Skocz do zawartości

Polowy montaż V-2?


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do mnie pytanie, ale trudno. Rheinbote w ogóle nie był odpalany w HL, bo Rheinmetall miał własny poligon w Łebie, ponadto Rheinbote cokolwiek późno został dopracowany. Ograniczone próby polowe i balistyczne Rheinbote prowadzono w HK dopiero w grudniu 1944.

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak sobie cały czas myślę czy Blizna to był bardziej poligon V-2 czy V-1. Jakoś tak ciągle wiąże się go z v-2 ale przecież od razu wykonano instalacje wyrzutni v-1 i rozpoczęto próby równolegle z v-2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ciekawy myśle link o v-2:
http://ablecd.wz.cz/darkside/view.php?cisloclanku=2004032501

Szukałem na Britishpath'ie i tam są fajne fotki zdobytego transportu kolejowego v-2 i nie tylko.
Pozdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Szanowny Jacki1
bardzo ciekawy temat z V-2, tej wersji chciałbym się trzymać, przenikliwość Szanownego Jacka1 jest ok, jak była by nowa wiadomość w tej materii proszę się podzielić z nami.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Wiadomości jest dużo więcej ale niestety wymagają potwierdzenia co czasami jest trudne. Zastanawia mnie sprawa tych studzienek. Opisy sa podobne ale można spotkać się z różnym zastosowaniem; w jednym przypadku do przechowywania cieczy w innym są to silosy rurowych wyrzutni. Autor artykułu w Gościńcu z 1984 twierdzi że znalazł ślady takiej studzienki w Bliźnie. We wskazanym przez niego miejscu ja nie znalazłem nic , ale z ziemi w tym miejscu wyorało się sporo gruzu betonowego i ceglanego. Zastanawiające jest jak przechowywano w Bliźnie głowice bojowe. Trochę wydaje się wątpliwe aby głowice, ok. tony materiału wybuchowego każda, leżały na ziemi bez zabezpieczenia. Takich pytań jest więcej ale mało odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, czy w Bliźnie były aby głowice bojowe? teoretycznie tak, bo niby te hutsy w lesie... Ale strzelania z Blizny były o ile nie doświadczalne, to ćwiczebne?
Wczoraj byłem w Bliźnie na wypadzie z wujkiem z Gdańska, tym, który w czasie wojny budował ringi w Pustkowie. Teraz siedzi w domu i doszkala się teoretycznie z Wojewódzkiego :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie mam pewności ale raczej używano głowic bojowych. Blizna i Sarnaki dawały znakomite możliwości sprawdzenia po raz pierwszy jakich faktycznie może dokonać zniszczeń v-2 uzbrojona w klasyczny ładunek wybuchowy. Nigdzie nie ma żadnych informacji ale ciekawe czy Niemcy nie próbowali sprawdzać jakie możliwości daje broń v w przenoszeniu ładunków chemicznych i bakteriologicznych. Mając na uwadze że prowadzili sporo doświadczeń na ludziach, trudno uwierzyć że nie testowali możliwości przenoszenia wszystkich dostępnych typów ładunków przy pomocy v oraz ich skuteczności w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wystrzelono pewną liczbę rakiet ostrych" chociażby w celu przetestowania głowic bojowych, zapalników, wszystkich procedur uzbrajania itp. Najprawdopodobniej jednak większość rakiet strzelono z głowicą ćwiczebną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstaje jeszcze jedno pytanie; kiedy odważyli się po raz pierwszy zamontować głowicę bojową? W pierwszym etapie doświadczeń w Bliźnie większość wybuchało zaraz po starcie lub w małej odległości od wyrzutni. Dawało to duże ryzyko, tym bardziej że starty obserwowano z odległości ok. 80 metrów. Jest jeszcze jedna mozliwośc że głowice bojowe były używane podczas startów z dalekich pól startowych, natomiast głowice ćwiczebne były montowane do rakiet wystrzeliwanych z centrum poligonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
w Sarnakach była strzelnica, czyli miejsce w które teoretycznie miały trafiać pociski. Jadnak celność v-2 to było ok. 2km. Czasami trafiały się całkowicie zbłądzone rakiety które obierały zupełnie przypadkowe kierunki. Jednak ta, wydawałoby się żadna celność była wystarczająca, ponieważ v-2 raczej była planowana jako nośnik broni masowego rażenia. Natomiast jej użycie z głowicą konwencjonalną to raczej pokaz możliwości samej rakiety oraz zapowiedź sposobów jej zastosowania.
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam
Nie niestety nie znam por. Olka. Całkiem mozliwe, że gdzieś tam leży duży kawałek v-2. Co jakiś czas słyszy się, że gdzieś tam znaleźli następne szczątki. Ja jednak w okolicy Blizny zalecam ostrożność, ponieważ w wielu kraterach po v-2 przez wiele lat saperzy składowali niewybuchy. Najlepszym dowodem jest sprawa sprzed kilku lat, gdzie to prawie na wierzchu leżało badajże trzy lotnicze bomby, nawet to znalezisko namierzył chyba Ariks. Nie oglądałem tego programu i nie jestem w stanie stwierdzić gdzie znajduje się to bagno z rakietą. Nie wiem jakie zdjęcie pokazywali w telewizji, ale może podobne do tego które wstawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile trwa, nie widziałem motyki, ale widziałem koszyk do noszenia drewna z aluminiowego zbiornika z V-2, a podobno dobrze sprawdzały się też łyżki, koła zębate i łańcuchy posowały do rowerów.
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, heh, motyka była pokazana z typowym komentarzem redaktorka dobra, niemiecka stal nierdzewna", he, he ;) Trochę zastanawia mnie to bagnisko czy rozlewisko, przecież tam są wszędzie piaski. Z animacji pokazanej w programie wynika, że nie jest to głęboko w lesie, raczej na skraju. Chyba że w grę wchodzą np. Niwiska, a nie Blizna, co tłumaczyłoby nieznajomość Olka w Bliźnie (zakładam, że mieszkańców jest na tyle mało, że Jacek ich wszystkich zna). Jednym większym ciekiem wodnym w Bliźnie jest ta Ligejska Rzeczka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze temat powrócił ! Szkoda ze nie oglądałem tego programu ale moze kiedys będzie powtarzany ? Być moze ze gdzies w okolicach Blizny jest jakas większa częśc V-2 to jest mozliwe ale jezeli juz to tylko faktycznie tereny bagienne bo tylko z tamtąd niemcny mogli nic nie wyciągnąć. Co do tych bomb lotniczych to tak m.in ja to odkryłem były tam trzy bomby lotnicze plus kilka zasypanych mam ich zdjecia. Bedąc w wakacje w Bliźnie słyszałem ze w innym miejscu mozna bez problemu znajsc inne niewypały co mnie przeraza bo ludzie biora je i wydłubują proch !!!! Teren ten nadal jest niebezpieczny !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zawsze jestem sceptyczny jeżeli słyszę o takich rzeczach: namierzyli, znaleźli, ale nie wykopali, ale wiedzą co tam jest. Prz\ecież jeżeli faktycznie coś znaleźli, to wystarczy dwóch chłopów z łopatą , godzinę kopania i mamy v-2 na wierzchu. A tak to robią się domysły i dalej nie wiadomo co tanm jest, czy jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wykopali dlatego, że to jest trudny teren. Trudno tam w ogóle dojść, więc p. Olek nawet się nie fatygował osobiście, bo jest w podeszłym wieku. Wszystko zalane wodą, z której sterczy trawa i krzaki. Łopaty raczej na nic się nie zdadzą. Tak czy inaczej, całą sprawę odłożyli do przyszłego roku (do wiosny?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to wszystko jakoś nie trzyma się kupy. Jeżeli jest to gdzieś w okolicy Blizny, to wątpię żeby Niemcy nie zabrali tak dużego fragmentu v-2. Jeżeli spadła kilka kilometrów od poligonu to napewno wiedzieli gdzie, tym bardziej, że starty były obserwowane z samolotu. Jeżeli P. Olek dał rady zobaczyć i znaleźć resztki rakiety, to dlaczego nie zrobili tego Niemcy, którzy mieli specjalne jednostki do poszukiwań? Nie mogę skojarzyć tego Olka, może nie Olek tylko Julek? W bliźnie mieszka już chyba tylko die osoby , które pamiętają tamte czasy. Co się tyczy bagien to faktycznie w okolicy Blizny jest tego sporo, ciekawe w której części Blizny (bądź okolicy) jest to miejsce? Może faktycznie coś tam jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie