Skocz do zawartości

Polowy montaż V-2?


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Hai,

W tekście niemieckim jest dokładnie tak, jak powyżej przetłumaczyłem:
Prawie wszystkie strzały doświadczalne Entwicklungswerku czy też nowopowstałego Oddziału Doświadczalnego Heereswaffenamtu d/s rakiet na paliwo ciekłe musiały odbywać się w Heidelagrze."
I, na co zwróciłem uwagę w poprzednim poście, także w tekście rozyjskim nie ma ani słowa o produkcji w HL, jako że problematyczne zdanie w bardzo dosłownym tłumaczeniu brzmi na mój gust:
Prawie wszystkie użyteczne odpalenia - w tej liczbie i produkcji nowych zakładów wytwarzania rakiet na paliwo ciekłe - odbywały się w Heidelagrze."
Tłumacz rosyjski odpuścił sobie podanie dokładnych nazw, ale sens jest ten sam - chodzi o odpalanie rakiet budowanych przez nowy zakład. Nie ma tu ani słowa o produkcji czegokolwiek w HL, a już na pewno nie materiałów pędnych.

Pozdrawiam

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
No jakoś to do mnie nie przemawia Grzesio. Mozliwe, że tłumaczenie na rosyjski było błędne. Jednak tekst rosyjski-pomijając czy jest on prawidłowy- wyraźnie mówi o nowych produktach do wypuszczania rakiet, a nie o nowych fabrykach. A ciekawe jak jest w innych tłumaczeniach, może ktoś ma angielskie?
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojojojoj.... To mamy zasadniczy problem semantyczny. Bo ja nie widzę tu nic o nowych PRODUKTACH do wypuszczania rakiet.
A więc po kolei.
Poczti wsie prakticzieskije zapuski" = Prawie wszystkie praktyczne (użyteczne) starty.
Tu chyba jesteśmy zgodni.

w tom czislie" = w tej liczbie, w tym

i produkcii nowych proizwodstw" = i produkcji nowych zakładów (proizwodstwo = produkcja, wyrób, wytwarzanie, produkowanie, fabryka, zakład przemysłowy)

dla wypuska żidkostnych rakiet" = dosł.: do produkcji rakiet na paliwo ciekłe. Słowo wypusk" stosowane jest potocznie na oznaczenie produkcji, np. sierijnyj wypusk" = produkcja seryjna.

prochodili w Hiejdiełagierie" = odbywały się w HL.

Faktycznie niejakie wątpliwości możnaby tu na upartego mieć, interpretując to nieszczęsne 'proizwodstwo, ale tekst niemiecki jest całkowicie jednoznaczny, w analogicznym rozbiciu:

Fast alle Versuchssiessen" = prawie wszystkie strzały próbne

des Entwicklungswerkes" = zakładów doświadczalnych [czyli produkcji Peenemuende]
oder der neu erstandenen Entwicklungsabteilung des Heereswaffenamtes fuer Fluessigkeitsraketen" = lub nowopowstałego oddziału doświadczalnego Heereswaffenamtu d/s rakiet na paliwo ciekłe

mussten in Heidelager stattfinden" - musiały mieć miejsce w HL.

