Jump to content

jacek1

Forum members
 • Content Count

  704
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Dzięki za odpowiedzi, dają do myślenia. Mam jednak wrażenie, że nie zrozumieliśmy się do końca, może ja napisałem niejasno. Niestety nie miałem możliwości obejrzeć drzwi od środka. Z zewnątrz deski tworzą wzór francuskiej jodełki. W każdej desce, na jej końcach, wbite jest dwa gwoździe.Stąd wrażenie, że są raczej elementem mocującym, a nie tylko dekoracyjnym. Łby gwoździ są duże, około 3cm średnicy. No i moje pytanie czym są nacięcia? Wiadomo, że na łbach gwoździ stosuje różne wzory, które ułatwiają wbijanie. Wydaje się jednak, że nacięcia na tych gwoździach zostały wykonane po wbiciu. Rowki są wyraźne, nie mają śladów zagniecenia, które powinno powstać w trakcie wbijania. Gdyby ktoś zamówił ozdobne ćwieki, to chyba raczej ozdobne nacięcia kowal wykonałby od razu. Nie powstały od sztancy, bo różnią się między sobą. Czy są śladem narzędzia używanego do wbijania lub dobijania gwoździ? Czy są faktycznie jedynie elementem dekoracyjnym, który wykonano po wbiciu? Czy może wzór ten jest znakiem (gmerk) kowala, stolarza, który wykonywał drzwi, gwoździe, okucia? Stąd pytanie: czy ktoś widział takie lub podobne nacięcia na gwoździach stosowanych w budownictwie w XIX wieku? Czy ktoś wie na pewno do czego służyły lub czym były owe nacięcia? Pozdrawiam Jacek
 2. Czy spotkał ktoś takie nacięcia na gwoździach? Gwoździe są w drzwiach wejściowych domu z XIX wieku. Jest ich wbite prawie 100 i wszystkie mają takie nacięcia w postaci trzech skrzyżowanych linii. Czy te nacięcia do czegoś służyły, czy to jakiś znak? Jacek
 3. Ładny zrobiliście spis jednostek wojskowych w Polsce z lokalizacją , może się komuś przyda.
 4. członkowie formacji SS pochodzący z regionów podległych ZSRR wiedzieli, że nie maja na co liczyć,ale ciekawe jest tez jakie nacje udzielały się w SS, a dużo z nich należałoby szukać dzisiaj w UE.
 5. nie wiem na ile jest to możliwe, ale właśnie uzyskałem informację od mieszkańców, że w czesie wojny funkcjonowało lotnisko polowe w Woli Ocieckiej około 20 km na południe od mielca, właśnie na terenie Heidelager. Jeśli zaś chodzi o mapy to bardzo mnie interesuje właśnie teren obozu heidelager czyli od Ropczyc do Kolbuszowej, ale nie mam pojęcia jakie w 39 było cięcie i jaki to będzie arkusz.
 6. Czy spotkaliście się z lotniskiem polowym we wsi Blizna na terenie obozu Heidelager. Z opisów wynika, że von Braun przylatywał na inspekcje badań nad v-2, jednak na zdjęciu lotniczym Blizny nie mogę zlokalizować lotniska.
×
×
 • Create New...

Important Information