Muzeum Wojska w Białymstoku https://www.facebook.com/muzeumwojska/ "Podczas Nocy Muzeów zapraszamy na prezentację ciężkiego sprzętu wojskowego ze zbiorów Muzeum oraz pojazdów 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Policji. Wydarzenie będzie m.in. pierwszą okazją do pokazania naszego najnowszego eksponatu - armaty przeciwpancernej wz. 1936. Pochodzący z 1938 r. egzemplarz jest licencyjną wersją szwedzkiej armaty towarzyszącej piechoty L/45 37 mm firmy Bofors Aktiebolaget. Po serii testów w 1935 r. Polacy zakupili partię 300 sztuk z licencją na dalszą ich produkcję w kraju. Oprócz produkcji armaty przeznaczonej dla piechoty opracowano, także odmianę forteczną (wz. 1938) oraz czołgową (na uzbrojeniu czołgów 7 TP). Armaty przeciwpancerne Bofors znajdowały się na wyposażeniu armii: polskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, rumuńskiej, brytyjskiej oraz niemieckiej".
 2. Źródło: FB Polski Kontyngent Wojskowy EU Sophia https://www.facebook.com/PKWEUSOPHIA/
 3. Za: www.facebook.com/kukizpawel/ "Problem w tym, że nasza misja na Sycylii skończy się prawdopodobnie w kwietniu. Konieczne więc było przyspieszenie procedur a ponieważ wiedziałem, że w Zagrzebiu spotkam wicepremiera Włoch Luigi Di Maio, udałem się wcześniej do Kancelarii Premiera Morawieckiego z prośbą o pismo wspierające inicjatywę naszych Żołnierzy. Pismo takie otrzymałem (podpisane przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii) i wręczyłem je Luigi.Początkowo lekko zdębiał, bo w trakcie rozmów o Europie ja nagle proszę go o pomoc przy transporcie wozów opancerzonych do Polski :-) Dopiero po chwili zrozumiał, że chodzi o ważne dla Polaków zabytki a nie o wsparcie Kukiza przy zbrojnym przejęciu władzy :-) :-) :-) Jego stan emocjonalny pięknie ilustrują dwa pierwsze zamieszczone poniżej zdjęcia (przepraszam, że nie najlepszej jakości) :-) . Di Maio obiecał, że osobiście zajmie się sprawą. A pojazdy (szczególnie jeden) są w naprawdę świetnym stanie jak na swój wiek. Prawdopodobnie jeden z nich można nawet "odpalić".
 4. Źródło: https://www.facebook.com/kukizpawel/
 5. http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/26742?t=Sensacyjne-znalezisko-podczas-PKW-Sophia-&fbclid=IwAR0JVmNE-jxmdmYj8OYJ1sCNk042WSkvYwSBTWaPfMndQTQK1rFly1utyDc#.W9G3FVnKF7Q.facebook
 6. Czy to ma jakiś związek ? http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/adam-rudnicki-w-pewnym-sensie-bylem-slupem/8net1fd
 7. Opis i fot. z profilu: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44/100 - Poczta Polowa i Sztab 1 DPanc.
 8. Nasz wyjazd do Bredy na uroczystości 73 rocznicy wyzwolenia miasta przez 1 Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka zaowocował kolejnym projektem. Całkiem niespodzianie przy dużej przychylności naszego nowego kolegi z Holandii udało nam się pozyskać zręby Universal Carriera. Carrier jest produkcji kanadyjskiej we wczesnej wersji Mk1. Najprawdopodobniej służył jako transporter dla 3 calowego moździerza (wskazują na to numery). Do połowy 2010 roku używany był do zwózki drewna z lasów w Kanadzie. Niestety został częściowo przebudowany", ale my dołożymy wszelkich starań i wysiłku aby doprowadzić go do dawnej świetności. W związku z tym zwracamy się z apelem do wszystkich naszych przyjaciół, kolegów, znajomych oraz wszystkich ludzi o pomoc w poszukiwaniu części do tego transportera. Brakuje wiele między innymi gąsienic, silnika, skrzyni biegów i wielu innych elementów. Jeżeli chodzi o gąsienice to dostaliśmy już 5 ogniw, a brakuje nam jeszcze tylko 361sztuk... Planujemy uruchomienie i jego prezentacje w 2019 roku na uroczystościach związanych ze stuleciem Polskiej Broni Pancernej. Jak nam pomożecie to my Was na pewno nie zawiedziemy!
 9. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,archeologiczne-znaleziska-na-budowie-metra,242087.html
 10. Na facebooku Było, nie minęło" można obejrzeć, jak nitowany jest kadłub :)
 11. 26-27 Sierpnia Fort VI w Poznaniu odbędzie się premierowy pokaz zrekonstruowanego pojazdu który 7 lutego 1919 roku pod Budzyniem, został zdobyty przez Powstańców Wielkopolskich...
×
×
 • Create New...

Important Information