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
No to mamy jeden problem wyjaśniony, choć dla mnie proizwiedienie to jednak produkt, wytwór, a i zestawienie słowa wypusk z rakiet, sugeruje start, a nie produkcję. No ale to wszystko mało ważne, bo treść orginału przesądza, a nie kolejnego tłumaczenia. Chociaż nie jest to takie wszystko beż sensu, ponieważ na terenie Heidelager, niedaleko od Blizny w Pustkowie istniały zakłady chemiczne, które miały mozliwości prowadzenia produkcji, lub dostosowania produkcji do potrzeb poligonu. Może zresztą był to jeden z argumentów za lokalizacją poligonu rakietowego w tym miejscu. Zresztą cała okolica COP była nasycona zakładami najnowszej technologii, które w razie potrzeby mogły służyć do produkcji rakiet.
Sprawa druga to opis tego pocisku odpalanego czterema rakietami, czy możliwe żeby taki pocisk juz był w fazie testów w Bliźnie,czy mógł to być mały pocisk", którego starty były odnotowane w raportach AK?
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Tak kolejny raz przeglądam zdjęcia z Blizny i ciągle mam wrażenie, że obiekty w Bliźnie były wykonane strasznie niechlujnie. Przykład na zdjęciu: popatrzcie na podkłady pod torami kolejki, każdy inny, jakby poukładane tak na chwilę. Jakoś nie pasuje mi to do obrazu tego niemieckiego porządku i solidności, no i do tego po tych torach miały jeździć rakiety za ogromne pieniądze-cudowna broń. Co ciekawe, a to mnie wręcz zaskoczyło, że Rosjanie po wkroczeniu do Blizny zauważyli to samo, że obiekty były wykonane niedbale, niektóre wręcz prymitywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prymitywne ale doskonale spełniały tanim kosztem swoje zadanie czy cudowna była to broń na pewno nie moim zdaniem raczej może chodzic o dyskopodobne obiekty nad jakimi niemcy pracowali i to jest dla mnie interesujaca sprawa a ktorą wszyscy chowaja pod dywanik poniewaz nie pasuje to do ich swiatopogladu ?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temat kogoś interesuje na tyle żeby wybrać sie w podróż do Siedlec, to słychajcje: Jest człowiek w Siedlcach który w ma największą(chyba) w polsce kolekcję fragmentów i większych części rakiety V-2 zebranych w okolicy Sarnak i nie tylko (celność tej rakiety pozostawiała wiele do życzenia) jedna spadła w okolicy Siedlec. Nie tylko same eksponaty warte są odwiedzenia miasta ale zebrana dość obszerna dokumentacja i wiedza jaką ów Pan dysponuje na temat tej broni( jakieś odznaczenie dostał od królowej GB)I chętnie się podzieli wiedzą . Wystarczy umówić się telefonicznie. Numeru tel. nie chciałbym podawać publicznie. Ale można go znależć ponieważ jest zastępcą Derektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach ( aktualnie jest nawet wystawa posiwięcona wydobyciu tejże rakiety z Bugu przez oddział OP 34 PP AK enona")fotka podana przez @ndrew bodajże
A nazywa sie Sławomir Kordaczuk
POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten pocisk nie przypomina w opisie Messerschmitt Enzian. Czy któreś z testowanych pocisków potrzebowały wyrzutni o długości ok. 14m?"

No nie za bardzo - Enzian miał wprawdzie cztery silniki, ale sam był krótki i pękaty - niecałe 4 m.
Wyrzutnia miała na oko koło 9 m, ale nie była rynną, ale raczej dwoma równoległymi szynami.
http://www.net.bialystok.pl/~hess/r_ppk_messerschmitt_enzian.htm
Feuerlilie F55 miała też szyny koło 10 m, ale poza tym nijak nie przystaje to do pozostałej części opisu.
No chyba, że było to jeszcze coś, o czym pojęcia nie mamy.

Ariks, pliz, jak mógłbym prosić o stosowanie wielkich liter i znaków przestankowych, to byłoby o wiele łatwiej.
Zaś temat teorii n/t ewentualnych dysków niemieckich schrońmy za zasłoną miłosierdzia. :-P

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Muszę wyjaśnić, bo niechcący troszkę zamieszałem: opis wyrzutni pochodzi z innego źródła i nie dotyczy opisu pocisku z czterema silnikami startowymi, to dwie różne sprawy, myślę, że nie ma konieczności ich łączyć. Tylko jedno mnie martwi: ilość różnych opisów widzianych w Bliźnie pocisków i wyrzutni sugeruje, że testowano tam kilka (może pięć)odmiennych typów broni. Aż dziw, że nikt nigdy nie wspominał o takiej możliwości. Coś mi się to nie podoba.
Jacek
dajcie sobie spokój z latającymi spodkami, bo nas wywalą do towarzyskiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że są jeszcze w Polsce inni ludzie ktorzy smiało bez obaw i osmieszenia podejmują temat dyskopodobnych obiektów w III Rzeszy wymieniał nie będe bo myśle ze pewnie ich ksiązki macie lub inne tłumaczenia obcojęzyczne ! Najciekawsze ze teraz tą technologia dysponują prawdopodobnie USA m.in w opraciu o napęd Wiktora Schaubergera no ale widac temat ten jest dla ''wtajemniczonych'' bo inni widzą w tym tylko ''latajace spodki'' :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, co do niechlujstwa niemieckiego to właśnie tak było w Pustkowie. Bo jak nazwać np. takie coś że 10 metrów od drogi przy bardzo ważnym budynku jest dół na śmieci :-)
Porządek i solidność była na początku, budowali bardzo solidne baraki a później dziadostwo takie że nie chciało mi się wierzyć jak mi to jeden pan mówił. Np dziury w nowych barakach utykali mchem i trawą :-)

Co do ewentualnej produkcji paliwa w Pustkowie to myśle że nie było takiego czegoś. Przed wojną nie było instalacji do produkcji chemikaliów, było tylko bardzo nowoczesne (na ówczesne czasy) laboratorium. Ale tak jak pisałem wcześniej większość (jeśli nie wszystkie) materiałów i maszyn zostało wywiezione. Nie wiem tylko co w czasie okupacji tam się działo oprócz oczywiście komendy Heidelager. Wygląda na to że jakaś produkcja się tam odbywała. A może miały tam tylko siedziby firmy budowlane. No i nie wiem co myśleć o informacjach o V2 na terenie zakładu, bo spotkałem się z takimi wieściami że ktoś tam widział jak stały PIONOWO.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam
No sam nie wiem o co może chodzic z tymi paliwami, ale do V-2 potrzebny był spirytus i ciekły tlen. Całkiem możliwe, że spirytus produkowali w Pustkowie, nie wiem czy były mozliwości produkcji ciekłego tlenu. Może były produkowane jakieś materiały wybuchowe, kórych siła była badana w głowicach V-2. No ale fakt, jeżeli jest on pewny, że widziano V-2 w pozycji pionowej to może być wielka ciekawostka, a może była ona spionowana do odpalenia z wagonu kolejowego? Ciągle z tą Blizną jest wiele niejasności.
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam jednak na pewno dowożono cysternami kolejowymi, przecież masz to kolorowe zdjęcie. Literatura podaje spostrzeżenia kolejarzy, że cysterny miały oszronione zawory, już dokładnie nie pamiętam, ale zdaje się, że chodziło o cysterny z ciekłym tlenem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Witam
Znalazłem ostatnio archiwalny artykuł dotyczący Blizny w lokalnej gazecie. Po przeczytaniu załamałem się ilością błędów http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20030911/DEBICAMIELEC/309100031&SearchID=73265139168468
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Właśnie policzyłem i wyszło mi (o ile się nie pomyliłem), że na 21 zdań w artykule jest najmniej 10 poważnych błędów merytorycznych. Jak można pisać takie bzdury?! Przecież wystarczy wpisać w googlach Blizna i można wszystko sprawdzić. Redakcja nawet nie odpisała na uwagi o poważnych błędach w artykule.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, może dlatego nie odpowiedzieli bo to artykuł z 2003 roku. Błędów rzeczywiście co nie miara ale wiesz jak to jest z dziennikarzami, zwłaszcza lokalnych gazet. Myślę że to jest ich wina bo Dymitrowski zna historię Pustkowa i nie opowiadał by takich farmazonów.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Pewnie masz rację, ale taka normalna przyzwoitość wymaga odpowiedzieć, jeżeli dają na stronie taką opcję zgłoś błędy i ktoś z tego korzysta. A tak przy okazji potrzebuję odcinek Było nie minęło" o Bliźnie, to gdzieś było emitowane w 2004. Może ktoś z forum ma to nagrane, albo wie gdzie to dostać.
Pozwoliłem sobie wypisać błędy, które są w artykule:
1.W Bliźnie nigdy nie produkowano rakiet, przywożono je kompletne, gotowe do odpalenia.
2.W Bliźnie nigdy nie było obozu koncentracyjnego, był to poligon doświadczalno-szkoleniowy, na którym znajdowała się tylko obsługa i jednostki szkoleniowe.
3. Zdjęcie zrobione jest w Ociece przy bunkrze, który nie ma nic wspólnego z rakietami i Blizną.
4.Na terenie Blizny nigdy nie było obozu jenieckiego. Informacja dotyczy prawdopodobnie obozu w Pustkowie.
5. Na terenie Blizny było trzy baterie przeciwlotnicze w tym pozorowane, to trudno powiedzieć, że jest to bardzo dużo.
6. Wybudowano tylko jedną halę montażową, ale służyła ona w zasadzie do końcowego przeglądu rakiet a nie jak nazwa sugeruje do montażu.
7. W Bliźnie było tylko dwa malutkie bunkry obserwacyjne. Informacja o trzydziestu może dotyczyć Ocieki.
8. Nikt ze świadków nie wspomina nic o sztucznej wiosce w Bliźnie, nie potwierdzają tego żadne dokumenty. Możliwe, że dotyczy to maskowania bunkrów w Ociece.
9.. Poligon w Bliźnie został naruszony, ponieważ Niemcy przenosząc poligon do Borów Tucholskich rozpoczęli jego niszczenie. Faktem jest, że wiele obiektów przetrwało.
10. Blizna nie była pierwszym na świecie poligonem rakietowym.
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie