Skocz do zawartości

Polowy montaż V-2?


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam,
dziekuję, źle się wyraziłem. Nie chodzi o pompę w rakiecie. Szukam fotek dwóch zewnętrznych urzadzeń, które służyły do tankowania V-2 - jedno było czymś w rodzaju przyczepki, przypominało generator:
http://www.v2rocket.com/start/deployment/alcohol_02.jpg

drugie niby też podobne tylko mniejsze:
http://www.v2rocket.com/start/deployment/liq-oxy-trailerpump_01.jpg
tego ostatniego akurat nie jestem pewien, bo na filmie przy przetankowywaniu ciekłego tlenu do przyczepy widać coś przypominającego strażacka motopompę.

btw - masz może fotki otwartego przedziału sterowania V-2 Byłbym bardzo zainteresowany :)

Pozdr
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jacku - na forum dws masz pytanko.
cały czterdziestominutowy film z ackfire" można pobrać od jakiegoś czasu ze strony T.Dungana, chyba że macie jakies lepsze kopie? :)
Zainteresowaliście się tym kompletnym przedziałem sterowania" rakiety z Blizny, wyciągniętym pod Siemiatyczami? bo ja widziałem jedynie pogięte blachy i zastanawiam się, czy to wszystko, co wówczas wyciagnięto.
Niegdyś obiecany przez mnie skan wieży będzie po nowym roku - książkę pożyczyłem i miałem drobne kłopoty z jej odzyskaniem. ale już wróciła.

pozdr
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Do czego służyły te podpory i coś jak suwnica za wieżą, oraz budynki położone obok niej. Do czego tak faktycznie służyła sama wieża. W Bliźnie koło resztek fundamentów są ślady jakichś budynków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w peenemuende rakiety na VII standzie wyjeżdżały z wież. w czasie backfire po wojnie anglicy i niemcy tez zbudowali wieżę, prowizorka, pokryta blachą falistą, skąd ustawioną pionowo rakietę zabierał meillerwagen (w czasie backfire pociski nie były gotowe, też je montowano). Znane zdjęcie zrobione w peenemuende też pokazuje kilka rakiet ustawionych w pionie, które mozna przestawiać suwnicą, podczepiając dwa haki za grzybki" wystające z głowic.

Wieże po prostu były potrzebne tam, gdzie pociski montowano, po to żeby je ustawic pionowo. Ale po co dokładnie - nie wiem. Może np. sprawdzano geometrię pocisku i złączki po zamontowaniu cześci ogonowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wyżej to oczywiście peenemuende.
wieża z operacji backfire - http://www.v2rocket.com/start/others/cos1-backfire.jpg

a tak btw - takie cos znalazłem, fajne info, jeśli jest wiarogodne... niewesoło było z tymi startami, ale numery rakiet w miarę regularne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, nawet dwie. jedna nie podaje źródła i jest dość uboga, ale podaje godziny startów, druga - z tej strony co wyżej - jest jakby bardziej wiarygodna, bo podaje źródła. jakoś nie moge się zebrać, żeby porównać cyferki...

1. http://www.astronautix.com/sites/heikraut.htm
2. http://www.launchers.co.uk/a4-hk.htm

pozdr
Wojtek

ps. ogólnie mam teraz coś w rodzaju głupawki dot. rozmieszczenia różnych rzeczy w przedziale sterowania A4. Albo to jest w różnych muzeach źle poskładane, albo przedziały rózniły się umiejscowieniem elementów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie wiem czy coś będzie widać ale załączyłem taki odręczny szkic fundamentów, które są w Bliźnie. Idealnie pasuje mi to do tej wieży ze zdjęcia. Z fundamentów, z wnęk wystają masywne, metalowe płaskowniki, możliwe, że to resztki tych frontowych kratownic.Między tymi wnękami są dwa spore betonowe pęczki, tak jakby coś ciężkiego było stawiane w samym wejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie jest to na pewno żadna wieża z VII standu z Peenemuende. Z tyłu widać coś w rodzaju wybrzeża, dlatego mysle że to Peenemuende - nad brzegiem był X stand, ale stamtąd mam jedynie fotki treningowe z Lehr Und Versuchst Batterie. Z drugiej innej strony - jakość tego zdjęcia jest tak kiepska, że trudno cokolwiek wyrokować.
W japońskiej książeczce przy tym zdjęciu jedynymi zrozumiałymi literkami w podpisie jest 100 t"
Jacek, na wszelki wypadek wyrzuciłem ci fotkę na majla, dużą.

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vaz, rysunek Jacka i Twoje zdjęcie to dwa zupełnie inne miejsca.

Jacek, a czy wziołeś pod uwagę możliwość że ów wieża była nie ukończona? Rozmawiałem z ludźmi i nikt nie pamięta takiej wieży, zwłaszcza jeden który przecież mieszkał w tedy koło trafa, więc blisko. On nie widział wieży a to była dość solidna budowla której raczej nie dało by się ukryć.
Ale myślę że to była a raczej miała być wieża podobna jak na tym zdjęciu wyżej.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża raczej była kompletna. Nie pamiętam gdzie, ale czytałem wspomnienia Polaka, który pracował dla niemieckiej firmy i budował w Bliźnie wieżę o wysokości ok. 14m o konstrukcji drewnianej, posiadająca wewnątrz co dwa metry pomosty. Miała ona znajdować się niedaleko hali montażowej. Dodatkowo na planie Sandersa też jest zaznaczona w tym miejscu wieża i inne obiekty nieznanego przeznaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam
Rozmawiałem ostatnio z miejscowymi w Bliźnie i faktycznie, to co widać na zdjęciu (zaznaczone kólkiem)to nie jest przypadek. Był tam jakiś budynek ale nikt nie wie co to mogło być bo pamiętają tylko jakieś ruiny. Musiało to być coś ważnego bo widać, kilka silnie uczęszczanych dróg, prowadzących do tego miejsca. W pobliżu widać kilka mniejszych obiektów, ciekawe czy to pojazdy, czy budynki.
Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Myślałem ostatnio o Assembly hall, może to nie chodzi o montownię, tylko o rodzaj auli, sali do ćwiczeń, gdzie przeprowadzano szkolenia z budowy i obsługi pocisków przed startem. Może ta montownia to złe tłumaczenie?
Jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszek, fota jest oczywiście znana, wczesny meillerwagen, peenemuende.


Jacku, nie myśl tyle, tylko kojarz fakty i zdjęcia, jeszcze raz obejrzyj film z backfire, bo to najlepsze źródło wiedzy nt budynków. przecież tam jest pokazany nawet montaż assembly hall na potrzeby operacji. rozkład pomieszczeń
http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire-assembly-hall.jpg

myślę że w bliźnie było jezeli nie tak samo, to bardzo podobnie.

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie