Jump to content

Grzesio

Forum members
 • Posts

  1825
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by Grzesio

 1. A ja, przepraszam, widzę, że strzeliłem babola - kompletny nabój nazywał się wprawdzie 3,7 cm Pzgr. Patr. 37 (t), ale sam pocisk to 3,7 cm Pzgr. 34 (t). Swoją drogą, ten schemat zapalnika jest dla mnie niejasny, jakby czegoś brakowało, albo było źle narysowane. Bo tak, jak jest , ani nic nie trzyma kulek w obsadzie iglicy, ani w żaden sposób nie blokują one jej ruchu w przód. Gdyby upuścić pocisk na wierzchołek, przy uderzeniu iglica poleciałaby siłą bezwładności w przód, kulki wypadły na boki - i bum.
 2. Jakość podła, ale cóż... Ćwiczebne (z wypełnieniem obojętnym) były - przynajmniej u Niemców - tylko w wersji ze smugaczem, 3,7 cm Pzgr 37 (t) L'Spur (Ueb) - więc zakładać trzeba, że ten wykopek jest bojowy.
 3. Gwoli formalnego uzupełnienia - jest to pocisk 3,7 cm Pzgr 37 (t) z zapalnikiem BdZ P 34 (t). Podejrzewam nieśmiało - acz jest to tylko podejrzenie oparte na wyglądzie zewnętrznym - że jest to ten sam zapalnik, który przedstawiony jest w OP 1666 jako "Skoda B.Z. 15-28-39" - stosunkowo prosty zapalnik bez napiętej sprężyny, z bezwładnikiem blokowanym przed strzałem kulkami. No, ale oczywiście, nadal jest to niewybuch.
 4. Chodziło mi raczej o Aufschalzunder zamiast Aufschlagzunder. ?
 5. Pierwsze dwa zdjęcia - kawałek zapalnika uderzeniowego AZ (63) od niemieckiej bombki zapalającej B 2 EZ.
 6. Just rough dimensions from a postwar Allied report: outside diameter at the bottom 10 ft, wall thicknes at the bottom 8", wall thickness at the top 4", height 6 ft. Nothing really useful. ?
 7. Czyli podkalibrowy. Artyleryjskie pociski podkalibrowe to, wbrew pozorom, nie tylko APFSDS itp.
 8. Dziękuję bardzo - jak teraz na to patrzę, to sam się dziwię, że tego ewangelicko-augsburgskiego nie odczytałem.
 9. Dziękuję bardzo - też tak to i odczytałem (w jednej z wersji), ale moje słowniki zawiodły. To właśnie staram się ustalić ;) - wg ustnych przekazów obywatel ziemski (to by się zgadzało), rok sporządzenia aktu 1891. Pozwolę sobie i zatem uprzejmie poprosić jeszcze o pomoc w odcyfrowaniu podkreślonego fragmentu, jakość fotokopii niestety taka sobie - tym razem akt urodzenia z Piotrkowa (wymienionego w tekście), rok 1906.
 10. Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w odczytaniu jednego podkreślonego wyrazu. Ja już się zapętliłem - ale może, gdy ktoś spojrzy na to świeżym okiem...? ?
 11. A i jeszcze: [...нцею] Diewiceju - panną. Teksty takie zdecydowanie nie są skomplikowane, pisane stricte według określonego schematu i przy choćby podstawowej znajomości rosyjskiego ich odczytanie nie jest trudne, szczególnie przy odrobinie już oswojenia się z nimi. No chyba, że są wybitnie nabazgrane - ale to się na szczęście raczej rzadko zdarza. Raz bodaj tylko poległem chwalebnie i to na ustępie, na którym mi w miarę zależy. :P
 12. Strona główna forum nie działa, ale jak masz zapamiętane w przeglądarce linki do poszczególnych działów, to można na nie wejść. Na przykład: https://www.dws.org.pl/viewforum.php?f=150
 13. [холоствинъ?] Chołostym - kawalerem. ;)
 14. Mała korekta, to ostatnie to raczej będzie poprawka na zboczenie, uchylenie podaje się w metrach, nie tysięcznych. :P No i na odwrocie mamy wykres z Gipfellinie, czyli linia wierzchołkowej trajektorii.
 15. Fragment jakiejś tablicy od działa polowego 15 cm - może sFH 18 i pocisku 15 cm Gr 19, sądząc z podanej skali może jakiegoś szablonu czy nakładki na mapę. Kolumny od lewej: Zuenderstellung, Grad vom Kreuz - nastawa zapalnika czasowego, stopnie od krzyża [chodzi o kąt obrotu pierścienia nastawczego] Flugzeit, s - czas lotu, sekundy Enge Gabel, Strich - obramowanie widłowe, tysięczne Kolejna kolumna zaczynająca się od Sei... pewnie dotyczy uchylenia wszerz, podanego w tysięcznych.
 16. To niewątpliwie, GEO to nie jest jakieś źródło ostateczne - w każdym razie bardzo fajne to zestawienie. Wracając do kumulacyjnych 7,5 cm, to w świetle niemieckich instrukcji mamy co najmniej, jeśli o same pociski chodzi: 7,5 cm Gr 38 aka 7,5 cm Gr 38 Hl (o masie średniej 4,2 kg), 7,5 cm Gr 38 Hl/A 7,5 cm Gr 38 Hl/B (4,57 kg) 7,5 cm Gr 38 Hl/C (5,0 kg) 7,5 cm Jgr 38 (2,85 kg)
 17. Ja bym tylko nieśmiało chciał zauważyć, że to zestawienie z GEO to jest groch z kapustą. Przede wszystkim, skoro w nazwach pojawia się człon "Patr." - Patrone - to są to naboje, a nie pociski. A jak oni chcieliby załadować choćby nabój od 7,5 cm Kw.K. do 7,5 cm Pak 40 i vice versa (por. pkt. 3) - to jest ciężka zagadka czasoprzestrzeni. ?
 18. Sądząc z podpisów, podających nazwiska Boelckego i Immelmanna, którzy zestrzelili te samoloty, to zdecydowanie jest to wystawa niemiecka. ;)
 19. Mam taki z drewnianą wkładką jak tutaj, cywilny PRL.
 20. To by się zgadzało mniej więcej - zapalnik BdZ f. 10 cm Pzgr do tego pocisku miał gwint M62x3.
 21. 50 kg Nz.Gew.Bl.P. (2*2*0,45) = 50 kg nitrocelulozowego (Nz.) prochu (P.) karabinowego (Gew.) z ziarnami w kształcie płytek (Bl.) o wymiarach 2x2x0,45 mm.
 22. T-26 na przykład. ? Bez zdjęć nie ma co wróżyć.
 23. Pytanie ile to jest "około 13 cm" - silnik nebelwerfera miał 14 cm.
×
×
 • Create New...

Important Information