Skocz do zawartości

Polowy montaż V-2?


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wojwoj masz rację przy tej jakości zdjęcia raczej trudno o błędy, możliwe że jest to ślad v-1, tylko mnie zstanawia co innego, czy możliwe jest że używano ruchomych wyrzutni v-1, bo kierunek lotu nie odpowiada kierunkowi opisanych strzelań- azymut 44stopnie. Dodatkowo wydaje się że w tym kierunku nie da się wystrzelić v-1 z Blizny z istniejących stałych wyrzutni, bo są odwrócone w przeciwną stronę. Pozostają możliwości, jak pisałem że pocisk na odcinku 500m dokonał zwrotu o 180stopni, ale nie wiem czy jest to możliwe lub odpalono go z innej wyrzutni-możliwe że ruchomej, tylko dlaczego w tym kierunku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wprowadziłem Cię w błąd, fotki lotnicze są w moim posiadaniu, wyślę Ci na priv, tylko nie gwarantuję kiedy bo są duże a mam jakoweś kłopoty ze skrzynką. Będziemy z Markiem w sobotę 17.04.2004 w Bliźnie tradycyjnie o 9 koło sklepu. Trzeba wziąść siekiery, łopaty, taśmy miernicze, jak ktoś ma jakiś wykrywacz, wyślij informację dalej, jeżeli jest ktoś zainteresowany.
pozdrawiam Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich :)
przeczytałem i zadzwonię do Jacka - twój telefon jest w książce telef.
Postaram się być w sobotę, porozdaję te duże zdjęcia (ale z książki - angielskie)
Mam nowy adres mailowy, więc jakby co, to można do mnie pisać - raz w tygodniu jestem w kafeji.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Coś cisza w temacie , i to taka długa...
Więc może napiszę, co zrobiliśmy tydzień temu - odkarczowaliśmy teren wokół fundamentów nieznanego obiektu, wyczyściliśmy wnętrze jednej stopy". Przy okazji okazało się, że tkwiący wewnątrz obrysu fundamentów betonowy głaz to nie odłamek po wybuchu, ale zniszczona częściowo podstawa jakiegoś słupa - bliźniaczy w stanie nienaruszonym był w ziemi - odkopaliśmy go.
Miro szalał z wykrywaczem, ale trafiliśmy tylo parę łusek, jakąś część od łożyska, tubkę po maści. I po drugiej stronie lasu w miejscu przedwczesnej eksplozji V2 (duży lej w lesie) zadziwiająco dużo aluminiowych częśći z rakiety - nawet trafiały się jakieś zębatki" lub coś , co je przypominało.
Do Jacka - myślę o tym planie terenu sporządzonym przez AK i zamieszczonym w książce - to jest poważna rewelacja. zamówiłem książkę i doczytam. Plan przedstawia wcale nie teren wyrzutni V1 i V2, tak jakby był on zupełnie nieistotny, natomiast wskazuje na ogrodzoną (!) i silnie strzeżoną część lasu, gdzie jest coś umiejscowione w ziemi, i doprowadzona jest kolejka. Jak będę miał książkę, to znajdę ten fragment. Wydaje mi się , że wszystko to można zlożyć do kupy w logiczną całość.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Na razie cisza, czekam na materiały z seminarium w Nowym Targu. Był tam odczyt o poligonie w Bliźnie, jak mi się uda to może niedługo będzie coś nowego. Na razie robię spis oibiektów, rysunki i plany. Greku popatrz jeszcze na zdjęcie tych obiektów cośmy je odczyścili, nie chcę Cię zasugerować ale czy ten długi i wąski budynek nie wygląda jak długa lekko nachylona rura zamontowana na budynku? Coś takiego podobno było w Łebie.
Obrys tego obiektu-to wykarczowane ma 25x11.5m, środkiem przez całą długość biegnie ślad fundamentów jakichś ścian działowych tworząc część o szerokości2.5m. Może faktycznie to była jakaś wyrzutnia rurowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''w listopadzie i grudniu 1943r.okreg krakow powtarzal w meldunkach wiadomosci ,ze w obozie cwiczen ss w miejscowosci Blizna-Pustkow, opodal Mielca,Niemcy zaostrzyli kontrole.Zwolniono zatrudnionych tam polskich robotnikow.Otoczono czesc obozu dodatkowymi zasiekami z drutow.Zaciagnieto wzmocnione warty, budowano dodatkowe tory kolejowe i rampy.Wybudowano bocznice kolejowa i odnoge szosy z najblizszej stacji Kochankowka do obozu.W obozie ustawiono hangary ,hale warsztatowe i rozbudowano baraki mieszkalne.Przygotowano ladowisko dla lekkich samolotow,a ruch samolotow przybywajacycz z Rzeszy z kazdym dniem sie powiekszal.
Wszelkie urzadzenia w obozie staranie maskowano przed obserwacja z powietrza .Ustawiono 12 dzial przeciwlotniczych 150 mm i 88 mm oraz pewna ilosc karabinow maszynowych a zaloge powiekszono do 650 zolnizy.;;
...;oto na teren obozu przybyly tajemnicze transporty kolejowe .Skladaly sie przewaznie z ladunkow na torach nienaturalnej dlugosci i o specjalnie wzmocnionej budowie...''
Dalej sa opisy polowania AK na czesci rakiet rozbitycz wokolicznycz miejscowosciach.
Jest to fragmet z ksiazki ,,Drogi Cichociemnych ,, przygotowanych przez Kolo Spadochroniarzy Armii Krajowej,wydanej ,Nakladem Katolickiego Osrodka Wydawniczego ,,Veritas,, Londyn 1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to rzeczywiście jest prawda co napisałeś koko, czy może trafiłeś gdzieś na plan rozlokowania urządzeń i budynków na terenie poligonu Blizna? Może masz jakiś opis który ułatwiłby rozpoznanie i lokalizację obiektów na terenie poligonu. Może znalazłeś gdzieś opisy typów broni testowanych w Bliźnie (oprócz V-1i V-2).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jacku, czy pisząc o tej rurze masz na myśli V3 Hochdruckpumpe"? Wojewódzki pisze że jedno takie działo znajdowało się chyba w Międzyzdrojach albo Świnoujsciu (nie pamiętam dokładnie). Natomiast w Łebie testowano V4 Rheinbote". Była to rakieta czterostopniowa. Poszukałem troche info o tych broniach, żeby można je było porównać z tym co ostatnio badaliśmy (wybrałem najciekawsze, więcej w google :-) ).
V3: http://www.geocities.com/pentagon/2833/wunderwaffen/supergun/v-3/v-3.html
(dodatkowo w google słowo Mimoyecques też daje ciekawe rezultaty)
V4: http://www.eksplorator.os.pl/44.htm

