Skocz do zawartości

Polowy montaż V-2?


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację Jacku pozostałości i relacje świadków mówią same za siebie, że Blizna nie była ot taką sobie wsią w której niemcy jedynie testowli rakiety i nic więcej jak piszą to ''badacze'' stereotypowych poglądów. Aż dziwię sie że nikt w Kraju w profesjonalny sposób nie podejdzie do tej kwestii, tylko z góry mówi nie bo nie !! Takim sposobem do niczego nie dojdziemy i nadla bedziemy powielac błędy !!!!!

Swego czasu był w Bliźnie B. Wołoszański robił tam program ale poza pokazaniem pozostałości hali montażowej itp nic wiecej nie powiedział. Czy ktoś pamięta ten program około 1987 roku ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No no, ale się zajadła dysputa zrobi, mam nadzieję, że się nie poobrażamy! :-)
Dla formalności - Dornberger nie podaje liczby ofiar wsród ludności cywilnej, ale pisze o tem, że strzelano na obszarach zamieszkanych i były z tym nawet problemy formalne (głównie ze względu na zachowanie tajemnicy, zresztą :-)).
Jest kwestią (dla mnie) otwartą natomiast, czy pociski z Blizny posiadały ślepe głowice (z piaskiem), czy nieuzbrojone głowice bojowe (pentryt czy cośtam, ale bez zapalnika).

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, wiem, że ja juz jestem stary (po 30.) ale cały czas czuje sie mlody i jak was czasami czytam to mi ręce opadają.

Jacek, przeciez jak nie mówie, że tam nie ma resztek, że świadkowie plotą bzdury, że Dornberger jest moim idolem itd. mówię, że trzeba mieć dystans do pewnych zeznań/opowiadań (przecież tyle lat minęło). twierdzę jednak, troche inaczej niz Ty, Jacku - To nie jest tak, że skoro nikt nie zaprzecza, to to było. I to jest dowód. Inaczej trzeba robić - skoro twierdzisz, że cos tam było (tajemnicze, niewyjasnione, doświadczalne itd), to musisz istnienie tego czegoś udowodnić. Bo to Ty dokładasz nową, swoją cegiełke do ogólnie znanego muru. I tyle...

w jakims poście prosiłem żebyś spróbował zidentyfikowac obiekty które teraz można znaleźc i nanieśc je na zdjęcie RAFu. Zrobiłeś to? Może coś się nie zgadza? Zdjęcie nie jest wymyslone... (btw jakby ktos tyle czasu cos wysadzał w powietrzem, to byłyby ślady - sa tam takie slady????)
Wojtek

ps. Ariks nie chce mi sie juz tego pisać , ale takich durnych argumentów nie słyszałem. Dorni nie robił doświadczeń na luidziach, nie wstrzykiwał im benzyny w obozie itd. Norymberga NIC do niego nie miała. Co faciu miał ukrywać? A Woloszański był w Bliżnie, bo robił jakies sensacje, powtórzone zresztą (zmienione) ze dwa lata temu. Bogus też, twoim zdaniem, macza palce w fałszowaniu historii? jak masz taka wiedze , to może sam coś napiszesz? będe ci wdzięczny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może faktycznie Drogi Wojtku jesteś już za stary żeby odrzucić wyuczone wiadomości i przyjąć coś nowego. Pisałem co i gdzie można w Bliźnie znaleźć. Opisywałem na forum i w korespondencji zachowane obiekty, oraz moją koncepcję działania poligonu. Niestety jest to cegiełka która nie pasuje do Twojego muru! Twój mur jest już cały zbudowany, dopasowany i nic mu nie brakuje. Pasuje do Twojego wyobrażenia i nie wolno nic w nim zmieniać! Jeżeli piszesz że coś trzeba dołożyć do wiedzy- dokładam to co sprawdziłem w terenie, co znalazłem w literaturze. To wszystko jest mało, nie mam żadnych możliwości wejść do archiwów brytyjskich, polskich, amerykańskich. Reszty mogę się tylko domyślać. Wiesz dużo, masz możliwości to może pomożesz. Moja rola się skończyła. Ja zasygnalizowałem że na terenie poligonu Blizna były różne urządzenia, nigdy nie opisane w literaturze, mam na to dowody. Teraz właśnie fachowcy od broni V powinni się zastanowić co robić?! Jeżeli przyjedziesz do Blizny ja cię oprowadzę. Może okazać się że wspomniane obiekty to latryny, a może specjalistyczne wyrzutnie? A zresztą po co jechać?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do durnoty to pozostawię to bez komentarza każdy ma prawo pisac co mysli, a jak widac słowa na niektórych podziałały !!!!! ! Byłem kilkanascie razy w Bliźnie rozmaiwałem swego czasu z ludzmi i też swoje wiem choć temat V-2 nie jest moim ''ulubinym'' ale bardzo mnie interesuję ze względu na to że mieszkam 20 km od Blizny !!! Razem z Jackiem i innymi kolegami odkryliśmy kilka tygodni temu w Bliźnie konstrukcje o których nikt nie wie, bo po co - w Bliźnie nic sie nie działo. A wystarczyło popytac ludzi pochodzi popatrzeć i coś jest coś czego nikt do tej pory nie opisał mimo podawania się za ekspertów itp. A co do Wołoszańskiego to kilka lat temu pisałem do niego o informacje o Bliźnie i co mi odpisał: Blizną nigdy sie nie interesowałem !!!!!! I to jest odpowiedź historyka śmieszne !!!! A co robił w Bliźnie, na piknik przyjechał. Nie lubię jak ktoś tak do kogoś podchodzi !!!!! Zresztą dla mnie Wołosański robi zbyt nudne i za bardzo polityczne programy a tyle jest innych ciekawych spraw do zbadania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do B. Wołoszańskiego moi koledzy m.in Robert K. Leśniakiewicz spec m.in od tajemnic UFO, i V-7 (autor ksiązki na ten temat ze słowackim współautorem) również próbował zainteresowac pana Wołoszańskiego sprawą V-7 mimo kontrowersji narosłych w tym temacie. Bez skutecznie tak jak Jacek napisał ''każdy'' ma swój mur w którym nie ma miejsca dla nowej cegły a szkoda. Na szczęście są ludzie z otwartymi horyzontami akceptującymi inne teorie często jeżeli są zbyt kontrowersyjne !!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję Ariksa Aż dziwię sie że nikt w Kraju w profesjonalny sposób nie podejdzie do tej kwestii, tylko z góry mówi nie bo nie !!"...niestety ma rację, środowiska polskich adaczy" przypominają raczej towarzystwa wajemnej adoracji. Nikt się nie wychyli bo..zakraczą :-). Tak się wtrąciłem..nie jestem fachowcem w tej kwestii ale..trochę takie podejście mnie wkurza..same prawdy oczywiste, aksjomaty bo...ktoś dawno już ustalił jak ma być, a gdzie tu miejsce na..odkrycia :-). Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy panowie bez nerwów, jeszcze raz powiadam jeżeli na forum są znawcy broni V, to przyjedźcie do Blizny i powiedzcie co tam jest! Sprawa jest prosta, przyjedziecie, powiecie co gdzie jest, do czego to służyło i pojedziecie. Ja na forum napiszę: na poligonie Blizna nie działo się nic nadzwyczajnego. Ja powiadam: jest jeszcze jedna cegła, wy mówicie: możliwe, ale nie pasuje. A może kawałek muru jest zły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zaraz się okaże że jestem stary, głupi i uparty jak osioł :)))
Ale mam prośbę - zamiast wrzucac pod swoim adresem coraz to bardziej wymyślne obelgi, trzymajmy się pewnego porządku. Niżej zadaje pytania do Jacka i kolegów, którzy znają poligon. Proszę, odpowiedzcie na nie konkretnie.
1. Czy ktokolwiek z Was porównywał istniejące obecnie obiekty z jedynym opublikowanym zdjęciem RAF-u? Możecie resztki zlokalizować w terenie, przypisać je do konkretnych obiektów na zdjęciu? Możecie np. wziąć to zdjęcie RAF-u, mapę i kadry z tego filmiku (jeden wyżej) i pokazać, gdzie to Waszym zdaniem, biegły szyny tej kolejki?
2. Skoro poligon miał - Waszym zdaniem - duże znaczenie doświadczalne, wykraczające poza ogólnie znane (i opublikowane) fakty, to czy możecie sie pokusić chociaż o próbę zarysowania doświadczeń tam prowadzonych? Co waszym zdaniem tam robiono? Dotyczy to też resztek obiektów, które są w terenie - po co Waszym zdaniem to było?
3. Czy ktokolwiek z Was ma zdjęcia poligonu z lat jego działania i widoczne tam obiekty może dopasować do resztek, które są dziś?
4. Czy ktoś może tu napisać jak wyglądają obiekty, które kilka tygodni temu znaleźliście, a o których nikt wcześniej nie wiedział? czy macie jakąs teorie na ich temat?
5. Czy możecie napisać, z kim w terenie rozmawialiście, czy są to wiarygodne osoby (np. ile teraz mają lat) i czy wówczas miały dostęp bezpośrednio do terenu poligonu?
6. Czy moge prosić o podesłanie mi wszystkich zdjęc, jakie macie z Blizny? I tych obecnych, i tych czasów wojny?
Być może część odpowiedzi na te pytania padła we wczesniejszych postach, ale proszę choćby o ich zwyczajne wklejenie w tym miejscu.
pozdr
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku sprawdź stare maile bo o ile dobrze pamiętam to na wszystkie pytania już Ci odpowiadałem w styczniu. Zrobię nowe zdjęcia to załącze. Na zdjęciu zaznaczyłem kilka ciekawych miejsc. 1 z tego miejsca strzelano z wykorzystaniem wozów transportowo-startowych i tu zapewne ćwiczyły się kolejne baterie. 2nie potrafię rozpoznać obiektu po bróceniu zdjęcia ukazuje się coś jakby wieża, obok jest plac z którego również mogły być strzelania.3to jest właśnie zagadkowe. Są to resztki masywnej betonowej płyty z uchwytami. Robi wrażenie że coć wysokiego na tym stało (wieża startowa?)Dookoła widać w ziemi ślady jakichś budowli, całość to ok. 30x60m. To tego prowadzi tor kolejowy no i oczywiście obok pętla kolejowa. Dziwne że Anglicy nic nie napisali na zdjęciu.4to jest teren gdzie prawdopodobnie zrobiono zdjęcia demontażu. Plan AK nazywa ten obszar terenem doświadczalnym nowej broni. Trudno jest ustalić dokładnie ale z tego co dzisiaj widać (zachowały się prawie wszystkie przecinki w lesie)było tutaj co najmniej cztery tory kolejowe biegnące równolegle a odchodzące od tego głownego.5to miejsce jest dla mnie niejasne. Coś tam widać, poza tym wykonana jest szeroka przecinka możliwe że i tutaj był jakiś tor montażowy.6to oczywiście już V-1 zaznaczyłem ten fragment bo dobrze widać tą leżacą artę" i kwadratowy budynek, czyli klasyczny zestaw do V-1. Nie jestem do końca przekonany ale wygląda że te czarne kształty to jednak były budynki choć trochę dziwnie ustawione. To tak na początek żeby nie przedłużać. Co się tyczy zdjęcia lotniczego to było napewno dwa naloty, drugi sprawdzający. Ludzie coś mówią też o nalocie nocnym. Prawdopodobnie latano też nad Blizną z nasłuchem radiowym chyba chodziło o ustalenie częstotliwości używanej do kierowania rakietą (czy coś podobnego), to już była akcja wspólna Anglików i Rosjan. Jakie doświadczenia to właśnie nie wiem. Zastanawiają mnie opisy np.dostarczono 8rur, średnicy 1,8m, długości po 6m", wyrzutnia posiada kształt rury o długości równej około 2/3 długości pocisku. Umieszczona w dole betonowym o głębokości 9m i średnicy 5m skierowana pionowo".
Na razie kończę bo i tak wyszło dużo
Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fot 1. - tyle co widać - zza budynku wystaje góra lewety - Meillera. chyba późnej, ma nawet fragment podnoszonego, drewnianego podestu. W Peenemuende chyba wykorzystywano wczesne lawety, nieco inne...
fot 2. - przeładunek V2 z wagonu na vidalwagena. vidal byl wykorzystywany do transportowania rakiet na wieksze odleglości, potem, jeszcze raz, przeładowywano je na lawety meillera. Kamuflaż rakiety to niechlujny gazackt, nie wygląda to pocisk produkcyjny, ale po kammo trudno oceniac na 100 procent. Ciagnik to Hanomag SS 100, wykorzystywany w mobilnych bateriach.
Podobny kamuflaż mam na zdjęciu wystawionym nie tak dawno na ebayu, Grzesio zidentyfikowal przyczepe z tego zdjcia jako amerykańską, jest tam sporo faciów mundurach z ameryki. zestawiając te fakty mozna sie ew. domyslić, że to okres schyłkowy wojny, ale to tylko domysły.
fot. 3 - rakieta była odpalona zimą (snieg - czy w Bliźnie kiedyś byl snieg?) przy użyciu nie meilerwagena, ale masztu podtrzymującego przewody - maszt widać na focie.

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Aktualnie nie mam dostępu do netu, korzystam z kafej.
Ale się porobiło w międzyczasie :).
Ponieważ jest dobra pogoda, proponuję wypad do Blizny jutro. Spotkanie jak poprzednio przy sklepie. Powiedzmy o 9 tej rano, mogą przyjechać wszyscy chętni.
Ja w międzyczasie trochę siedziałem nad tym zdjęciem lotniczym, udało mi się je zorientować wg kierunków świata. Wielkoformatowy wydruk zdjęcia (mam dla was kilka sztuk)może służyć jako mapa, ponieważ ustaliłem mniej więcej podziałkę tej mapy". Innymi słowy jestem w stanie w tej chwili trafić z 99procentową pewnością na każde miejsce uwidocznione na zdjęciu. (kompas, mapa, azymut i te sprawy - kiedyś biegałem na orientację)
Jacku, jeżeli pasuje Ci termin, to oddzwoń do mnie wieczorem, pozostałe osoby mogą się umówić na forum, ale ja już tego nie sprawdzę, bo następną wizytę w kafeji planuję za tydzień.
pozdrawiam wszystkich
grek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie zaglądałem na forum i Nie zauwałyłem ostatniego postu Bartka. Tak to było dzisiaj (sobota), na następny raz lepiej wysłać do mnie wiadomość na pocztę. Znaleźliśmy kolejne potwierdzenie meldunków AK na temat Blizny. Obok netonowego postumentu koło reversing loop była wielka betonowa płyta o wymiarach około 10x50m. a przed tym zestawem około 20m znaleźliśmy ślady jakiegoś obiektu betonowego ok.3x4m. Świadkowie opowiadają że było to coś jak schron-bunkier. prowadząca do tego droga miała ok.15m szerokości. Potwierdza się fakt że obie wyrzytnie V-1 były zorientowane tak samo na azymut ok44 stopnie. Ale tak samo zorientowana jest płyta betonowa na zdjęciu square platform. Może to sugerować że służyła do przygotowania V-1 przed startem. Pytanie czy mogła służyć też do startów V-2 bo prowadziła do niej betonowa droga z hali montażowej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie Ariksa i ostatnie z trzech od Jirzego są zrobione z tego samego samego miejsca i jest to chyba nawet ta sama rakieta. Łatwo to poznać po tych rzeczach leżących w lewym dolnym rogu.
Musze się w końcu z wami wybrać do Blizny. Wczoraj nikt nic więcej na forum o spotkaniu nie napisał, więc nie byłem pewien czy będzie, a w ciemno nie chciałem jechać bo to jednak kawałek drogi z Rzeszowa.
Pozdrawiam
Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, jak będziesz kiedyś chciał zwiedzić to napisz, ugadamy się w terenie oprowadzę Cię, pokaże co i gdzie było-tak w większości bo nie wszystko jeszcze udało sie ustalić. Jest jeszcze jedna sprawa to już tak wracając do tematu nie wiem czy opisy makiet domów i gipsowych ludzi które to niby miały maskować wyrzutnie w Bliźnie są do końca sprawdzone. Na zdjęciu lotniczym nie widać ani domów ani stodół. Myślę że makiety te były wykonane w Ociece lub okolicy bo tam ćwiczyły się jednostki SS również pancerne, może był to rodzaj poligonowej wioski. Może Kucek coś wie na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie