Jump to content

Grzesio

Forum members
 • Content Count

  1713
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

Recent Profile Visitors

65 profile views
 1. Niemniejszy fart to mieli w tym przypadku Niemcy, jako że w owym okresie samolot niemal na pewno zarobił pociskiem z zapalnikiem czasowym, bez działania uderzeniowego - który wybuchł akurat przelatując przez kadłub.
 2. Jako ciekawostkę można dodać, że ten B-17 został naprawiony - wymieniono mu tylną część kadłuba na pochodzącą z innego skasowanego B-17. Zabrało to 3 miesiące, ale samolot nie służył już długo, jako że stwarzał w eksploatacji problemy - był awaryjny i, jak to oględnie ujęto, najwolniejszy ze wszystkich B-17 w jednostce.
 3. Co najwyżej W.Gr.21 (czyli lotnicza 21 cm Wgr 42 Spr).
 4. Przy czym w przypadku Niemców RRH służyły do nakierowywania reflektorów przeciwlotniczych.
 5. Na moje oko jest, acz zdjęcie było publikowane już co najmniej we wczesnych l. 80.
 6. A nawet na pewno, biorąc pod uwagę, że SU-5-1 i SU-5-3 zbudowano tylko po jednym prototypie.
 7. Nie, to jednak nie ten pacjent. Nasz to Friedrich Wilhelm Prinz zur Lippe, a odczyt "Rasa i wiara" był, jak się okazuje, jego popisowym numerem w 1934 roku: The attempt to make a place for a völkisch form of Christianity in the organization did not succeed and the Prince later lectured on ”Rasse und Glaube” [Race and Faith] at a 1934 meeting of Hauer’s Deutsche Glaubensbewegung, at which he shared the platform with Fahrenkrog. His talk was such a success that he gave it at other gatherings designed to drum up support for Hauer’s movement. https://books.openedition.org/obp/421
 8. Jeszcze tylko jedna obserwacja a propos wydarzenia z biletu. 7 sierpnia we wtorek wypadł za czasów III Rzeszy (skoro i Niemiecki Ruch Wiary powstał w początku l. 30) tylko raz, w roku 1934.
 9. Niestety, napisane jest tylko, że we wtorek 7 sierpnia o 20:30 w sali koncertowej.
 10. Wejściówka na otwarte zgromadzenie, na którym książę zur Lippe mówić będzie na temat "Rasa i wiara".
 11. Formalnie rzecz biorąc, to ona rakieta się nazywała "Propagandageschoss 41" (bez kalibru), skracane jako Pr Gs 41 lub Pr G 41. Jest to pochodna lotniczej rakiety RZ 65 i, praktycznie rzecz biorąc, agitacyjna odmiana rakiety 7,3 cm R Sprgr od wyrzutni Foehn.
 12. Tutaj biały pasek oznacza oponę przewodzącą prąd, dzięki czemu samolot nie wymagał na postoju dodatkowego uziemienia.
 13. Na podstawie oznaczenia 120 GWMZ obstawiam zapalniki? No chyba, że amunicja do moździerza 120 mm z zapalnikami GWMZ.
 14. Ja z kolei czytałem w książkowej monografii serialu, że Janek miałspecjalnie uszyty do filmu skórzany hełmofon, który, jako głównego bohatera, miał go wyróżniać od innych.
×
×
 • Create New...

Important Information