Z tego stanowiska mogły być również odpalane rakiety ziemia-powietrze np. Rheintochter (o ile wogóle to było stanowisko jakiejś broni).
Więcej informacji na temat tych rakiet jest tutaj:
http://encyclopedia.thefreedictionary.com/German%20missiles%20of%20WW2
i tu
http://www.explorate.de/militaria/geheimwaffen/

Jeśli miało by być w tym miejscu zainstalowane działo V3 to wydaje mi się, ze konstrukcja powinna być bardziej solidna, betonowa, a tam są cegły. Jedyne co za tym przemawia to kształt tego budynku. Warto by było zobaczyć zdjęcia tego co zostało w Międzyzdrojach.

Pozdrawiam
Bartek

P.S. Jacku, czy możesz mi podesłać na maila te amerykańskie zdjęcia lotnicze (to angielskie też jeśli masz skan)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też witam!

Jacek nie ma na myśli HDP - niechaj wolno mi się zabawić w telepatę :-) - lecz drąży, na podstawie pojawiających się w raportach AK rur i wyrzutni rurowych, temat pokrewny z łebską Lufą", która nb. łączona jest, nie wiadomo czy słusznie, z osobą von Brauna. Osobiście chyba nie przypisywałbym onemu budynkowi takiej funkcji, ale ja tu odgrywam rolę konstruktywnego sceptyka. :-)
Trzeba bowiem pamiętać, że Niemcy planowali budowę ciężkich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu wystrzeliwanych z wyrzutni rurowych, czy raczej dział wielkiego kalibru - choć nic nie wskazuje, aby w jakiejkolwiek postaci się to zmaterializowało.

Co do szkopskich pocisków rakietowych, to niezmiennie polecam także http://net.bialystok.pl/~hess/05_bronrakietowa.htm

Tak na marginesie - HDP vel V-3 potrzebowało przede wszystkim góry, na stoku której możnaby je położyć. Podstawa nie musiała być betonowa, HDP użyte bojowo przeciw Luksemburgowi miały podstawy drewniano-stalowe i dzisiaj nie ma tam żadnych materialnych śladów poza robotami ziemnymi.

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WWitam
Grzesio rzeczywiście masz rację. Raczej nie wiązałbym stonogi z Blizną. Tam faktycznie nie było warunków do zainstalowania takiego obiektu. Jadnak faktycznie nie daje mi spokoju ta Łebska rura, oraz meldunek o transporcie do Blizny rur stalowych o łącznej długości 48m i szerokości 1,8m. Jest jeszcze jedna sprawa; wszystkie meldunki wskazują na dokładne maskowanie obiektów w Bliźnie. Podejrzewam że na zdjęciu lotniczym nie widać tego co najważniejsze. Kiedyś chyba na forum wowoj zamieścił takie zdjęcia z Blizny gdzie widać jak dokładnie przykryty był siatką maskującą magazyn. W meldunkach jest również takie stwierdzenie że w Bliźnie były wystrzeliwane wda typy rakiet mniejsze i większe (v-2). Zwykle w literaturze jest to tłumaczone że te mniejsze to złe rozpoznanie v-1 lub zła interpretacja krótkich lotów v-2. A może jednak to były jakieś mniejsze rakiety, inne niż v-1 i v-2? Bartek które zdjęcie blizny Ci podesłać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - Chodzi mi o te dwa zdjęcia które ostatnio miałeś wydrukowane na A4 (z halą, jeśli masz jeszcze inne to też możesz wysłać) i to ogolne z książki Wojewódzkiego.
Czy możecie napisać coś więcej o tej lufie" w Łebie, ewentualnie podać jakieś źródła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie napisać coś więcej o tej "lufie w Łebie, ewentualnie podać jakieś źródła."


Edmund Kotarski, Wojenne tajemnice Łeby" - to taki przewodnik plus troche info. Dobrze zrobiony. kawałki lufy" można dzis oglądać w muzeum wyrzutnia", bunkier w którym rzekomo była lufa" stoi do dziś, tyle że ogrodzony, na terenie punktu obserwacyjnego Marynarki Wojennej. Przez płot można obejrzeć... :))

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Wojwoj, co się tyczy Łebskiej lufy to uderzaj do Grzesia. Napisał mi otatnio że była to rura o średnicy do 1,8m i długości ok. 23m zamontowane na dachu budynku, osadzona w bunkrze. Złapałem kontakt na żródła wschodnie (Kijów). Nie jest to nic pewnego ale możliwe że mają coś na temat Blizny z rosyjskiego rozpoznania. Bartek czy byłeś ostatnio w Bliźnie z jakąś grupką, bo jeśli to nie Ty, to ktoś się jeszcze konkretnie zainteresował tematem, więc może wie coś więcej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji chciałbym się zapytać czy ktoś może ma jakieś info na temat poligonu rakietowego w miejsowości Grossendorf (Władysławowo).
Wzmiankę o tym znalazłem w książce Wojewódzkiego.
Szukałem potwerdzenia w innych źródłach ale nic-cisza...
Autor pisze że to było na północ od Gdańska.
Możliwe że autor coś pokręcił i nie chodzi wcale o Władysławowo.
Albo chodziło o rejon jeziora Żarnowieckiego czyli Wierzchucino na Pomorzu.
Pyt:czy ktoś zechciałby się podzielić informacjami jak wie coś więcej.
Pojawiały się różne teorie co do innych miejs prób w Polsce,znane mi są Wierzchucino na Pomorzu w Borach Tucholskich-to tam miano zastosować nowatorską metodę odpalania pocisków V-2 z wagonów platform-wyrzutni na torach kolejowych.Są znane zdjęcia z tych prób patrz fota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam (informuję) że zbiornik paliwowy od V-2 jest do obejrzenia w muzeum w Bydgoszczy-podobno jest zmodyfikowany tzn. krótszy :o
Jako ciekawostke wspomnę o innym projekcie odpalania w wynurzeniu ze specjalnego pojemnika transportowego wyrzutni,który miał być holowany w poblize celu za okrętem podwodnym typ XXI.
Ten pojemnik był budowany w stoczni Schihau w Elblągu(Tam też budowano nowy typ Zerstorera-nisczyciela 'Z-coś tam').
Cała operacja nosiła kryptonim 'Kamizelka ratunkowa'(?).Z tego co wiem to pojemnik wpadł w ręce Rosjan.
Pyt :Czy wiadomo czy Rosjanie żeczywiście go zdobyli, pytam dlatego że słuyszałem o ewakuacji kadłuba niedokończonego Zerstorera a ten pojemnik został zostawiony na pastwę wroga...troche dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie