Skocz do zawartości

Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamiątkami


Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 months later...
  • Odpowiedzi 121
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w czwartek powództwo Allegro przeciw organizatorom akcji, w ramach której w logo portalu aukcyjnego wpisano znak nazistowskiej formacji SS. Była to krytyka za dopuszczanie w serwisie sprzedaży gadżetów z symbolami faszystowskimi.

Fundacja Zielone Światło i Jerzy Masłowski, performer z Grupy Artystycznej awleczka" przygotowali pocztówki, plakaty i billboardy, gdzie w logo portalu aukcyjnego Allegro wpisali symbol nazistowskiej formacji SS. Materiały opublikowali w sieci i rozdawali w kilku miastach podczas Światowego Dnia Walki z Rasizmem - 21 marca 2010 r. Była to kolejna już akcja piętnująca najpopularniejszy portal aukcyjny w Polsce za dopuszczanie do sprzedaży gadżetów z faszystowskimi symbolami. Allegro odpowiedziało pozwem sądowym o ochronę dóbr osobistych.

Kiedy pisaliśmy wcześniej o tej sprawie w Wyborczej", rzecznik Allegro Patryk Tryzubiak mówił, że takie gadżety nie są zakazane, więc portal dopuszcza je do sprzedaży. A gdy wkrótce zmieniło się prawo i kodeks karny zakazał ozpowszechniania produkowania, utrwalania, sprowadzania, nabywania, przechowywania, posiadania, prezentowania, przewożenia lub przesyłania druku, nagrania lub innego przedmiotu, (...) będącego nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej", znalazła się furtka: niezakazane aukcje historyczne, kolekcjonerskie. W marcu ubiegłego roku sąd nakazał organizatorom akcji krytykującej Allegro zniszczyć wszystkie materiały z symbolem SS wpisanym w logo oraz przeprosić firmę w internecie oraz w Gazecie Wyborczej".

Przegrani złożyli apelację, tłumaczyli się też, że działali w ważnym interesie publicznym, a przerobienie logo poprzedzone było miesiącami bezskutecznych petycji o usuwanie aukcji przedmiotów z nazistowskimi symbolami.

W czwartek sąd apelacyjny przyznał rację fundacji Zielone Światło i Jerzemu Masłowskiemu i w całości oddalił powództwo Allegro. Przedstawiciel firmy nie potrafił powiedzieć, czy będzie ona wnioskować o kasację wyroku.

O czwartkowym orzeczeniu sądu poinformował m.in. na Facebooku Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

[...]

Po pierwszym wyroku sądu z marca ubiegłego roku Bodnar komentował: - Przerobienie logo to sposób na zwrócenie uwagi na ważny społecznie problem, którego źródłem jest firma, a jej symbolem logo. Takie działanie ma długą tradycję. W USA przerabiano np. logo McDonald's na kapiące krwią McMurder. Działanie Allegro to klasyczny pozew typu slapp, który korporacje kierują nie tyle, by wygrać, ile by zaangażować organizację czy osobę, która je atakuje, w długotrwały, kosztowny proces. I żeby odstraszyć innych od krytyki.




Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,15244834,Sad_uznal__ze_mozna_krytykowac_Allegro_za_sprzedaz.html#ixzz2ptnwYh9I
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jako społeczeństwo które doświadczyło i nazizmu i komunizmu wreszcie powinnismy mieć prawo do samodecydowania co kupujemy,kolekcjonujemy itp.Bez cenzury..Boję się jednak wybielania komuny bo obecne polskie elity wywodzą się z tego systemu i nie mogą świadczyć przeciw sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako społeczeństwo które doświadczyło i nazizmu i komunizmu wreszcie powinnismy mieć prawo do samodecydowania"

A możesz ze swojego na nasz? Co ma nie-piernik do wiatraka? Że niby wtedy za nas (?) decydowano, co wolno zbierać?

Podpowiem Ci, że przy okazji wizyt Adiego z kolegami, kolekcjonerstwo raczej nikogo nie zajmowało...



A bardziej serio- Nobla temu, kto mi uzasadni, że łeb kupujący gadżety z runami czy Che robi to z innego powodu niż defekt lub lans...

Bo raczej jarmarczne klamry, szelki, scyzoryki, koszulki, itp raczej nie są kolekcjonowane :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Adolfina widział kto nosi jego godło, to by się przeżegnał lewą nogą przez prawe ramię.

A tak zupełnie poważnie. Gdybym miał możliwość to bym tępił i gnoił do bólu tych którzy na Allegro sprzedają kopie wszystkiego co ma swastę.
W opisie podaje że to kopia (a więc doskonale wie że to jest wyrób współczesny, a nie relikt historii)
Więc jeżeli wiesz że to kopia, to co robisz innego jak nie propagowanie !?
Idąc tokiem rozumowania sprzedającego (propagującego ideologię nazi) to może się w podobny sposób tłumaczyć handlarz narkotyków.
- Ależ panie władzo, ja tego nie zażywam, ja to tylko sprzedaję.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam.
Wiecie dlaczego niemcy przyjeżdżają na nasze militarne zloty?
Dlatego że u siebie w niemczech za paradowanie w faszystowskich mundurach poszliby siedzieć.
Jest to bardzo dziwna sytuacja kiedy to w kraju który jest jednym z krajów który najbardziej ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej ze strony niemiec pozwalamy na obnoszenie się ze swastykami itp.
Dotyczy to także grup rekonstrukcyjnych które to pod przykrywką odtwarzania historii hołubią swoich nazistowskich ohaterów".
Zaraz podniosą się głosy o tym że jestem agentem sowieckiego wywiadu albo zaczną wklejać moje zdjęcia ze zlotów w Rosyjskim mundurze.
Nie znaczy to że uwielbiam Rosyjski Naród,raczej robię to na przekór modzie na amerykańca" i wbrew tej wszechobecnej propagandzie która dąży do wybielenia żołnierzy niemieckich z okresu 2 wojny.
Pamiętajmy jednak o tym że Związek Radziecki w czasie 2 wojny był uznawany przez Anglików,Amerykanów itd. za sojuszników w walce z faszystami i wspólnie ze wschodnimi sojusznikami decydowali o tym jak będzie wyglądać Europa po wojnie.
Myślenie nie boli,naprawdę.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy jednak o tym że Związek Radziecki w czasie 2 wojny był uznawany przez Anglików,Amerykanów itd. za sojuszników w walce z faszystami i wspólnie ze wschodnimi sojusznikami decydowali o tym jak będzie wyglądać Europa po wojnie.
Myślenie nie boli,naprawdę."

Ostatnie zdanie bardzo prawdziwe i na czasie. Należy również pamiętać, że ten sam Związek Radziecki pod wodzą tego samego Stalina i jego bandy przyczynił się znacząco do wybuchu II WŚ, napadł na Polskę i wymordował/wysiedlił miliony jej obywateli. Wcześniej ten sam Związek radziecki próbował wymazać nas z mapy Europy w 1920r., a niemal przez 2 dekady prześladował i mordował obywateli polskich zamieszkałych na swoim terytorium.

Nie rozumiem więc, czemu oburza Cię rekonstruowanie żołnierzy niemieckich, skoro sowiecki sołdat zapisał się w naszej historii równie (jeżeli nie bardziej) zbrodniczo. Ja różnicy żadnej nie widzę. Poza tym, że Fryce mieli ładniejsze mundurki i sam pewnie też wolałbym rekonstruować Hansa z Wehrmachtu niż Saszę w waciaku i walonkach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sowieckich gwiazd i innych odznak gwardyjskich też nie brak na tym portalu, więc może należałoby rozszerzyc tytuł wątku?
Allegro zarabia na handlu pamiątkami - symbolami państw totalitarnych"?
A swoją drogą rozczulają tacy hipokryci jak hubal100, ci co odtwarzają Niemców" są be, ale ja odtwarzam bolszewika i jestem cacy :D :D :D Przecież robię to tylko na przekór modzie na Amerykańca. Czego to człowiek nie zrobi żeby poprawic sobie nastrój. Są takie miejsca w Polsce, gdzie czerwona gwiazdka z młoteczkiem i sierpikiem, wzbudza większe negatywne emocje niż swastyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy byłem dzieckiem to często bawiliśmy się w wojnę, czy pancernych" gdzie kawałek ułamanej gałęzi robił za karabin.
Wszyscy chcieli być Polakami, albo Rosjanami, nikt nie chciał być Niemcami bo zawsze na koniec dostawali wpier.....
A teraz !!? Co to się porobiło.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że niemcy wykupują naszą ziemię to jeszcze robią wszystko żeby historia była postrzegana przez nowe pokolenia na ich korzyść.
Byłem na wielu zlotach i rozmawiałem z młodymi ludźmi odtwarzającymi oddziały SS i wermachtu ,dla nich to są idole którzy walczyli z komuną,rzygać się chce,jacy debile mieszkają w naszym kraju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty, Hubal, rzeczownik Niemcy" pisze się wielką literą, zaś przymiotnik adziecki" małą literą. A ty z konsekwencją robisz wbrew regułom ortografii. To stan umysłu, bo niewiedza. Mam nadzieję, że zamiast jakiegoś wstr etnego Merca jeździsz Wołgą, ew. zamiast Golfa wybierzesz Ładę Samarę. Bądź konsekwentny!

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie